Lobster Boat 15'

In Ziua Marinei, 15 august, cam asta e situatia, am trecut de 2/3 din bordaj.

DSC_0001_20130815.jpg


DSC_0002_20130815.jpg


DSC_0003_20130815.jpg
 
Recunosc ca am trisat un pic: profitand de faptul ca fundul inspre pupa este relativ plat am cumparat sipci 10x60 "Made in Austria" cu care am inchis 2 m de carena inspre pupa in timp record, 5 ore de munca. Imbinarea cu sipcile dinspre prova se face pe sipca transversala montata pe forma 6 ("butt joint"). Am lipit de data asta cu PU Max care desi face o mizerie cumplita umple locurile libere foarte bine ne-necesitand presiune pana la uscare.

DSC_0002_20130817.jpg


DSC_0003_20130817.jpg


DSC_0004_20130817.jpg
 
Daca in planuri spune de grosimea asta, e bine. Parerea mea e ca stratul de fibra va fi opac. Asteapta-te la un consum de 1 litru/mp in final. O vopsesti?
Care e grosimea filelor?

Vincentiu, folosesc si eu fibra de 300 la un duckskiff. Daca este bine umectata iese mobila. Eu am intampinat insa alta problema: la colturi, din cauza ca e prea groasa, oricat ai presa pentru a scoate aerul se desprinde si in final ai aer dedesupt. Am remediat problema cu gauri fine in fibra si injectare de rasina.
 
Vad ca ai planuri mari: felicitari! Imaginile prezentate imi trezesc un fior "endorfin". Am o singura teama vis-a-vis de niste sipci (ca nu vrei sa le spui file) albastrite, culoare care pe cand lucram la un producator de mobilier era caz de refuz de produs pe motiv de mucegai. Nu stiu daca e periculos au ba, dar m-as simti mai in siguranta fara culoarea asta la bord. Stie cineva mai multe despre lemnul albastrit (comportare in timp)?
 
Valy poti confirma consumul de rasina de1l/mp?

Eu sunt la prima barca asa ca nu stiu daca ce fac e si foarte bine. Oricum, eu tocmai am pus fibra pe fundul barcii. Am consumat aprox. 800 ml/mp in conditiile in care se mai simte la mana textura fibrei. Daca mai dai o mana sa iasa sticla, cred ca se duce consumul in 1l/mp. De altfel, si cei de la Polydis au indicat un consum asemanator. Consumul tine si de indemanare si locul aplicarii. Eu am observat o crestere a consumului pe planurile inclinate din cauza pierderilor: se mai scurge, pica pe jos daca nu esti pe faza.
 
Vad ca ai planuri mari: felicitari! Imaginile prezentate imi trezesc un fior "endorfin". Am o singura teama vis-a-vis de niste sipci (ca nu vrei sa le spui file) albastrite, culoare care pe cand lucram la un producator de mobilier era caz de refuz de produs pe motiv de mucegai. Nu stiu daca e periculos au ba, dar m-as simti mai in siguranta fara culoarea asta la bord. Stie cineva mai multe despre lemnul albastrit (comportare in timp)?
Eu lucrez destul de mult cu lemn (intr-un muzeu in aer liber cu peste 200 de constructii traditionale din lemn). Am vazut tot felul de boli si atacuri asupra lemnului. In cazul de fata nu cred ca e o problema. Pare un mucegai de suprafata care nu a atacat fibra si se poate indeparta usor. Probabil ca a aparut datorita umiditatii din spatiul de stocare. De altfel, si la uscarea lemnului in cuptor se folosesc cicluri repetate de umectare si uscare pentru ca uscarea sa fie lenta si in profunzime astfel incat sa nu ramana umiditate mare la interior si sa torsioneze fibra. Si batranii usuca lemnul afara, chiar in ploaie, bustean. La mobila e altceva: am comandat un lucru si pe ala il vreau. Desi mucegaiul superficial poate fi indepartat usor nu vreau sa ma complic si sa imi cresc consturile de productie prin introducerea de operatii suplimentare si refuz marfa. Sau poate ca fac mobilier din lemn masiv si in acest caz, desi nu este afectata fibra lemnului, se poate modifica culoarea. In cazul nostru, referitor la rezistenta nu cred ca e problema.
 
