Va rog sa ma ajutai cu sfaturi

Buna ziua
Am o barca Ilver Phanter 4.30 cu 1.60 fabricata in italia.Am avut pe aceasta barca un motor honda de 30 Cp si glisa cu o singura persoana,daca puneam doua persoane si ceva bagaj barca nu mai glisa si mergea foarte greu.In iarna am dus barca la un atelier specializat in repararea barcilor,mi-a taiat podeaua si a scos toata spuma care era imbibata cu apa,dupa reparatia barcii mi-am cumparat un motor de 60cp.Acum cand merg cu 4 persoane barca sare pe apa fara sa o pot controla din trim.(trimul coborat la maxim). V arog sa ma ajutati cu sfaturi pentru a rezolva aceasta problema.
va multumesc
 

Atașamente

  • DSC04803.jpg
    DSC04803.jpg
    85.5 KB · Vizualizări: 122
  • DSC04807.jpg
    DSC04807.jpg
    88 KB · Vizualizări: 79
  • DSC04814.jpg
    DSC04814.jpg
    76.8 KB · Vizualizări: 158
daca ti permite menghina motorului mareste unghiul la pana (fa una de lemn deocamdata), tot daca ti permite menghina mai lasa motorul in jos pe oglinda cate 2 cm (cu toate ca motorul mi se pare cam greu pt barca asta ), sau pune i o aripioara !
 
Motorul e prea puternic pentru o barca de 4.3m. Tu ai dublat puterea si ai usurat ..mult barca. Trebuia sa usurezi barca si sa pastrezi motorul de 30.
Cu trim minim nu rezolvi nimic pentru ca barca va infige regulat prova in apa , va sari ...si va intra in aceasta oscilatie ...Va sari din 5 in 5 metri...
Barca are un unghi de stelare destul de mare, probabil 18 grade...adica la viteza poate fi asigurata o stabilitate dinamica buna. Deci barca poate sa alerge.E facuta pentru asa ceva !!! Tu trebuie s-o scoti din apa ...sa atinga apa doar pe ultima jumatate de metru daca vrei viteza si stabilitate. Trim negativ folosesc pescarii cu barci de deplasament (forme rotunde...fara gurne ) ca sa corecteze asieta barcii care se chinuie sa gliseze dar nu are suprafata portanta suficienta. Baga motorul sub barca s-o ridice de pupa (prea ingusta in sus).
Unghiul trimului optim e 2-5 grade pozitiv. Deci nu e bun un trim minim pentru ca la puterea aia portanta devine prea mare si barca sare necontrolat. Mareste trim-ul ...si nu mai accelera la blana. Mai fa si un calcul ... Raportul Kilograme / cal . Greutatea totala a barcii cu oameni motor, benzina, bagaj / 60 cai.
Deci o barca usoara cu un V pronuntat si un motor mare gliseaza stabil cu trim pozitiv ... cam asa ceva.
http://www.youtube.com/watch?v=jA8r_3gbN7A
 
Ultima editare:
Daca nu merge cum zice Adila, sau te sperie sa mergi asa, atunci pune-i un whale-tail, adica o aripioara stabilizatoare serioasa, asa cum sugereaza Teo.
 
Ce spune Adila este ,,idealul" , dar barca nu este aceiasi ,iar din motorul de 60 nu poti scoate 220, si sa alergi asa cu 4 persoane schimba total situatia ,prima intrebarea este CINE ARE CURAJUL SA ALERGE ASA PE DUNARE? busteni ,crengi si altele, a doua intrebare CATI ANI ARE BARCA? , tine pupa ?
Cauta in specificatia constructorului barcii si vezi ce motor este recomandat, atentie 2sau 4 timpi ,difera greutatea pe cal putere,
eu am pus o aripa facuta de mine din tabla striata de 3mm din aluminiu ,pe care am ajustato pana am obtinut ce am vrut!
spor la treaba !
 
Categoric ca nu va lua viteza aia...Am postat link-ul la filmulet sa vada omul ce inseamna trim pozitiv ...si stabilitate la viteza mare.
E posibil ca barca + motorul si 4 oameni sa ajunga la 700 kg. De aici raportul kilograme pe cal este 700 /60 =11.6 !!! De asta am zis ca e cam mare motorul...si ca cel de 30 era mai potrivit ca putere.
650/11.6 = 56 km/ora... Cu o singura persoana ...adica la 400 kg/60 de cai ...raportul e exact 6.66 ... Adica 650/6.66 = 97 km/ora cu o elice de viteza...Teoretic. Ca practic iti cam iei zborul .

De exemplu eu cu greutate totala 250 kg / 35 cai am luat 92 km/ora pe gps. Adica la 7.14 kg/cal ... cu elice supracavitanta. La 6.66 kg/cal ...?!?
Selva 25 XSR - YouTube singur in barca
Test elice supracavitanta - YouTube aici eram doi.

