HELP! Protectii solare, imbracaminte anti uv , sau altele...

va salut!

am inceput sa ies cu "Forever" ( caiacul meu) pe ape si observ ca sunt cam sensibil la soare ( ten f deschis, alunite, etc), iar cum soarele arde din ce in ce mai puternic, as vrea sa ma protejez cat mai mult.




am vazut niste bluze sau topuri in decathlon care sunt anti uv. mai sunt si costume de neopren..

sa mi fac un fel de umbrela? sa ma dau cu fel si fel de creme cu protectie?

daca stau pe lac 4- 6 ore cred ca o sa ma prajesc ca la rotiserie!
 
Din înțelepciunea altor colegi de forum(Rumpi) am inteles că cea mai eficace ar fi crema cu oxid de titan....e practic protectie mecanica.
 
Noi avem niste tricouri de baie din Decathlon si am fost ok cu ele (juniorul are un fel de combinezon pana la genunchi, care insa e scos din gama Decathlon)
In neopren fierbi rau de tot, noi am fiert pe la inceputul lui aprilie, cand ni le-am luat in eventaualitatea unei bai nedorite in apa de 10 grade - nici sa nu-ti treaca prin cap la peste 20 de grade sau soare afara.

In rest, crema cu factor 50 reinnoita la 3 ore si te intorci cum ai plecat. Dezavantajul este ca esti alunecos rau fata de barca, chiar daca te dai decent.

De-aia vreau eu sa-mi fac umbrar la barca.
 
Eu nu prea suport sa ma dau cu creme, pentru ca dupa ce transpir, devin scarbos de unsuros si mai incep sa si curga firicele albe pe mine.
Mi-am luat insa de vreo doi ani o bluza pentru protectia termica si solara, cu maneca lunga. Am fost chiar uimit sa constat cat de racoroasa e pe vreme calda si cat de bine tine totusi de cald cand e uda (ciudat, dar daca e uda nu simti ca esti imbracat in ceva ud... )
O port aproape in toate conditiile, de primavara pana toamna. E bluza asta:
256_rashguard.jpg
luata de aici

In rest, sunt destul de laudate cremele solare Piz Buin (le lauda dermatologii) dar sunt destul de piparate la pret: http://www.mountex.ro/webshop/igiena_outdoor/creme_soare
sau http://www.shopmania.ro/q-piz-buin
 
Ultima editare:
Am si eu ceva similar cu Bogdan pentru windsurfing. Tot cu muschi, dar a mea are un piculetz de burta :) E misto. Pot sa confirm ca e ok cand e unda.
O mai folosesc si la pescuit din caiac. Protejeaza si de tauni :)
 
Foloseste bluza anti UV, ochelari de soare, palarie de paie sau crema SPF 50 pe fata. Daca ai sit-on-top e nevoie si de nadragi + sosete.
 

Back
Sus