Felicitari maestre, esti harnicia intruchipata. In ritmul asta, la lansare poti sa faci cinste cu un "tulburel" facut din strugurii de deasupra barcii:)
 
Iata barca slefuita, chituita si cu primul strat de rasina pe ea. Pentru slefuitul din gros, adica scos diferenta dintre sipci unde era cazul, am folosit si m-am inteles foarte bine cu SurForm Stanley, slefuitor orbital si putin slefuitorul cu banda; la 3 perechi de maini (deja stranut non-stop si am ochii plini de rumegus) a durat cateva ore bune. Am chituit cu rasina+rumegus fin, +pensulatul am consumat deja pe la 2 kg de rasina. Noroc ca am primit azi butoiasul de la Polydis :)

DSC_0001_20130821.jpg


DSC_0002_20130821.jpg


DSC_0003_20130821.jpg


DSC_0004_20130821.jpg


DSC_0005_20130821.jpg
 
Ieri n-au fost mai mult de 20 de grade ziua asa ca am cam somat, chitul nefiind destul de tare pentru slefuire. Ca sa-mi fac de lucru am chituit cat de multe fisuri si gaurele cu chit de rasina si talc, dupa cum mi-a recomandat un prieten forumist.
Azi de dimineata cu spor si elan am dat un slefuit din gros cu banda (iesea fum la epoxy mai gros!), apoi a urmat slefuitul fin cu orbitalul (colegul mai rabdacios). Dupa amiaza am pus fibra de 300 gr/mp, rasina Epiphen + catalizator am intins-o pe suprafetele mai plane cu spaclu de plastic si pensula in rest. A iesit super, n-au iesit bule nicaieri, toate suprafetele sunt convexe si muchiile la oglinda pupa si etrava rotunjite corespunzator.
Consumul de rasina a fost de 4,3 kg rasina + intaritor la o suprafata calculata grosier la 10,5 mp (mana de rasina anterioara a fost undeva la 2,5 kg).

DSC_0001_20130823.jpg


DSC_0002_20130823.jpg


DSC_0004_20130823.jpg


DSC_0005_20130823.jpg


DSC_0006_20130823.jpg


DSC_0008_20130823.jpg


DSC_0009_20130823.jpg
 
Desi astazi n-aveam de gand sa fac nimic la barca, in pauza de productie pentru intarirea rasinei de pe fibra, dar nu m-am putut abtine si am montat primul rand din curentul de copastie extern, in lipsa de lemn tare am pus sipci de rasinoase de 7x36, lipite cu chit de rasina +talc. Mai pun inca un rand peste, saptamana viitoare.

In urma lucrului cu rasina de ieri bineinteles ca m-am umflat, arat ca un broscoi testos.

DSC_0002_20130824.jpg
 
foarte frumoasa lucrare, dar din poze pare enorma. Cred ca sunt 15 picioare de-ale unuia mai inalt.

Eu cand ma umflu de la epoxidica ma repar cu unguent cu hidrocortizon in zonele inflamate.
Sanatate si ai grija.
 
Multumesc Bogdane, la crema asta nu ma gandisem, chiar imi pregatisem una cu galbenele pentru maine sa ma maschez preventiv. Am sa caut asta la farmacie.

Chiar e mare, si mai ales spatioasa, stau cu barca desenata cu ate in sufragerie si ma tot gandesc cum sa-i fac amenajarea interioara. Parca tot varianta cu 2 banchete longitudinale spre pupa, bancheta in prova si consola laterala sau centrala mi se pare mai utila. Mai studiez.

DSC_0001_20130825.jpg
 
Multumesc Bogdane, la crema asta nu ma gandisem, chiar imi pregatisem una cu galbenele pentru maine sa ma maschez preventiv. Am sa caut asta la farmacie.

Chiar e mare, si mai ales spatioasa, stau cu barca desenata cu ate in sufragerie si ma tot gandesc cum sa-i fac amenajarea interioara. Parca tot varianta cu 2 banchete longitudinale spre pupa, bancheta in prova si consola laterala sau centrala mi se pare mai utila. Mai studiez.

DSC_0001_20130825.jpg



"Mai studiez."

:)
 

Back
Sus