Page 12 of 13 FirstFirst ... 28910111213 LastLast
Results 111 to 120 of 124

Topic: NU RECOMAND Constantin Sailing - Constantin Lascu

Am făcut un pic de curățenie, toate posturile despre RYA le-am mutat aici: http://www.barcaholic.ro/f35/rya-vs-icc-4090.html (în acest topic voi muta și alte discuții pe această temă).

Iar dacă tot am recitit tot topicul, îmi permit câteva concluzii la rece:
    1. Avem clienți nemulțumiți de serviciile Constatin Sailing - nemulțumirea lor nu a fost (incă) rezolvată in vreun fel! (chiar dacă ne agățăm de tertipuri cu scris mărunt din contracte și foi de înscriere, mi se pare că baza de clienți nu e suficient de mare încât astfel de nemulțumiri să fie ignorate și să rămână nerezolvate).
    2. Avem clienți (plătitori) mulțumiți de serviciile Constantin Sailing!
    3. Avem bineînțeles și prieteni/admiratori ai lui Constantin ca om, dar eu vad asta ca orice relație între oameni: nu-ți cunoști partenerul(-a) până nu locuiești cu el/ea o perioadă ...
    4. Școala Constantin Sailing este (a fost) în proces de trecere de la stadiul juridic de firmă offshore+partener local la stadiul de srl românesc (CONSTANTIN SAILING SRL CUI 31287499 ) acreditat de ANR: Scoli acreditate ANR - Aug2013 (atenție, e versiunea din Aug2013) - am fost atenționat între timp din tribune de acest aspect.
    5. Avem colegi forumiști care sunt mai puțin interesați de buna dezvoltare a serviciilor în domeniu, ci mai mult de mirosul de sânge.
    6. Problema inițială nu e rezolvată ...

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Imi doresc si o sa inscriu si eu o propunere de concluzie , ne-legata de vreo persoana sau scoala anume, ci de buna dezvoltare a serviciilor in domeniu :

- de acum inainte , orice CURSANT al oricarei scoli , condusa de indiferent cine , de indiferent ce " legenda " sau " profesionist " , care :

va mai ADMITE sa ceara si totusi sa NU PRIMEASCA cunostiintele , abilitatile si deprinderile necesare si firesti pentru nivelul de curs la care s-a inscris , in cele mai bune conditii de calitate profesionala si umana si in conformitate cu cele mai bune practici marinaresti , DESI A PLATIT PRETUL intreg cerut de scoala respectiva , admite in mod automat ca apelativul " PAPAGAL " i se potriveste in mod natural si pentru totdeauna .
    Last edited by RobertAmbrozie; 26 Aug 2013 at 11:02 PM.
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Am si eu o problema incerc sa fac cursurile cu domnul lascu de la inceputul anului dar din lipsa de timp nu am reusit. In acest timp am discutat de cateva ori telefonic si de fiecare data am fost asigurat ca fac o scoala acreditata si voi primii ceea ce imi trebuie pentru a avea categoria S pe permis. Daca as fi semnat un contract inainte sa incep scoala cu siguranta ca nu l-as fi citit mai ales ca banuiesc ca unele lucruiri sunt scrise mic si in josul paginii. Recunosc ca as fi gresit dar am incredere in oameni. Daca scoala nu ar fi fost acreditata si as fi facut-o as fi fost inselat de acesta si acesta s-ar fi numit escroc.
    In fata mea daca scoala nu este acreditata este un sarlatan.Cei care tin cu domnul Lascu ar trebuii sa fie multumiti si sa nu ii mai atate pe baietii astia inselati si sa se puna in locul lor eu in locul lor faceam 10000 de plangeri si daca nu se rezolva coboram la nivelul domnului Lascu si probabil ca nu mai se putea face scoala cu dansul niciodata.
    Inchipuiti-va cum mas fi dus eu acum la aceste cursuri pt o hartie avand in vedere ca am categoria C,D si am si navigat destul dar legal pt a naviga oriunde imi trebuie permis emis de statul Roman sau pt a inchiria un yacht si la sfarsit nu as fi avut parte de aceasta hartie.

Cum spune RobertAmbrozie probabil m-as fi numit papagal si la fel v-ati simtii toti in aceasta situatie Multumesc celor care au deschis acest post altfel eram si eu unul din cei pacaliti in Septembrie.

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.032

@aldea_andy
    Nicaieri in lume nu poti condamna un om pentru "ce ar fi fost daca ..."! Oricine semneaza un contract este obligat sa -l citeasca cap - coada si sa -si ia toate masurile de prevedere. Daca nu faci treaba asta, e problema ta, dar nu poti condamna pe nimeni doar ca esti tu sigur ca "Daca as fi semnat un contract inainte sa incep scoala cu siguranta ca nu l-as fi citit mai ales ca banuiesc ca unele lucruiri sunt scrise mic si in josul paginii. Recunosc ca as fi gresit dar am incredere in oameni." si "Daca scoala nu ar fi fost acreditata si as fi facut-o as fi fost inselat de acesta si acesta s-ar fi numit escroc." Asta seamana cu cintecelul ala copilaresc "Daca si cu parca se dadeau in barca."
    In afara de asta, Constantin Sailing se pare ca si -a rezolvat multe din probleme, citeste postul Adminului (nr 111) de mai sus. Deci, daca ai fi facut scoala , ai fi vazut ca e acreditata.

