vreau un motor de 10 - 15 cai

Salutare, dupa lungi cautari m-am hotarat sa cumpar un motocraft sl410 care se fabrica la tulcea.
Din pacate bugetul nu ma ajuta sa cumpar un motor nou pentru ea si caut unu la mana a doua de 10 sau eventual 15 cp in 4 timpi, de preferat honda.
Daca stiti unu de vanzare aproape de tulcea mar ajuta mult
 
sl410

Salutare, dupa lungi cautari m-am hotarat sa cumpar un motocraft sl410 care se fabrica la tulcea.
Din pacate bugetul nu ma ajuta sa cumpar un motor nou pentru ea si caut unu la mana a doua de 10 sau eventual 15 cp in 4 timpi, de preferat honda.
Daca stiti unu de vanzare aproape de tulcea mar ajuta mult
salut spune-mi te rog cum se comporta sl410 pe dunare in conditii vitrege as dori sa-mi iau si eu una sa ma duc la peste la lanseta doar eu in barca si lansetele si-un motor de 10cp se merita?merci
 
salut spune-mi te rog cum se comporta sl410 pe dunare in conditii vitrege as dori sa-mi iau si eu una sa ma duc la peste la lanseta doar eu in barca si lansetele si-un motor de 10cp se merita?merci

SL 410 cu motor de 10 cp, gliseaza cu 3 persoane(90+70+50kg) si consumul este foarte bun, aprox. 2litri/ora.
Cu 1 persoana in barca merge aprox. 40km/ora, cu 2 persoane 30-35km/ora.

https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/MotocraftSl410Mercury99#5794073900738994498
 
salutare, bica77 eu folosesc un motor de 15 cp si nu iti pot spune exact cum se comporta cu unul de 10 insa pot spune ca pana acum am mers cu barca 2 persoane, eu de 100 kg si fratele de 80 + benzina si ceva bagaje strictul necesar pentru pescuit.
barca se comporta foarte bine pe valurile formate pe dunare, am prins una din dati vant puternic si valuri destul de mari si dese si pot spune ca in glisaj nu am avut probleme de stabilitate sau de control asupra directiei.Binenteles daca sunt valuri mari te stropeste daca mergi in glisaj si nu vrei sa reduci. Am pescuit la stiuca, si pot spune ca doua persoane ridicate in picioare in barca nu au absolut nici o problema cu echilibrul sau stabilitatea barcii.

Cat despre viteza pot spune ca dupa mai multe teste, atat pe dunare cat si pe canale in favoarea curentului si contra cestuia, am atins o viteza maxima de 40 Km/ora si o viteza minima de 37Km/ora cu motorul de 15 cp turat la maxim, obtinand un consum de aproximativ 3L/ora. Banuiesc ca un motor de 10 cp cu o singura persoana va avea aproximativ aceleasi performante.
Pot spune ca barca gliseaza instantaneu cu cele doua persoane la o turatie de 50%.
 

Back
Sus