Imi trebuie permis daca o sa cumpar o barca din fibra?

Buna la toata lumea, sunt nou pe aici si as vrea sa ma ajutati daca se poate in legatura cu barca ce vreau sa o cumpar. Am vazut pe net o barca Hille sport, ieftina dar fara motor si mai trebuie imbunatatita. Asta nu e o problema ca eu vreau sa o fac de pescuit. Se poate sa-i atasez un motor electric? Asta e problema oare ma va ajuta sau trebuie neaparat motor cu multi cai putere.
 
Buna la toata lumea, sunt nou pe aici si as vrea sa ma ajutati daca se poate in legatura cu barca ce vreau sa o cumpar. Am vazut pe net o barca Hille sport, ieftina dar fara motor si mai trebuie imbunatatita. Asta nu e o problema ca eu vreau sa o fac de pescuit. Se poate sa-i atasez un motor electric? Asta e problema oare ma va ajuta sau trebuie neaparat motor cu multi cai putere.

Si intrebarea care este ?
Daca iti trebuie permis ? sau daca te ajuta un motor electric ?

In incercarea de a te ajuta, pot sa iti spun ca pentru motor sub 5 cp nu iti trebuie permis de conducator de ambarcatiune, iar pentru barca sub 7 m SI/SAU motor sub 20 cp (15 kW) nu iti trbuie inmatriculare la barca (ROL).

La a doua parte, depinde de mai multi factori. Motoarele elctrice sunt de obicei, in gama 300W-500(600)W-750W-900W, respectiv 0.2-0.6 CP.
Mai departe socoteste tu daca iti este suficient si/sau daca iti satisface cerintele.

Cu stima,
 
si cu motor sub 5cp poate (e legal) sa traverseze dunarea navigabila ? nu are si distanta limita de mers pe langa mal?:confused:
 
si cu motor sub 5cp poate (e legal) sa traverseze dunarea navigabila ? nu are si distanta limita de mers pe langa mal?:confused:

Eu , unul, nu cunosc restrictii de distanta fata de mal. Tine de configuratia locului, de adincime, intinsura etc. E drept ca cei cu barci mici si motoare mici merg (naviga) mai "pe sub mal" din considerente de siguranta personala, dar nu stiu de vreo restrictie.
 
daca mergi pe canalul navigabil trebuie ca barca sa fie inregistrata,de-aia veti vedea destule barci din lemn,cu vasle care sunt inregistrate,am intrebat azi la capitania Braila
 
daca mergi pe canalul navigabil trebuie ca barca sa fie inregistrata,de-aia veti vedea destule barci din lemn,cu vasle care sunt inregistrate,am intrebat azi la capitania Braila

Ti -au comunicat si baza legala pentru chestia asta? Eu nu am intilnit nicaieri in legislatie o legatura intre "circulatia pe <<canalul>> (senalul ?) navigabil" si obligatia de inregistrare a barcii.
Am auzit in schimb (Vali dxit) ca cei de la Capitania Braila sint cei mai mari ... ... ... :eek::) de pe Dunare si ca acolo nu s -a aplicat niciodata Ordonanta 74/2006 sau Ordonanta 19/2012 .
Dar asta nu e o problema daca nu locuiesti in Braila sau nu ai barca la Braila. :)
 
Asa este legea, peste 5 Cp obligatoriu permis, dar acum ma intreb eu.....La cati lipoveni am vazut eu in delta cu lotci de fibra si motoare intre 10 si 20 de CP voi credeti ca aia au permis??
Chiar am vorbit cu un "baltaret" zona tulcei care are 54 ani. Eu l-am intrebat daca are permis la lotca lui cu 15 CP si el mia spus ca nu si ca el stia ca doar de la 20 in sus trebuie permis :)))
Acum serios voi cunoasteti pe cineva care a fost prins fara permis si cam care ar fi sanctiunile pentru navegare cu motor >5 CP fara permis. Asta sa stiu si eu cand ma mai intalnesc cu nenea sa ii spun.
Eu trec dunarea in toate directiile cu barcuta mea de 3,20 m /1,25 si motorasu mercury 2,5 Cp , fara permis si fara restrictii
 
Asa este legea, peste 5 Cp obligatoriu permis, dar acum ma intreb eu.....La cati lipoveni am vazut eu in delta cu lotci de fibra si motoare intre 10 si 20 de CP voi credeti ca aia au permis??
Chiar am vorbit cu un "baltaret" zona tulcei care are 54 ani. Eu l-am intrebat daca are permis la lotca lui cu 15 CP si el mia spus ca nu si ca el stia ca doar de la 20 in sus trebuie permis :)))
Acum serios voi cunoasteti pe cineva care a fost prins fara permis si cam care ar fi sanctiunile pentru navegare cu motor >5 CP fara permis. Asta sa stiu si eu cand ma mai intalnesc cu nenea sa ii spun.
Eu trec dunarea in toate directiile cu barcuta mea de 3,20 m /1,25 si motorasu mercury 2,5 Cp , fara permis si fara restrictii

Salut,
Am prins controale la Sulina si Murighiol caci eu ma dau prin Delta. Pot fi foarte "nervosi" dar odata s-a intamplat sa puna botu' la momeala BNR. De obicei te anunta cei ce vin din directia controlului- similitudine cu soferii!
Parerea mea este ca daca te duci sa te relaxezi mai bine sa fii in regula. Cu baltaretii e alta treaba. Sunt rude/vecini/prieteni/prieteni cu nasu/etc. Nu-si scot ochii ca se lasa cu scandal. Pe de alta parte "organele" de control trebuie sa-si justifice activitatea si niste amenzi sau dosare penale la outsideri sunt tocmai bune pentru scopul asta! Deci...
Toate bune!
 
normal ca e bine sa fi cu toate in regula, eu unu nici nu as pleca altfel de la mal, dar vorbeam in general. Eu cred ca pe barcile din delta nu au permis decat turistii care vin din tara ca restu....dupa cum tiam spus multi nici nu stiu ca trebuie :)). Eu cand plec cu barcuta mea am o mapa cu toate actele motorului si ale barcii, chiar daca de cate ori am fost nu am vazut nici un control.
Plimbari placute!
 
Am intrebat si eu luna asta despre situatia cu localnicii Deltei, banuind ca au ceva permis gen "brigadier" limitat la zona, dar gazda mi-a raspuns vag ca nu domle' au din astea de agrement, internationale. Ma indoiesc grav :D
 
salutare la toata lumea .
cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva sfaturi, as vrea sa imi fac o firma de pescuit in zona insula mare a Brailei la barca ce acte imi trebuie si unde trebuie sa ma duc
 

Back
Sus