barca mea cu vela constructie homemade (in debara si prin toata sufrageria )

salut ! numele meu este Daniel , si mi-am realizat o vela pentru o barca gonflabila SEAHAWK III (chinezarie, dar buna pentru ce-mi trebuie mie) ,trebuie sa multumesc domnului Lipan cat si lui Romel pentru sfaturile lor . Proiectul este realizat dupa un filmulet de pe youtube realizat de James Luckett . desigur ca nu a iesit perfect dar eu m-am distrat cu ea la mare in 2 mai :http://www.youtube.com/watch?v=ZBo9hH97xkQ&feature=youtu.be mai am de facut cateva mici modificari dar in mare cam asta este.

ps : desi in filmulet nu apare (am filmarea dar nu este cine stie ce) la prima iesire cu ea in larg m-am rasturnat ,decizii proaste , etc, etc, dar noroc cu fratele youtube care m-a invatat cum trebuie recuperata comicaria !:sail: eu zic ca e bine sa te pregatesti pentru ce este mai rau si sa speri ca va fi bine !
 
Ultima editare de un moderator:
foarte frumos, dar poti pune poze si altundeva in afara de facebook ?
sunt curios si interesat, dar nu suficient cat sa ma convingi sa-mi fac vreodata cont de facebook sau altele asemenea
 
Am editat postul , acum l-am pus si pe youtube

Foarte misto, felicitari !

ma poti ajuta cu experienta ta, sa-mi fac si eu una la fel ? dar ca la prosti sau DIY kit, cu materiale, cote, etc ? (am doua maini pe stanga si de-aia vreau ca la prosti... altminteri nu ma bag)
Eu am avut aceeasi barcuta, pe care acum o are un prieten si as incerca sa facem una identica pentru el, apoi sa modific proiectul si pentru barcuta mea - eu am evoluat un pic la un Mariner 400, care e oleaca mai rigid si mai manevrabil (cred ca si tipul de pe youtube tot barca asta o avea)

Multumesc frumos, oricare ar fi raspunsul :)
 
sunt mai multe posibilitati si anume ; putem sa ne intalnim si sa-i iei cote , faci poze , ce vrei tu , eu nu am lucrat dupa un proiect anume (am avut doar o schita aproximativa si anume cat de mare vreau sa iasa vela ), Ci am mers pe principiul "masor 1 data si tai de 10 ori " :)) , am umflat barca in sufragerie , si am aplicat pe ea tevaria taind unde mi-a convenit. Eu locuiesc in berceni poate ne intalnim si chiar o asamblam ca sa vezi exact detaliile. Oricum daca tevaria nu este foarte greu de facut , vela in sine da !(mai ales ca am cusut-o cu relon ca sa nu am surpriza ca putrezeste repede cusatura ) sau poate ne intalnim pe herastrau ca ma bate gandul sa ies cu ea pe balta. Sau o rog frumos pe nevasta-mea sa faca un proiect ca ea are rabdare la desen
 
saru'mana frumos !
ne gandim la o varianta.

In Herastrau nu prea ma trage atza, mai ales ca nu prea am de gand sa dau la vasle (o sa vezi ce forma perfecta am) si cu motorul nu ma lasa.
Mai curand sa vin cand te lansezi tu si atunci sa-i fac repede o schita, pt ca ar fi absurd sa accept sa te apuci sa o asamblezi numai pt mine.

Eu m-am mai dat, in lipsa de timp si chef sa merg mai departe, pe Lacul Morii, dar trebuie sa stii ca e cam anost si lipsit de umbra. Sunt 2-3 pomi pe insulita, dar umbra nu ajunge pe lac si de regula sunt öcupati"
Avantajul e ca e mai liber lacul, nu te intreaba nimeni de nimic si apa pare curata (faceau niste indivizi baie si ma cam tenta si pe mine, numai ca odata coborat din barca... mai ajung la mal remorcat)
 
Ingenioasă lucrare.
O singură observaţie am de făcut: catargul trebuia un pic mai gros.
Vânt bun!
 
Ingenioasă lucrare.
O singură observaţie am de făcut: catargul trebuia un pic mai gros.
Vânt bun!

la mare am iesit pe un vant exagerat de tare si in rafale , iar eu ca un haplea, incercam sa-l prind pe tot :D ,asta ma costat indoirea talpicii catargului care e facut din 2 placute de inox cam subtiri pe care le-am indreptat cu zeama de ciocan dat din belsug dar catargul in sine nu a avut absolut nimic iar pentru la iarna am sa schimb talpica cu una mai groasa .
 
entuziasmul se simte din prima secunda a clipului,
felicitari

Pot spune ca in acel video entuziasmul era taiat bine dupa prima experienta cu barca in care m-am rasturnat :)

As avea o intrebare pentru a iesi cu barcuta pe Herastrau : pe unde ar fi bine sa lansez barcuta la apa ? pe care parte a herastraului ? pt ca este ceva de carat , barca , + vela etc ..si ar fi bine sa am ceva idee inainte sa ajung acolo sa nu ma trezesc ca merg nu stiu cat cu ele in spate ca pe acolo nu am voie sau mai stiu eu ce ..
 
nu e nicio zona din malul Herastraului pe unde sa n-ai voie sa lansezi la apa.
Daca nimeresti cand e cineva de la mine sau de la yachting poti intra prin curtea noastra, altfel va trebui sa te ajute cineva sa bagi barcuta prin poarta ingusta de la terasa Entourage.
Asta vine pe la ambasada Chinei, se face stanga din soseaua Nordului cand ai ajuns la terasa Bonton.
 
merci si sper sa ne vedem acolo ; daca cunosti zona bine , spune-mi te rog de unde pot afla in ce zile bate vantul ? exista vre-un site meteo care sa acopere zona bucurestiului si-n mod specific pt herastrau ?
 

Back
Sus