Velier mic de tot

Multumesc. Caut niste poze maine, daca mai am. Cred ca trebuie sa fac altele, mi s-a dus hardul si am pierdut o groaza de poze.
 
Am gasit doar o imagine cand era la stadiul de gata mai putin stratul de rasina. Fata de imagine, acum e data toata cu rasina. La imbinari am pus si cate o banda de panza de fibra. Nu am pus fibra pe toata suprafata sa nu se ingreuneze. In proiect zice ca nu se da cu nimic. Am vorbit si cu un tip care are un site doar pentru barcuta asta si mi-a zis si el ca nu trebuie rasina. Eu insa am dat pentru ca nu am folosit placaj marin ci obisnuit, de exterior.
Acum e rezemata sub o prelata. Duminica o scot si ii fac niste poze ca lumea.
 

Atașamente

  • P27-07-13_18.43[1].jpg
    P27-07-13_18.43[1].jpg
    23.6 KB · Vizualizări: 81
Am gasit doar o imagine cand era la stadiul de gata mai putin stratul de rasina. Fata de imagine, acum e data toata cu rasina. La imbinari am pus si cate o banda de panza de fibra. Nu am pus fibra pe toata suprafata sa nu se ingreuneze. In proiect zice ca nu se da cu nimic. Am vorbit si cu un tip care are un site doar pentru barcuta asta si mi-a zis si el ca nu trebuie rasina. Eu insa am dat pentru ca nu am folosit placaj marin ci obisnuit, de exterior.
Acum e rezemata sub o prelata. Duminica o scot si ii fac niste poze ca lumea.

Numai piroga scobita in trunchiul unui copac nu se da cu nimic. Crezi ca placajul marin trece ca gâsca prin apă, fără să se ude?
 
pai daca-i placaj obisnuit si mai e si neprotejat,te dai cu el vre-o citeva ore pe apa,prima data,a doua oara s-ar putea sa nu se stie!!!
 
Am si eu o intrebare. Eu am lucrat pe mare nu ca marinar dar mi-au placut navele si am citit despre navigatie. Pana acum nu am navigat singur decat ocazional cu barca pe mare si odata cu un caiac. Acum mi-am cumparat propriul caiac, mai e pana la ambarcatiune cu vele.
Acum intentionez vara asta sa ma duc cu caiacul nou achizitionat cu pricina pana in Delta. Asta ar presupune parcurgerea unui traseu de-a lungul coastei de la Vama Veche pana la insula Sacalin. Ceea ce presupune traversarea unor rute navale la intrarile in porturi (Mangalia, Constanta, Midia). In afara de regula care se aplica la calea ferata, si faptul ca nu trebuie sa traversezi in prova vapoarelor (logic), ma intrebam daca nu cumva s-ar lega de mine careva de pe la capitania vreunui port sa imi zica ca nu am voie in zona aia. Doar nu o sa imi iau caiacul in spinare sa il car de ex. de la Eforie Nord pana la portul Tomis! Eu vreau sa mam tin la cel mult 200 de metri distanta de tarm/digul portului, pentru ca nu vreau sa am vreo surpriza daca se isca vreun vant puternic din senin. Daca puteti sa ma lamuriti va multumesc pentru ajutor.
 
MiniCup

Am facut, in sfarsit, cateva poze. Am cumparat si teava pentru catarg si panza pentru vela. Saptamana viitoare ma apuc de croit.
 

Atașamente

  • IMG_20140323_112953.jpg
    IMG_20140323_112953.jpg
    84 KB · Vizualizări: 109
  • IMG_20140323_113012.jpg
    IMG_20140323_113012.jpg
    68 KB · Vizualizări: 107
  • IMG_20140323_113046.jpg
    IMG_20140323_113046.jpg
    82.2 KB · Vizualizări: 99
  • IMG_20140323_113025.jpg
    IMG_20140323_113025.jpg
    81.7 KB · Vizualizări: 91
De unde m-a trimis Pelicanul. Sub podul de pe soseaua care duce spre Voluntari (unde era inainte Europa). Nu ai cum sa ratezi. Parchezi sub pod. E un soi de targ cu toate materialele din lume.
Am cerut panza de steag si mi-au dat. Nevasta-mea a inceput sa rada, ca aia e panza de captuseala pentru fuste. Asa e, mi-au confirmat vreo 2 vanzatoare. Dar e foarte usoara si rezistenta, 2 lei/mp. Am mai luat si cordon pentru intarituri (la cusaturi si transversal pentru balene) - din acela care se pune la tivul pantalonilor de stofa pe interior. Am luat sintetic - e mai ieftin si mai rezistent, parca 30 de lei 40 metri, latime 2 cm (cam pe acolo).
 
Zic ca daca-i pun intarituri pe toate marginile si transversal pe balene ar trebui sa tina. Tocmai asta am vrut, sa fie subtire si usoara.
 
Salut. Am fost foarte ocupat ultima perioada dar saptamana viitoare vreau sa o pun pe apa. Nu prea stiu unde, in Bucuresti. Am un vecin care zice ca cunoaste pe cineva de la clubul de pe Lacul Morii si ma trimite acolo. Dar as mai vrea si alt loc, daca nu dau de vecin. Aveti idee? Undeva unde sa las barca pe apa si sa nu ma deranjeze nimeni?
 
Probabil e un link catre un album privat.
Cine mai pune link-uri de albume de facebook, ar fi bine sa le faca publice inainte. Altfel sunt complet inutile. :)
 
La apa

Am reusit sa o dau la apa. Duminica, pe Snagov. Din pacate, cred ca a fost singura zi din ultimul milion de ani cand nu a batut vantul deloc. Doar vreo 2-3 adieri. Chiar si atunci, barca se punea imediat in miscare. Raspundea imediat la comenzi, nu mi-a venit sa cred, fiind prima oara cu o panza pe o apa.
Pun si niste poze. In septembrie ma bate gandul sa o pun pe mare, daca nu sunt valuri mari.
 
Foarte frumoase pozele.
Se pare ca Septembrie va fi o luna cu caldura si cu vreme buna.
Oricum este prea devreme ca sa ne putem pronunta.
 

Back
Sus