Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Topic: Imi trebuie permis daca o sa cumpar o barca din fibra?

Asa este legea, peste 5 Cp obligatoriu permis, dar acum ma intreb eu.....La cati lipoveni am vazut eu in delta cu lotci de fibra si motoare intre 10 si 20 de CP voi credeti ca aia au permis??
    Chiar am vorbit cu un "baltaret" zona tulcei care are 54 ani. Eu l-am intrebat daca are permis la lotca lui cu 15 CP si el mia spus ca nu si ca el stia ca doar de la 20 in sus trebuie permis ))
    Acum serios voi cunoasteti pe cineva care a fost prins fara permis si cam care ar fi sanctiunile pentru navegare cu motor >5 CP fara permis. Asta sa stiu si eu cand ma mai intalnesc cu nenea sa ii spun.
    Eu trec dunarea in toate directiile cu barcuta mea de 3,20 m /1,25 si motorasu mercury 2,5 Cp , fara permis si fara restrictii

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    266

Quote Originally Posted by gabo View Post
    Asa este legea, peste 5 Cp obligatoriu permis, dar acum ma intreb eu.....La cati lipoveni am vazut eu in delta cu lotci de fibra si motoare intre 10 si 20 de CP voi credeti ca aia au permis??
    Chiar am vorbit cu un "baltaret" zona tulcei care are 54 ani. Eu l-am intrebat daca are permis la lotca lui cu 15 CP si el mia spus ca nu si ca el stia ca doar de la 20 in sus trebuie permis ))
    Acum serios voi cunoasteti pe cineva care a fost prins fara permis si cam care ar fi sanctiunile pentru navegare cu motor >5 CP fara permis. Asta sa stiu si eu cand ma mai intalnesc cu nenea sa ii spun.
    Eu trec dunarea in toate directiile cu barcuta mea de 3,20 m /1,25 si motorasu mercury 2,5 Cp , fara permis si fara restrictii
    Salut,
    Am prins controale la Sulina si Murighiol caci eu ma dau prin Delta. Pot fi foarte "nervosi" dar odata s-a intamplat sa puna botu' la momeala BNR. De obicei te anunta cei ce vin din directia controlului- similitudine cu soferii!
    Parerea mea este ca daca te duci sa te relaxezi mai bine sa fii in regula. Cu baltaretii e alta treaba. Sunt rude/vecini/prieteni/prieteni cu nasu/etc. Nu-si scot ochii ca se lasa cu scandal. Pe de alta parte "organele" de control trebuie sa-si justifice activitatea si niste amenzi sau dosare penale la outsideri sunt tocmai bune pentru scopul asta! Deci...
    Toate bune!

normal ca e bine sa fi cu toate in regula, eu unu nici nu as pleca altfel de la mal, dar vorbeam in general. Eu cred ca pe barcile din delta nu au permis decat turistii care vin din tara ca restu....dupa cum tiam spus multi nici nu stiu ca trebuie ). Eu cand plec cu barcuta mea am o mapa cu toate actele motorului si ale barcii, chiar daca de cate ori am fost nu am vazut nici un control.
    Plimbari placute!

Am intrebat si eu luna asta despre situatia cu localnicii Deltei, banuind ca au ceva permis gen "brigadier" limitat la zona, dar gazda mi-a raspuns vag ca nu domle' au din astea de agrement, internationale. Ma indoiesc grav

salutare la toata lumea .
    cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva sfaturi, as vrea sa imi fac o firma de pescuit in zona insula mare a Brailei la barca ce acte imi trebuie si unde trebuie sa ma duc

6.  

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 24 May 2013, 04:11 PM
  2. Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 24 Mar 2013, 12:58 PM
  3. Barca pesscuit daca ma poate ajuta cineva
    de mezzeu în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 28 Sep 2011, 05:36 PM
  4. Ce barca sa cumpar:fibra sau aluminiu?
    de toto în topicul Barca mea
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 25 Jul 2011, 10:15 PM
  5. Oricine se da cu caiacul pe Dunare, trebuie sa aiba permis?!?
    de caveman în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 24 Mar 2010, 09:04 PM

Tags for this Thread

Bookmarks