Ziua Eroilor - Inaltarea Domnului

Tatal meu mi –a povestit cum, copil fiind, s –au refugiat, in anii ’40, cu toata familia intr –un sat din Ardeal. Satul era jumate de romani, jumate de sasi, plus tiganii obligatorii dintr –o margine. In satul asta, unde razboiul parea departe, a aparut la un moment dat un neamt in uniforma nazista, s –a stabilit in casa pastorului luteran de linga biserica saseasca veche de 600 de ani, si a deschis o lista de recrutare pentru voluntari. Pe baza listei, doritorii primeau un bilet numai dus pentru frontul de est. Toti tinerii sasi din sat, care aveau virsta intre 18 si 25 de ani, s –au asezat la coada ca sa prinda locuri in trenul de Stalingrad. Toti parintii acestor tineri s –au strins la sfat si au facut un lucru incredibil pentru disciplina germana. S –au dus si l –au scos pe nazist din casa parohiala (careia i –au spart si geamurile cu ocazia asta) si l –au alungat in suturi din sat, cit pe ce sa –l linseze. Asta nu a folosit la nimic, pentru ca tinerii sasi aflasera deja adresa centrului de instructie de linga Brasov si intr –o saptamina toate sasoaicele de maritat aveau ochii in lacrimi pentru ca iubitii lor o luasera pe dealuri, catre Brasov. Parintii si iubitele lor i –au urmat imediat dupa razboi, in niste vagoane puse la dispozitie de rusi, cu destinatia Siberia.

Cam asa se scrie istoria. Indiferent de entuziasmul tinerilor sau intelepciunea batrinilor, atunci cind Istoria o ia pe aratura omul de rind este prins la mijloc si moare pe front sau in lagar sau de foame in Leningrad.

Totusi, daca stergem cu buretele toate aceste asa zise aberatii despre patrie, stramosi, eroi, stat, religie, de care unii se simt atit de oprimati, daca scapam de toate astea ce punem in loc? Ceva trebuie pus in loc pentru ca altfel ajungem sa ne omorim intre noi mai rau decit in jungla. Pina si marile primate sau leii sau lupii traiesc intr –o structura sociala in care membrii grupului au drepturi si obligatii in functie de pozitia pe care o ocupa in ierarhie.
Problema este ca in societatea asta vestica oamenilor li s –a cam urit cu binele. Oamenii au tot ce le trebuie si chiar mai mult decit le trebuie si, cind dau de greu (o mica criza la botu’ calului), incep sa elaboreze tot felul de teorii din astea nihiliste. Dar se pare ca, de –a lungul istoriei, asa e sfirsitul tuturor civilizatiilor prea imbuibate. Dar, “ceea ce putem invata din istorie este ca oamenii nu invata niciodata nimic din istorie!” Nu mai stiu cine a spus asta, dar a avut mare dreptate.
 
Poate n-ar fi lipsit de interes, legat de acest subiect, sa aflam mai multe despre istoria yactului DRIS cu echipajul format din ofiterii de marina Dramba, Isbasescu si Turcanu in prima incercare romaneasca de croaziera in jurul lumii oprita la Malta in 1939; pentru cei mai tineri ar fi util sa stim mai multe atat despre croaziera in sine cat si ce s-a intamplat dupa, in timpul razboiului si dupa, cu cei implicati....
 
Asa am fost noi invatati in scoala, ca romanii sunt buni si drepti si niciodata n-au purtat decat razboaie defensive... insa nu inseamna ca e si adevarat. In 1877 eram prin actuala Bulgarie, la sfarsitul primului razboi mondial, pe la Budapesta, in al doilea razboi mondial, armatele romane au ajuns pana in Caucaz, in perioada recenta am tot auzit de militari romani in Irak, Afganistan... ce naiba or fi cautand pe acolo, nu stiu.
Iar daca tu crezi ca militarii romani n-au facut abuzuri, crime impotriva civililor, violuri, jafuri si altele asemenea pe unde s-au perindat, inseamna ca esti naiv.

Eu cred ca armata nu ma apara pe mine sau pe tine, sau patria sau neamul sau mai stiu eu ce alte concepte abstracte... armata apara privilegiile conducatorilor si se asigura ca exista o tara pe care s-o mulga cei de la conducere. Mie mi-e totuna daca impozitul meu merge la Bucuresti sau Sofia sau Berlin sau Washington DC, sau daca pe vecinul de scara il cheama Ion sau Janos. (ba chiar daca ma gandesc bine, probabil ca s-ar fura mai putin daca impozitele ar ajunge oriunde altundeva decat la Bucuresti, deci probabil ca am duce-o mai bine cu totii, asa ca nu, multumesc, eu nu imi doresc "eroi" pe la frontierele noastre sau ale altora)

in parte ai dreptate dar nu poti pur si simplu intr-o campanie militara sa te limitezi doar la a te opri la granite, inamicul trebuie invins, adica sa capituleze, chiar daca pt acest lucru trebuie purtate lupte si inafara teritoriului national. Acum lucurile s-au schimbat dpdv al operatiunilor militare. in cazul concret cunoastem mai bine care a fost atitudinea vecinului de la rasarit inca din 1916 si ma inainte, ca aiadus aminte de 1877 drept recunostinta pentru interventia noastra s-a luat Basarabia....asta e....
 
