Echiparea ambarcatiilor

Aaaa.. Bogdane, stiam informatia asta de la tine, din chiar momentul in care ai dat detalii despre confectionarea scaunului :) . Doar ca mai aproape de noi nu am auzit sa aiba cineva astfel de material la vanzare, si pana la Timisoara nu plec decat daca ma insor pe acolo .
Totusi flecareala mea pe subiect poate fi utila. Daca ne adunam cativa doritori, poate merita sa facem o comanda suficient de mare cat sa o poata onora si cei de la Isoline .

Nu e clar despre ce fel de spuma este vorba
1- ethafoam - este o spuma cu celula inchisa, se foloseste mult la ambalaje. Este spuma din care se construiesc "pool noodles". Este o spuma ieftina/inferioara.
2- minicell sau microcell - este o spuma mult mai "fina". Din acest tip de spuma se construiesc suportii pentru carat caiacul pe masina. Este o spuma excelenta.
 
Ultima editare:
Nu e clar despre ce fel de spuma este vorba
1- ethafoam - este o spuma cu celula inchisa, se foloseste mult la ambalaje. Este spuma din care se construiesc "pool noodles". Este o spuma ieftina/inferioara.
2- minicell sau microcell - este o spuma mult mai "fina". Din acest tip de spuma se construiesc suportii pentru carat caiacul pe masina. Este o spuma excelenta.
Nu e clar acolo, dar se deduce ca e microcell. Este expus pe undeva pe forumul nostru, un link care duce la un furnizor de asa ceva, din Romania.
 
Nu e clar despre ce fel de spuma este vorba
1- ethafoam - este o spuma cu celula inchisa, se foloseste mult la ambalaje. Este spuma din care se construiesc "pool noodles". Este o spuma ieftina/inferioara.
2- minicell sau microcell - este o spuma mult mai "fina". Din acest tip de spuma se construiesc suportii pentru carat caiacul pe masina. Este o spuma excelenta.

E microcell. Materialul este similar cu spuma din care se fac bulk-head-urile originale ale caiacelor.

Asa-i, e microcell. M-a rezolvat Bogdan inca de asta toamna :) . Sa ne traiesti Bogdane ! :)
 
Eu am facut una din izolier folosit pentru dormit in cort si am lipit o bucata de burete ( folosit pentru scaune de bucatarie) sa fie mai "moale" si sa nu transpir ... deocamdata e ok, sunt curios cat va rezista in timp...
 
Vin si eu cu o idee de suport padela pentru caiacele diy. Doua tije de lemn de 1x2cm in sectiune si 25-30cm lungime, cioplite astfel incat sa urmeze curbura caiacului si distantate intre ele astfel incat sa permita asezarea padelei fara sa atinga caicul.
E important ca suportul sa fie pozitionat in fata cocpitului si cat mai sus posibil. Asta ne va feri si de rasturnari cand sunt valuri sau inca avem viteza si punem padela in suport (desi nu recomand) si nici nu va impiedica montarea spraydeck-ului.
Fixarea padelei se poate face cu un elastic si carlig. Sistemul ar fi foarte asemanator ca principiu cu cel de la Riot.
Urmeaza sa fac ceva din polistiren si fibra de sticla in momentul in care imi voi termina caiacul.
 

Back
Sus