6.  

Quote Originally Posted by pelicanul View Post
    @aldea_andy
    Nicaieri in lume nu poti condamna un om pentru "ce ar fi fost daca ..."! Oricine semneaza un contract este obligat sa -l citeasca cap - coada si sa -si ia toate masurile de prevedere. Daca nu faci treaba asta, e problema ta, dar nu poti condamna pe nimeni doar ca esti tu sigur ca "Daca as fi semnat un contract inainte sa incep scoala cu siguranta ca nu l-as fi citit mai ales ca banuiesc ca unele lucruiri sunt scrise mic si in josul paginii. Recunosc ca as fi gresit dar am incredere in oameni." si "Daca scoala nu ar fi fost acreditata si as fi facut-o as fi fost inselat de acesta si acesta s-ar fi numit escroc." Asta seamana cu cintecelul ala copilaresc "Daca si cu parca se dadeau in barca."
    In afara de asta, Constantin Sailing se pare ca si -a rezolvat multe din probleme, citeste postul Adminului (nr 111) de mai sus. Deci, daca ai fi facut scoala , ai fi vazut ca e acreditata.
    Acreditata la ce :
    Doar manevra navei cu vele si aia luna asta ....
    Cititi cu atentie si informativa mult ....vedeti ca exista si scoli serioase ......

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

@admin: nu te supara, dar mai adauga si punctul 7:

7. Avem un admin care nu spune nici pas cand nea Lascu e facut nemernic, lichea, ticalos etc de catre reclamagii (vezi posturile lor), dar sare imediat daca reclamagiii sunt facuti papagali care nu si-au facut bine temele . Misto impartialitate .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Ai butonul de report la fiecare post, te rog folosește-l atunci când este cazul. Pentru operațiunea ”papagalul” ai fost observat de colegii barcaholici, nu de mine.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

N-am vrut sa deranjez cu postul de mai sus, ci am vrut sa sugerez doar ceva mai multa impartialitate. Nu de alta, dar cine citeste isi poate forma o impresie de partizanat, daca se tolereaza limbajul nepotrivit. Promit sa folosesc butonul report, daca promiti si tu sa fii putin mai implicat ca moderator .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Desi urmaresc forum nu am fost prezent cu comentarii. Nu am mai intrat de mult timp si am avut surpriza sa descopar acest scandal. Am participat la unul din cursurile lui Constantin in Grecia in primavara si pot sa spun ca:

- alimentele au fost cumparate la comun fiecare a pus in cos ce a vrut, plata a fost facuta de cursanti.
    - alcool : pe parcursul celor 7 zile pe nava 7 oameni s-au consumat o sticla de whisky 1L, una de Metaxa si bere. Se consuma in general seara si nimeni nu s-a imbatat.
    - programul comunicat initial (verbal) a fost respectat prima zi s-a stat in Neos Marmaris in rest de dimineata pana seara pe apa Skopelos, Skiros, Skiathos.
    - au fost atinse toate punctele de instruire planificate: manevre de acostare, navigatie pe timp de noapte, luare in primire nava-verificarea navei, acte etc, manevra om la apa, planificare ruta, determinare pozitie, mers cu vele, mers cu motor, acostare pe timp de noapte, urcat pe catarg, ancorari, teorie navigatie.
    - cind Constantin nu era pe punte (intr-o saptamana s-a intamplat de doua ori ) secund era un coleg care era la a doua iesire cu Constantin are B, si are experienta de navigatie. Instructiunile erau sa fie chemat la orice schimbare ar aparea.
    - fiecare cabina facea cu schimbul de serviciu la bucatarie, fiecare participant a fost de cart.
    - cand s-a mancat la restaurant fiecare si-a platit singur masa Constantin a facut cinste cu uzo si cu salata grecesca (in ziua cu acostarile)
    - cel mai important lucru pe care l-am castigat la curs a fost increderea de a iesi cu o nava cu forte proprii (ceea ce am si facut cu succes)
    - nu m-am simtit nici o clipa in nesiguranta la bord
    - atmosfera la bord a fost OK pe parcursul cursului
    - Constantin nu este cel mai calm om din lume si nu suporta sa i se puna intrebari care nu au legatura cu subiectul. De asemenea nu ii place sa vorbeasca aiurea.

Consider cursul foarte util celor incepatori care au nevoie de cunostintele si increderea necesare pentru a lua pe cont propriu un charter.

Referitor la bani: am avut un aranjament care nu a iesit si in urma caruia niste bani au ramas la el. A facut tot posibilul sa rezolve problema si in final toata lumea a fost foarte multumita.

Cred ca in ziua de astazi reputatia unui om se castiga greu si se demoleaza usor si Dnul Constantin Lascu nu merita acest lucru.

Page 12 of 13 FirstFirst ... 28910111213 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Coastal Sailing Shitonia, Sau cum iti scoate Constantin Lascu Delta din cap....
    de bowrider în topicul Marea Egee si Marea Ionica
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 11 Jul 2013, 11:15 PM
  2. CONSTANTIN SAILING
    de Barcaholic în topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 6 Feb 2011, 04:00 PM
  3. CONSTANTIN SAILING
    de Barcaholic în topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 5 Feb 2011, 12:20 PM
  4. CONSTANTIN SAILING