Eu cred ca armata nu ma apara pe mine sau pe tine, sau patria sau neamul sau mai stiu eu ce alte concepte abstracte... armata apara privilegiile conducatorilor si se asigura ca exista o tara pe care s-o mulga cei de la conducere. Mie mi-e totuna daca impozitul meu merge la Bucuresti sau Sofia sau Berlin sau Washington DC, sau daca pe vecinul de scara il cheama Ion sau Janos. (ba chiar daca ma gandesc bine, probabil ca s-ar fura mai putin daca impozitele ar ajunge oriunde altundeva decat la Bucuresti, deci probabil ca am duce-o mai bine cu totii, asa ca nu, multumesc, eu nu imi doresc "eroi" pe la frontierele noastre sau ale altora)

@ smar2 "Armata" e o notiune, care reprezinta lucruri diferite in momente diferite ale istoriei - si de asemenea, fiecare o percepe in mod diferit.

Armata lui Stefan cel Mare, nu era totuna cu armata lui Mihai Viteazu - ca organizarea, componenta, etc. La fel si armata romana dinainte de 1989 nu e acelasi lucru cu armata romana de dupa anul 2004.

"Impozitul" --- sau mai bine spus veniturile Romaniei la final nu merg la Bucuresti nici acum, asa cum nici inainte de 1989 nu se opreau la Bucuresti, ci mergeau mai departe la creditorii internationali ai Romaniei. Marea diferenta inainte de 1989, este ca la acel moment conducerea statului Roman era preocupata sa obtina independenta financiar-economica a tarii - ceea ce a si realizat in martie 1989... Dupa 1990 nu am vazut o astfel de preocupare la nici unul din presedinti sau guverne - ne-am dus pe tobogan la vale, fara vreun simptom de frana sau incercare de redresare. Industria romaneasca - numita drept "greaua mostenire a regimului comunist" - cum s-au grabit sa o eticheteze chiar in decembrie 1989 cei care au ocupat parghiile de putere din Romania "revolutionar-democratica" --- a fost demolata bucata cu bucata sau vanduta pe bucati - astfel ca statul Roman sa nu mai aiba in posesie nici un instrument economic care sa ii asigure vreun venit, iar resursele tarii s-a impus a fi concesionate strainilor.

In privinta "impozitului tau" --- poti fi "linistit", ca la final el nu ramane la Bucuresti. Bucurestiul doar il colecteaza si il trimite mai departe. Atata vreme cat afirmam ca "Mie mi-e totuna daca impozitul meu merge la Bucuresti sau Sofia sau Berlin sau Washington DC, sau daca pe vecinul de scara il cheama Ion sau Janos." sa nu ne miram ca ne taram social si economic ca popor - si mai inseamna ca propaganda dusmanilor acestui popor si acestei tari si-a facut efectul in mintea multora. A pretinde insa ca vom trai bine, ca slugi ale altora, este mai mult decat naivitate - e de-a dreptul prostie --- asta daca n-ar fi lipsa apartenentei la un popor (cel roman), respectiv grava tradare de tara. De la asa-zisii conducatori ai tarii - niste slugi in slujba strainilor nu avem asteptari - dar macar talpa tarii ar trebui sa ramana unita. Dusmanii acestui popor cu asta ne si conduc - prin dezbinarea pe care ne-a induc din 1990 incoace, cu insistenta picaturii chinezesti.
 
Cat despre titlul: Ziua eroilor - Inaltarea Domnului, respectiv aceasta asociere sarbatorii Inaltarii Domnului, cu o zi aleasa in mod conventional drept "ziua eroilor", nu stiu daca e cel mai fericit mod de a asocia o sarbatoare importanta a crestinatatii, cu sarbatorirea eroilor neamului. Nu ar trebui amestecata sfanta sarbatoare a Inaltarii Domnului, cu alte semnificatii fie ele cat de pioase asupra istoriei neamului romanesc. Astfel de asocieri produc confuzie in gandirea si simtirea multora --- dupa modele "populare" la moda, prin care orice zi cat de importanta, indiferent de semniticatia ei initiala ajunge sa se sarbatoreasca cu bere si mititei, gen "distractie colectiva". E bine sa intelegem fiecare lucru la masura sa si sa nu marsam la asocieri menite sa produca confuzie si lipsa discernamantului.
 
Erou !! ??:confused:
Paiiii...dupa parerea mea, poti fi erou, nu numai cu arma in mana! Poti fi erou in foarte multe alte feluri pentru tara ta...daca o iubesti !
Intrebarea este : daca si ea te iubeste pe tine ??
Ma tem ca..NU prea !!
 
Erou !! ??:confused:
Paiiii...dupa parerea mea, poti fi erou, nu numai cu arma in mana! Poti fi erou in foarte multe alte feluri pentru tara ta...daca o iubesti !
Intrebarea este : daca si ea te iubeste pe tine ??
Ma tem ca..NU prea !!



My fellow Americans, ask not what your country can do for you, ask yourself what you can do for your country.

John F. Kennedy
 

Back
Sus