NU RECOMAND Constantin Sailing - Constantin Lascu

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
YEP si Shark aveti respectul meu pentru ca ati avut curaj sa spuneti cu subiect si predicat ce v-a deranjat. Cand din orice ratiuni (fie ele omenie, bun simt, etc.) se ascunde adevarul nu facem decat sa ascundem mizeria sub pres. Pana la urma va fi bine si pentru Constantin ca cineva i-a criticat activitatea.
Eu personal il cunosc pe Constantin, imi place foarte mult si il cred capabil sa faca ce zic oamenii astia doi. Iar eu pot fi si mai rau de atat. Care e baiu?
 
...............................

Ar trebui totusi sa raspunda si dl. Lascu la tot thread-ul asta (si raspunsul pus in postul initial al lui YEP ca sa fie vizibil) pentru ca daca cineva o sa caute pe google inainte sa se duca sa inchirieze .... Poate o sa-si ceara scuze, sau poate o sa spuna ca n-a auzit niciodata de YEP.

PS: cred ca sunt obiectiv cand spun cele de mai sus mai ales ca nu cunosc personal pe nimeni de pe forum. Iar despre dl Lascu din ce citisem si interviuri la televizor aveam o parere foarte buna.

Corect, ca sa nu semene toata discutia cu o executie publica ar trebui sa raspunda si Dl. Lascu si sa -si spuna punctul de vedere. E membru al acestui forum si nu -l impiedica nimeni sa formuleze un drept la replica. Poate ca Adminul si cu YEP ar fi trebuit sa -i ceara Domnului Lascu acest drept la replica inainte de publicarea primului post pe aceasta tema. Acum insa "pietroiul e pe fundul lacului", nu mai are rost sa umblam sa -l scoatem, nu putem decit sa asteptam replica. Clienti nemultumiti exista in orice activitate, si cred ca este imperios necesar pentru firma "Constantin Sailing" sa lamureasca lucrurile. Exista si un proverb evreiesc (cum altfel?) pe aceasta tema: " Un client multumit e un client multumit, dar un client nemultumit are in spate 10 clienti nemultumiti care nu si -au strigat nemultumirea!"

Il cunosc pe Dl. Lascu, am lucrat citeva zile cu el la proiectul "Smeraldo" si cred ca as avea foarte multe de invatat dintr -un voiaj alaturi de dinsul chiar daca ar trebui sa platesc si "o tona de bere" in plus fata de taxa de plimbare (daca as avea banii de plimbare :)). Eu am cautat insa intotdeauna sa "ma bag in seama" cu cit mai multa lume de la care as avea de invatat si sa fur meserie de la fiecare. Pina la urma chiar asta e rostul acestor discutii pe forum (-uri). Era vorba chiar sa facem o tura impreuna cu Dl. Lascu dar au intervenit niste probleme pe partea mea si "am pierdut barca". Imi pare rau si acum ca n -am dat curs acelei invitatii! Dl. Lascu este intr -adevar un fumator inrait dar asta cred ca se putea observa dupa primele cinci minute de conversatie cu dinsul. Viata pe o barca de citiva metri poate fi foarte dificila daca nu te intelegi bine cu cei din echipaj si nu functioneaza nici un fel de "chimie", de apropiere intre voi. Chiar si o iesire de citeva ore pe lac poate deveni un calvar alaturi de oameni nepotriviti, ce sa mai vorbim de o saptamina pe mare.
 
Ultima editare:
Nu stiu daca a fi membru intr-un forum de discutii, oricare, aduce si o obligatie automata sa comentezi pe orice subiect care iti trezeste interesul, sau o obligatie de a incerca sa pastrezi tacerea pentru a evita aparitia unui flame... L-am mentionat pe Constantin in cateva postari anterioare si, dupa foarte multe ezitari, consider ca am o obligatie morala sa ma alatur discutiei.

Citesc si nu-mi vine sa cred, sau poate refuz sa cred pentru ca nu vreau sa-mi vad un model coborat de pe pedestal. Il admir mult pe Constantin dupa ce am citit despre el in cartea lui Dorin si pe forum. L-am intalnit o singura data cand am ajuns in Portul Tomis si ne-am conversat vreo 15 minute in picioare pe cheu. El pleca pe mare cu un client, noi trebuia sa demontam U-Boat-ul si sa ne facem drum spre Otopeni. Mi-a facilitat accesul la furtunul cu apa dulce al pontonului pentru a spala sarea de pe kayak si echipament. Imi pare si acum rau ca nu am avut nici unul nici altul timp sa stam de vorba la o bere rece. Sau whiskey, sau rom, sau vodka, sau chiar si un pahar de apa... Am ramas cu impresia ca este unul din oamenii la care as apela pentru sfaturi pertinente, cand si daca, visul mutarii pe un velier s-ar indeplini... Ma mandresc in continuare ca am avut privilegiul sa-l intalnesc.

