Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 31 to 40 of 51

Topic: Incepatorul incepatorilor

Pune-le pe toate aici.

Fotograful, in care poza este?

Quote Originally Posted by simba_the_sailor View Post
    Pune-le pe toate aici.

Fotograful, in care poza este?
    Lasă pozaru' că nu e fotogenic. :-)
    O să mai pun ceva poze zilele astea, dar pe forum ia timp mult să le incarci.

Salutare oameni buni și mii de scuze pentru faptul că am dispărut pentru o vreme fără a vă mai ține la curent cu peripețiile unui novice în domeniu, dacă am urmat sau nu îndrumările domniilor voastre.
    Dar în primul rând am să mai adaug ceva poze, după cum am promis, de la startul competiției Clipper round the world:

Dar, mai bine, iată un link unde v-ați putea afla la curent cu noutățile în privința cursei. Tot ce vă pot spune este că merită cu prisosință să urmăriți știrile despre aceasta.
    Cât despre mine, ce vă pot spune este că în timpul dispariției mele de pe forum am fost foarte ocupat cu dobândirea cunoștințelor despre marinărie.
    M-am înscris la un curs de introducere în conducere a unei bărci cu pânze.
    Niciodată nu am înțeles cum poate o barcă cu pânze să înainteze oarecum împotriva vântului. Acum a venit momentul s-o învăț și p-asta și culmea, de la un puștan de vreo 17 ani care era instructor. Tânăr, bătrân, cu toată jena, cert e că m-a învățat câte ceva: de la a pune barca pe vânt și a vira pe direcția dorită până la a repune pe apă o barcă răsturnată de vânt. Aia cu răsturnatul a fost cea mai tare pentru că m-am văzut și în postura de a înota în Tamisa.
    Tot aici am aflat că în U.K. nu ai nevoie de nici un fel de licență pentru a conduce o barcă cu motor sau pânze. Te poți urca pe barcă și conduce prin fața palatului Westminster fără a te întreba nimeni de sănătate, cu excepția faptului dacă te apuci să încurci circulația p-acolo și să pui în pericol alte ambarcațiuni, care pe acolo sunt din plin. Sper ca această libertate să fie reală pentru că am de gând să o testez pe propria-mi piele, atunci când o să mă simt în stare să conduc o barcă. Deocamdată încă mai am de învățat și desigur, de cumpărat mult visata bărcuță.
    Problema mea e alta acum: cursul pe care l-am urmat este Level 1 in dinghies. Dacă stau să-i ascult pe cei de la club, ar trebui să urmez și Level 2 sau chiar și 3 și abia apoi să urmez un curs de Day Skipper care, nici ăsta zice că nu ar fi suficient. Toate aceste trepte, încep să cred că sunt inutile pentru ceea ce am eu de gând să fac. Cu toate că le-am spus celor de la clubul de iahting ceea ce îmi doresc eu, ei m-au pus să iau un curs de dinghies întâi, ceea ce eu cred că e inutil. Nu cred să încerc eu vreodată să repun pe apă iahtul răsturnat pe care am de gând să-l cumpăr. Am impresia că oamenii ăștia au tot interesul să-mi ia banii pentru cursurile lor și nu pentru ce îmi trebuie mie. Oare nu aș putea sări direct la Day Skipper ?
    Oricum, ce vă pot spune este că pe măsură ce intru să cunosc mai bine acest domeniu cu atât mă cuprinde mai tare dorința de a ieși pe mare cu propriul meu iaht.

Pân-la noi aventuri prin școlitul în ale marinăriei,
    tuturor,
    vânt la pupa!
    Last edited by Quicest; 13 Oct 2013 at 01:04 PM.

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

Mai încearcă odată să încarci pozele, te rugăm!
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.032

Quote Originally Posted by Quicest View Post
    ..............
    Dacă stau să-i ascult pe cei de la club, ar trebui să urmez și Level 2 sau chiar și 3 și abia apoi să urmez un curs de Day Skipper care, nici ăsta zice că nu ar fi suficient. Toate aceste trepte, încep să cred că sunt inutile pentru ceea ce am eu de gând să fac.

................
    S -ar putea sa fie si prin Anglia ceva uscaturi, sa te puna sa faci (si sa platesti) cursuri inutile. Pe de alta parte, nu pot sa -mi dau seama ce ai asimilat tu, asa ca mai multe cursuri poate ca ar fi bune.

In astfel de cazuri, cel mai bun este un prieten proprietar de barca. Exista si un proverb, "singurul lucru mai bun decit a avea o barca este un prieten care are una!" . Ati putea iesi impreuna si sa -ti pui la punct chestiile pe care esti nesigur, fara a plati prea mult pentru asta. Mai ales ca in UK, dupa cum spui, n -ai nevoie de permis.
    O alta varianta este sa cumperi un dinghie si sa iesi intens (cel putin de 2 - 3 ori pe saptamina) un sezon sau doua, iarasi eventual cu un prieten. In felul asta inveti nu numai sa manevrezi o barca ci multe alte lucruri legate de detinerea unei barci (intretinere / reconditionare corp, arborada, vele, eventual motor sau locuri, conditii si taxe de cheiaj etc) In felul asta vei fi mult mai pregatit sa treci la o cabinata. Daca n -ai timp / posibilitati sa te ocupi de un dinghie cu atit mai greu va fi cu o cabinata. "Small boat - big smile, big boat - no smile!" Spor la cautari!

PS Pozele nu se vad!

6.  

Îmi cer scuze pentru faptul că nu se văd pozele. Atunci când le-am încărcat pe site părea totul OK, la mine se vedeau. Am scris administratorului forumului să mă lămurească și pe mine care-i problema, poate fac eu ceva greșit.
    Până una, alta link-ul cu site-ul unde-s știrile despre concurs este:
    https://www.clipperroundtheworld.com/news

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Incearca sa inveti lucruile bine de la inceput . Nu vei ajunge niciodata sa stapanesti bine o barca mare daca nu inveti corect tehnica necesara . Oamenii aia nu sunt rai si nu vor sa iti ia banii degeaba , ei stiu cum se transforma un incepator absolut intr-un sailor bun . Daca asta e parcursul pe care vrei sa il urmezi , asculta-i . Sunt utile toate iesirile pe apa , cu prieteni sau alti proprietari , dar cel mai bine e cu un instructor care sa te invete si caruia sa ii pui intrebari despre ce nu intelegi .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Încerc și pe această cale să atrag atenția administratorului site-ului în privința afișării pozelor. I-am trimis și mesaj dar ... fără răspuns.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Incearca sa ii trimiti un report post, e un triunghi mic negru cu un semn de exclamare in el, sub avatarul tau, in dreptul postului in cauza. Dai click si scrii un text scurt despre problema semnalata.
    O alta variata ar fi sa pui pozele pe un site dedicat, de exemplu photobucket, si pui linkul pozei incadrat de [img], respectiv [/img], iar pozele apar pe forum in marime naturala.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Mulțumesc Vali, de îndrumări... Am semnalat, după cum mi-ai scris, cu ”triunghiul negru de mai jos” :-))).
    Dacă nici așa nu se rezolvă, am să postez link-uri, cu toate că dacă e vorba așa, mai bine pun link-uri cu site-uri specializate care au poze de pe la competiție.
    Pozele mele sunt de amator și poate nici nu reușesc să surprindă toate aspectele mai importante...

Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks