Incepatorul incepatorilor

Debutante e tot opera reputatului designer Robert Tucker, cel care a desenat Alacrity 19 si Silhouette. Debutante e o barca mica, dar foarte seaworthy. In acea epoca barcile se proiectau si se construiau cu mult mai multa grija decat acum. Cu o barca de 21' precum Debutante se pot face intr-adevar croaziere serioase. Liniile ei imi amintesc de superbele barci ale lui Jean-Jacques Herbulot, cel care alaturi de Van de Stadt si Philippe Harle a contribuit la democratizarea dramatica a barcilor de croaziera cu vele, in perioada post WW2.
Salutare oameni buni!
Revin asupra topicului cu mulțumirile de rigoare pentru sfaturile voastre.
Se pare că pe măsură ce aprofundez problema, apar din ce în ce mai multe semne de întrebare, pe care bineînțeles le redirecționez către voi, colegii mai experimentați barcaholici.
Am luat aminte de îndrumările tale, Vali și am aruncat o privire către operele lui Robert Tucker, mai ales că suntem concitadini. Cred că ai intuit bine ceea ce m-ar atrage pentru început, bineînțeles că mi-aș dori ceea ce are Robert de vânzare (nu că s-ar pune problema, nefiind după părerea mea o alegere bună pentru unul care abia începe să cearnă), dar văzând toate astea îmi pun întrebarea următoare: de ce nu m-aș orienta către o barcă de lungimea apropiată de maximul de 8 m ? Din câte am văzut ar avea ceva mai mult spațiu înăuntru și deci mai mult confort dar bănuiesc că și ceva alte neajunsuri. Care ....?
O altă întrebare care mă frământă este după ce accesorii ar trebui să mă uit?! Ce aparatură de bord este strict necesară pentru a călători pe mare și trebuie să aibă barca în dotare? Dar în dotările privind necesitățile fiziologice?:eek: Și bineînțeles despre detaliile de construcție: e bună o barcă cu chilă adâncă, lată sau cu înălțimea mare a catargului? Motor mare, mic? Vele triunghiulare, patrulatere, mai multe, mai puține?
Iată în ce-am intrat acum: dilema care naște dileme și se pare că le naște la nivel exponențial!;)
Să nu credeți că m-am dezumflat! Nu, nu doar că vă stresez cu întrebări de copil mic, gen ”dar de ce....”.
Mulțumesc Rumpi pentru bogăția de informație dată dar iată alte probleme care mă preocupă. Am găsit, după cum v-am spus, club de iahting chiar lângă mine dar din păcate nu i-am contactat încă pentru că omul trebuie să se mai ducă și la muncă. Nu că voi face, după cum spunea Bowrider că se întâmplă cu majoritatea bărcilor, să stea pe mal 99 la sută din an. Nu iert nici un weekend să ies la pescuit! De pe mal, deocamdată...!
Deci iată Bustanson, că flacăra pasiunii e mai aprigă decât micile neajunsuri ale meseriei.:iupi:
Aș dori să stiu mai multe din peripețiile prin care ați trecut voi la inițiere.;)
Până la noi amănunte ale stadiului unui începător, vă urez tuturor
” Vânt la pupa!”
:sail:
 
O sa incerc sa le iau pe rand desi nu cred sa reusesc sa raspund satisfacator:

In primul rand repet ca fiecare barca e un compromis. Lumea iti recomanda o barca mica si veche (dar bine intretinuta) deoarece este ieftina si usor de folosit. Ieftina nu inseamna doar pretul de achizitie ci toate chestiile adiacente. Orice barca va avea nevoie de intretinere si cu cat e mai mica cu atat vor scadea costurile. Cu cat e mai mica cu atat mai simple sunt sistemele de pe ea si asta inseamna ca sunt mai usor de manevrat. Din punct de vedere nautic e absolut indiferent daca barca e mai lata sau mai ingusta, are vele triunghiulare sau dreptunghiulare, catarg inalt sau mic, motor mare sau mic, etc. La fel si cu dotarile. Minimul necesar sunt busola, ancora si velele. Ceea ce este important este ce iti inchipui tu ca vei face cu barca respectiva. Orice barca din categoria trailor sailor este mica, lenta si inghesuita. Exceptie face doar mac-ul atat de pomenit si altele ca el care au fost construite la limita superioara a trailor-sailor-elor si sunt conceptii moderne cu accent pe confort si viteza cu motor. Restul sunt un fel de cort plutitor in care regasesti 2 pana la 4 banchete pe care se poate dormi, o toaleta chimica, un aragaz de camping si ceva spatiu de depozitare organizat mai bine sau mai prost in care iti poti pune mai mult sau mai putine lucruri. In functie de lungime si designer spatiul disponibil este mai mare sau mai mic (adica poti lua 1-2 rucsace mari in plus sau in minus), aragazul are 1 sau 2 ochiuri, exista poate o chiuveta montata fix in loc sa speli vasele in lighean, eventual o masa plianta. Cam asta e confortul la care te poti astepta. Viteza barcilor este data de lungime te orientezi cam asa: viteza maxima a barcii in noduri (mile marine pe ora) = lungimea barcii in metri. Oricum viteza medie a tuturor agregatelor de care vorbim este 4-5 noduri, adica 7-10km/h. Majoritatea canalelor au viteza limitata la maxim 10km/h asa ca acolo chiar nu conteaza. Motoarele sunt de obicei outboard ceea ce inseamna ca daca se strica il iei in spate si il duci la service sau il schimbi cu altul.
Revin la intrebarea "ce iti inchipui ca vrei sa faci?". Daca vrei sa faci trailor-sailing adevarat adica sambata dimineata agat barca de masina o pun pe apa si duminica dupa-masa intru in primul port intalnit, iau trenul, aduc masina si duc barca acasa iti trebuie o barca unde primordiale sunt considerente precum usurinta de dat la apa, rapiditatea ridicarii catargului, etc. In functie de nivelul de confort necesar asta poate fi si o barca deschisa de genul Drascombe Lugger si poate merge pana unde consideri tu (si eventuala consoarta) ca este necesar. Nu te lua dupa "seaworthiness" si alte rahaturi, Drascombe Lugger a facut circumterra si e o barca in care majoritatea lumii ar iesi doar pe vreme buna pana in fata portului. La fel cu dotarile. O gramada de oameni navigheaza astazi cu smartphone-ul sau cu tableta si ii doare la patina de toate jucariile montate pe barca de genul chart-plotter.
In consecinta barca o alegi in felul urmator:
1. Te gandesti cam ce vrei sa faci cu ea.
2. Stabilesti nivelul de confort necesar echipajului. asta inseamna in practica urmatoarele: cati oameni ai la bord in mod normal, cati raman peste noapte si care sunt cerintele celor care raman. Cum mai toate trailor sailorele sunt dupa modelul "drinks 6, eats 4, sleeps 2" intrebare devine "vrem acoperis deasupra capului sau e ok sa ridicam cortul peste barca in fiecare seara". Daca e ok cortul cauti barca deschisa, daca nu barca cu cabina. Daca echipajul vrea dus incorporat te lasi de trailor-sailor si iti iei barca tractabila (adica care o duci primavara in marina, montezi toate hangaralele si o tii acolo pana toamna cand demontezi totul si transporti acasa) si eventual schimbi masina cu una capabila sa traga obiectul.
3. Stabilesti bugetul maxim disponibil si in functie de asta mai ajustezi la punctele de dinainte.
4. Cauti o barca care indeplineste criteriile de mai sus si care sa nu fie o rabla ci o barca ingrijita si cocheta si sa se incadreze in buget.

Cam asa sta situatia pentru "utilizatorul normal". Mai exista si utilizatori cu altfel de cerinte iar ei cumpara (sau modifica/construiesc) barci deosebite. De exemplu unii vor viteza sub vele ca s-au saturat sa se plimbe cu 5km/h de-a lungul coastei. Astia isi cumpara de obicei trimarane pliante. Altii s-au saturat de imposibilitatea de a pune paharul pe masa fara sa se verse si isi cumpara catamarane. Altii nu mai suporta cum sforaie nevasta si cumpara tot catamarane. Altii s-au saturat de stat in frigul si umezeala engelzeasca si isi cumpara barca cu soba pe lemne si posibilitate de condus din cabina (pilot house). Iarasi altii sunt pasionati de vre-o chestie tehnica si isi cumpara barci cu aburi, electrice, cu vele de carbon, cu par pe limba si ce le mai trece prin cap.

Ca sa mai ai ce face in timpul liber:
In fiecare seara te uiti cu religiozitate la Keep Turning Left pana cand ai vazut toate filmele si ai citit tot ce a scris omul.
In pauza de masa citesti aici: Dinghy Cruising Association : GroupSpaces
 
Mulțam frumos de îndrumări.
Acum am de lucru, de studiat mai sus menționatele referințe.
Sper să revin cât de curând cu povestiri din primele aventuri pe mare ale unui începător.
Până atunci vă urez tuturor, în tot ce întreprindeți:
Vânt la pupa!
:sail:
 
@Quicest

Clipper Race

Sunday, 1 September

0900–1700 Race Village Open

0930–1030 Race Crew Official Departure Ceremony

1050–1225 Yacht Departure Ceremony from St Katharine Docks

1330 Yachts Depart Tower Bridge


OCAZIE PACAT SA FIE RATATA!
 
Iaca am revenit, de data asta cu promisele poze de la începerea competiției Clipper around the world 2013.
Îmi cer scuze pentru întârziere (omul se mai duce și la muncă pe meleagurile astea) dar și pentru calitatea pozelor care au fost luate cu un smart-phone și deci nu sunt de calitatea unora luate de un fotoreporter. Totuși le expun, poate s-or mai bucura și alții așa cum m-am bucurat eu de ce mi-au văzut ochii.
Am ajuns lângă Tower Bridge un pic mai târziu de începerea ceremoniei de plecare a yacht-urilor de pe St Katharine Docks dar nu așa târziu încât să nu prind o parte dintre aceste bijuterii plutitoare.
http://www.barcaholic.ro/attachment.php?attachmentid=15765&stc=1&d=1378152248
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php


Iată echipajul H. LLoyd așezându-se la rând pentru ieșirea din docurile St Katharine, care au nivel controlat al apei deoarece, pentru cei care nu știu, Tamisa fluctuează cu până la 6 m ca nivel, dacă nu mă înșel.
attachment.php

Deasemenea, echipajul Garmin pe picior de plecare:
attachment.php


Și așa mai departe....
Nu știu dacă interesează pe cineva așa că mă opresc deocamdată.
Simba-cu siguranță-thesailor , dacă îmi dai o adresă de email îți atașez o grămadă de poze de pe aici, cu ocazia competiției.
Până una-alta,
asemenea,
vânt la pupa oameni buni!
:sail:
 
Ultima editare:
Salutare oameni buni și mii de scuze pentru faptul că am dispărut pentru o vreme fără a vă mai ține la curent cu peripețiile unui novice în domeniu, dacă am urmat sau nu îndrumările domniilor voastre.
Dar în primul rând am să mai adaug ceva poze, după cum am promis, de la startul competiției Clipper round the world:

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php


Dar, mai bine, iată un link unde v-ați putea afla la curent cu noutățile în privința cursei. Tot ce vă pot spune este că merită cu prisosință să urmăriți știrile despre aceasta.
Cât despre mine, ce vă pot spune este că în timpul dispariției mele de pe forum am fost foarte ocupat cu dobândirea cunoștințelor despre marinărie.;)
M-am înscris la un curs de introducere în conducere a unei bărci cu pânze.:eek:
Niciodată nu am înțeles cum poate o barcă cu pânze să înainteze oarecum împotriva vântului. Acum a venit momentul s-o învăț și p-asta și culmea, de la un puștan de vreo 17 ani care era instructor. Tânăr, bătrân, cu toată jena, cert e că m-a învățat câte ceva: de la a pune barca pe vânt și a vira pe direcția dorită până la a repune pe apă o barcă răsturnată de vânt. Aia cu răsturnatul a fost cea mai tare pentru că m-am văzut și în postura de a înota în Tamisa.:titanic:
Tot aici am aflat că în U.K. nu ai nevoie de nici un fel de licență pentru a conduce o barcă cu motor sau pânze. Te poți urca pe barcă și conduce prin fața palatului Westminster fără a te întreba nimeni de sănătate, cu excepția faptului dacă te apuci să încurci circulația p-acolo și să pui în pericol alte ambarcațiuni, care pe acolo sunt din plin. Sper ca această libertate să fie reală pentru că am de gând să o testez pe propria-mi piele, atunci când o să mă simt în stare să conduc o barcă. Deocamdată încă mai am de învățat și desigur, de cumpărat mult visata bărcuță.
Problema mea e alta acum: cursul pe care l-am urmat este Level 1 in dinghies. Dacă stau să-i ascult pe cei de la club, ar trebui să urmez și Level 2 sau chiar și 3 și abia apoi să urmez un curs de Day Skipper care, nici ăsta zice că nu ar fi suficient. Toate aceste trepte, încep să cred că sunt inutile pentru ceea ce am eu de gând să fac. Cu toate că le-am spus celor de la clubul de iahting ceea ce îmi doresc eu, ei m-au pus să iau un curs de dinghies întâi, ceea ce eu cred că e inutil. Nu cred să încerc eu vreodată să repun pe apă iahtul răsturnat pe care am de gând să-l cumpăr. Am impresia că oamenii ăștia au tot interesul să-mi ia banii pentru cursurile lor și nu pentru ce îmi trebuie mie. Oare nu aș putea sări direct la Day Skipper ?
Oricum, ce vă pot spune este că pe măsură ce intru să cunosc mai bine acest domeniu cu atât mă cuprinde mai tare dorința de a ieși pe mare cu propriul meu iaht.
:skip:
Pân-la noi aventuri:) prin școlitul în ale marinăriei,
tuturor,
vânt la pupa!
:sail:
 
Ultima editare:
..............
Dacă stau să-i ascult pe cei de la club, ar trebui să urmez și Level 2 sau chiar și 3 și abia apoi să urmez un curs de Day Skipper care, nici ăsta zice că nu ar fi suficient. Toate aceste trepte, încep să cred că sunt inutile pentru ceea ce am eu de gând să fac.

................

S -ar putea sa fie si prin Anglia ceva uscaturi, sa te puna sa faci (si sa platesti) cursuri inutile. Pe de alta parte, nu pot sa -mi dau seama ce ai asimilat tu, asa ca mai multe cursuri poate ca ar fi bune. :)

In astfel de cazuri, cel mai bun este un prieten proprietar de barca. Exista si un proverb, "singurul lucru mai bun decit a avea o barca este un prieten care are una!" :). Ati putea iesi impreuna si sa -ti pui la punct chestiile pe care esti nesigur, fara a plati prea mult pentru asta. Mai ales ca in UK, dupa cum spui, n -ai nevoie de permis.
O alta varianta este sa cumperi un dinghie si sa iesi intens (cel putin de 2 - 3 ori pe saptamina) un sezon sau doua, iarasi eventual cu un prieten. In felul asta inveti nu numai sa manevrezi o barca ci multe alte lucruri legate de detinerea unei barci (intretinere / reconditionare corp, arborada, vele, eventual motor sau locuri, conditii si taxe de cheiaj etc) In felul asta vei fi mult mai pregatit sa treci la o cabinata. Daca n -ai timp / posibilitati sa te ocupi de un dinghie cu atit mai greu va fi cu o cabinata. "Small boat - big smile, big boat - no smile!" Spor la cautari!

PS Pozele nu se vad!
 
Îmi cer scuze pentru faptul că nu se văd pozele. Atunci când le-am încărcat pe site părea totul OK, la mine se vedeau. Am scris administratorului forumului să mă lămurească și pe mine care-i problema, poate fac eu ceva greșit.
Până una, alta link-ul cu site-ul unde-s știrile despre concurs este:
https://www.clipperroundtheworld.com/news
 
Incearca sa inveti lucruile bine de la inceput . Nu vei ajunge niciodata sa stapanesti bine o barca mare daca nu inveti corect tehnica necesara . Oamenii aia nu sunt rai si nu vor sa iti ia banii degeaba , ei stiu cum se transforma un incepator absolut intr-un sailor bun . Daca asta e parcursul pe care vrei sa il urmezi , asculta-i . Sunt utile toate iesirile pe apa , cu prieteni sau alti proprietari , dar cel mai bine e cu un instructor care sa te invete si caruia sa ii pui intrebari despre ce nu intelegi .
 
Încerc și pe această cale să atrag atenția administratorului site-ului în privința afișării pozelor. I-am trimis și mesaj dar ... fără răspuns.:ahoy:
 
Incearca sa ii trimiti un report post, e un triunghi mic negru cu un semn de exclamare in el, sub avatarul tau, in dreptul postului in cauza. Dai click si scrii un text scurt despre problema semnalata.
O alta variata ar fi sa pui pozele pe un site dedicat, de exemplu photobucket, si pui linkul pozei incadrat de
, iar pozele apar pe forum in marime naturala.
 
Mulțumesc Vali, de îndrumări... Am semnalat, după cum mi-ai scris, cu ”triunghiul negru de mai jos” :))).
Dacă nici așa nu se rezolvă, am să postez link-uri, cu toate că dacă e vorba așa, mai bine pun link-uri cu site-uri specializate care au poze de pe la competiție.
Pozele mele sunt de amator și poate nici nu reușesc să surprindă toate aspectele mai importante...:(
 

Back
Sus