GPS harta Delta, ne poate ajuta cineva?

Inca ceva...

In Delta nu se merge de unul singur, asa ca tactica voastra cu recunoasterea nu o consider buna. Trebuie inteles ce am scris aici ca o parere personala.
 
Da, am, daca te referi la Lacul Radacinos situat in vestul Lacului Tataru. Este plin de ciulini dar are senal pe margine. Numai ca... da in Draghilea !!! Si din Draghilea nu prea aveti... scapare ! Adica nu prea aveti pe unde iesi... doar prin Sontea.

Este adevarat ca se poate cobora spre sud prin Tataru, dar va intoarceti in Dunare, de unde ati plecat. Pe Ghidul Deltei Dunarii am o tura descrisa in zona, cu poze cu tot : Tura in Delta 13.07.2013 – Integrala Draghilea

Ma refeream la Lacul Radacinos, prin care sa intra de pe papadia noua si daca l-am traversa, am intra in lacul Furtuna.
 
Scuze...

Acum m-am uitat pe traseul vostru... pe Google. Voi intrebati de Lacul Radacinos situat in vestul Fortunei. Nici nu stiam ca se numeste asa, nu am fost in el. In opinia mea nu este lac, este doar o japsa, destul de greu de nimerit. Trebuie insa sa stiti un lucru: "punga" nord - vestica a Fortunei, situata deasupra Canalului Cranjala are apa foarte mica si tine vegetatie acvatica compacta. Este si foarte frumoasa, intru-cat "tine" si nenumarate pasari... dar trebuie tratata cu grija.

In opinia mea urmati traseul rosu pe Sontea, cu grija la barcile mari care trec ca nebunele...

Luati in seama si observatia Crocodilului cu lacurile mari.... intrarile nu sunt usor de gasit.

Despre Fortuna, eu privesc lucrurile din Pupezica, nu stiu cum este in kayac. Ca sa ataci cu succes intrarea pe Cranjala trebuie sa vii dinspre centrul lacului, in linia data de "istmul" de padure care se prelungeste in lac.

Sper ca stiti ca la Gorgova aveti de trecut un dig, apoi sa va tarati kayacurile prin smarcuri... este ceva de "mers" pana in Gorgova Lac :):):)

Gorgovatul este foarte mic, in sensul ca are apa fff mica si vegetatie compacta. Daca gasesc, voi posta nicte poze cu Gorgovatul pe ape mici.

Litcovul, Isacul si Uzlina nu pun probleme.

Acum, dupa ce am parcurs "vizual" traseul vostru va mai spun urmatoarele, cu rugamintea de a le considera sfaturi si opinii personale, nu jigniri:

1. Sunteti "in zona" si ratati Trofilca, o bijuterie a Deltei
2. Trofilca va scoate in Sireasa, de unde puteti prinde Sontea
3. Va bagati pe un canal care vi se spune ca este blocat (cel catre E din Mila 36)
4. Padelati aiurea pe Sontea unde nu vedeti nimic (doar daca va abateti prin japse) si riscati sa fiti oricand rasturnati de un bou... pardon, de un bizon care nici ca va vede la 100 KM/h
5. Treceti pe langa Nebunu care este superb si nici ca-l vedeti
6. Traversati Fortuna care este un lac mare si periculos pe vant, si nu mergeti, de exemplu sa vedeti Lacul Rotund care este o bijuterie.
7. Sariti digul la Gorgova, in loc ca, din zona Fortunei in care nu zic sa nu intrati, dar zic sa iesiti, puteti prinde Olguta care sa va scoata cu curentul din Balta catre Mila 23, de unde tot curentul sa va duca... la Crisan, pe Marele M
8. Padelati aiurea prin Isac, care este tot un lac mare si periculos pe vant, in loc sa prindeti de la Crisan Canalul Malafeica, sa prindeti apoi catre V Canalul Obretinciuc care la randul lui sa va poarte prin "Tara starcilor galbeni ", prin Obretinul Mic care este superb si are senal pe margine, apoi prin japse catre Obretinciuc, apoi pe canal... in Litcov.

In speranta ca spusele mele nu va vor bosumfla, daca vrei / vreti va configurez o tura pe VewRanger pe care v-o pun la dispozitie.
 
Acum m-am uitat pe traseul vostru... pe Google. Voi intrebati de Lacul Radacinos situat in vestul Fortunei. Nici nu stiam ca se numeste asa, nu am fost in el. In opinia mea nu este lac, este doar o japsa, destul de greu de nimerit. Trebuie insa sa stiti un lucru: "punga" nord - vestica a Fortunei, situata deasupra Canalului Cranjala are apa foarte mica si tine vegetatie acvatica compacta. Este si foarte frumoasa, intru-cat "tine" si nenumarate pasari... dar trebuie tratata cu grija.