Si aici sare si barca mea ( pe valuri facute de un Mastercraft care a trecut mai devreme)...dar cade ,,in picioare " ...Multe barci se dezechilibreaza in momentul intrarii elicei in apa ...Elicea se rostogoleste pe apa ,pupa fuge spre dreapta si barca vireaza brusc (prova fuge spre stanga) si o rastorni .
jumping - YouTube
Daca te sperii si reduci in zbor e si mai grav. Elicea care intra prima in apa franeaza brusc si barca va sari de pupa in sus si va infige prova in apa ...Submarin !!!
Viteza e periculoasa. Si puterea prea mare a motorului... La barca aia cred ca erau suficienti 35 de cai. Hai maxim 40.

Iar parerea mea despre aripa portanta ...Te ajuta sa iesi in glisare mai repede , mai ales la o barca cu forme mai putin bune de glisare. Aici Nu este cazul. Barca este de glisare ..si chiar de viteza.
Dupa ce iesi in glisare acea aripa dragheaza. Dragheaza tot ce e in apa ...cizma motorului, pintenul, carcasa cutiei de viteze ...placa anticavitatie. La barcile de curse in apa mai ramane doar jumatate de elice si pintenul motorului. :titanic:
La barca mea (de viteza ) placa anticavitatie e mult deasupra apei.
Niciodata acea aripa nu va fi in acelasi plan cu fundul barcii ...Deci va draga. Va fi o frana .:) O suprafata udata marita ...face ca barca sa aiba frecare mai mare cu apa.
La o barca care ,,nu prea " gliseaza ...poate fi o solutie de compromis ...Corectezi asieta barcii si ce pierzi prin frecarea cu aripa e mai putin decat ceea ce castigi prin corectarea asietei...
 
Ultima editare:
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Sunt incepator ,cand am vazut ca barca nu merge bine cu motorul de 30cp l-am vandut si am luat unul mai mare, dupa aceia am realizat ca barca are o problema.
Despre barca nu am prea multe informatii am intrat pe site-ul producatorului si nu au nici o informatie despre acest model cred ca este de prin 1990-2000.
Acum i-am bagat 2 saibe de 6 mm intre pana si motor pentru a mari unghiul motorului. Dupa teste va tin la curent cu rezultatele obtinute.
Barca are estimativ 150-180 kg
 
Nu cred ca ai facut bine. Nici pana nu isi are rostul.
Tu trebuie sa maresti unghiul de trim ...adica sa RIDICI motorul vreo 5 grade...poate chiar mai mult ... Sa indepartezi cizma de oglinda .
Cu trim negativ se merge pe barcile de semideplasament ...Uite barca mea de pescuit ...Are forma de semideplasament ...Nu de glisare . Gliseaza totusi fortat cu trim negativ si o elice de tractiune. Merge cu motorul bagat sub barca ...Trim negativ . L-am apropiat de oglinda 5 grade...
Tu trebuie sa faci invers. Sa-l scoti in afara 5 grade ca sa ai stabilitate pe V-ul barcii spre pupa. Altfel nu te vad bine...
Uite barcile de curse cu motoare Selva. Cu Selva 25 (400 cm 3) se ajunge la 95 km/ora ,iar cu cel de 489 cm3 la 103...104 km/ora. Trim pozitiv ...


Mda...Vad ca in timp ce-mi pierdeam timpul sa scriu ... omul a mai pus o intrebare...:confused:
Sah Mat !!! :iupi:
 

Atașamente

  • IMG624.jpg
    IMG624.jpg
    93 KB · Vizualizări: 100
  • boot SELVA trim pozitiv.jpg
    boot SELVA trim pozitiv.jpg
    25.8 KB · Vizualizări: 74
  • Selva T500.jpg
    Selva T500.jpg
    40.4 KB · Vizualizări: 69
  • trim.jpg
    trim.jpg
    20.7 KB · Vizualizări: 96
  • Trim pozitiv.jpg
    Trim pozitiv.jpg
    39.8 KB · Vizualizări: 66
Ultima editare:
Categoric ca nu va lua viteza aia...Am postat link-ul la filmulet sa vada omul ce inseamna trim pozitiv ...si stabilitate la viteza mare.
E posibil ca barca + motorul si 4 oameni sa ajunga la 700 kg. De aici raportul kilograme pe cal este 700 /60 =11.6 !!! De asta am zis ca e cam mare motorul...si ca cel de 30 era mai potrivit ca putere.
650/11.6 = 56 km/ora... Cu o singura persoana ...adica la 400 kg/60 de cai ...raportul e exact 6.66 ... Adica 650/6.66 = 97 km/ora cu o elice de viteza...Teoretic. Ca practic iti cam iei zborul .

De exemplu eu cu greutate totala 250 kg / 35 cai am luat 92 km/ora pe gps. Adica la 7.14 kg/cal ... cu elice supracavitanta. La 6.66 kg/cal ...?!?
Selva 25 XSR - YouTube singur in barca
Test elice supracavitanta - YouTube aici eram doi.