Daca cele relatate sunt adevarate dincolo de subiectivismul supararii celui care le-a povestit, Constantin va avea de rezolvat o problema personala majora. Cum va proceda el ca om si ca prieten, il priveste pe el si pe cei care il considera prieten, dar cum va proceda ca om de afaceri implicat in prestarea de servicii ne priveste, vrem nu vrem, pe toti cei care am putea sa-i devenim la un moment dat clienti, sau care i-am promovat i maginea.

Evident, fostii clienti sunt liberi sa-si exprime opiniile si sa-si aduca experientele in discutie. Gestul lor este, dincolo de neplacerea produsa unora dintre noi, curajos si benefic. Lasand la o parte persoana Constantin Lascu, este inadmisibil, oriunde in lume, sa intri intr-un contract in care platesti pentru prestarea unui serviciu si sa fii tratat asa cum este descris in relatarea lui YEP. Nu comentez detaliile, cat de tare s-a strigat, etc. pentru ca nu am fost martor direct si speculatiile sunt inutile. Indiferent de intensitatea sunetului, principiul ramane acelasi.

Indiferent de conditii si "penajul papagalilor", lipsa de respect este inadmisibila de ambele parti. Inteleg necesitatea unui ordin rastit din partea capitanului in caz de urgenta, dar in cazul relatat nu pare sa fi fost vorba de nici o urgenta, furtuna, accident, avarie, etc. Statutul si autoritatea unui capitan nu au nici o legatura cu divinitatea si se bazeaza pe expertiza, aptitudini, conduita si exemplu personal. Dincolo de obligatiile capitanului, instructorul are obligatia suplimentara sa evite situatiile conflictuale cu un elev... Pedagogia este, pana la urma, o arta.

Pe cat de urat si nedorit este, o situatie identica pe alte meridiane s-ar fi terminat la tribunal... sau in apa.

@Vali Sper ca nu te vei supara pe mine, dar, indiferent de cunostintele lor despre navigatie si ambarcatiuni, nici eu nu-i consider papagalli pe cei care s-au dus sa se bucure de mare pe banii lor, apeland la serviciile unui prestator de servicii cu o reputatie, cel putin pana acum, buna. Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste derularea afacerilor cu prieteni. Prietenia este una si contractul pentru prestarea unui serviciu este cu totul altceva. Nici eu nu as derula afaceri cu prieteni sau cu rude.

Indiferent de relatia dintre parti, contractul trebuie respectat in detaliu cu bune intentii, altfel e mai bine sa inchizi pravalia si sa te apuci de altceva.

Imi pare extrem de rau ca am ajuns sa discutam si acest subiect, dar inca exista un maine care poate fi mai bun. Sper ca experienta de viata il va calauzi intr-o directie potrivita pe Constantin. Pana la proba contrarie, cel putin de aici, de la distanta, voi continua sa-l admir si sa-l respect pe omul Constantin Lascu.
 
Ultima editare:
Greaua mostenire marinareasca

Corect... Viata pe o barca de citiva metri poate fi foarte dificila daca nu te intelegi bine cu cei din echipaj si nu functioneaza nici un fel de "chimie", de apropiere intre voi. Chiar si o iesire de citeva ore pe lac poate deveni un calvar alaturi de oameni nepotriviti, ce sa mai vorbim de o saptamina pe mare.

Ar mai fi o chestie ascunsa si trecuta cu vederea care se pare a jucat si ea un rol in toata aceasta poveste. Din cite am inteles, YEP avea D-ul. Posibil ca skipperul sa fi interpretat asta ca YEP fusese deja initiat si avea cunostinta despre unele obiceiuri si datini marinaresti vis-a-vis de unele si altele aprovizionari.
 
Baieti, hai sa va spun cum se vede treaba "de afara". Poate v-ati obisnuit sa va simtiti ca acasa pe barcaholic si va trebuie o viziune si din alt unghi.

