Lobster Boat 15'

S-a deschis de doua saptamani santierul naval pentru constructia unei barci Lobster de 15 picioare, cu planurile cumparate de la Selway Fisher, al treilea set de planuri de la Mr. Paul Fisher dupa Lynx 14 si Little Harrier.

DSC_0017_20130805.jpg


DSC_0018_20130805.jpg


DSC_0019_20130805.jpg


DSC_0020_20130805.jpg


DSC_0021_20130805.jpg


DSC_0023_20130805.jpg


DSC_0025_20130805.jpg


DSC_0027_20130805.jpg


DSC_0029_20130805.jpg


DSC_0031_20130805.jpg


DSC_0037_20130805.jpg
 
sa fie intr-un ceas bun si s-o vedem cat mai curand pe ape!
ai putea sa ne impartasesti cateva argumente asupra alegerii modelului ?
 
Mersi Rex de vorbe bune; alegerea a fost suficient de simpla, avand locul de unde sa aleg (fan Paul Fisher), si experienta de vara aceasta in care barca Visul Albastru (o FairPlay Clasic cred) a mers foarte bine pe ape interioare dar pe valuri nu face 2 lei, eu vrand o barca de mare dar care sa si gliseze cand e cazul, usoara, viteza onorabila cu motor mic de 20 de caiuti, incapatoare si usor configurabila, si nu in ultimul rand eleganta, relativ usor de construit - n-am avut decat sa ma uit la categoria respectiva de pe site-ul lui Paul.
 
Ma bucur sa vad broscuta expusa pe site-ul lui Paul Fisher. Felicitari!
Iar despre Lobster, spor la treaba, sa-l vedem pe ape si sa te multumeasca pe deplin!
Asteptam nerabdatori sa-ti publici jurnalul de bord din calatoriile cu el.
 
Vincentiu ce nume mare, "file", pentru niste sipci amarate ... Le lipesc cu aracet (PVA) D3 Moment, cu asta ma impac cel mai bine, o problema e cu lungitul sipcilor, n-am gasit nici un lipici suficient de rapid si de rezistent ca sa nu am gaura de productie. Am ramas deocamdata la Uhu Hart, exact ca fostul Ago, dar tot nu e suficient de rezistent si sipcile trebuiesc sustinute la imbinare.
 
Felicitari pentru determinare!

Ce material ai folosit pentru "file"?
Ai incercat sa folosesti adeziv poliuretanic?

Succes!
 
Ultima editare:
Nu stiu exact, e molid sau alta rasinoasa locala; planurile spiun de cedru. Se pune oricum lemn moale (softwood), structura sandwich cu epoxy si fibra de sticla ii da rigiditatea si soliditatea finala, si fibra de 300 gr/mp pe care tocmai am primit-o e ... covor adevarat!
 
Ca să nu te chinui la final cu slefuitul recomand o rindeluta setata sa ia foarte fin si un razuitor (bucata de tabla otelita cu marginile drepte). Poti sari peste rindea daca nu ai. Razuitor au la Hornbach in zona cu fierastraie. Cu astea iei grosul si nivelezi. Vei economisi zeci de metri de smirghel.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Super multumesc Alex, chiar ma intrebam cum sa procedez cu slefuitul, ramane sa gasesc razuitor si rindelua pe plan local, Hornbach nu avem la Sv, si la Brico, Baumax si Dedeman n-am vazut asa ceva - doar daca nu ma ajuta un forumist sa-mi trimita prin curier :)

Sipcile sunt 20x10, voi vopsi barca caci sipcile sunt albe, cu multe defecte si nici prea bine asezate nu sunt.

Mersi si pentru evaluarea de consum de rasina, am 4 kituri de 3+1 deja, mai comand pe parcurs.
 
Mai rapid si nu trebuie sa ai experienta e sa folosesti un slefuitor cu banda. Cu o banda de granulatie mare termini treaba in maxim o ora.
 
