Vand rasina si fibra de sticla

VAND:
1 litru rasina - 16 lei
1 mp fibra de sticla - 12 lei
300 g ceara pentru matrite - 50 lei

Intaritorul este inclus in pret!

0767.975.223
Pt comenzi mai mari pretul scade!!!
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    85.2 KB · Vizualizări: 214
  • image.jpg
    image.jpg
    31.7 KB · Vizualizări: 137
- Ce tip de rasina - orto, iso sau tereftalica? Este preaccelerata? Tixotropizata?
- Ce tip de ancolant are mat-ul din poze? Care e greutatea pe m2?
- Ce marca e ceara? Exista fisa tehnica pentru ea? Dar pentru celelalte produse?
 
Se vede ca e criza mare pe barcaholic: nu mai gasesti azi un dealer adevarat de ace, brice si Bavarii cu care sa te certi, ci doar maruntis care vinde fibra la metru si nu raspunde la provocari :).

Pentru toti forumistii interesati de achizitia de produse compozite la nivel de amator, nu uitati ca entitatea economica cea mai prietenoasa cu constructorii amatori e Polydis . Asa ca mai bine ignorati acest gen de anunturi, in care "dealerul" nu catadicseste sa dea un minim de detalii.

De ce Polydis e alegerea optima:
- vinde orice cantitate, oricat de mica
- trimite prin curier oriunde, avand contract si preturi preferentiale la curierat
- are o gama imensa de produse, acoperind cam tot ce inseamna produse compozite
- asigura gratuit consultanta de calitate pentru toti cei interesati
- are preturi mult inferioare oricarui "dealer" de fibra la metru
- la achizitia de cantitati mai mari se obtin preturi preferentiale si discounturi.

De exemplu, noi in Galati cumparam intotdeauna materiale pe un singur cumparator, avand discounturi mari, din cauza cantitatilor mari cumparate de-a lungul vremii. Ma gandeam chiar sa mai invit amatori sa cumparam impreuna, dar prefer sa ma asociez cu oameni pe care-i cunosc. In plus, nu am nici o legatura cu firma Polydis, ci singurul interes e obtinerea de reduceri, toata lumea fiind castigata, si firma, si cumparatorul, si contul pe care se fac achizitiile si se obtin discounturile.

Si ca sa scriu si ceva despre subiectul topicului, pentru amatorii doritori sa lucreze in fibra sau sa repare diverse la barcile de fibra, Polydis are in prezent in oferta o rasina excelenta, poliesterica tereftalica, la un pret foarte bun. E preaccelerata (aditivata cu cobalt pentru polimerizare la temperatura ambianta) si tixotropizata (aditivata pentru a nu se scurge pe suprafete ne-orizontale). Viscozitatea mica asigura impregnarea foarte rapida a laminatului, emisiile de stiren sunt reduse, iar gradul de parafinare asigura o suprafata complet nelipicioasa a rasinii polimerizate. Aceasta ultima caracteristica obliga insa la slefuirea laminatului in caz de "secondary bond" (aplicare de rasina peste laminatul deja polimerizat), iar un mic inconvenient ar fi degajarea mai mare de caldura la polimerizare decat in cazul rasinilor ortoftalice. Per total insa, avantajele sunt certe, aceasta rasina fiind o alegere optima pentru barcagiii amatori.
 
asa este, dar Polidis Bucuresti de 3 saptamani nu mai are pe stoc tesatura mai subtire de 280g/m2 si nici nu se intrezareste o raza de speranta ca vor aproviziona in curand. "nu stim" "e vacanta" "asta este..." Pentru mine, asta ne este modelul furnizorului preferat.
 
Cel putin pe parte de produse poliesterice, Polydis bate cam tot, mai ales pe piata amatorilor (cum suntem cei de pe forumuri). Iar pe parte de compozite speciale, de nisa, sunt cam singurii care ofera tesaturile fine folosite la caiace si barci mici, sau fibrele multiaxiale folosite la stratificari structurale de mare rezistenta.
Pentru a depasi situatia descrisa, de lipsa a unei anumite tesaturi, cel mai bine e sa se asocieze mai multi amatori si sa comande un sul intreg de tesatura de 160 de exemplu, dupa care sa-l imparta intre ei. In felul asta pretul scade substantial, (se cumpara la kg si nu la m2), si materialul e oricand la dispozitie, nu se stie cand e nevoie urgenta de el.
 