1. Nu am avut si nu voi avea afaceri cu nea Lascu, deci nu e treaba mea si nu voi comenta detaliile descrise in topic.
2. De curand am cunoscut pe cineva care mi l-a laudat cu maxim entuziasm pe nea Lascu.
3. Asa ca atunci cand vine un neica nimeni si improasca cu noroi, imi pun imediat semne de intrebare
4. Daca adminul spune ca se stia despre chestii nasoale, era datoria lui sa spuna la lume.
5. Cea mai nasoala chestie e ca pe aici se tot repeta niste polite de platit. Poate voi sunteti obisnuiti cu asta, dar pentru cineva din afara e extrem de penibil si neplacut sa citeasca asemenea chestii. Senzatia e " ia uite ba ce se cearta si ce se hienesc barcagiii astia, ia sa-mi vad eu mai bine de treaba". Si repet, daca nu s-ar fi imprastiat lumea pe mai multe forumuri, mai mult ca sigur ca nu se ajungea sa strige unii ca si-au furat-o. Asemenea chestii se stiu intre baietii implicati, si transpira repede. Mai greu insa cand conduci un forum din Timisoara, iar presupusul vinovat e in celalalt capat al tarii, la Tomis. Plus ca baietii informati nu mai scriu demult pe "forumul tau".

Am sa spun foarte pe scurt cum am rezolvat o problema similara: m-a contactat cineva ca a lasat unui forumist un outboard la reparat, iar respectivul s-a dat la fund. Am luat legatura cu presupusul vinovat, care intr-adevar se cam fofila, si mi-am folosit toata diplomatia si puterea de convingere ca treaba sa se rezolve elegant. Ceea ce s-a si intamplat, iar baietii au ramas in relatii excelente, si eu la fel cu ei. Iar asta e numai un caz. Un moderator cu fler incheaga relatii, nu le face praf.

Asa ca in locul adminului primul lucru pe care l-as fi facut ar fi fost, in virtutea omeniei si vechilor relatii macar, sa-l sun pe nea Lascu si sa-l intreb "ia spune bre, chiar ai fost nasol, ca uite e unul care tipa pe aici". Insa in spiritul "managementului", adminul a aruncat chifteaua pe forum, ca si asa ducea lipsa de subiecte, deci ia sa le dam noi jucarii la forumisti :p.

@admin: diferenta dintre noi e simpla: tu iei modele gen tripadvisor si alte site-uri pentru occidentali spalati pe creier, eu merg si ma bag in seama direct cu lumea. N-am vreo treaba cu politica ta, insa poate nu-ti dai seama, dar faci rau domeniului. Nu ti-ar placea sa stii cata lume nu are o parere prea buna despre barcaholic. Daca ai urechi, nu uita vorba lui Mihai canadianul: un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut. Nu Lascu e problema pe topicul asta, ci eternele rafuieli de 2 lei in vazul lumii.

In incheiere, scuze pentru apelativul "papagali", dar v-am spus ca eu cand intru pe barcaholic vin de fapt la carciuma :p. Asa ca cine are o problema cu asta, sa fie sanatos.
 
Vali, aici nu e vorba nici de mine, nici măcar de tine. Eu nu sunt şi nu vreau să fiu "preotul satului" şi să mediez personal conflicte, pur şi simplu pun la dipoziţie o platforma de comunicaţie între pasionaţi.

Legat de problema în cauză, personal am făcut cât am putut, dar nu trebuie să dau explicaţii publice pentru asta.

Barcaholic.ro nu e un loc de execuţii publice, e un loc în care cei care oferă servicii îşi pot promova gratuit serviciile, dar şi clienţii pot să-şi exprime nemulţumirile. Întâmplător sau nu, noi ne-am "certat" tot de la o discuţie în care era implicat Constantin, tot ca parte "pârâtă" ... Observ că de atunci apari cu invective de câte ori cineva reclamă ceva şi tot o dai cu "atmosfera". Dacă YEP şi Shark scriau aceste posturi pe capcompas se chema că stricau atmosfera? Poate nu ai observat, dar 99% din cei care scriu pe capcompas scriu şi aici, aşa că nu văd de unde povestea cu "marea familie"?!

Pe de altă parte de ce cel care reclamă o problemă trebuie executat şi redus la tăcere, făcut "papagal" şi "neica nimeni" ?! Cu ce drept?! Aici nu e un bar western în care doar cei "de-ai casei" au dreptul să vorbească şi orice străin care intră pe uşă e ciuruit fără drept de apel. Îmi pare rău că te descalifici cu asemenea derapaje, poate e mai bine să rămâi la posturile despre lucrul cu fibră de sticlă şi designul bărcilor care te-au consacrat.

