Vand tesatura fibra de sticla 900 g/m2

E woven roving, nu biaxiala. Si din ceea ce stiu, nu exista la nici un producator woven roving de 900 g/m2, aceasta valoare fiind specifica stratimatului (CSM).
Pentru cei interesati de WR-ul din aceasta oferta, e o fibra care se muleaza foarte greu pe zonele cu muchii sau cute, cum sunt redanele sau gurnele barcilor, motiv pentru care se foloseste exclusiv la laminari grosiere pe suprafete netede. La orice alt tip de laminare se foloseste WR cu greutate mica pe metrul patrat.
 
Am o rola/balot de aproximativ 50 de ml produsa de Firos cand mai produceau ceva romanii si pe ea scrie ca are 900g/m2.
 
Posibil, insa in prezent nu se mai fabrica WR de 900 g/m2, ci maxim 800. Din cauza acestui tip de tesatura, cam toate barcile facute pe vremea comunismului aveau exclusiv suprafete netede, curbate intr-adevar dar netede. Tesatura de 900 se folosea la barcile mari (mahune sau barci de salvare), sau la produse industriale (acoperisuri de hale, rezervoare mari).
Am lucrat la practica in anii '80 la constructia barcilor de salvare pentru navele romanesti, care se faceau la IMNG (actualul Menarom). Era un mare chin sa laminezi tesatura asta groasa, mai ales ca rasina folosita era nestrapol obisnuit, netixotropizat, si se scurgea in zonele inclinate.
Totusi, tesatura e buna pentru laminari pe zone netede, fiind productiva. Spor la vanzare, si apreciez ca ai mentionat sursa si ai dat detalii despre produs.
 
Woven Roving cloth is a collection of specific numbers of untwisted continuous filaments. Fiberglass woven roving is basically a heavier version of fiberglass cloth. Due to higher fiber content, woven roving's lamination has excellent tensile strength and impact-resistant property. As woven roving easily wets out, provides great tensile and flexural strength, it is often used between layers of fiberglass mat in laminates. It can also be used with chopped strand mat to fabricate large size objects, such as boat, vehicle components, pressure tank, house, etc.
 

Back
Sus