Cu lotca pe Marea Neagra

Doi tulceni (rusi lipoveni) vor sa refaca cu lotca traseul parcurs de stramosii lor atunci cind au venit in Romania, de la Rostov pe Don pina la Tulcea. Pentru inceput, au parcurs traseul Tulcea - Constanta, de antrenament.
Detalii aici: Cu lotca pe Marea Neagra
 
Doi tulceni (rusi lipoveni) vor sa refaca cu lotca traseul parcurs de stramosii lor atunci cind au venit in Romania, de la Rostov pe Don pina la Tulcea. Pentru inceput, au parcurs traseul Tulcea - Constanta, de antrenament.
Detalii aici: Cu lotca pe Marea Neagra


Ehee...! Vremurile s-au mai schimbat. Cind s-or intoarce, la Sulina "fac vama" si neaparat trebuie sa declare cit combustibil au la bord

:D

Succes si mult noroc!


P.S. Am intilnit lipoveni si toti s-au dovedit a fi oameni de nota 10.33!
 
Ultima editare:
Doi tulceni (rusi lipoveni) vor sa refaca cu lotca traseul parcurs de stramosii lor atunci cind au venit in Romania, de la Rostov pe Don pina la Tulcea. Pentru inceput, au parcurs traseul Tulcea - Constanta, de antrenament.
Detalii aici: Cu lotca pe Marea Neagra

Davai!..:) Inarmat cu o "Baltika 3" (sau 7) si un shashlak, Donul e frumos si plin de povesti... de la Rostov, care seamana oarecum cu Tulcea, la ruinele de la Tanais, care seamana cu cetatea Histria, la Tagenrog (la Cehov acasa), un fel de Constanta...:)
 
Davai!..:) Inarmat cu o "Baltika 3" (sau 7) si un shashlak, Donul e frumos si plin de povesti... de la Rostov, care seamana oarecum cu Tulcea, la ruinele de la Tanais, care seamana cu cetatea Histria, la Tagenrog (la Cehov acasa), un fel de Constanta...:)
Presupun ca e vorba de berea Baltika ! :) Se gaseste la NY? La noi am gasit (si am baut :)) numai nr.7, la litru, la benzinariile Lukoil. Oricum, am auzit ca e mai buna decit nr. 3! :)
 
Presupun ca e vorba de berea Baltika ! :) Se gaseste la NY? La noi am gasit (si am baut :)) numai nr.7, la litru, la benzinariile Lukoil. Oricum, am auzit ca e mai buna decit nr. 3! :)

конечно! Baltika 7 e nefiltrata si are un gust placut... Baltika 3 e "de toata ziua", ca benzina de 90 cu plumb... Baltika 9 e benzina de avion, are un gust ciudat si concentratia cea mai mare de alcool. 9 se lasa cu dureri de cap a doua zi, mahmureala cu clopote si ecouri in ceafa...:)

Exista Baltika de toate nuantele la NY, dar am fost invitat sa vizitez fabrica Baltika din Rostov pe Don si am degustat tot felul de combinatii la mama ei acasa... A propos de fabrica, este automatizata aproape in intregime, n-am vazut picior de cazac... Cazacii stiu sa petreaca, sa bea, sa manance si sa iubeasca mult mai bine decat rusii din nord... Dar sunt si mai scandalagii si mai inversunati si violenti la bautura... Au cantece extrem de frumoase, incarcate de bucurii si dureri... Poate voi gasi , la un moment dat, suficient timp sa astern amintiri din cele trei veri petrecute la Rostov cu seri sub clar de luna pe malul Donului..:) Frigarui de berbec, tanguieli de balalaika, копченая рыба, glume traduse rastit in trei limbi impleticite simultan si competitii cu Русский Стандарт cazute goale la datorie...:)

Le urez succes si sper sa le iasa cu bine tura. Daca au gene de cazaci vor reusi...
 
Ultima editare:

Back
Sus