Revenind la problema de faţă - Constantin văd că a citit reclamaţia, dacă vrea să răspundă bine, dacă nu iarăşi bine. N-are sens să mai povestim pe lângă subiect ...
 
Stai chill nenea, nu-mi duce grija daca ma descalific sau nu. Si nu-mi sugera tu unde si ce sa scriu, ca n-am treaba cu "managementul" tau. Inainte de a-mi sugera ceva, intreaba-te care sunt competentele tale in domeniul pe care-l "pastoresti".

Exista in tara asta mii de barcagii care n-au vreo treaba cu forumurile. Sunt pline apele de barci cu oameni care s-au auto-instruit in timp, cu mult inainte de a aparea netul. Sunt oameni mult mai grei decat vom avea noi vreodata ocazia sa avem pe forumuri, incepand de la salupisti si pana la participanti si organizatori de regate. Faptul ca apare un forum, oricare ar fi el, nu inseamna ca gata, ala e Sfantul Graal al informatiei. Eu pe forumuri vin nu ca sa ma cert, ci ca sa invat, cu toate ca cel mai mult am invatat "live", sau citind site-uri straine "bazate".

Daca intr-adevar problemele cu nea Lascu sunt reale, asta inseamna un esec nasol tare al forumului barcaholic. Fiindca nea Lascu s-a dat pe barcaholic la fel ca Ambrozie, ca la el acasa. Aici a fost cuibarul lui sigur, si din cauza asta lumea a si prins incredere, si i s-a creat o aura de expert imbatabil (a aparut si in carti, la tv, pe facebook etc etc).

Daca in schimb problemele semnalate sunt mult mai nesemnificative decat se bate toba pe aici, atunci intr-adevar ati facut o marlanie mai mare decat cea de pe vremea lui Ambrozie, aruncand cu noroi intr-un om posibil nevinovat.

In oricare dintre cazuri veti cadea prost. A avut Ambrozie dreptate si el o singura data: "cine seamana vant culege furtuna", treaba care s-a adeverit cu brio exact in cazul lui.

Incercati inainte de orice sa fiti oameni. Si nu e nevoie sa fii "preotul satului" pentru asta.
 
Alooo....
Vreau sa-l intreb pe vali (pentru ca a stat la baute cu Lascu) sau pe cunoscatori asa :
1-Cum e inregistrata din punct de vedere juridic acesta scoala ? (finante,camera de comert etc)(in Romania)
2-Ce pregatire are Lascu in a preda ...?
3- E acredit ,inregistrat pe undeva (ANR sau alte institutii)
4-Exista aceasta minunata scoala sau e fantoma ?
5-De ce n-a ramas in Ungaria sa faca scoala ?

Daca la primele 3 intrebari raspunsul e NU -nu credeti ca nu are ce cauta in libertate (evaziune,inselaciune si multe altele )...

Poate nu s-a inteles --sunt oameni care au fost inselati si chiar sunt membrii pe acest forum ....

Si pentru ca m-am suparat din nou il somez public sa-mi restituie acei 600 euro (INSELACIUNE DIN ASA ZISA SCOALA A LUI) si acei 600 euro pe care ii datoreaza lui Dal (cunoaste el persoana)...in caz contrar chiar o sa depunem plangere penala (am documente )...si in alte parti ....ba chiar am sa fac o adresa si la ANR ,Garda Financiara etc.(si probabil o sa public aici raspunsul)....
O sa vorbeasca si alti useri (probabil acum sunt in vacanta ) gen Victor si altii ....

EU CONSIDER ASA CA: IMPOSTORII,SARLATANII NU AU CE CAUTA IN SPORTUL ASTA
Multumesc lui Iulian ca a lasat platforma libera si nu a cenzurat si ii invit pe toti care au fost inselati de acest NIMENI sa scrie fara nici o retinere ....
 
Ultima editare:
Asa Shark-ule, fii rechin si musca :). Daca am stat la baute, am povestit de barci, nu de scoala lui sau alte chestii. Ce am povestit am povestit cu proprietarul Gibsea-ului. Nu ma intereseaza vreodata subiectul scolilor de la noi, de cand cu Ambrozie, si nici nu ma va mai interesa vreodata.

