Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 31

Topic: GPS harta Delta, ne poate ajuta cineva?

Default GPS harta Delta, ne poate ajuta cineva?

Va salut,

Scriu din nou cu o mare problema. Joi dimineata trebuie sa plecam in tura despre care am scris aici. http://www.barcaholic.ro/f33/prima-t...acul-4009.html

Din pacate, omul de la care inchiriam caiace are un singur gps si acela e stricat. Asadar am ramas in pom cu 2 zile inainte de plecare, nici unul din cei 4 nu a mai facut asa traseu si nu a mai fost in delta.

Ne gandim sa printam multe A3-uri, dar nu cred ca e suficient.

Va rog daca aveti disponibil sau stiti pe cineva care are sau de la care se poate inchiria un gps cu hartile deltei, sa-mi comunicati si mie un numar de telefon.

Va multumesc anticipat!

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default Sugestie...

Quote Originally Posted by bubuianu82 View Post
    Va salut,

Scriu din nou cu o mare problema. Joi dimineata trebuie sa plecam in tura despre care am scris aici. http://www.barcaholic.ro/f33/prima-t...acul-4009.html

Din pacate, omul de la care inchiriam caiace are un singur gps si acela e stricat. Asadar am ramas in pom cu 2 zile inainte de plecare, nici unul din cei 4 nu a mai facut asa traseu si nu a mai fost in delta.

Ne gandim sa printam multe A3-uri, dar nu cred ca e suficient.

Va rog daca aveti disponibil sau stiti pe cineva care are sau de la care se poate inchiria un gps cu hartile deltei, sa-mi comunicati si mie un numar de telefon.

Va multumesc anticipat!
    In conditiile in care aveti :

1. Telefon mobil cu GPS si ecran mare (touchscreen) = smartphone
    2. Incredere in ceea ce va spun

... problema este simpla. Folositi ViewRanger gratuit care, la randul lui foloseste harta OSM (Open Street Map) a Deltei tot gratuit, care harta, la randul ei are o acuratete de 95% - 98%, acuratete PE CARE NU O ARE NICI O HARTA GPS CONSACRATA.

Va faceti cont, va downloadati aplicatia pe mobil, va duceti intr-o zona cu WiFi, va conectati cu mobilul si va plimbati cu degetul pe harta Deltei la o scala de 2 km (arhi - suficient) ca sa o trageti in cache (marimea cache-ului implicita este de 50 MB dar se poate configura din aplicatie). Avand harta "trasa", nu mai depindeti de 3G !!!

Daca mai aveti intrebari pe subiect, va stau la dispozitie.
    Apa sub chila si vant din pupa !!!
    http://www.ghiduldelteidunarii.ro

L-au instalat colegii si sunt f incantati de el. Mersi frumos Pupezica!

Daca tot esti aici , poti arunca o privire asupra traseului si sa-ti dai cu parerea. Traseul dorit este marcat cu puncte rosii, iar in caz de avarie( apa mica, salcii cazute in apa, ciulinii in lacuri) o luam pe traseul galben.

Pe mila 35 e o zona unde am incerca sa iesim de pe ea si sa intram pe un canal ce da in garla sontea, mai e o zona inainte de intrarea in lacul furtuna, unde nu stiu daca se poate traversa lacul radacinos(tpt din cauza ciulinilor). Mai e si intrarea in Gorgova, nu stim daca mai e in regula canalul ce da in gorgova. Oricum daca ajungem la Maliuc in 2 zile, intrebam de starea canalului gorgova si daca nu e ok facem traseul spre caraorman. In cazul asta imi poti spune cum sunt lacurile Isac si Uzlina vara?adica sunt practicabile sau sunt pline de ciulini? gasim un senal pe ele?

https://mapsengine.google.com/map/ed...0.kAe9uqe00UY8

Mersi anticipat!

Imi dau si eu cu parerea. Vad ca aveti preferinta pentru traversarea lacurilor mari. In cazul in care va place sa vasliti in apa libera, ok. In rest, lacurile mari au problemele lor specifice: necesita o buna orientare pentru gasirea iesirilor si posibilitate de valuri mari pe vreme cu vant. Aceasta este o remarca, nu o reclamatie
    Life in colour!

6.  

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default Va raspund, dar...

Quote Originally Posted by bubuianu82 View Post
    Daca tot esti aici , poti arunca o privire asupra traseului si sa-ti dai cu parerea. Traseul dorit este marcat cu puncte rosii, iar in caz de avarie( apa mica, salcii cazute in apa, ciulinii in lacuri) o luam pe traseul galben.

