Sailing in Bulgaria

http://www.bg-sail.org/main.php?act...ml&PHPSESSID=425497c1cd652ad2d6b9d2b16bfd890d


Coast guide of Bulgarian Black Sea coast from Cape Rezovo to Cape Korakia
Coast guide of Bulgarian Black Sea coast from Cape Korakia to Cape Emine
Coast guide of Bulgarian Black Sea coast from Cape Emine to Kape Kaliakra
Coast guide of Bulgarian Black Sea coast from Cape Kaliakra to Cape Sivriburun
Navigation Marks on Bulgarian Black Sea coast

si multe alte chestii, majoritatea in engleza.

Enjoy, Remi
 
Salut,

ce trebuie sa faci ca sa treci din Romania in Bulgaria cu yacht-ul ??
(ce acte iti trebuie, unde te duci si ce taxe platesti etc etc)

:sail:
 
Din cate imi aduc eu aminte de anul asta din iunie, platesti 30 euro/zi si iti trebuie pasaportul si o lista de echipaj. Nu stiu daca e neaparat pasaportul sau e suficient CI, banuiesc ca este. Daca la vama terestra e suficient CI...
Asta se intampla in Balcik, despre alte porturi habar nu am.
 
Din cate imi aduc eu aminte de anul asta din iunie, platesti 30 euro/zi si iti trebuie pasaportul si o lista de echipaj. Nu stiu daca e neaparat pasaportul sau e suficient CI, banuiesc ca este. Daca la vama terestra e suficient CI...
Asta se intampla in Balcik, despre alte porturi habar nu am.

pentru ce se platesc cei 30 de euro?
 
Adica vrei sa spui taxa de marina :). Bine ai venit Adrian, si daca ne permiti, am vrea sa ne povestesti cate ceva din aventurile tale pe ape, ca se pare ca esti un tip plimbat...
 
asta-i normal, insa suma pare cam mare, insa depinde de scula cu care ai fost....s-au smecherit toti si i-au o gramada de bani ca sa le calci pragu-pardon, balta...:iupi:
am cautat o pagina cu marinele din bulgaria,dar s-ar parea ca au aparut schimbari...
 
Salut Adrian si bine ai venit printre noi.
Pentru comparatie, asta vara in St. Barth, skipper-ul a aruncat ancora intr-un golf si ne-a dus pe mal cu "roata de Raba". Apoi a luat cele 6 pasapoarte si a raportat la capitania portului unde a platit 60EUR (se plateste pe ambarcatiune). Daca folosesti portul Gustavia, atunci se plateste 30EUR de persoana, ceea ce se intimpla cu toti cei care viziteaza insula folosind cursa cu vaporul.
 
Pai si cu tine acum, aia e treaba acolo, da la Bulgari, ca sa mananci castravetzi si sa bei parfum de trandafiri ....

tocmai asta doream sa scot in evidenta ... la Bulgari ca si la noi, preturile nu sint justificate decit de faptul ca nu ai optiuni .... s-a vorbit pe forumm despre "saritul" peste Bulgaria si mersul direct in Egee ...
 
tocmai asta doream sa scot in evidenta ... la Bulgari ca si la noi, preturile nu sint justificate decit de faptul ca nu ai optiuni .... s-a vorbit pe forumm despre "saritul" peste Bulgaria si mersul direct in Egee ...

Pt cine e hotarat, dotat si echipat, se poate sari si peste Turcia si direct la grecile unde-i cald si bine!
 
Pai eu ziceam de porturi. Am stat in lavrio am pus apa, am pus barca la curent, nu am platit nimic.

Am stat in Corinth, in Preveza, in Vonitza si in multe altele fara a plati vreo drahma. Sigur ca daca vrei te poti rupe in figuri la Gouvia sau alte Agii Nicolaus!
Ideea e ca poti sta fericit si linistit in Elada fara sa te omori cu platitul!
 

Back
Sus