Lansare la apa : Unchiul Waldo

Florio

Member
Astazi a fost zi de evenimente, in Herastrau.
Bogdan a fost maestru de ceremonii, a premiat juniori, au fost plimbate cohorte de copii cu caiacul, a fost chiloman. Dar asta o povesteste el pe larg, ca e implicat zdravan :) .
Eu va povestesc de lansarea la apa a Unchiului Waldo, gascanul meu cherchelit, sub forma de Wood-Duck .
Mi-ar fi placut sa spun ca dupa ce l-am construit, am fost primul care a urcat in el. Dar n-a fost sa fie asa. Sexul frumos si bebelusii familiei (ai familiei proprii si ai familiei Buciu :) ) mi-au luat-o inainte si au calarit gascanul de cum l-am asezat pe apa :) .
Asadar s-a dovedit din prima un gascan de familie.
 

Atașamente

  • DSC02094.jpg
    DSC02094.jpg
    56.1 KB · Vizualizări: 122
  • DSC02092.jpg
    DSC02092.jpg
    50.8 KB · Vizualizări: 113
  • DSC02063.jpg
    DSC02063.jpg
    73.4 KB · Vizualizări: 109
  • DSC02064.jpg
    DSC02064.jpg
    75.4 KB · Vizualizări: 108
Dupa cum spuneam, imediat ce soata si junioara au venit la mal, s-au inscris la plimbare junioarele lui Bogdan, cu mamica lor cu tot :) .

Aici deja avem in ropot de tobe, un numar deosebit, de mare atractie : o mamica si doua fetite in cockpit-ul generos al unchiului Waldo.
 

Atașamente

  • DSC02329.jpg
    DSC02329.jpg
    80.2 KB · Vizualizări: 109
  • DSC02369.jpg
    DSC02369.jpg
    79.8 KB · Vizualizări: 114
  • DSC02332.jpg
    DSC02332.jpg
    61.1 KB · Vizualizări: 122
  • DSC02371.jpg
    DSC02371.jpg
    88.8 KB · Vizualizări: 107
Dupa ce l-au obosit bine (pe uncheas ), a dat Al de Sus, de am putut sa vad la randul meu, cum se comporta scandurelele astea inchegate de mine, pe apa. Ca muream de curiozitate.
Dragi domni si drage doamne, se comporta excelent :) ! La cat e de incapator, lat si stabil, ma asteptam sa fie un lenes fara pereche. Dar dimpotriva, il urnesti imediat, dupa a doua padela ajunge deja la viteza lui "de croaziera" .
 

Atașamente

  • DSC02436.jpg
    DSC02436.jpg
    79.2 KB · Vizualizări: 107
  • DSC02429.jpg
    DSC02429.jpg
    72.4 KB · Vizualizări: 104
  • DSC02422.jpg
    DSC02422.jpg
    61.4 KB · Vizualizări: 106
E foarte usor, stabil de te ridici in picioare (eu am incercat tot felul de giumbuslucuri ) .
Am stat in spate, m-am ridicat in sezut pe punte, m-am varat cu totul in caiac, am padelat din fata, am padelat din spate, am mers normal, am mers cu spatele.... am testat tot ce mi-a trecut prin minte.
 

Atașamente

  • DSC02425-1.jpg
    DSC02425-1.jpg
    97.4 KB · Vizualizări: 110
  • DSC02436.jpg
    DSC02436.jpg
    79.2 KB · Vizualizări: 105
  • DSC02431.jpg
    DSC02431.jpg
    70.6 KB · Vizualizări: 110
  • DSC02432.jpg
    DSC02432.jpg
    74.6 KB · Vizualizări: 107
  • DSC02434.jpg
    DSC02434.jpg
    81.5 KB · Vizualizări: 103
  • DSC02445.jpg
    DSC02445.jpg
    46.3 KB · Vizualizări: 106
  • DSC02446.jpg
    DSC02446.jpg
    74.9 KB · Vizualizări: 106
Pe langa toate acestea, ne-am vanzolit plimband juniorii (Doar Bogdan, ca pe Waldo nu l-a vrut unul si zvonul s-a raspandit :) . Eu am fost barca de asistenta ;) )
 

Atașamente

  • DSC02443.jpg
    DSC02443.jpg
    74.5 KB · Vizualizări: 85
  • DSC02412.jpg
    DSC02412.jpg
    72.7 KB · Vizualizări: 80
  • DSC02404.jpg
    DSC02404.jpg
    54.8 KB · Vizualizări: 85
  • DSC02439.jpg
    DSC02439.jpg
    52.7 KB · Vizualizări: 75
Ca sa privim retrospectiv, ziua a inceput cu putina curatenie,
DSC02031.jpg

Putin lucru manual la medaliile de aur curat/ pentru copiii din argint-viu nemarcat :
DSC02039.jpgDSC02040.jpgDSC02059.jpgDSC02057.jpg
 
Apoi a urmat vanzoleala premierilor, pentru cei mai mici si deosebit de agili :
 

Atașamente

  • DSC02280.jpg
    DSC02280.jpg
    101.5 KB · Vizualizări: 48
O parte dintre cei care au primit medalii, au incercat sa inteleaga ce inseamna rotundul sclipitor ce atarna de snur si au trait succesul :)

