Elice nepotrivita?

Cred ca am facut o gresela. Am cuparat o elice dar banuiesc ca este de tractiune. Are palele prea mari cu toate ca are pasul de 9. Eu imi doresc una cu profil mai subtire, exact cum vin cele standard la motoare, cu profil de viteza.
Va rog sa imi spuneti daca asa este.
Atasez si 2 poze.

2z853ed.jpg


eaocib.jpg
 
Daca este pentru gama 10-15-20 cp, pas de 9 inch este un pas mediu.
"Cel mai" de viteza, de exemplu la Honda este 9-1/4 x 12 la puteri 10-20 cp, 3 pale.
Incepe de la Diam x 7, ..... x 8 , ...... x12.
Si la Yamaha este similar.

Ceea ce ai tu este o elice asa-zis "universala", marca Solas, cu butuc (hub) detasabil.
Nu fac acum comparatii , parerile sunt impartite apropo de randamentul elicelor SOLAS, atat dpdv tehnic cat si economic.
 
Eu ma asteptam cu noua elice sa ajung undeva la 30 km pe ora, dar nu apuc decat 26. Cu cea veche care avea pas de 7 aveam 24km/ora. Pentru 2 km in plus am cam aruncat cu banii.
Plus de asta cand ajung la maxim cu acceleratia apare un fluierat la motor. Lucru ce nu se intampla cu vechea elice
 
Ultima editare:
Poti pastra elicea !
E buna pentru un motor de 9.9 sau 15 cai ...Cineva de pe acest forum ti-a recomandat 9.9 cai. Eu ti-am zis 15 !!!
Pentru motorul ala de 5 sau 6 cai e o sarcina muuult prea mare ...merge cu gazul la maxim , dar subturat ...si o sa-l bulesti in scurt timp mergand la blana.
 
Da stiu ai dreptate, de elice voi incerca sa o vand.
Stiu clar ca imi trebuie un 10 cp dar fug de greutatea mare a acestor motoare, si asta care il am este destul de greu, doar daca gasesc un 10 cp in 2 timpi pana in 30 kg.

Am dorit sa schimb elicea facand comparatie cu un coleg de-al meu. Exact cu aceasi barca cu aceasi motorizare, dar cu o elice cu pas de 8 cu care a venit motorul standard, el mergea cu 2 persoane (150 kg) in paralel cu mine care eram singur in barca (80 kg) amandoi la blana cu acceleratia. Eu aveam pas de 7.
Eu practic vroiam aceasi elice ca a prietenului meu dar m-am pricopsit cu altceva.
 

Back
Sus