Pe mila 35 e o zona unde am incerca sa iesim de pe ea si sa intram pe un canal ce da in garla sontea, mai e o zona inainte de intrarea in lacul furtuna, unde nu stiu daca se poate traversa lacul radacinos(tpt din cauza ciulinilor). Mai e si intrarea in Gorgova, nu stim daca mai e in regula canalul ce da in gorgova. Oricum daca ajungem la Maliuc in 2 zile, intrebam de starea canalului gorgova si daca nu e ok facem traseul spre caraorman. In cazul asta imi poti spune cum sunt lacurile Isac si Uzlina vara?adica sunt practicabile sau sunt pline de ciulini? gasim un senal pe ele?

https://mapsengine.google.com/map/ed...0.kAe9uqe00UY8

Mersi anticipat!
    Te rog fa niste print-screen-uri cu Harta OSM si editeaza-le cu Paint-ul si marcheaza cu pensulica traseul. Google-ul induce mult in eroare. Posteaza-le sau trimitemi-le pe mail si-ti dau detalii. In principiu cunosc locurile.

Sau mai ai o varianta, intra pe site-ul ViewRanger si deseneaza efectiv o tura pe carevrei sa o faci, o salvezi, o faci GPX si mi-o trimiti pe mail ... Sau share-uesti cu mine tura. Cum vrei.

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Imi dau si eu cu parerea. Vad ca aveti preferinta pentru traversarea lacurilor mari. In cazul in care va place sa vasliti in apa libera, ok. In rest, lacurile mari au problemele lor specifice: necesita o buna orientare pentru gasirea iesirilor si posibilitate de valuri mari pe vreme cu vant. Aceasta este o remarca, nu o reclamatie
    CORECT Crocodilule !!!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    273

Quote Originally Posted by Pupezica View Post
    CORECT Crocodilule !!!
    Imi permit si eu un comentariu. Ati ales un traseu in care multe canale mari se parcurg contra curentului: Litcov, Sontea, Canalul Mila 36. Eu m-am intors duminica si am fost cu barca cu motor. De exemplu curentul pe Canalul Mila 36 are cam 5-6 km/h in sensul invers propus de voi.
    Oricum, distractie placuta!

Salutare,

Am citit threadul tau si la inceput vroiam sa urmez o buna parte din traseul tau. Domnul de la care urma sa inchiriem caiacele ne-a spus ca nu crede ca Papadia ar mai fi practicabil. Dar am vazut si poza aceea cu lacul alb invadat de ciulini si coroborat cu faptul ca suntem pt prima data in delta si ca dunarea e f scazuta am zis sa "play it safe" si sa mergem pe unde sigur mai e apa si caiacul poate avansa . Oricum, mai avem 2 zile si plecam si nu as prea vrea sa-l mai modific, dar in functie de experienta de acum, vom mai reveni anul asta in delta. Intai sa vedem cum ne descurcam acum.

Quote Originally Posted by Alex1958 View Post
    Imi permit si eu un comentariu. Ati ales un traseu in care multe canale mari se parcurg contra curentului: Litcov, Sontea, Canalul Mila 36. Eu m-am intors duminica si am fost cu barca cu motor. De exemplu curentul pe Canalul Mila 36 are cam 5-6 km/h in sensul invers propus de voi.
    Oricum, distractie placuta!
    Am auzit si de treaba asta, ca s-a inversat curentul, dinspre balta spre Dunare. D-aia incercam sa iesim cat mai repede de pe Mila 36. Cred ca pe Litcov si Sontea va fi mai usor decat pe Mila 36. Aia e, nu mai putem da inapoi. Regret ca nu am facut tura asta in mai, cand probabil totul era in regula. Colac peste pupaza ne asteapta si 33, 34 de grade. O sa fie bine !

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Poate stie cineva
    de boohoohoo īn topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 25 Jan 2016, 11:31 PM
  2. cine ma poate ajuta cu o informatie va rog ?
    de caputo īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 12 Aug 2012, 03:54 PM
  3. Barca pesscuit daca ma poate ajuta cineva
    de mezzeu īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 28 Sep 2011, 05:36 PM
  4. Harta Delta Dunarii
    de etrex īn topicul Resurse
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 5 Aug 2011, 03:08 PM
  5. Ma ajuta si pe mine cineva ? :)