Ma asez si eu alaturi de Vali. Am avut (pina acum) numai o experienta cu cei de la Polydis despre care nu pot zice decit de bine. Cumperi cit ai nevoie, pe loc, pretul bun. Si, ca fapt divers, cumparind 12 kg de fibra, la taiere omu' a bagat mai adinc cuter-ul si a intrat vreo doua-trei rinduri in sul; desi am spus ca nu-i problema, deoarece imi trebuiau si straifuri de 8-10 cm pentru imbinari, nu si nu: mi-a inlocuit cu alt sul! Mai rar! Si l-a si invelit in folie, ca sa nu se prafuiasca!
Si, putin off topic, cu acea rasina de uz general, cum ii zic ei, am problema din http://www.barcaholic.ro/f52/timp-gelificare-poliester-4004.html. Singura solutie a fost viteza de lucru si cantitate minima (zgircit cum sunt, ca sa nu zic econom, am reusit din primele 3-4 kg sa nu pierd mai mult de 100, poate 150 de gr). E drept ca este foarte cald caci lucrez dupa amiaza, dupa 1600, cind inca sunt 28, 30 daca nu 34 de graduse. Parametrii de lucru sunt pe la 20!!! Dupa circa doua ore te poti puna cu smirghelitul pe ea, daca si unde este cazul.
 
Salut bustanson, am sa intru sa citesc in detaliu despre problema ta, dar ceva mai tarziu, si-ti voi spune cum procedez eu ca sa nu am probleme cu timpul de oala. Scuze ca n-am remarcat acel topic, dar intru foarte rar pe barcaholic, multumita unor "baieti buni" de pe aici.
 
VAND RASINA SI FIBRA DE STICLA:
1 litru rasina (are si accelerator in ea) - 16 lei
1 mp fibra de sticla(densitate 450g/mp) - 12 lei
300 g ceara pentru matrite - 45 lei
1 kg gelcoat - 35 lei

Intaritorul este inclus in pret!

0767.975.223

PENTRU COMENZI MAI MARI PRETUL SCADE!!
 
cumpar rasina mat tesatura geal coat

salut! si eu caut materiale ieftine , am cautat pe net cu zilele am dat telefoane am negociat si in final am obtinut ce am vrut! am gasit o firma se numeste compozit srl ceva de genu , are cel mai mic pret de pe piata din Romania (aici ma refer la POLIDIS,POLICOLOR,ROMPOLIMER,MEDITERANA SI ALTII ) insa marelele dezavantaj e k nu se poate cumpara de la ei decat prin firma care are un aviz (ADR) ceva legat de materiale periculoase inflamabille etc. daca poate cineva sa cumpere de la ei negociem adaosul
 
la cat poate sa scada maxim ???eu sunt interesat de o comanda mai mare 1tona de materiale iar la rasina eu am gasit cu 10 ron kg dar e fara acte
 
firma care vinde rasina pt. matrite

salut! si eu caut materiale ieftine , am cautat pe net cu zilele am dat telefoane am negociat si in final am obtinut ce am vrut! am gasit o firma se numeste compozit srl ceva de genu , are cel mai mic pret de pe piata din Romania (aici ma refer la POLIDIS,POLICOLOR,ROMPOLIMER,MEDITERANA SI ALTII ) insa marelele dezavantaj e k nu se poate cumpara de la ei decat prin firma care are un aviz (ADR) ceva legat de materiale periculoase inflamabille etc. daca poate cineva sa cumpere de la ei negociem adaosul

Te ajut cu adresa unei firme, care vinde componente compozite( DEALER LAVERSEN-ITALIA-super calitate-rasina-poliesterica ortoftalica-tixotropizata-tip-lerpol3603-excelenta pt. matrite) in Bucuresti:--inportatorS.C. PAF SRL-adresa-Bucuresti,B-dul 1Decembrie nr.3/53 Sec.1 -tel:0214936182---0745011380-eu o folosesc de 10 ani si sant multumit.Numai bine Lucian
 

Back
Sus