DSC02389.jpgDSC02463.jpgDSC02480.jpgDSC02564.jpgDSC02538.jpg

Cert e ca dincolo de medalii, prietenii raman prieteni :
 

Atașamente

  • DSC02046.jpg
    DSC02046.jpg
    60.3 KB · Vizualizări: 42
  • DSC02536.jpg
    DSC02536.jpg
    75 KB · Vizualizări: 43
Ultima editare:
La final am sa pun leitmotivul acestei zile, zambetul pisicii (motanului) de Cheshire, care nu s-a mai vazut asa inca de pe vremea lui Lewis Carol :)
DSC02033.jpg


Cheshire-cat-4.jpg
 
Ultima editare:
N-am mai dat like-uri, cu toate ca sunt incantat! Sa fie postarea asta un mare Like!
Sa-l stapanesti sanatos si sa va plimbe prin locuri multe si frumoase!
Pe cand urmatorul? Familia de caiacisti e mare, chiar daca unul dintre ei este in devenire si dupa cum ai trait pe pielea ta, nu prea mai ai loc. Ar fi cazul sa-ti faci tu lucrul tau, sa nu-i mai duci lipsa!

PS
Buna faza cu motanul si Buciu! Ai un ochi ...!
 
N-am mai dat like-uri, cu toate ca sunt incantat! Sa fie postarea asta un mare Like!
Sa-l stapanesti sanatos si sa va plimbe prin locuri multe si frumoase!
Pe cand urmatorul? Familia de caiacisti e mare, chiar daca unul dintre ei este in devenire si dupa cum ai trait pe pielea ta, nu prea mai ai loc. Ar fi cazul sa-ti faci tu lucrul tau, sa nu-i mai duci lipsa!

PS
Buna faza cu motanul si Buciu! Ai un ochi ...!

Draga Ciby, avantul e mare, dar trebuie sa ma potolesc singur: am deja 3 caiace :) . Pana o creste Maria cat sa faca singura giubuslucuri in caiac, ramanem la astea trei. Deocamdata are doi ani si jumatate.
Apropo de "lucrul meu", pe mine m-ar fi atras modelul Shearwater. E iute si bengos, o stiu Bogdan, Imi, Radu, Guzi si altii.
Dar eu pun mult pret pe confort si mai putin pe efort. Ma doare-n cot cat trebuie sa trag la padela, important e sa stau lejer, ca-n fotoliu :) .
Cu cat tura e mai lunga, cu atat confortul subsemnatului e mai necesar.
 
Florio, felicitari pt. caiac. Arata superb. Sa te bucuri de el alaturi de cei dragi.
Cat despre Shearwater, sa sti ca e confortabil, mai ales daca ii modifici putin forma cockpit-ului. Eu asa am facut, plus ca am marit tot caiacul, proportional pana a ajuns la 575 mm latime in loc de 550, lungimea nu stiu exact cat a iesit. Nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza confortului, e un caiac ingust pe dinafara si incapator pe dinauntru.
 
Florio, felicitari pt. caiac. Arata superb. Sa te bucuri de el alaturi de cei dragi.
Cat despre Shearwater, sa sti ca e confortabil, mai ales daca ii modifici putin forma cockpit-ului. Eu asa am facut, plus ca am marit tot caiacul, proportional pana a ajuns la 575 mm latime in loc de 550, lungimea nu stiu exact cat a iesit. Nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza confortului, e un caiac ingust pe dinafara si incapator pe dinauntru.

Stiu Imi, este confirmarea confirmarii pe care mi-a dat-o prietenia fizica dintre Shearwater si trupsorul de baiadera al lui Radu :) .
Daca mai mentionez ca intra si Gabi Hetruc in acest model, afirmam raspicat : Q.E.D.
 
Felicitari!
Super faina barcuta te invita la joaca si la distractie :)
In plus se pare ca pe ce pui mana pune si Dumnezeu mila

O zi senina,
Radu
 
Felicitari Florio, caiacul arata foarte bine. Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri din plin de el. Modelele de pe punte sunt realizate prin vopsire sau cu furnir de esenta deschisa la culoare?
 
Felicitari Florio, caiacul arata foarte bine. Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri din plin de el. Modelele de pe punte sunt realizate prin vopsire sau cu furnir de esenta deschisa la culoare?

Multumesc :) .

Modelele de pe punte au o poveste proprie. Am mai spus eu pe ici pe colo, ca dupa ce am desenat chipul unchiului Waldo si am aplicat epoxidica, s-a scurs totul, precum masca din Scary Movie. Drept pentru care nestiind cum sa acopar bazdagania, am cumparat un furnir asemanator ca flader dar o nuanta total diferita, cu care sa se asorteze cumva. Am lipit stanga/dreapta furnirul, insa acum arata bizar, parca avea botul inmuiat in lapte :) .
Si de la un lucru la altul, am ajuns sa mai pun cateva accente de la prova pana la pupa, in asa fel incat sa creada lumea ca asa a fost visul meu de artist (nu ca acopar o greseala copilareasca) .
 
Ultima editare:
Mai ca-mi vine si mie sa-mi mai fac unul. O observatie: vere Florio, ori ai mai slabit si arăți într-o formă de zile mari, ori nu te-am mai vazut eu de mult.
 

Back
Sus