NEUKADUR EP 202

Salut Cristian si bun venit pe forum. Intr-adevar, la linkul de mai sus apare un domeniu parcat, si in nici un caz vreo oferta de epoxidice.

Am sa scriu cate ceva pe scurt din experienta mea la constructii S&G:
E important de folosit o rasina de calitate la "filetele" de legatura intre desfasuratele foilor de placaj (chitul epoxidic din rasina si rumegus fin). Asta deoarece acele filete sunt parte structurala, contribuind ca niste stringheri, impreuna cu fibra care-i acopera, la rigiditatea ansamblului de foi de placaj care constituie coca.

O rasina de calitate e Epiphen 4020 de la Polydis, dar problema ei este ca nu e prea potrivita la acoperirea corpului cu fibra, din 2 motive: 1. e prea fluida, si 2. are timp lung de polimerizare. Aceste motive fac ca la suprafetele inclinate rasina sa se scurga, lasand bule de aer in masa fibrei, lucru nu tocmai bun. Din cauza asta eu prefer sa folosesc la acoperirea cu fibra a corpului o rasina mai vascoasa, care nu se scurge, si care are si timp mai scurt de polimerizare. Impregnarea se face oricum doar in primul strat de furnir al placajului, ceea ce e suficient la acoperirea cu fibra.

Banuiesc totusi ca doresti sa construiesti ceva cu cheltuieli mici, in acest caz ai putea folosi rasinile de la Europlastic sau Romtehnochim de exemplu. Daca nu e vorba de o barca prea pretentioasa, se pot face filetele si din aceste rasini, noi am facut mai multe barci mici in tehnica asta. Pentru informatii mai detaliate, putem continua discutia pe capcompas.ro. Succes in constructia s&g propusa.

PS: acum am vazut ca a rezolvat Rumpi problema linkului. Am sa ma uit si revin.
 
O barca mica si usor de facut, deci parerea mea e ca poti folosi rasinile specificate mai sus. Eu am lucrat cu cea de Europlastic, si s-a comportat bine, inclusiv in timp. Rasina din link pe de alta parte mi se pare prea scumpa, ar veni undeva la peste 100 lei/kilogramul de amestec, pret superior inclusiv rasinii Epiphen 4020 de la Polydis.
 
Vali tot respectul
Multumesc !
Europlastic au ...Kit-uri? sau Polidis are asa ceva ?( nu reusesc sa gasesc !!!!!apreciez f mult un link )nu am cum sa merg cu bidonul la fabrica decat sa platesc drumul platesc curierul asta e.........
 
Salut Cristi, bineinteles ca vand si la kit. De exemplu, ultima oara cand am luat de la Europlastic, era 230 lei un kit de 4 kg rasina + 2 kg intaritor, deci cam 38 lei/kilogramul de amestec. Proportia amestecului e 2 parti rasina si o parte intaritor.
La Polydis in schimb se vinde la kit de 3,3 kg rasina si 1 kg intaritor, iar pretul pe kilogramul de amestec e in jur de 75 de lei (ultima oara cand am cumparat era cam 320 lei kitul de 4,3 kg). Proportia de amestec e de 30 grame intaritor la 100 grame rasina.
Atentie: la ambele rasini dozajul se face masic, nu volumetric. Asta deoarece au densitati diferite.

Pentru contact intra pe Epoxi - EUROPLASTIC , rasina este prima din lista, Top Epoxi Amorsa. Trimit prin curier, vei primi 2 galetuse de plastic cu rasina si intaritorul.
Pentru Polydis, intra aici: Polydis , rasina e tot prima din lista, Epiphen Re 4020. Vei primi un bidon de plastic de 5 litri cu rasina, si un bidon de 1,5 litri cu intaritorul. Cantitatile sunt cele specificate inainte, 3,3 kg rasina si 1 kg intaritor.

Daca mai ai intrebari, ma gasesti oricand pe capcompas.ro. Ciao si spor la treaba :).
 
Multumesc e putin .
Multumesc foarte mult Trebuie sa pun mana pe telefon sa vorbesc .....
Cand ajungi in Constanta trebuie sa dau o bere .Vorbesc foarte serios

sigur ne vedem pe capcompas
 
Placerea e de partea mea :). Ma bucur intotdeauna cand pot fi de folos cuiva pasionat de barci. Am sa vin la Constanta in curand, sa lucrez la un magnific velier din stejar.
Sincer, n-as avea nici o problema sa postez si aici, dar e un meci mare prin zona, si vine galagie multa de acolo ;D.
 

Back
Sus