Fraga 3 - un yacht tender 3 in 1 disponibila

Fraga 3 - un yacht tender 3 in 1 disponibila si un WalkerBay 275

După ce am participat cu ea la RAID Romania 2013 unde i-am testat toate aptitudinile, vine vremea să mă despart de ea până nu devin sentimental.
Construcția aici: http://www.barcaholic.ro/f5/izvor-3-%96-un-yacht-tender-3-1-a-2432.html
Drumurile ei aici: http://www.barcaholic.ro/f2/c-l-toriile-yacht-tender-ului-fraga-3-a-3064.html
Folosesc o poza facută de Florio (caruia îi acord drept de licență însoțit de o sticlă de vin) pentru o imagine elocventă asupra bărcii. O vând pentru că este timpul să trec la construcția unei bărci mai mari, de familie de altă categorie. Bugetul fiind limitat și nemaiavând aprobare pentru suplimentare ( a intrat în vigoare Ordonanța de Urgență nr. 1, ”O vinzi pe asta, dacă vrei altceva, altfel nici nu discutăm”) trebuie să mă despart de creația mea. Am numai cuvinte de laudă, așa că mă puteți întreba orice. Despre costuri, discutăm numai pe privat, deoarece nu aș vrea să las impresia că mă vând ușor.
Prefer să o vând cu greement, completă, gata de sailing, motor sau vâsle. După tura RAID a căpătat niscaiva zgârieturi ce vor fi remediate responsabil. Așa e cu mobila... Să-l fi văzut pe Flemming cu yawl-ul lui cum făcea fețe când venea cineva la acostare în bordul lui.
 

Atașamente

  • 100_7405.jpg
    100_7405.jpg
    97.1 KB · Vizualizări: 181
Ultima editare:
Nu vreau nimic, doar mă laud!

Sunt frumoasă, o lady a apelor, am un corp superb și greement pe măsură. Subțirică, ușor de aruncat pe o mașină, gata în 15 minute de o aventură, prefer începătorii sau cei ce vor să simtă ieșirile în natură fără obligații mari. Am asupra mea tot ce trebuie pentru a ne relaxa împreună. Trebuie să mă iei ușor la început și să-mi prinzi ritmul. Fără a fi considerată o ușuratică, sunt model american 3 în una și nu vreau nimic, doar mă laud.
Nu promit, dar poate discutăm pe la 1000E. Mai multe detalii pe privat, nu aici în văzul lumii :eek:
 

Atașamente

  • IMG_20130611_115106.jpg
    IMG_20130611_115106.jpg
    260.1 KB · Vizualizări: 109
  • IMG_20130611_115137.jpg
    IMG_20130611_115137.jpg
    41.8 KB · Vizualizări: 111
  • IMG_20130611_115158.jpg
    IMG_20130611_115158.jpg
    41.8 KB · Vizualizări: 102
  • IMG_20130611_114954.jpg
    IMG_20130611_114954.jpg
    39.7 KB · Vizualizări: 99
  • IMG_20130611_114819.jpg
    IMG_20130611_114819.jpg
    43.8 KB · Vizualizări: 108
Offf, domnilor colegi: am invaţat multe, chiar prea multe din constructia de ambarcaţiuni şi e păcat să nu le pun în practică la un alt nivel. Prea multe nu mai pot să construiesc şi vorba lui Mihai (lotca mică de la RAID) ce are o pilotina, o yola şi a vrut lotcă mică. De ce, avand doua la dispozitie? Ca să merg eu, unde vreau şi să mă bucur de ea, doar pentru sufletul meu, iar cand i-am zis că încep una nouă, cumva o yawl canoe dintr-un corp de fibra modificat, m-a sfatuit ca la valoarea şi modul in care lucrez sa nu incerc sa ma cobor la nivelul respectiv. I-am dat dreptate si am revenit la pasiunea lui Lipan pentru Herreshoff-uri. Pai, daca putem, de ce să nu o facem? Zilele astea o sa studiez toate modelele (ale lui Nathaniel, Francis si Sydney) sa vedem cum putem copia/adapta unul pentru o familie la conditiile din Romania. Chiar daca e numai costier, in zona Marii Negre si prin Mediterana, fiindca sunt sigur ca as gasi echipaje cu care sa cutreier Pacificul, chiar daca barca nu e a mea.
Pentru inspiratie, gratie lui Lipan, am ajuns aici, in locul unde se imbolnavesc toate inimile: http://www.artisanboatworks.com/
 
Ultima editare:
UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Păcat că se doar un like.
În sfârşit, sper că l-am convins!
Nu cunosc să mai existe un Herresoff în RO.
Dacă nu, al lui Vincentiu va fi primul.
 
Ce mi-as dori si eu sa mai construiesc barci din lemn din placere :). Ma bucur pentru barcagiii care au timpul, pasiunea si perseverenta pentru o asemenea actiune, mai ales ca pentru mine s-a cam dus vremea constructiei ca hobby. Insa cu ocazia noului start al lui Vince, nu pot decat sa ma bucur si eu alaturi de ceilalti fani ai lui :).
 
bijuterie

vai Vicentiu
iti vinzi tu aceasta minunata bijuterie. pacat ca nu e fezabil sa o tin in Bucuresti la etajul 10. fericire posesorului prezent si viitor al acestei barci !!!
 
Un walkerBay 275 cu Mercury 6CP - disponibile

Intrucat m-au năpadit bărcile mai adaug un WalkerBay 275 cu motor Mercury 6 CP, 69 ore functionare, alimentare externa etc.... cumparate de la reprezentate in 2009 de cumnatul meu din Bucuresti. Pretul motorului 750 euro iar barca 650. As zice ca mai reduce pretul pentru forumula completa, barca+motor+doua scaune rotative de pescuit. Se prind de barca in locasurile ei de pe paiol.
Rigid Inflatable Dinghy 275 : Walker Bay
American Nautics - Mercury Marine Outboards - Patru timpi 4 - 6CP
 

Atașamente

  • WP_000261.jpg
    WP_000261.jpg
    167.3 KB · Vizualizări: 54
  • WP_000260.jpg
    WP_000260.jpg
    119.2 KB · Vizualizări: 44
  • WP_000262.jpg
    WP_000262.jpg
    208.1 KB · Vizualizări: 46
Ultima editare:
Intrucat m-au năpadit bărcile mai adaug un WalkerBay 275 cu motor Mercury 6 CP, 69 ore functionare, alimentare externa etc.... cumparate de la reprezentate in 2009 de cumnatul meu din Bucuresti. Pretul motorului 750 euro iar barca 650. As zice ca mai reduce pretul pentru forumula completa, barca+motor+doua scaune rotative de pescuit. Se prind de barca in locasurile ei de pe paiol.
Rigid Inflatable Dinghy 275 : Walker Bay
American Nautics - Mercury Marine Outboards - Patru timpi 4 - 6CP

Interesanta !
Asta ar fi barca ideala pentru Crocodil; transportabila, usor de navigat cu vela, de dat la vasla sau de pus in miscare cu motorul.
Doar ca prietenul nostru vrea sa si-o faureasca din priceperea mainilor proprii :) .
 

Back
Sus