Croaziere pe Dunare : Viitura :)

Vacanta placuta in continuare. Ai iesit vreodata cu actuala barca pe mare? Banuiesc ca este un pic mai greu pe mare, decat pe dunare, dar poti face o calatorie pana in Grecia (de exemplu) cu acelasi echipaj? :)

Am iesit in fiecare an pe mare, acum doi ani a stat numai in Tomis. A fost mai usor de navigat costier pe mare, vantul e mai constant si valurile mai placute. Chiar si cand marea se infurie, nu devine o mare problema pentru barca noastra, avand pescaj redus si mai multe locuri de refugiu.
Gasesti aici momentele frumoase ale unei regate ce s-a terminat in a doua zi cu o furtuna de mari proportii :

Nemo Regata 2011 Navodari Portita - YouTube

Mai sunt momente de navigatie in vant lejer :

Nemo-Sailing costier Marea neagra.MOV - YouTube

Sau in vant tare, in pragul unei furtuni de proportii reduse :

Nemo-Sailing cu foc redus- 15 kmh - YouTube

Dupa iesirea dintr-o furtuna mai serioasa, care nu permitea sa tinem nici o vela sus :

Nemo sfarsit de furtuna - YouTube
 
Multumesc pentru raspuns. Ce motor are regata? Poti naviga linistit pe mare cu motorul pe care il ai? Ce model este regata?
 
Multumesc pentru raspuns. Ce motor are regata? Poti naviga linistit pe mare cu motorul pe care il ai? Ce model este regata?

Ai inteles gresit, nu e vorba de o fregata (3 catarge ) ci de o regata. Regata e o intrecere intre ambarcatiuni . Acea regata a fost in doua etape, doua zile pana la Gura Portitei. Restul, petrecere.
Barca noastra are un motor de 50cp- Yamaha. E chiar foarte puternic pentru un velier de 8m, face fata cu brio conditiilor mai grele. Dar ideea de baza este sa ocolim furtunile :) .
 
Ultima editare:
Salut,
Sa inteleg ca lasi barca intr-un port turistic, pe apa si mai vii cand poti pentru cate o tura? Sau ai alta varianta de incredere? Banuiesc ca oricat ai securiza cabina (lacatele sunt facute pentru oameni cinstiti!) tot iti mai raman niste lucruri pe afara care ai vrea sa-ti ramana acolo. Te intreb pentru ca si eu am ales o strategie similara dar scot barca din apa pe peridoc dupa fiecare utilizare si platesc chirie omului care are grija de ea.
Inca odata vacanta placuta! Te cam invidiez!
 
Salut,
Sa inteleg ca lasi barca intr-un port turistic, pe apa si mai vii cand poti pentru cate o tura? Sau ai alta varianta de incredere? Banuiesc ca oricat ai securiza cabina (lacatele sunt facute pentru oameni cinstiti!) tot iti mai raman niste lucruri pe afara care ai vrea sa-ti ramana acolo. Te intreb pentru ca si eu am ales o strategie similara dar scot barca din apa pe peridoc dupa fiecare utilizare si platesc chirie omului care are grija de ea.
Inca odata vacanta placuta! Te cam invidiez!

Da, chiar asa este. Las barca intotdeauna in baza unui contract, intr-o marina sau ceva similar, care are cel putin serviciul de paza asigurat si o pozitie cat de cat protejata ( de ape, de furtuna ). De fapt aceste locuri au si apa curenta, gasesti si o posibilitate de electricitate, ai unde lasa sacii de gunoi din parcursul turei pe apa, si in vecinatate exista mereu un restaurant, o toaleta .
Desigur, asta e locul ideal pentru oricine vrea sa lase barca intr-o zona, pe durata sezonului.
Dar nu sunt vreun pretios cu pretentii, daca se intampla sa las barca altundeva, imi e suficient doar cu serviciul de paza :) .
S-a intamplat o data sa pun sacii de gunoi in portbagaj si sa-i aduc pana la Bucuresti :) . Nu-i nici o problema. Important este dupa cum spui, sa gasesti barca asa cum ai lasat-o. De aceea pun mai mult pret pe contractul cu o firma decat pe legatura cu un particular.

P.S.
Invidiaza-ma te rog, de la fata locului :) pun la bataie un vin premiat . Daca ai posibilitatea macar in weekend, te voi astepta pe malul marii, la Gura Portitei. Mi-ar placea sa ies si pe plaja de la Perisor sau Periteasca, dar voi vedea cum sunt apele . Vremea oricum va fi ideala ! (Am aranjat eu :) )
 
Nici nu stii ce rana deschizi!
Am inca probleme cu motorul, ca eu ma dau cu benzina si am orientare de pescar. Daca lucrurile merg bine si pana acum n-au mers, ajung in Delta pe 25 Iulie pentru 3-4 zile. Mai tinem legatura! Ti-am urmarit aventura si m-am uitat si la turele mai vechi. Reiterez chestia cu invidia! Si p'aia cu concediu placut!
 

Back
Sus