Si aici sare si barca mea ( pe valuri facute de un Mastercraft care a trecut mai devreme)...dar cade ,,in picioare " ...Multe barci se dezechilibreaza in momentul intrarii elicei in apa ...Elicea se rostogoleste pe apa ,pupa fuge spre dreapta si barca vireaza brusc (prova fuge spre stanga) si o rastorni .
jumping - YouTube
Daca te sperii si reduci in zbor e si mai grav. Elicea care intra prima in apa franeaza brusc si barca va sari de pupa in sus si va infige prova in apa ...Submarin !!!
Viteza e periculoasa. Si puterea prea mare a motorului... La barca aia cred ca erau suficienti 35 de cai. Hai maxim 40.

Iar parerea mea despre aripa portanta ...Te ajuta sa iesi in glisare mai repede , mai ales la o barca cu forme mai putin bune de glisare. Aici Nu este cazul. Barca este de glisare ..si chiar de viteza.
Dupa ce iesi in glisare acea aripa dragheaza. Dragheaza tot ce e in apa ...cizma motorului, pintenul, carcasa cutiei de viteze ...placa anticavitatie. La barcile de curse in apa mai ramane doar jumatate de elice si pintenul motorului. :titanic:
La barca mea (de viteza ) placa anticavitatie e mult deasupra apei.
Niciodata acea aripa nu va fi in acelasi plan cu fundul barcii ...Deci va draga. Va fi o frana .:) O suprafata udata marita ...face ca barca sa aiba frecare mai mare cu apa.
La o barca care ,,nu prea " gliseaza ...poate fi o solutie de compromis ...Corectezi asieta barcii si ce pierzi prin frecarea cu aripa e mai putin decat ceea ce castigi prin corectarea asietei...

Sunt super impresionat cum merge barcuta cea mica cu 25 CP!

Ai perfecta dreptate apropos de aripa, drag si, tot ceea ce zici, dar se pot obtine viteze de planaj mici si sta stabila acolo. Poate omul asta vrea.
Pote ca barca merge destul de repede odata intrata in planaj si omul se simte inconfortabil. Ma indoiesc ca e vreo problema de stabilitate.
 
Am folosit asa ceva pentru ski nautic ...Barca iesea greu in glisaj cu 3 oameni in ea si unul agatat de saula pe skiuri . Scurta timpul de iesit in glisare , dar scadea in viteza. Deci suplimenta lipsa de putere la iesirea din apa. Dupa care mergea la maxim 40 km/ora...Deci pentru ski era o imbunatatire ...Marea portanta la pupa si suprafata placii anticavitatie. Adica impiedica si ventilarea elicei si marea tractiunea la plecare.
Aici nu e lipsa de putere ...sunt 20 de cai in plus. Aici e trim de reglat si probabil elice .
Eu nu recomand asa ceva.
In Germania se pierde garantia motorului ...daca montezi asa ceva. In state la fel.
Deci producatorul de motoare nu le agreeaza , nu le recomanda ...
Producatorul de motoare ...iti spune sa schimbi elicea ...alt pas , cu 3 sau 4 pale, sa montezi motorul in pozitie corecta , sa reglezi trim-ul si sa deplasezi greutatile in barca ...pt o asieta corecta.
:)

Uite si la americani ...Scade viteza de la 37 la 25 de mile... Succes !!!

http://forums.iboats.com/johnson-evinrude-outboards/whale-tails-motor-does-really-help-428067.html
 

Atașamente

  • whalle tail.jpg
    whalle tail.jpg
    61.6 KB · Vizualizări: 32
Ultima editare:
Buna ziua

Am facut asa cum m-ati sfatuit, am inlaturat pana de la pupa si am ridicat motorul aprox 2 cm.Am facut o proba cu barca si nu am obtinut nici o inbunatatire.
Cu 4 persoane in barca barca sare fara sa o pot controla, cu o singura persoana barca merge bine corectata din trim(trim maxim jos).
Elicea este de tractiune.Daca schimb elicea credeti ca s-ar putea schimba ceva?
 
Motorul nu trebuie ridicat pe oglinda. Cred ca trebuie coborat putin...la ceea ce vad in pozele tale.
Placa anticavitatie trebuie sa fie sub fundul barcii 1-2 centimetri.
Cu trim maxim jos pierzi stabilitatea dinamica. Trebuie sa scoti prova din apa. Dai trim pozitiv sa mergi pe ultima treime a barcii spre pupa.
Elicea de tractiune este elice cu pas mic.. Daca maresti pasul elicei ...vei avea viteza mai mare , dar s-ar putea cu 4 persoane sa nu iasa asa usor in glisaj.
Cauta o elice cu pas de 14 ...15 ...si probeaz-o... adica 11x15 ...si da-i trim-ul in sus cam 5 grade. O sa mearga. Nu trebuie sa mergi cu viteza maxima. Poti folosi din cei 60 de cai numai 40...Poti face un filmulet cu telefonul ? Si o poza din lateral la barca...cu o bagheta de lemn pusa sub fundul barcii ,in zona cea mai de jos...dealungul v-ului spre cizma motorului sa vedem cum e fata de placa anticavitatie ???
 
Ultima editare:

Back
Sus