Pentru lipit rapid incearca un izocianoacrilat (superglue, picatura, etc. este si la sticluta pe la fostele magazinele de chimicale nu doar la tub).
Rindele electrice si manuale precum si raschete sunt la magazinele mentionate din suceava. Rascheta poti sa o faci singur dintr-o bucata de otel de lama de fierastrau (bomfaier vechi) cu maner sau nu. Mai exista rindeaua fluture (numita impropriu si rascheta deoarece seamana). Razuitorul este un surform, adica o scula ca o razatoare cunoscuta in romania popular ca "rindea pentru rigips" si care este o combinatie intre rindea si raspila si poate avea forma amandoura (cu doua manere ca rindeaua sau cu unul ca pila). Pe net am citit despre oameni care au avut rezultate foarte bune dar si unii care se plang de ea in cazul formarii strip-plankului. Poti sa incerci sa vezi daca iti place, sunt si ieftine la 10-20 lei dar si scumpe la 100 lei.

Si ca sa nu ne incurcam in denumiri:

rascheta (ro) = cabinet scraper (en.) = Ziehklinge, Schaber (germ.)
rindea fluture (ro) = spokeshave (en.) = Schweifhobel (germ.)
razuitor (ro) = surform plane, surform rasp (en.) = Surformhobel, Surformraspel (germ.)
Toate sculele se gasesc de vanzare in Romania, de exemplu la bricomax (cu magazin online) de la stanley (sunt si variante mai ieftine pe piata)

Pentru exemplificare pun si niste poze si un tutorial pentru facut Schabere acasa (frumoase si practice, forma fluture, recomand cu caldura). Scraper shaves my way @ LumberJocks.com ~ woodworking community

Slefuitorul cu banda ca si discul de slefuit pe flex cere mana fffff usoara altfel treci prin material ca prin branza. Dar ambele sunt mult mai rapide si nu cer muschi.

Pozele in ordine: rascheta stanley, rascheta ieftina de plastic, rindea fluture metal cu posibilitati ajustare complexe, rindea fluture lemn, surform, set lame rascheta (convex, concav, plan) se folosesc asa cum le vedeti, tinute in mana, raschete plane diy urate.
 

Atașamente

  • cabinet scraper.jpg
    cabinet scraper.jpg
    17.1 KB · Vizualizări: 143
  • schaber.jpg
    schaber.jpg
    7.7 KB · Vizualizări: 38
  • spokeshave.jpg
    spokeshave.jpg
    43.8 KB · Vizualizări: 70
  • SPOKESHAVES.jpg
    SPOKESHAVES.jpg
    21.8 KB · Vizualizări: 453
  • Surform.JPG
    Surform.JPG
    90.5 KB · Vizualizări: 93
  • ziehklinge.gif
    ziehklinge.gif
    22.8 KB · Vizualizări: 73
  • ZiehklingeMitHolz.jpg
    ZiehklingeMitHolz.jpg
    65.1 KB · Vizualizări: 82
  • ziehklingen.jpg
    ziehklingen.jpg
    22.9 KB · Vizualizări: 140
Slefuitor cu banda am, am sa vad cum il pot folosi, mi-e frica sa nu iau prea mult din cei 10 mm, mana usoara am dar numai la taste :)

Mersi Rumpi de sfaturi si poze, mi-ai fi de mare ajutor daca mi-ai putea indica exact pe site la bricomax exact ce scule sa iau din fiecare categorie. La Baumax am intrebat de rindea manuala si se uita nenea la mine, cica n-a vazut asa ceva in magazin de multa vreme. Asa ca as prefera o comanda comoda la bricomax daca ma ajuti.
 
incearca pe o portiune care nu conteaza si da banuiam ca de asta tot schimb tastaturi :) Costa mai mult pentru ca cica consumi curent dar probabil depinde de gustul fiecaruia, faci si o gramada de praf. Eu de exemplu am mers cu banda pe granulatie mare pe toata suprafata si cand am schmbat cu alta cu granulatie mai mica am constatat ca era mai buna aia cu granulatie mai mare uzata.
 
Mie mi a fost foarte util genul asta cu slefuitorul cu banda. La rindea cred ca chiar trebuie sa ai mana fina, eu nu m am descurcat.
 
