X-Yachts

norbih

SYC
Joi, 19 martie, clubul din care fac parte (Sønderborg Yacht Club) a organizat o vizita la X-Yachts in Haderslev/Danemarca (sediul central si principalul santier de productie).
xyacht_office.jpg
Cei aproape 50 de curiosi au fost intampinati de Birger Hansen, unul dintre cei trei fondatori ai firmei. X-Yachts a inceput constructia de veliere in 1979 cu modelul X-79, inspirat de Farr 27. Pana astazi au construit peste 5000 de veliere care se disting prin liniile simple si viteza dovedita in nenumarate regatta.
xyacht_havn.jpg
Dupa un scurt bun-venit, Birger ne-a plimbat prin halele de productie. Prezentarea lui emana in acelasi timp modestie dar si o anumita mandrie, calma si linistita, tipic nordica.
xyacht_birger.jpg
Am avut ocazia sa vedem noul X-65 proaspat scos din sablon (constructie pe baza de epoxy). Ceva mai incolo se lafaia un X-65 la care s-a inceput echiparea.
xyacht_x65.jpg
Am vazut apoi veliere de alte dimensiuni in diverse faze ale procesului de productie. Productia X-Yacht pune mare accent pe calitate si procesele de asigurare a calitatii. Nu este o productie de mare serie, pe banda rulanta. Acest lucru da posibilitatea unei atentii deosebite la detalii.
xyacht_boatint.jpg
Dupa turul productiei am trecut la expozitia unde, intr-o hala enorma, erau expuse modelele din seria X-performance si X-cruising de la cel mai mic velier, X-34, pana la X-55 („Yacht of the Year” in 2007). Modelul X-65 se lanseaza anul acesta.

xyacht_expo.jpg xyacht_expo2.jpg

In expozitie, cei care si-au adus „tender”-ul cu ei au avut posibilitatea sa le dea ocazia doamnelor si domnisoarelor sa exprime opinii in privinta functionalitatii bucatariei la bord, prezenta sau absenta masinii de spalat, culoarea tapiteriei. Aceasta in timp ce „marinarii” si „virtualii capitani” pipaiau vinciurile actionate hidraulic si discutau aprins cum aceasta facilitate le-ar putea afecta factura la sala de fitness!

Odata modelele de expozitie bine explorate, am fost poftiti sa vedem un film iar gazdele ne-au oferit cafea si prajitura. Filmul a prezentat one-off „50 ft” construit pentru un echipaj sponsorizat de banca „Andelsbanken” in 1988. Velierul a avut performante deosebite si este membru al echipei „Cupei Amiralului” din Danemarca.

Intentionat nu vreau sa intru in detalii in acest post despre velierele produse de X-Yachts ci doar sa ma limitez la relatarea „excursiei”. Cei care doresc informatii despre velierele X-Yachts le pot gasi pe site-ul www.x-yachts.com.
 

Back
Sus