Lacul Cinciș

Smokey

Mic barcaholic
Pentru cei care nu stiu, Lacul Cinciș e în județul Hunedoara:
https://maps.google.com/maps?q=lacu....528374&t=h&hq=lacul+cincis&radius=15000&z=13


De curand mi-a atras atentia urmatorul articol:
http://www.glasul-hd.ro/Sezon-estiv...olit-pentru-lucrări-de-reparaţii_38_6646.html


Sezon estival compromis. Lacul Cinciş este golit pentru lucrări de reparaţii
Scris de Irina NÃSTASE in 28-05-2013

Faună piscicolă distrusă şi un sezon estival compromis. Acestea sunt consecinţele unei investiţii care se derulează la barajul Cinciş.


Hunedorenii care sperau să se distreze în această vară pe malul lacului trebuie să-şi facă alte planuri. Patronii de pensiuni pot spune de pe acum adio profiturilor din sezon, iar pescarii privesc cu durere cum fauna piscicolă şi puietul din acest an este compromis. Toate acestea din cauza unor reparaţii care se efectuează la una din vanele de golire ale barajului, pentru care autorităţile nu puteau alege un moment mai inoportun decât miezul verii.

Se lucrează cu scafandrii

Iniţial Sistemul de Gospodărire a Apelor Hunedoara, instituţie care administrează barajul Cinciş, avea în plan să golească în totalitate lacul de acumulare. Ulterior a găsit soluţia goliri parţiale a acestuia, iar lucrările sunt efectuate de către o echipă de scafandri. Nivelul apei în baraj va mai scădea cu cinci metri faţă de parametri normali potrivit directorului SGA, Grigorie Burjan. Investiţia se ridică la 6 miliarde de lei vechi, iar termenul de finalizare este luna decembrie a acestui an.

"Noi nu avem contract cu turismul"

Reparaţiile la baraj, fie ele urgente, cum le prezintă SGA, compromit total sezonul estival, spre disperarea patronilor de pensiuni şi hoteluri. Disconfortul e dublu ţinând cont de faptul că majoritatea ţevilor de canalizare sunt "racordate" direct în lacul de acumulare. Odată secat lacul, apele menajere rămân la suprafaţă. Un alt aspect îngrijorător este distrugerea faunei piscicole. Peştii şi-au depus deja icrele pe vegetaţia de la mal, iar cum apele au scăzut, icrele au rămas la suprafaţă, tot puietul fiind compromis. "Noi nu avem contract de menajare a turismului şi nici nu asigurăm calitatea apei pentru îmbăiere. Trebuie să schimbăm o vană de golire care nu se mai închide. Pentru noi este mai importantă siguranţa barajului şi a localităţilor din aval", spune Grigorie Burjan.

Şi dacă tot se goleşte, să dea de lucru şi unei microhidrocentrale

Necazul unora, profitul altora. Cel puţin cineva va avea de câştigat de pe urma golirii lacului de acumulare. Este vorba despre o microhidrocentrală (MHC) construită în 2011 în aval de lacul Cinciş şi care, timp de două veri a cam stat pe sec. În această vară, firma care administrează MHC-ul îşi recuperează pierderea. Apa din baraj trece prin MHC, de unde rezultă megawaţi în sistem şi bani pentru certificate verzi. "Tot trebuie să golim barajul. MHC-ul cumpără apa pe care noi trebuie să o aruncăm", adaugă cu seninătate Burjan.

Ministerul conştientizează, dar îşi cere scuze

Impactul golirii lacului Cinciş asupra turismului şi a faunei piscicole a fost semnalat Ministerului pentru IMM-uri de către deputaul Carmen Hărău. Ministerul confirmă lucrările care sunt în derulare, conştientizează impactul, dar vorbeşte de un alt termen de finalizare a reparaţilor. "Suntem convinşi că acest proces va avea o influenţă negativă asupra sezonului turistic local, dar am fost informaţi că lucrările în cauză vor fi încheiate în luna august 2013".
 
Sase miliarde pentru o vană de golire? De fapt asta-i problema, cineva (client politic) trebuia să ia acești bani, pentru că erau prevăzuți în buget ceea ce în România este argumentul suprem pentru a-i cheltui, dar pentru suma asta cred că erau și alte soluții fără un asemenea impact asupra faunei și turismului. Și la Arad s-au reparat capital picioarele podului și n-a golit nimeni Mureșul pentru asta, s-a montat un simplu cofrag metalic în jurul lor. Dar asta înseamnă deja puțin efort, o cheltuială pentru firmă, mai simplu dăm drumul la apă, schimbăm bucata aia de fier și încasăm 6 miliarde, din care sigur 5 sunt profit curat.
 
asa fac nenorocitii astia si cu Herastraul si celelalte lacuri din salba Colentinei....
sigur...alta e dimensiunea
 
Tot raul spre bine: poate asa se gindesc si cei care au "majoritatea ţevilor de canalizare ... "racordate" direct în lacul de acumulare" sa -si faca fose septice si statii de tratare a apei, acum, daca stau cu rahatu' la nas.
Bine ar fi sa se poata "goli" citeodata si Muresul sau Dunarea, sa putem vedea cit si ce se scurge pe acolo.
 
Odata, pentru a se castiga 1700 m2 in zona Dubova (Cazane) teren intravilan s-a efectuat o golire autorizata de Hidroelectrica la Portile de Fier pentru lucrari "tehnice"; nu ar fi de mirare ca golirea sa aduca beneficii imobiliare sau de teren anumitor persoane sau firme din zona...
 
Dacă tot veni vorba de Cinciș, văzând că dl. Geza s-a dat pe el și nu-i golit încă, mi se făcu poftă să-l văd și eu și m-aș duce weekend-ul ce urmează. In acest sens mi-ar fi foarte utile niște sugestii de la inițiații locului despre zone de campare, posibilități de acces la apă pentru caiac, trasee de caiac eventual și de drumeție. Ca variantă de întoarcere aș prefera un traseu diferit, tot cu ceva lac de vizitat și mi-a trezit atenția lacul Poiana Mărului asupra căruia reiterez întrebările de mai sus, cu un accent suplimentar asupra traseelor montane, întrucât aici există un potențial net superior (trasee spre Țarcu, Cuntu etc). Probabil că aș găsi informațiile dorite pe-aici pe undeva pe forum, dar mi-e lene să caut și poate cei care le cunosc ar fi bucuroși să mai "talk about", după cum nici pe mine nu m-ar deranja să fiu întrebat despre Mureș dar nu prea se întâmplă asta. Mulțumesc anticipat :ahoy:
 
La Cincis am coborat caiacul la complexul de casute Madalina.Fara ponton,din mal neamenajat.Ponton este la Clubul sportiv Kaiac-canoe, pe cealalta parte a lacului.Aici se parcheaza langa poarta clubului,se coboara pe trepte de beton (~50) pana aproape de mal si ponton.
La Poiana Marului este plaja la capatul lacului de unde se poate pune caiacul fara probleme.
 

Back
Sus