In primul rand cred ca Alex ti-a recomandat o rindea electrica. Rindele manuale am vazut ocazional prin toate marile lanturi de magazine dar e adevarat ca rar deoarece spre deosebire de alte scule rindeaua manuala cere tehnica si e o achizitie unica in viata asa ca nu se prea vand. Daca vrei sa dai la rindeaua manuala iti trebuie o rindea de planeizat (gealau, robanc), adica o scula de minim juma de metru. Cum traditia europeana a rindelelor zice ca acestea sunt din lemn de fag ele au cam 5kg. Nu mai sunt populare deoarece treaba lor o face abrichtul si rindeaua electrica (care n-are nevoie de masa ca sa depaseasca obstacolele ca are motor). Se numesc "jointer plane" in en. si Raubank in germ. daca vrei sa cauti pe google. Noi sunt peste 100 euro. (dupa cum observati multe dintre denumirile romanesti din domeniu vin din germana, doar rindeaua e latina de la "a randui" = a pune in ordine. de altfel si abrichtul este de fapt o Abrichthobelmaschine = masina de indreptat si rindeluit. cand mai intru intr-un atelier cu maistrii mai batrani parca vorbesc pidgin imi ia cate minute sa ma reobisnuiesc, pentru aia rindeaua e limba straina)

In continuare eu o sa iti propun 3 variante:

1) Rindea Sureform cu lame interschimbabile de 25cm. Lama standard si lama fina. In functie de ce varianta iei de la 30 de lei in sus (vazusem la dedeman ceva "rindea de rigips" cu corp de aluminiu da nu mai tin minte daca se putea schimba lama ca nu eram interesat). Lamele sunt cam 10-20 lei. Cat de bine isi face treaba nu stiu, sunt unii multumiti altii nu. La Bricomax ar fi 50 lei din plastic si 90 din metal plus lamele dar astea se gasesc sigur la baumax, praktiker, dedeman si nu platesti curierul. Poti sa incerci si sa vezi daca te multumeste. Ceri "rindea de rigips" ca sa stie aia despre ce vorbesti.
2. Rindea manuala scurta urmata de rascheta. Cea mai ieftina rindea manuala gasita in 10 min pe net e la 29 lei ( Rindea lemn, lungime 240 mm - Utilul.ro ). Mai avem o selectie incepand cu 60 lei pentru una fluture aici ( RINDELE SI RINDEA DE DOAGA - SCULE DULGHERIE / TIMPLARI - SCULE CONSTRUCTII - Scule de mana ). Raschetele le faci singur din panze de bomfaier uzate cu ajutorul masinii de slefuit cu banda la cea mai mica turatie, de aia am pus tutorialul sau iti iei lame de cutter si le folosesti pe alea prinse intre doua bucati de lemn. Important e sa iei cea mai lunga rindea posibila pe care o gasesti. asta inseamna in jur de 25cm pentru rindele uzuale din comert. Am gasit pe ocazii si o rindea de planeizare de 63cm la 65 lei: RINDEA MARE MANUALA COMPLETA 63 CM CUTIT 5,5 CM - Okazii (53147855)
3. Rindea electrica urmata de rascheta. Rindeaua electrica e dupa buget cat te lasa inima si buzunarul. Raschetele ca mai sus.

Daca te gandesti sa mai faci si alte barci strip ti-ar trebui o rindea de barci, adica o rindea convex-concav. Scula asta se mai fabrica, exista mai nou si varianta electrica. Una manuala noua nemteasca e 250 euro, una electrica 500. Tocmai am gasit una veche pe e-bay, astept sa vaz la cat ajunge poate o iau momentan e putin peste 100 lei. Mai este una la 350 si una la 500 lei. Chestia asta se numeste "circular plane" "compass plane" sau "Schiffshobel".
De altfel recomand cu caldura mersul la targuri de vechituri si cumparatul de rindele vechi. Corpul nu conteaza prea mult ceea ce conteaza sunt lamele. Lamele noi de calitate costa de te rup iar cele vechi sunt de calitate. Atata timp cat nu te pune dracu sa le pui pe polizor sa le decalesti sunt mult peste ce poti cumpara ieftin in Ro. Si nu uita pietrele de ascutit ai nevoie si de asa ceva.

Si poza obligatorie cu rindeaua de barci:
 

Atașamente

  • Schiffhobel-Marke-KUNZ.jpg
    Schiffhobel-Marke-KUNZ.jpg
    25 KB · Vizualizări: 84
Ultima editare:

Back
Sus