Apropo, pentru lumea interesata: in repetate randuri colegul nostru Adrian N, alias Chelu, a invitat lumea sa participe la echipaje la regatele organizate la Marea Neagra. Bineinteles ca nu a lansat invitatiile pe barcaholic, fiindca a avut grija adminul sa-l goneasca si pe el de aici. Unii dintre forumisti au si participat, si s-au intors cu povesti foarte misto, dintre care am retinut "ce femei bune se dau cu barca la regate" :D.

Am stat acum cateva zile la o bere cu Chelu, si in vreo 2 ore am aflat de la el mai multe despre navigatia cu vele decat am aflat de cand urmaresc forumurile romanesti de barci. Cel mai important lucru pe care mi l-a spus Adi e ca la regate te scolarizezi cu adevarat. Adica inveti toate fineturile manevrelor, stii exact ce ai de facut si iti antrenezi aptitudinile ca nicaieri in alta parte. Treaba care te ajuta foarte mult mai ales la manevrele de cruising. Chiar daca stapanesc baza navigatiei cu vele, pentru mine personal participarea la regate e cea mai buna varianta de a castiga experienta. In timp am fost invitat si de Adi, si de Mihai de pe Allegro, si de Ionut de pe Benga sa ma alatur echipajelor lor, insa pana in prezent spre rusinea mea n-am reusit sa ma sincronizez cu ei. Insa nu e tarziu, si vrem sa participam cu barca noastra, mai ales ca am aflat de la Adi ca organizatorii de regate au organizat un calendar competitional comun, ca sa nu se mai suprapuna evenimentele. Mai multe amanunte se gasesc la asociatia unde activeaza Adi, Black Sea Sailing.

Din partea mea rupeti-va capetele in continuare baieti, eu fug acasa pe capcompas, ca aici pute prea tare. Ciao.
 
Dupa logica ta ar trebui ca cei care au fost inselati sa taca si sa inghita sau sa scrie numai lucruri bune ....
Inca odata spun aici nu e vorba de prietenie (prietenia e la o bere).....daca nu ai fost inselat nu poti sa-ti dai cu parerea ......
Pana una alta erai pe langa ....
am lansat 5 intrebari ....cunosti statutul scolii lui Lascu si nu pe el ......?
Aici nu e un conflict intre adminii forumurilor .....daca se lansau aceste subiecte pe alte forumuri scriam si acolo ....
Din punctul meu de vedere erai offtopic total -pentru ca eu nam inteles care e treaba cu regatele aici ....
Bunica m-a invatat un lucru ...: Daca vrei sa stii cum e un om uitat-te la prietenii lui -si cu asta am spus tot .....
Eu astept de la Lascu un raspuns ....ca apoi sa stiu ce fac .....
 
Asa se darama idolii. Yachting-ul era un teritoriu suficient de exclusivist ca sa mai fie nevoie de balacareli. In balta, cand se bat bivolii mor broastele. La ce se gandesc toti cei care credeau in visul unei barci si a unei comunitati de barcagii?

Este o aiureala cand vorbesti de Omul Lascu, Profesorul Lascu, Capitanul Lascu etc. Constantin este Omul Lascu si cand este in pijama si cand are trese de capitan pe manseta. Nu poti sa-l separi. Nu poate sa predice acum in biserica si apoi sa iasa pe strada sa impuste oameni. Daca a gresit sau greseste in afaceri o sa plateasca asa cum ar plati daca ar gresi pe apa.

Este bine ca Yep a deschis discutia, este bine ca Iulian a lasat-o deschisa, este bine ca Shark a continuat-o pe aceeasi tema dar nu credeti ca ne ajunge?
 
Shark-ule, eu stiu toata povestea ta, de cand s-a intamplat. De ce nu ai sarit atunci sa spui cum sta treaba ?? Si mai stiu si alte chestii, dar ma abtin sa le spun in public. In gashca mea n-ai sa auzi vreodata ca vreunul si-a furat-o. Asta fiindca noi ne ajutam si ne informam intre noi, nu citim review-uri de 2 lei pe forumuri ca apoi sa inghitim galusca.

Ca o paralela, aratati-mi si mie de exemplu un producator serios de barci care sa-si faca reclama pe forumuri. Reclama adevarata se face din om in om, barcile se vand dupa ce omul s-a dat cu barca si stie cum se misca. Sunt comunitati intregi de pescari sau barcagii care se informeaza reciproc, care testeaza si stiu bine fiecare oferta.
Din pacate, pe piata scolilor de vele nu e asa. Si din cauza asta se si intampla ce ati scris voi. Necazul e ca cel care ar trebui sa fie un reper aici sustine doar ca el a pus la dipozitie o platforma, unde lumea poate sa se injure in voie. Deci pot sa injur cat vreau pe unul sau altul, cum facea Ambrozie, ca oricum nu conteaza. Tu-l cunosti pe YEP? Ce garantie ai ca povestile lui sunt adevarate? Iar despre regate nu e off-topic, ci e exact alternativa la scolile de vele de la noi.

Sincer, mie-mi pare rau pentru tine si situatia ta. N-am sa ma cert acum cu tine din cauza lui nea Lascu. Eu vad altfel treaba, mi se pare o marlanie ce ati facut, cand va puteati spala usor rufele in familie. Dar asta e, nu poti multumi pe toata lumea vreodata. Poate vom avea ocazia sa ne cunoastem personal, ai sa vezi ca nu-s chiar asa negru cum par :p.
 
Alooo....
Vreau sa-l intreb pe vali (pentru ca a stat la baute cu Lascu) sau pe cunoscatori asa :
1-Cum e inregistrata din punct de vedere juridic acesta scoala ? (finante,camera de comert etc)(in Romania)
2-Ce pregatire are Lascu in a preda ...?
3- E acredit ,inregistrat pe undeva (ANR sau alte institutii)
4-Exista aceasta minunata scoala sau e fantoma ?
5-De ce n-a ramas in Ungaria sa faca scoala ?

Daca la primele 3 intrebari raspunsul e NU -nu credeti ca nu are ce cauta in libertate (evaziune,inselaciune si multe altele )...

Poate nu s-a inteles --sunt oameni care au fost inselati si chiar sunt membrii pe acest forum ....

Si pentru ca m-am suparat din nou il somez public sa-mi restituie acei 600 euro (INSELACIUNE DIN ASA ZISA SCOALA A LUI) si acei 600 euro pe care ii datoreaza lui Dal (cunoaste el persoana)...in caz contrar chiar o sa depunem plangere penala (am documente )...si in alte parti ....ba chiar am sa fac o adresa si la ANR ,Garda Financiara etc.(si probabil o sa public aici raspunsul)....
O sa vorbeasca si alti useri (probabil acum sunt in vacanta ) gen Victor si altii ....

EU CONSIDER ASA CA: IMPOSTORII,SARLATANII NU AU CE CAUTA IN SPORTUL ASTA
Multumesc lui Iulian ca a lasat platforma libera si nu a cenzurat si ii invit pe toti care au fost inselati de acest NIMENI sa scrie fara nici o retinere ....

Lista scolilor de navigatie acreditate de ANR se poate gasi aici: http://www.rna.ro/servicii/PersNavigant/FIRME_COND_AMB.pdf. S -a mai discutat problema asta pe forum de mai multe ori. O minima informare pe acest forum sau pe altele ar fi evitat multe neplaceri. Eu nu stiu ce v -a promis Dl. Lascu si ce cursuri ati facut de fapt, dar sint sigur (si sper) ca situatia se va rezolva amiabil.

@Vali & shark: daca vrei sa obtii un "S" pe permisul de barca trebuie sa urmezi unul din cursurile acreditate de ANR. Participarea la regate este foarte buna, mai buna decit orice curs. Problema apare daca vrei neaparat "S" -ul ala. In acest caz, din pacate, nu te ajuta nici participarea la regate, nici urmarea unui curs care nu e in lista ANR. Birocratia ne maninca ficatii! :)
 
Daca "scoala" lui lascu tot nu e acreditata, corect ar fi sa se stearga de pe forum toate anunturile lui gen "organizez cursuri de ...". Pentru ca se incurajeaza actiunile lui de inselaciune. Vorbim de chestii serioase, fapte de natura penala.
 