In opinia mea urmati traseul rosu pe Sontea, cu grija la barcile mari care trec ca nebunele...

Luati in seama si observatia Crocodilului cu lacurile mari.... intrarile nu sunt usor de gasit.







Despre Fortuna, eu privesc lucrurile din Pupezica, nu stiu cum este in kayac. Ca sa ataci cu succes intrarea pe Cranjala trebuie sa vii dinspre centrul lacului, in linia data de "istmul" de padure care se prelungeste in lac.

Sper ca stiti ca la Gorgova aveti de trecut un dig, apoi sa va tarati kayacurile prin smarcuri... este ceva de "mers" pana in Gorgova Lac :):):)

Gorgovatul este foarte mic, in sensul ca are apa fff mica si vegetatie compacta. Daca gasesc, voi posta nicte poze cu Gorgovatul pe ape mici.

Litcovul, Isacul si Uzlina nu pun probleme.

Acum, dupa ce am parcurs "vizual" traseul vostru va mai spun urmatoarele, cu rugamintea de a le considera sfaturi si opinii personale, nu jigniri:

1. Sunteti "in zona" si ratati Trofilca, o bijuterie a Deltei
2. Trofilca va scoate in Sireasa, de unde puteti prinde Sontea
3. Va bagati pe un canal care vi se spune ca este blocat (cel catre E din Mila 36)
4. Padelati aiurea pe Sontea unde nu vedeti nimic (doar daca va abateti prin japse) si riscati sa fiti oricand rasturnati de un bou... pardon, de un bizon care nici ca va vede la 100 KM/h
5. Treceti pe langa Nebunu care este superb si nici ca-l vedeti
6. Traversati Fortuna care este un lac mare si periculos pe vant, si nu mergeti, de exemplu sa vedeti Lacul Rotund care este o bijuterie.
7. Sariti digul la Gorgova, in loc ca, din zona Fortunei in care nu zic sa nu intrati, dar zic sa iesiti, puteti prinde Olguta care sa va scoata cu curentul din Balta catre Mila 23, de unde tot curentul sa va duca... la Crisan, pe Marele M
8. Padelati aiurea prin Isac, care este tot un lac mare si periculos pe vant, in loc sa prindeti de la Crisan Canalul Malafeica, sa prindeti apoi catre V Canalul Obretinciuc care la randul lui sa va poarte prin "Tara starcilor galbeni ", prin Obretinul Mic care este superb si are senal pe margine, apoi prin japse catre Obretinciuc, apoi pe canal... in Litcov.

In speranta ca spusele mele nu va vor bosumfla, daca vrei / vreti va configurez o tura pe VewRanger pe care v-o pun la dispozitie.




Pupezica, ti-am trimis un PM.
Multumesc!
 
Am auzit si de treaba asta, ca s-a inversat curentul, dinspre balta spre Dunare. D-aia incercam sa iesim cat mai repede de pe Mila 36. Cred ca pe Litcov si Sontea va fi mai usor decat pe Mila 36. Aia e, nu mai putem da inapoi. Regret ca nu am facut tura asta in mai, cand probabil totul era in regula. Colac peste pupaza ne asteapta si 33, 34 de grade. O sa fie bine :) !

Mea culpa! Eu am inteles ca plecati din Murighiol, abia la intrebarea Pupezicii m-am pus pe sensul propus! Nu stiu cum m-am uitat initial si probabil ca sub-constientul (inconstientul -eu plec mai mereu din Murighiol!). Deci sensul e OK. Canalul Mila 36 curge spre Chilia -Pupezica are dreptate- iar curentul e intradevar tare.Off topic- La iesirea in Chilia -la postul de control PF -sunt niste valuri/anafoare de te ia cu fiori!
 
@Pupezica, eu tot nu am priceput cum ,,trag,, harta in cache (ViewRanger) :)

O luam cu inceputul... daca ma repet sau repet etape parcurse de tine, sorry...

1. Cont pe ViewRanger (de pe PC)
2. Instalarea aplicatiei pe mobil
3. Autentificare de pe mobil pe site
4. Confirmare ca autentificarea a reusit
5. Harta pe mobil, cu pozitionarea in Delta (cu mana)
6. Parcurgerea Deltei la o scara prestabilita, cu degetul pe ecranul tactil :) al mobilului
7. "Traseul" parcurs, adica harta... se stocheaza in cache... pentru scala prestabilita
8. Recomand o scala de 2 km
9. Pentru "confort", din settings-ul aplicatiei de pe mobil, se poate mari cache-ul, implicit el fiind de 50 MB.
10. Daca nu merge, revin cu explicatii suplimentare.
 
Ne-am intors anesteziati de frumusetea locurilor in care am fost. View rangerul ne-a ajutat f mult si a fost foarte precis si ne-a scos din incurcaturi. Multumesc Pupezica!
 

Back
Sus