Velier mic de tot

Am reusit sa o dau la apa. Duminica, pe Snagov. Din pacate, cred ca a fost singura zi din ultimul milion de ani cand nu a batut vantul deloc. Doar vreo 2-3 adieri. Chiar si atunci, barca se punea imediat in miscare. Raspundea imediat la comenzi, nu mi-a venit sa cred, fiind prima oara cu o panza pe o apa.
Pun si niste poze. In septembrie ma bate gandul sa o pun pe mare, daca nu sunt valuri mari.

Poti te rog sa imi spui si mie unde era mai exact pe Snagov locatia unde ai pus velierul la apa?Vad acolo in prima poza o plancarda cu tot felul de amenintari :)
 
Salut. Am lipsit mult si cred ca mai lipsesc. Sunt undeva peste hotare si mai stau un an-doi. Mi-e dor de barcuta mea ca de mama. Sta in curte acoperita cu o prelata (barca).
La Snagov, ca la noi - nu prea ai unde sa lansezi. In Romania, in general, daca nu e cu mici, ceafa si bere, nu prea ai voie. Cu sportul, mai rarut ca oboseste.
Am fost in capat, intr-un loc care se numeste "Astoria" (la iesirea din Snagov, cum treci peste o cale ferata). E probabil fostul strand comunist. Acolo am gasit un loc unde erau vreo doua pontoane dar, bieninteles, totul interzis si imprejmuit. Asta pentru ca niste smecheri inchiriaza barci cu ora, sa-ti plimbi gagica pe apa. M-am facut simpatic la nenea ala care inchisese cu o banda locul (pentru care platea chirie, zicea el) si m-a lasat sa lansez - cred ca mai mult pentru ca era curios sa vada despre ce e vorba.
A doua oara cred ca mi-ar fi greu sa merg.
Dar am vazut ca Lacul Morii e destul de OK, chiar daca are bordura aia de neam prost langa drum si e mai greu de trecut barca peste ea. Stie cineva, daca te pui pe lac vine vreun tembel sa-ti dea amenda?
Cum zicea cineva in alt topic, velele si caiacele pe apa reprezinta un semn de civilizatie.
 

Atașamente

  • Barca.jpg
    Barca.jpg
    42.5 KB · Vizualizări: 74
  • Barca1.jpg
    Barca1.jpg
    73.4 KB · Vizualizări: 67
  • Barca2.jpg
    Barca2.jpg
    74.5 KB · Vizualizări: 70
  • Barca pe masina.jpg
    Barca pe masina.jpg
    65.9 KB · Vizualizări: 70
Salut. Am lipsit mult si cred ca mai lipsesc. Sunt undeva peste hotare si mai stau un an-doi. Mi-e dor de barcuta mea ca de mama. Sta in curte acoperita cu o prelata (barca).
La Snagov, ca la noi - nu prea ai unde sa lansezi. In Romania, in general, daca nu e cu mici, ceafa si bere, nu prea ai voie. Cu sportul, mai rarut ca oboseste.
Am fost in capat, intr-un loc care se numeste "Astoria" (la iesirea din Snagov, cum treci peste o cale ferata). E probabil fostul strand comunist. Acolo am gasit un loc unde erau vreo doua pontoane dar, bieninteles, totul interzis si imprejmuit. Asta pentru ca niste smecheri inchiriaza barci cu ora, sa-ti plimbi gagica pe apa. M-am facut simpatic la nenea ala care inchisese cu o banda locul (pentru care platea chirie, zicea el) si m-a lasat sa lansez - cred ca mai mult pentru ca era curios sa vada despre ce e vorba.
A doua oara cred ca mi-ar fi greu sa merg.
Dar am vazut ca Lacul Morii e destul de OK, chiar daca are bordura aia de neam prost langa drum si e mai greu de trecut barca peste ea. Stie cineva, daca te pui pe lac vine vreun tembel sa-ti dea amenda?
Cum zicea cineva in alt topic, velele si caiacele pe apa reprezinta un semn de civilizatie.

Barca e mica, poate fi data la apa cam oriunde :) .
-La Snagov exista si o rampa publica pe Aleea Florilor (s-a mai discutat in forum) , se mai poate la dl. Sima in marina, sau la clubul Daniela-Cristina (pe acesta il cauti singur, eu n-am fost acolo :) )
Snagovul e cunoscut ca un lac fara vant. E imprejmuit de paduri, e un adevarat noroc sa prinzi o zi faina. Eu mergeam acolo cand vedeam ca in Bucuresti vibreaza geamurile de vant !
-Pe lacul Morii este si activeaza clubul de vele " Fapt ", condus de Alex Mihaita (gasesti tot in forum referinte). Statutul juridic al lacului e de discutat, dar am avut colegi de forum care au lansat acolo. Am participat si eu la o actiune a celor de la Barci in Bagaje, cu catamaranele Happy-cat, insa aceea era o actiune anuntata, cuplata cu o festivitate.
-Ai putea lansa barca si pe Herastrau, mai exista veliere acolo. E problema ajungerii la rampa, de cand au ocupat cu restaurantele, locul de acces de langa clubul condus de Nea Umica. Dar am mai lansat de pilda barci ca 420-470, in capatul celalalt, la clubul Electrica. Referinte in forum sunt iarasi destule.

Bafta ! :)
 
Ca lumea barca, felicitari.
Clubul de pe lacul Morii nu l-am vazut deschis. Si oricum, nu stiu daca ma inscriu sau nu la club. Vreau sa merg cand am chef si sa ma dau cu barca. Cam ce ar trebui sa facem. Scrisori la Primarie?
 

Back
Sus