Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26

Topic: Mahmudia pentru 2 zile. Ce vize imi trebuie?

Default Mahmudia pentru 2 zile. Ce vize imi trebuie?

Vineri plec la Mahmudia in bucla pentru 2 zile, intru cu masina si am si o gonflabila cu un motor de 6 cp. Ma duc in special la pescuit din barca.
    As dori sa stiu ce vize imi trebuie pentru acest sejur. Din cate stiu eu imi trebuie pe langa permisul de pescuit ANPA:

- taxa de masina
    - taxa de intrare in delta/persoana
    - taxa pentru barca

Cat costa aceste taxe?

Mai trebuie si alte acte? Mentionez ca nu am permis pt motorul de 6 cp, oare pot sa dau la ,,pace'' daca este vreun eventual control?

P.S: Stie careva merge pescuitul in perioada aceasta?

Multumesc anticipat

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Quote Originally Posted by iulian_cioclin View Post
    Vineri plec la Mahmudia in bucla pentru 2 zile, intru cu masina si am si o gonflabila cu un motor de 6 cp. Ma duc in special la pescuit din barca.
    As dori sa stiu ce vize imi trebuie pentru acest sejur. Din cate stiu eu imi trebuie pe langa permisul de pescuit ANPA:

- taxa de masina
    - taxa pentru barca

Cat costa aceste taxe?

Mai trebuie si alte acte? Mentionez ca nu am permis pt motorul de 6 cp, oare pot sa dau la ,,pace'' daca este vreun eventual control?

Multumesc anticipat
    Sunt doua raspunsuri la intrebarile tale : unul... "empiric" si celalalt... documentat "stiintific" ! Eu ma rezum la cel... empiric !!!

Iti trebuie viza de vreme buna, in primul rand . La Mahmudia ai multiple posibilitati de cazare si parcare / lasat masina, cu sau fara bani. Daca esti interesat, intrebi.

Daca nu ai permis dar stii sa conduci din eche, este OK. Ai grija la eventualele intalniri cu Pasagerul, mai ales pe Dunare Noua. In bucla ... "Marea Bucla" nu sunt probleme. Altceva: Dunarea este umflata si cara cioate. Ai grija la aceste aspecte. Mai sunt si intinsurile... sper ca le stii. Daca nu, intrebi.

Pescuitul - iti spun eu care nu sunt pescar - merge prost. Tot pestele este in padure. Pe Dunare cica trage somnul, la gropane.
    Apa sub chila si vant din pupa !!!
    http://www.ghiduldelteidunarii.ro

- taxa de masina
    - taxa pentru barca

Cat costa aceste taxe?

Multumesc anticipat
    din acest an (2013) in Delta se pescuieste cu permis eliberat de ARBDD - TULCEA

Mentionez ca merg pentru prima data la mahmudia, permis de vreme buna vad ca este, parcarea cica pe malul apei spune cineva care a mai fost. Nu cunosc intinsurile dar am un sonar sper sa ma ajute.

Actele mentionate de mine sunt suficiente?

Salut! Taxele sunt acelea pe care le-ai enumerat si costa -Masina 10 lei:Barca-20 lei:Persoana 15 lei:Pescuit-30 lei Eu acum m-am intors din delta si in prima zi am fost controlat de ecologisti la taxe si permis de pescuit de barca nu au intrebat nimic si nici de permis dar eu aveam sti cum e atunci cand n-ai esti intrebat.Din punct de vedere al pescuitului Dunarea este foarte tulbure daca intri pe canale dar mai departe de bratele principale este mai limpede.Fir intins!

6.  

pun pariu ca nu o sa te intrebe nimeni nimic, apa e ,,pamant"galben si aduce gunoaie , si fir intins o sa aiiiiiiii!..la curentul care e o sa aiiiii !!!!!

unde trebuiesc platite aceste taxe de masina de persoana de barca

multumesc

In Tulcea la sediul ARBDD, este in centru langa faleza
    Tulcea, Romania Str. PORTULUI 34A O.P.3 C.P. 14. Tel: +40 240 51 89 24 +40 240 51 89 25. Fax: +40 240 51 89 75 e-mail: arbdd@ddbra.ro.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti / Galati
    Posturi
    159

E cam ingropat topicul asta, dar nu are sens sa mai deschid unul pe acelasi subiect...

De ce trebuie taxa de acces auto in rezervatie pentru destinatii ca Nufaru, Victoria, Mahmudia sau Murighiol? Drumul (judetean?) 222C, precum si satele de pe malul drept al bratului Sf Gheorghe sunt in afara rezervatiei. Singura exceptie este la intrarea in Murighiol dinspre Tulcea, unde granita rezervatiei "traverseaza" drumul pentru a include si Lacul Saraturii. Acest scurt segment se poate ocoli prin sudul lacului, prin satul Plopu (desi deja e exces de zel).

Se pot observa simplu aceste aspecte pe harta cu granitele rezervatiei:
    http://www.ddbra.ro/media/file/hartadd.pdf

Pareri? Observatii? Puncte de vedere oficiale?

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default Intinsuri...

Mentionez ca merg pentru prima data la mahmudia, permis de vreme buna vad ca este, parcarea cica pe malul apei spune cineva care a mai fost. Nu cunosc intinsurile dar am un sonar sper sa ma ajute.

Actele mentionate de mine sunt suficiente?
    De la Tulcea la Mahmudia este o mare intinsura pe stanga, pe la Victoria... Dar inteleg ca vii cu masina.

Zona Mahmudia - Dunare Veche este absolut curata pana dai aval in Dunarea Noua. Recomandarea mea este sa tii 20 m de orice mal. Daca intri pe Dunare Noua, ai 18 - 20 m adancime si gropane pe care le gasesti cu sonarul. In schimb aproape de maluri, in zona impadurita, ESTE O ADEVARATA PADURE sub apa, rezultata din copacii prabusiti de pe maluri. Este bine sa te apropii cu multa atentie, incet si cu motorul sus pentru acostare.

Daca vrei sa intri pe Marea Bucla a Uzlinei spre stanga, inainte de intrarea pe Dunare Noua, ai detalii cu intinsura de la intrare aici:

10.08.2013 – Un episod inedit : Inconjurul Incintei Dranov : Intinsura uriasa de la intrarea pe Marea Bucla a Uzlinei

Insa trebuie sa iei in calcul faptul ca ai + 160 cm de apa la Tulcea, asa ca intinsura NU SE VEDE. Pozele facute de mine pe 10.08.2013 sunt pe o cota de + 72 cm la Tulcea.

La iesirea aval din Dunarea Noua, in Cotul Uzlinei, ai intinsura pe stanga ta - mal stang, chiar in cot, circa 30 m de la mal round the corner, asta daca vrei sa o iei amonte, spre Uzlina. Intrand pe Dunare Veche amonte, imediat pe dreapta ta - mal stang, ai o mare intinsura care se intinde de la malul stang circa 100 - 150 m, poate chiar 200 m, pana in mijlocul apei. Dar pe aceste cote, n-o "simti" cu o barca normala.

Daca mai ai nevoie de detalii, nu ezita sa ma intrebi.

P. S. Detalii despre ape leganate, ca la peste si pescuit (inca) nu ma pricep ...
    Apa sub chila si vant din pupa !!!
    http://www.ghiduldelteidunarii.ro

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Barca mea de 3 zile!
    de Danillo în topicul Barca mea
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 1 Nov 2016, 09:30 PM
  2. Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 1 Jul 2016, 01:52 PM
  3. Zile de toamna
    de Barcaholic în topicul Bloguri