Velier mic de tot

Salut,

Imi construiesc o barcuta cu panza, proiectul MiniCup. E la vreo 3,65 m lungime si 1,20 m latime. Planul e sa ma dau cu ea pe langa plaja la mare. Intrebarea este - e necesar vreun certificat, permis, ceva? Ma gandesc ca nu e departe de caiacele din plastic cu care se plimba oamenii pe acolo sa faca miscare, sau de windsurfing-uri si nu mi-ar trebui nimic. Ce ziceti?
 
Nu cred ca te intreaba nimeni de permis la barcuta aia. Totusi, daca nu ai mai navigat niciodata cu vele, e bine sa gasesti pe cineva mai experimentat care sa te invete.
 
e bine sa ai o hartiuta ceva la mana daca esti in zona de granita.
politia de frontiera mi a inregistrat numarul de la masina o data , iar in delta in decembrie m- au rugat sa le arat acte de provenienta pentru barca de 4.2 m si pentru motor de 2 cp.

au fost civilizati si foarte prietenosi.
 
Dacă vă întâlniţi cu autorităţile indicaţiile articolul 935 din Codul civil în vigoare. Celelalte două articole acoperă situaţia când cumperi de la un fals proprietar (hoţ pe româneşte).

Prezumţia de titlu de proprietate

Art. 935. - Oricine se află la un moment dat în posesia unui bun mobil este prezumat că are un titlu de dobândire a dreptului de proprietate asupra bunului.

Dobândirea proprietăţii mobiliare prin posesia de bună-credinţă

Art. 937. - (1) Persoana care, cu bună-credinţă, încheie cu un neproprietar un act translativ de proprietate cu titlu oneros având ca obiect un bun mobil devine proprietarul acelui bun din momentul luării sale în posesie efectivă.
(2) Cu toate acestea, bunul pierdut sau furat poate fi revendicat de la posesorul de bună-credinţă, dacă acţiunea este intentată, sub sancţiunea decăderii, în termen de 3 ani de la data la care proprietarul a pierdut stăpânirea materială a bunului.
(3) Dacă bunul pierdut sau furat a fost cumpărat dintr-un loc ori de la o persoană care vinde în mod obişnuit bunuri de acelaşi fel ori dacă a fost adjudecat la o licitaţie publică, iar acţiunea în revendicare a fost introdusă înăuntrul termenului de 3 ani, posesorul de bună-credinţă poate reţine bunul până la indemnizarea sa integrală pentru preţul plătit vânzătorului.
(4) Dispoziţiile prezentului articol nu se aplică bunurilor mobile care sunt accesorii unui imobil.
(5) Dispoziţiile prezentului articol se aplică în mod corespunzător şi în legătură cu dobândirea dreptului de uzufruct şi a dreptului de uz asupra unui bun mobil.

Buna-credinţă

Art. 938. - (1) Este de bună-credinţă posesorul care nu cunoştea şi nici nu trebuia, după împrejurări, să cunoască lipsa calităţii de proprietar a înstrăinătorului.
(2) Buna-credinţă trebuie să existe la data intrării în posesia efectivă a bunului.


Ce rezultă de aici?
Că nu trebuie să faci tu, posesor, întotdeauna, proba ca bunul este al tău, fiindcă eşti prezumat de lege că eşti proprietar.
 
Salut,

Imi construiesc o barcuta cu panza, proiectul MiniCup. E la vreo 3,65 m lungime si 1,20 m latime. Planul e sa ma dau cu ea pe langa plaja la mare. Intrebarea este - e necesar vreun certificat, permis, ceva? Ma gandesc ca nu e departe de caiacele din plastic cu care se plimba oamenii pe acolo sa faca miscare, sau de windsurfing-uri si nu mi-ar trebui nimic. Ce ziceti?


Intr-adevar e mic de tot, cu 5 centimetri mai mic decit "turbinca" lui Eugen

http://www.mitchellyachts.co.uk/grafix/photos/said/said-02.jpg

:)


Apropos, unde intentionezi sa-l construiesti...?
 
Ultima editare:
Si de cand tot spun ca nu-ti trebuie acte pentru barcile neinmatriculabile... La Sfantul Gheorghe nu ne-a intrebat nimeni de actele barcilor. Am dat lista cu barcile, numele lor, numele noastre si unde vrem sa ajungem politistului de frontiera si gata. Referitor la minicup-ul dorit, mi-a facut si mie cu ochiul, insa la 54 de kg, e prea greu sa fie manevrat de unul singur. Variante ar fi Sunfish, Minifish etc. dar tot grele. Sunt bune pentru fun... In general la malul marii este zona de agrement si daca nu deranjezi turistii nu te intreaba nimeni de sanatate. O fi bine, o fi rau...
 