@Pelicanul: Nicule, ai dreptate, dar pana intr-un punct. S-ul ala e obligatoriu numai la noi. Intreaba-i pe baietii care se dau mai departe de malul nostru daca i-a intrebat cineva ceva de categoria aia S. Chiar ar fi bine sa intrebam pe eurosail si aflam imediat de la fratii nostri mai mari :).
Pe bune acum, prima oara m-am dat singur cu vele pe o cale navigabila (Dunarea plus iesirea in mare la Sfantu) in 1991. Atunci nu-ti mai cerea nimeni nici un S, ci doar B fluvial, sau B maritim daca te dadeai pe mare. De atunci nu m-a intrebat nimeni daca am vreo calificare pentru vele. Am prieteni care s-au dat recent cu vele pe mare fara sa aiba S-ul, si la fel n-au avut vreo treaba.
Parerea mea e ca o scoala de vele trebuie sa te invete in primul rand sa ai incredere in tine si in barca. Mai ales daca nu ai avut experiente nautice. Hartiile sunt mai putin importante.
La fel, se poate deprinde destul de bine navigatia cu vele si la un skipper training, si la regate, sau chiar dandu-te cu prietenii.
Eu am o rezerva vizavi de acreditarile de la noi, nu sunt singurul, si din cauza asta oricum nu ma intereseaza scolile romanesti de vele. Asta nu ma impiedica insa sa asimilez permanent din experienta celor mai instruiti decat mine, fara sa fiu nevoit sa platesc pentru asta.
 
@Pelicanul: Nicule, ai dreptate, dar pana intr-un punct. S-ul ala e obligatoriu numai la noi. Intreaba-i pe baietii care se dau mai departe de malul nostru daca i-a intrebat cineva ceva de categoria aia S. Chiar ar fi bine sa intrebam pe eurosail si aflam imediat de la fratii nostri mai mari :).
Pe bune acum, prima oara m-am dat singur cu vele pe o cale navigabila (Dunarea plus iesirea in mare la Sfantu) in 1991. Atunci nu-ti mai cerea nimeni nici un S, ci doar B fluvial, sau B maritim daca te dadeai pe mare. De atunci nu m-a intrebat nimeni daca am vreo calificare pentru vele. Am prieteni care s-au dat recent cu vele pe mare fara sa aiba S-ul, si la fel n-au avut vreo treaba.
Parerea mea e ca o scoala de vele trebuie sa te invete in primul rand sa ai incredere in tine si in barca. Mai ales daca nu ai avut experiente nautice. Hartiile sunt mai putin importante.
La fel, se poate deprinde destul de bine navigatia cu vele si la un skipper training, si la regate, sau chiar dandu-te cu prietenii.
Eu am o rezerva vizavi de acreditarile de la noi, nu sunt singurul, si din cauza asta oricum nu ma intereseaza scolile romanesti de vele. Asta nu ma impiedica insa sa asimilez permanent din experienta celor mai instruiti decat mine, fara sa fiu nevoit sa platesc pentru asta.

E foarte corect tot ce zici, de asta am inceput cu iola 470 pe Siutghiol, am invatat cam singur (impreuna cu fiul meu) si abia dupa aceea mi -am luat permisul. E adevarat ca pe ghiol nu m -a intrebat nimeni nimic, nici cu iola mea, nici atunci cind ne -am dat cu olandeza de 7 m a lui Orafaz. La mare insa, n -am apucat sa bag barca in apa ca aveam deja o lista in zece puncte cu probleme (acte) de rezolvat! :) Printre ele, si "S" -ul.
La scoala acreditata, n -am invatat nimic nou de joi pina duminica, dar am luat hirtia si am pus -o la dosar! Cum spuneam, birocratia ne omoara! :)
O scoala de week end, acreditata sau nu, nu are cum sa te invete marinaria. Trebuie sa inveti tu, la regate, cu prietenii, la un skipper training platit sau nu :), pe unde poti, in cel putin doua - trei sezoane. Din pacate, la noi se cere porcaria de "S" si in schimb, daca ai trei - patru sezoane de regate pe barci serioase nu valoreaza nimic in ochii celor de la ANR. Asta e, cu asta defilam!
 
"Chinul" ultimei saptamani de plutit pe ape, m-a tinut departe de forumuri, abia astazi am prins un fir de net mobil si am intrat sa vad ce mai spun prietenii impatimiti. Am citit 80% din ce s-a postat aici si mi-am pus mainile-n cap . Trec peste orice comentarii cu privire la cine si ce dreptate are, ca nu am veleitati de moderator.
Cred ca mai simplu, lucrurile ar trebui evaluate asa: fiecare isi spune experientele traite in compania lui Constantin Lascu. Concluziile vor putea fi trase la urma.

Eu am cunoscut in persoana lui Constantin un om calm, indatoritor, serviabil si bun profesionist. Cand spun bun profesionist cititi in subsidiar doza personala de subiectivism, insa notati ca am iesit cu el pe mare (nu in calitate de cursant) si am asistat partial la cateva cursuri care mi s-au parut foarte detaliat si temeinic sustinute.

