Sfaturi achizitionare caiac

Salutare si bun gasit tuturor!

Ma bucur mult ca am gasit acest forum. Am citit o parte din topicurile cu titlu similar, dar cum nu mi-am regasit toate intrebarile si raspunsurile prin ele, am zis sa deschid unul nou.
Asadar, ma intereseaza achizitionarea unui caiac, de 2 persoane, de preferinta gonflabil, pentru plimbari de cateva ore pe mare, in Delta, sau pe lacurile din zona Dobrogei (Sutghiol, Murighiol, Tasaul sau Razelm,ca si exemple). V-as fi recunoscator pentru sfaturi in privinta caiacului, ca si a echipamentului eventual, si chiar a destinatiilor. Initial nu as dori sa ma indepartez prea mult de zona in care locuiesc - municipiul Constanta, asa ca marea si Lacul Sutghiol ar fi primele destinatii. Desigur, intai de toate, trebuie sa-mi iau caiacul :) Voi incerca sa vizitez forumul pe cat de des posibil, momentan accesul la internet imi este un pic limitat.
Va multumesc!
 
Nu e prea frumos sa iti raspund la intrebare, facandu-mi mie reclama, dar chiar ma pregateam sa scot la vanzare gonflabilul meu de doua persoane, un Stearns Spree Two.
Pe scurt: m-am folosit de el, impreuna cu sotia, in nenumarate situatii si locuri: in Delta, pe lacurile din jurul Timisoarei, pe raul Timis, pe mare in Muntenegru, Croatia (in Croatia am aflat cat de sigur este caiacul, pe o mare destul de suparata, care se juca cu mine, insa nicio clipa nu m-a dezechilibrat si nu m-a pus in pericol) si Grecia, pe Dunare. Acum amandoi avem caiace rigide, de tura.
L-am folosit atat in configuratie de doua persoane, cat si in configuratie de o persoana plus bagaje. Pentru a il folosi in configuratie de o persoana, scaunul din fata trebuie dus mai in spate iar in acest scop i-am atasat niste chingi reglabile care sa tina spatarul cand duc scaunul in spate.
Caiacul a fost cumparat de la hibiscussport.ro, a costat 1670 lei doar caiacul, la care s-au mai adaugat doua padele Bic demontabile (230 lei bucata: aici) si o pompa cu dublu sens.
Caiacul nu a fost intepat, taiat etc. Nu are nicio vulcanizare sau petic. Este din materiale foarte rezistente, care nu se taie daca treci peste pietre sau crengi (din aceleasi materiale sunt fabricate si caiacele Stearns pentru ape repezi, care sunt concepute sa suporte lovituri si frecari frecvente cu bolovani si crengi). Ca formula constructiva: are o podea gonflabila si un tub de jur imprejur, compartimentat in doua. Adica, in ipoteza ca se inteapa cumva tubul, se dezumfla doar compartimentul exterior, iar compartimentul dinspre interior al tubului expandeaza si asigura flotatia in continuare. Sunt cumva doua compartimente concentrice, pe tot perimetrul caiacului.
1stdirect_2272_15570629


Caiacul cantareste 17 kilograme si este ambalat intr-un sac de transport foarte practic.
Singura "problema" a fost urmatoarea: din fabricatie, fina spate (aripioara de pe chila caiacului, menita sa stabilizeze directia) a fost lipita sub un mic unghi fata de axa longitudinala a caiacului, ceea ce facea caiacul sa vireze usor spre dreapta. Cand am constatat asta, cei de la Hibiscus s-au oferit sa imi primeasca inapoi caiacul, insa la acel moment nu aveau altul pe stoc asa ca nu am dorit sa il dau inapoi. Am facut o operatie chirurgicala (realmente a fost chirurgie) prin care am repozitionat acea aripioara pe axa caiacului, asa ca acum nu mai exista problema initiala. Singurul dezavantaj este cel estetic, pestii care se uita de sub caiac vad ca acolo s-a umblat si ca nu mai este lipitura din fabrica.
Atasez niste poze cu caiacul, momentan astea sunt pozele pe care le am in calculatorul de la servici, dar de acasa voi adauga dupa-amiaza mai multe poze in folder, inclusiv pozele cu reparatia.
Iata poze:
https://www.dropbox.com/sh/74bjtd3eeaajlrq/MkUNSgCOxP

Alte poze AICI

Aici sunt niste review-uri independente: Amazon.com: Customer Reviews: Stearns Spree Two-Person Inflatable Kayak
Amazon.com: Stearns Spree Two-Person Inflatable Kayak (Red): Sports & Outdoors

Stearns Inflatable Spree 2 Kayak


Primul si ultimul pret pentru pachetul alcatuit din caiac (cu manualul de utilizare si kit-ul de reparatie), doua padele demontabile Bic si pompa: 1200 lei. Plus transport (cateva zeci de lei, probabil sub 50).
 
Ultima editare:
Salutare si multumesc pentru raspuns, Bogdan. Eu lipsesc din tara pentru o vreme, pana ma intorc sunt convins ca vei reusi sa il vinzi deja. Oricum, imi place modelul, si am acum macar o idee despre ce mi-as putea achizitiona. Contez in continuare pe viitoarele sfaturi ale colegilor de pe forum.
 
Oferta e valabila doar azi si maine, dupa care este "suspendata" pana pe data de 12 august, cand ma intorc de la TID (Tour International Danubien). Dupa 12 august oferta redevine deschisa. Acesta este motivul pentru care nu postasem anuntul de vanzare, intentionam sa il las pentru cand ma intorc.
L.E.: Am adaugat in folderul de Dropbox poze cu reparatia finei. Din pacate se pare ca nu am nicio poza in care sa se vada tot caiacul, in timp ce in el suntem doua persoane.
 
Ultima editare:

Back
Sus