Intr-un garaj. E cam gata la "rosu" (ca sa folosesc un termen din constructii civile). Vreau sa-i dau un strat de epoxy cu fibra dupa care caut sa-i fac un catarg. Dupa care caut o panza din dacron sau ceva asemanator.
 

Atașamente

  • P23-07-13_18.25.jpg
    P23-07-13_18.25.jpg
    46.1 KB · Vizualizări: 148
  • P27-07-13_16.07[1].jpg
    P27-07-13_16.07[1].jpg
    45.8 KB · Vizualizări: 133
  • P27-07-13_18.42.jpg
    P27-07-13_18.42.jpg
    39 KB · Vizualizări: 138
Am vazut pe site ca in afara de Epiphen de la Polydis mai e o rasina Top Epoxi Amorsa de la Europlastic. Pe site-ul lor scrie ca e pentru suprafete de beton. E bun si pentru lemn? Ar merge imbracata barca in asta, in loc de Epiphen? Ati mai folosit careva?
Si doi, cum se face chitul cu rasina - amestec epoxy cu intaritor si pun rumegus sau faina de lemn? Sau intai rasina cu faina si apoi intaritorul?
 
Cred ca ar fi trebuit sa -i faci si guri de vizita (cam de 15 cm diametru) si eventual gauri de scurgere a apei la chesoane. E foarte util sa poti verifica din cind in cind daca nu ai infiltratii. Chesoanele se pot umple cu bucati de polistiren extrudat care pot fi inlocuite odata la 2 - 3 ani daca se imbiba cu apa. De asemenea, cred ca placajul ar trebui bine imbibat cu rasina si pe partea de interior. Dar poate ca toata povestea asta apare si in proiect! :)
 
Am vazut pe site ca in afara de Epiphen de la Polydis mai e o rasina Top Epoxi Amorsa de la Europlastic. Pe site-ul lor scrie ca e pentru suprafete de beton. E bun si pentru lemn? Ar merge imbracata barca in asta, in loc de Epiphen? Ati mai folosit careva?
Si doi, cum se face chitul cu rasina - amestec epoxy cu intaritor si pun rumegus sau faina de lemn? Sau intai rasina cu faina si apoi intaritorul?

Rasina de la Europlastic este buna si pentru lemn. Sunt mai multi bricolisti de barci care au facut barcute faine cu aceasta rasina.

Chitul se face in felul urmator in cazul rasinii epoxidice: amesteci si omogenizezi rasina cu intaritorul, apoi adaugi cantitatea necesara de faina de lemn.
 
Am luat Top Epoxy, e ca lumea.
Am alta intrebare - pentru vopsit imi trebuie vopsea sau lac? Am vazut pe la bricostoarele astea lac de barca color.
 
eu am lucrat cu top epoxi amorsa .costa 150 ron setul de 6 litri .acuma costa 230 ron setul de 6 litri .este foarte buna sunt multumit singurul neajuns ar fi ca nu are protectie uv.necesita un lac protector aplicat ulterior si probabil intretinere la 2-3 ani adica smirhel fin rasina si lac uv.
 
ntzz!tine aprox. 3 luni de vara in plin soare,verificat pe lemn de molid!trebuie acoperit cu ceva anti-uv,de pe lemn dispare pur si simplu in neant.
 
Stai putin. Barca e deja acoperita cu epoxy. Nu dau direct pe lemn. Intrebarea e - poate acum sunt clar - cu ce dau peste epoxy - cu vopsea sau cu lac?
 
ar tebui dat un strat de lac peste rasina care sa contina protectie uv .neaparat folosit un smirghel fin inainte pentru a adera bine lacul.
 
Am terminat corpul barcii. Am trecut la catarg si panza. Aveti idee cam ce tip de material sa folosesc pentru vela? Materialul din care sunt facute umbrelutele de plaja mi se pare foarte usor si rezistent. Mai zicea cineva de material pentru zmee - probabil ca e acelasi. Aveti idee pe unde se gaseste in Bucuresti?
 
Eu am luat acum doi ani pinza de zmeu (un fel de nylon subtire, dar dens si rezistent) de la Sam Expo, la iesirea din Colentina spre Voluntari, linga Europa.
De la parcarea unde e sageata verde (vezi foto) primul magazin pe stinga, linga intrarea in complex.
Era un arab, trebuie sa te tiganesti cu el pentru ca nu vroia sa dea decit cu balotul (50 m, parca). Pina la urma s-a rezolvat! :)

PS Pune si tu poze cu produsul finit.
 

Atașamente

  • sam expo.jpg
    sam expo.jpg
    44.6 KB · Vizualizări: 63

Back
Sus