Asta e experienta mea personala.
Am auzit numai pareri bune, am mai citit si un recent topic al unor cursanti, laudativ la adresa lui.

Opinii negative n-au fost pana in acest moment si nici discutii printre apropiati care sa il arate ca pe un despot dezlantuit.
Acum fac si o gluma: daca in ultimele saptamani l-au lasat nervii, ma pun la dispozitie cu ultima damigeana de cabernet, ca il exorcizez complet :) .

Discutand din nou serios, despre acreditarile scolii Constantin Sailing in legislatia romaneasca, cel mai bine poate raspunde personal.
In rest nu vad de ce s-ar certa lumea, fiindca e plin sezon si apele ne asteapta .
Daca lasam interpretarile proprii si limbajul beletristic la o parte, topicul acesta poate fi unul civilizat.

P.S.
Au fost persoane care au facut afirmatii in total acord cu ale mele, retin insa si subliniez ideea Pelicanului: in cei cativa metri patrati ai unei barci, persoanele care nu sunt foarte compatibile se vor certa aprig in scurt timp. In sprijinul acestei idei va mai spun inca o data afirmatia lui Jack Van Omen cand l-am intrebat de ce circumnavigheaza singur. Mi-a spus ca nu se poate altfel, a plecat intr-o calatorie cu cel mai bun prieten din copilarie si au ajuns sa nu isi mai vorbeasca de atunci. Nu e lucru de neglijat.
 
Ultima editare:
retin insa si subliniez ideea Pelicanului: in cei cativa metri patrati ai unei barci, persoanele care nu sunt foarte compatibile se vor certa aprig in scurt timp. In sprijinul acestei idei va mai spun inca o data afirmatia lui Jack Van Omen cand l-am intrebat de ce circumnavigheaza singur. Mi-a spus ca nu se poate altfel, a plecat intr-o calatorie cu cel mai bun prieten din copilarie si au ajuns sa nu isi mai vorbeasca de atunci. Nu e lucru de neglijat.

...si forumul, oricare forum, e tot un fel de barca si se aplica acelasi principiu...:) unii vaslesc, unii fac plaja pe punte cu castile la urechi, unii mesteresc la motor, unii masoara distantele pe harta, unii pescuiesc, unii fac poze, unii numara guvizii prinsi sau pe cei visati, unii prepara mancarea, unii servesc racoritoarele, unii incearca sa invete, unii incearca sa uite, unii incearca sa faca pipi direct in mare fara sa fie atenti cum bate vantul. Barca continua mai departe pe drumul ei...:)
 
Ultima editare:
Nimeni nu a raspuns la intrebarea asta ....
Exista sau nu exista aceasta scoala ...pentru ca mie imi e clar -daca nu exista e caz penal .....
Vali pe mine nu ma intereseaza prieteniile ,iesirile la bere si chiar pe mare cu el ...eu am fost inselat si gata -punct -de aici se taie firul pentru ca e caz penal .....
Cat priveste aceasta afirmatie de a ta ''Asta fiindca noi ne ajutam si ne informam intre noi, nu citim review-uri de 2 lei pe forumuri ca apoi sa inghitim galusca. '' ---inseamna ca toti care citesc forumurile sunt niste papagali ---si aici cred ca esti pe langa pentru ca daca ai gandit-o cu adevarat ai jignit toti cei care citesc forumurile
Vad ca nenea Lascu inainte era de 15 ori pe zi pe forum -acum a cam dat bir cu fugitii .....
 
...si forumul, oricare forum, e tot un fel de barca si se aplica acelasi principiu...:) unii vaslesc, unii fac plaja pe punte cu castile la urechi, unii mesteresc la motor, unii masoara distantele pe harta, unii pescuiesc, unii fac poze, unii numara guvizii prinsi sau pe cei visati, unii prepara mancarea, unii servesc racoritoarele, unii incearca sa invete, unii incearca sa uite, unii incearca sa faca pipi direct in mare fara sa fie atenti cum bate vantul. Barca continua mai departe pe drumul ei...:)

unii discuta aprig teoria batzului de chibrit, altii discuta relaxat teoria batzului de chibrit ars, unii scriu, altii fac filme, unii citesc, altii vizioneaza, etc. etc.



un fel de barca mare

:D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus