TID 2013

Am revenit pe plaiurile mioritice. Am fost aproape trei saptamani plecat la TID, pe sectiunea sarba si croata, de la Mohacs la Brza Palanka.
Fiind singurul roman pe aceasta sectiune, pot spune ca initial ma apucase dorul de Romania. De altfel, un sentiment foarte ciudat (placut) m-a cuprins cand ma apropiam de Bazias si am inceput sa vad colinele romanesti in zare, Muntii Locvei, sa intuiesc gurile de varsare ale nerei in Dunare. M-am apropiat foarte mult de Nera, care constituie pe malul stang al Dunarii, granita intre Serbia si Romania. Realmente as fi vrut sa ating (poate nu chiar sa sarut, dar macar sa ating) prima palma de pamant romanesc. Lucru destul de dificil pentru ca varsarea Nerei in Dunare are forma unei delte mlastinoase, unde e foarte greu de gasit prima bucatica de "pamant" romanesc. In plus, in zona Baziasului, Dunarea este atata de lata, incat mi-ar fi fost extrem de greu sa justific de ce sunt pe partea romaneasca, atata timp cat ar fi trebuit sa fiu langa malul sarbesc.
OK, sa revin la oile noastre (ca "Miorita" ne insoteste peste tot): cum-necum, mai legal sau mai putin legal, un grup mare de caiace, am intrat in pestera Ponicova. In ziua respectiva era zumzaiala mare pe Dunare, toti proprietarii de barci rapide din zona de agrement Orsova-Eselnita, faceau ture rapide cu turistii-buni-de-jumulit-de-bani sa le arate din goana salupei Cazanele Mici, Cazanele Mari, Tabula Traiana (aflata pe malul sarbesc) si pestera Ponicova. Evident, la pestera Ponicova au intampinat o problema, ca inauntru era cam plin de caiace. Unii s-au multumit sa le explice turistilor "asta este pestera Ponicova" si sa plece fara sa intre prea mult, altii au fortat inaintarea in pestera, printre caiace. Nu erau deloc fericiti ca in "pestera LOR" nu au loc de altii. Asa ca au actionat tipic romaneste: goana in cea mai mare viteza in apropierea caiacelor (imi e greu sa cred ca nu stiau cat e de nasol sa fii intr-un caiac ingust iar o salupa sa treaca in mare viteza prin apropierea ta...).
Cand eu am iesit din pestera, era unul la intrare care saluta, pe un ton exagerat-politicos "Aufwiedersein", pe toti caiacistii care ieseau din pestera. Eu i-am raspuns "La revedere". El imi vede drapelul romanesc si ma intreaba, in ton zeflemitor "Aaaa, te-ai lipit si tu la regata?" Ii raspund "Nu m-am lipit la regata, particip la regata, e o mica diferenta..." El ma intreaba de unde si pana unde, eu ii zic ca de la Mohacs la Portile de Fier II, el imi zice "Doar atat? Pai nemtii vin din Germania si merg la Mare". I-am zis ca da, doar atat, in fond si la urma urmei 600 km in caiac sunt chiar un fleac dar asta este, unii dintre noi mai trebuie sa mergem si la servici.
In fine, asta a fost primul meu contact cu un roman; dupa el, desi nu am mai avut nicio conversatie, am avut parte de multe salupe care goneau prin apropierea noastra. Desi ne repliasem aproape de malul sarbesc, nu am scapat de salupele rapide, unii veneau de-a dreptul spre noi, pentru ca turistii pe care ii jumuleau de bani sa aiba ocazia sa ne faca poze cat mai de aproape. Nu conta daca noi dorim sau nu aceasta apropiere.

TID-ul a fost fain. Este greu de povestit, e o stare de spirit, e ocazia de a cunoaste alti oameni, de diverse nationalitati (de exemplu la TID Serbia au fost 3 australieni, un francez, un olandez). Ei au avut ocazia sa cunoasca popoarele est-europene, cu cele bune si cu cele rele... (un cort a fost jefuit in Beograd. Cand proprietarii s-au intors din oras, tot continutul cortului era in dezordine si le lipseau un multitool, un briceag elvetian plus toate dulciurile! Ghiciti varsta si etnia hotilor).

Postez mai jos linkul cu poze, mai departe raspund la intrebari, daca intereseaza pe cineva subiectul :)

https://picasaweb.google.com/114294865414312769920/TID2013Serbia

Am sa mai scriu pe masura ce imi aduc aminte de momente interesante. Participarea mea a avut un singur mare minus: nu am stiut ca voi fi singurul roman. De fapt, am fost informat abia in dimineata plecarii mele, cand mai aveam o groaza de lucruri de ultim moment pe cap. Nu am avut timp sa dau o fuga la un Suvenir Shop ca sa cumpar niste maruntisuri reprezentative, de facut cadou. De ce? Pentru ca in unele localitati, se primesc vizite oficiale din partea autoritatilor care ajuta la buna desfasurare a TID-ului. Cu ocazia asta, reprezentantii fiecarei natiuni tin cate o scurta cuvantare, dupa care autoritatile ii inmaneaza un mic cadou (de obicei un tricou, sau un magnet de frigider, sau pliante turistice ale zonei respective), iar reprezentantii grupurilor nationale fac - la randul lor - mici cadouri autoritatilor. Adica stegulete, magneti de frigider, sticlute minuscule cu bautura nationala a fiecaruia. Eu am fost in situatia foarte neplacuta de a nu avea ce oferi. Asa ca a trebuit sa suplinesc cu niste cuvantari foarte emotionale (pe care nu mi-a fost greu sa le scot din mine, pentru ca chiar simteam ceea ce spuneam) si sa fac gazdele sa se simta magulite. Cred ca am reusit sa ii fac sa se simta bine, asa cum si ei au reusit sa ne faca sa ne simtim bine.
 
din ultimile relatari inteleg eu bine ca ro e reprezentata cam deloc de reprezentantii grupului national. pacat ...
felicitari pentru participare !
 
Sa ne intelegem: niciuna dintre natiunile participante nu a fost reprezentata de organizatorul intern. Toate grupurile nationale au fost reprezentate de cate unul dintre participanti. In cazul grupului romanesc, nu a existat optiune. La fel cum nici olandezul nu a avut de ales.
In ce priveste cadourile, aici lucrurile difera de la tara la tara. De exemplu, la nemti si la austrieci, organizatia nationala le da o punguta cu obiecte de oferit, in special stegulete TID care pe o parte au steagul tarii de provenienta, iar pe cealalta parte au sigla TID. Asa ca participantul caruia ii revine rolul de reprezentant al grupului, face cadouri din acea punguta. Daca pe parcurs, respectivul paraseste TID-ul, da mai departe punguta cu cadouri noului reprezentant al grupului si asa mai departe. Din cate stiu, maghiarii si bulgarii nu au primit asemenea pungute, au cumparat pe banii lor mici suveniruri simbolice. Nici pentru mine nu ar fi fost absolut nicio problema sa cumpar cativa magneti si niste fleacuri cu steagul romanesc pe ele, sau niste sticlute minuscule cu palinca, dar problema a fost ca abia in dimineata plecarii am aflat ca sunt singurul participant roman pe sectorul sarbesc.
Asta este, sunt unele lucruri care trebuie invatate din mers. Nu cred ca s-a suparat absolut nimeni ca nu am avut ce sa ofer, doar eu m-am simtit prost in momentele respective. Cred ca asta s-a intamplat de vreo 6 sau 7 ori, nu mai stiu exact in cate localitati am avut delegatii si s-au tinut cuvantari.
Eu nu pot decat sa sper ca m-am comportat adecvat si nu am facut pe nimeni sa isi zica "uite si la romanul asta, doamne ce badaran..."
 
Mi-am adus aminte ca si eu am fost jefuit. In timpul noptii, in timp ce eu eram in cort si ascultam muzica la MP3 player (apropos, MP3 playerul a fost unul dintre cele mai utile gadget-uri pe care le-am avut cu mine, in general zona de campare era nu prea departe de cate un loc zgomotos, fie terasa, fie parc, in care muzica duduia pana tarziu in noapte).
Dar sa va povestesc cum m-a jefuit pe mine unul mic si inchis la culoare.
Eram in Stari Slankamen, o localitate situata la confluenta Tisei cu Dunarea, asadar ma aflam chiar acolo unde pe malul stang incepe Banatul meu drag. Am fost campati in curtea si gradinile unui sanatoriu de recuperare pentru cei cu dizabilitati neuromotorii. Toata seara m-am jucat cu un catelus mic si negru, un puiandru pus pe shotii. M-am jucat in sensul ca faceam diverse figuri cu picioarele, ceea ce il facea sa tzopaie si sa alerge ca o caprita. La un moment dat l-am parasit si m-am dus sa ma culc. M-am bagat in cort, iar papucii i-am lasat in absida cortului, respectiv la vreo 10-20 de centimetri de capul meu; eu - in dormitor, papucii - in absida.
Micul hot se pare ca m-a cautat dupa ce eu nu m-am mai jucat cu el, si pana la urma m-a gasit. Sau mai exact si-a gasit jucariile, respectiv papucii mei. Mi-a sterpelit un papuc pe care l-a ascuns foarte bine. Atata de bine incat dimineata, desi am cautat cu atentie prin locul de campare, umbland cu un papuc in mana si intreband pe toata lumea daca nu cumva a vazut perechea acelui papuc, nu am avut niciun rezultat.
Asa ca in Beograd am umblat dupa o pereche de Crocs, pe care i-am gasit intr-un magazin din centrul orasului. Noroc ca era sezon de reduceri si m-au costat doar 30 de euro...
De la aceasta patanie, am invatat sa nu mai las absolut nimic afara din dormitor, papucii ii bagam inauntru, la loc sigur. Mai ales ca au mai fost si alte locuri in care cainii patrulau liberi printre corturi.
 
:)
Nu chiar. Prima data, am fost jefuit doar pe jumatate, pentru ca mi-a disparut un singur papuc. A fost alegerea mea de a il arunca la gunoi pe celalalt :)
Iar in ce priveste papucii Crocs, e adevarat ca sunt destul de scumpi, insa inainte de Crocs am tot cumparat papuci cu acelasi aspect, insa no-name, ieftini. Dupa doua saptamani de folosinta, talpa devenea atata de subtire incat orice spin sau pietricica ii strapungea. Pana la urma, mi-am luat inima in dinti si am aplicat vechea zicala "sunt prea sarac ca sa imi permit lucruri ieftine" si mi-am cumparat o pereche de Crocs originali, care au tinut doi ani fara sa dea semne de uzura. Asta pana sa fiu "jefuit". Ar mai fi tinut ei mult si bine. Asa ca i-am inlocuit tot cu Crocs originali, care costa de obicei cam 40 de euro (atat in Romania, cat si in Serbia, Ungaria etc), eu i-am luat la reducere. Ulterior, plimbandu-ma prin Beograd am mai vazut Crocs, dar mai scumpi decat i-am gasit eu.
Oricum, ai dreptate, indiferent cat de buni or fi calitativ, pretul lor tot mi se pare un jaf, in fond sunt niste chestii de spuma injectata intr-o matrita, nu sunt pantofi de piele care sa necesite nu stiu ce manopera complicata, cusaturi, calapoade, prelucrarea pielii etc.
 
Multe persoane si-au amintit cu placere de Legendaru, m-au intrebat daca mai stiu ceva de el, daca anul asta participa la TID etc.
Printre altele, cineva si-a adus aminte ca in Germania li se dadusera niste ecusoane pe care scria sus prescurtarea tarii de origine, nume prenume si alte date personale. O australianca (daca am retinut eu bine) a crezut ca numele lui Legendaru este "Rom" si il tot striga "Hey, Rom!" iar Legendaru nu reactiona nicicum la treaba asta. Ulterior cineva i-a zis ca "Rom" nu e numele...
6014787926_870ddf05ae_z.jpg


Altii si-au adus aminte cu placere despre talentele culinare ale Legendarului. Adevarul e ca si eu salivez cand imi amintesc de un peste preparat de Legendaru pe plaja de la Sfantu Gheorghe :)
 
din ultimile relatari inteleg eu bine ca ro e reprezentata cam deloc de reprezentantii grupului national. pacat ...
felicitari pentru participare !

Uite vezi, cam asta a fost dintotdeauna oful meu in privinta lui Costin Iatan. Omul asta se implica si munceste mult pentru ceea ce este TID in Romania. Ce depaseste puterea mea de a intelege, e faptul ca nu ti-ar pune nicio data, dar absolut NICIO DATA, din proprie initiativa o lista nominala cu participantii, la vedere.Spre exemplu, daca as vrea sa pregatesc de acasa vreo surpriza placuta, habar n-am cine mai vine dintre cei vechi sau cine si de unde sunt cei noi. In anii trecuti cand ii solicitam asa ceva, imi trimitea lista doar prin mesaj privat via email. Nu-mi place treaba asta, desi i-am spuso. Am sa i-o mai spun si astazi. Ce o fi atat de asa mare secret ?
Poate c-o fi mai bine ce face, dar depaseste puterea mea de intelegere...
Ce mai stiu eu, e ca intotdeauna pomeneste si multumeste comunitatii barcaholic.ro pe scurt, pentru ce a insemnat la momentul "2009" si cam atat.
Ce mai stiu e ca strainii isi aduc aminte cu placere de romani, dar cunosc roman (Razvan Iofcea), cu doua participari in amonte de Romania, care nu vrea sa mai auda de TID tocmai din cauza atitudinii lui Costin. Sa fi fost vreo criza de comunicare, chiar atat de greu de gestionat ?


Astazi, sambata ma v-oi deplasa pana la Calarasi cu un galatean care va intra de acolo, in caiacul meu cel nou, "pasAger". Eu v-oi intra de la Braila de joi. Sunt sigur de asta, doar in procent de 75 %...
In rest expeditia asta frumoasa, parca nu mai are nicio emotie de aratat in perioada Tidului de "dinaintea Tidului". Chiar atat de mult sa se fi contaminat de rutina, totul ?
 
Ultima editare:
Legedarul a devenit legenda.

Mahnirea mea in privinta Legendarului, ar fi ca nicio data n-a postat nicaieri vreo multumire nominala public, pentru cei ce au contribuit cu bani, care i-au fost inmanati prin intermediul meu la TID 2011. Astfel m-a pus in ipostaza sa nu pot demonstra in vreun fel, ca el chiar s-a folosit de acele sume. Dar deh, nimeni nu e perfect.

(U)P.S. Mai stie cineva ceva, daca mai traieste omul asta... sau si-a schimbat pasiunile si modul de viata ?
Ca de muncit... muncim cu totii.... Sper sa fie sanatos.
 
1. Costin ar castiga foarte mult daca ar participa si pe sectoare straine ale TID-ului. Sunt foarte multe de invatat de la ceilalti.
2. Eu am auzit foarte multe vorbe din toate partile. In principal, exista o suspiciune tipic romaneasca "Unde se duc banii nostri?". Exista o suspiciune cum ca banii ar fi utilizati in interese personale. Eu consider aceasta ipoteza ABSOLUT EXCLUSA. Si mi-am exprimat acest punct de vedere de fiecare data cand am auzit ipoteza deturnarii fondurilor. Sunt absolut convins ca NU isi baga nimeni degetele prin borcanul cu miere. De asta i-am si sugerat lui Costin sa rezolve documentatia necesara obtinerii personalitatii juridice pt AS TIDRomania, ca sa pot vira cei 2% din impozit. Timp de trei ani consecutiv l-am intrebat pe Costin daca pot face acest virament de 2%, si de fiecare data raspunsul a fost negativ. Eu sunt convins ca nu as fi singurul care ar vira acei bani, iar sumele care s-ar strange nu ar fi chiar neglijabile. Din acei bani s-ar putea contracta niste servicii acolo unde serviciile lipsesc (acum doi ani, tin minte ca nu am avut toalete si apa potabila la statia Murighiol, iar la Tulcea toaletele existau, insa rezervorul de apa era gol. Un contract ferm, platit cu bani, nu pe "va rog frumos", ar putea rezolva niste lucruri). Anii trecuti Legendaru a cumparat din banii personali (sau primiti de la forumisti) cadourile (suvenirurile) care se ofera cu ocazia cuvantarilor si delegatiilor pe sectoarele straine. Si chestia asta s-ar putea rezolva pe viitor din fondurile TID, cu conditia ca aceste fonduri sa ajunga sa fie indestulatoare. Sunt ferm convins ca banii nu ajung ca toate lucrurile sa fie rezolvate in mod corespunzator.
3. Nu inteleg si nu vad cu ochi buni aceasta lipsa de comunicare intre TID Romania si forumurile de profil. Nu ma refer doar la Barcaholic, ci la toate forumurile si platformele de socializare. Orice argumente de ordin istoric sau personal mi s-ar aduce, eu tot nu sunt de acord cu retragerea asta doar pe site-ul tidromania.ro. Nu e bine.
4. Presupunand ca gresesc la punctul de mai sus si ca e OK ca totul sa ramana doar pe siteul tidromania.ro, poate ar fi util dupa finalizarea fiecarei editii a TID, sa se prezinte o foarte scurta explicatie privind utilizarea fondurilor. Nu detaliat, dar grosso modo... Uite fratilor: au fost 50 de participanti a cate 30 de euro de caciula. Ne-a costat atata asigurarea pazei locului de campare X; atata a costat transportul si inchirierea toaletelor ecologice in localitatea Y; a costat atatia lei ca in locul de campare Z sa fie cosita iarba, sa fie salubrizat inainte si dupa trecerea caravanei TID. Eu zic ca in felul asta ar risipi niste suspiciuni.
Unele din persoanele amintite in postari anterioare, povestesc altor potentiali participanti ca banii se pare ca dispar in buzunare private. Evident ca acei potentiali participanti la TID nu vor mai participa. Daca suspiciunile astea ar fi inlaturate, cred ca lucrurile s-ar schimba.
Apropos!!!! In Serbia, desi am platit taxa de participare, toti participantii am PLATIT SEPARAT tricoul, insigna TID, fanionul si stickerele. In Romania SUNT INCLUSE in taxa de participare. Asta asa, ca sa afle carcotasii.
5. Nu sustin initiativa de a se face publica lista participantilor. S-ar putea chiar sa contravina dreptului fiecarui participant de a ii fi prelucrate in mod confidential datele personale. E altceva ca datele mele sa le fie cunoscuti altor participanti la TID, e altceva ca eu sa aflu cine mai participa la TID, dar numai daca si eu sunt participant. Nu vad de ce ar trebui postate datele participantilor in spatii publice.
6. Organizatorului neamt ii este mai usor sa rezolve treburile, pentru ca el are de negociat si de contractat cu nemti. Austriacul are de-a face cu austrieci si asa mai departe. Din pacate, organizatorul roman are de-a face cu romani. Si stim bine cum e la noi cu orice contract. La noi "merge si-asa". La noi mai munceste si Dorel...
7. Noapte buna.
8. Succes la TID tuturor participantilor si organizatorilor.

P.S. Dupa cum se observa (sper) nici nu ii iau apararea lui Costin, nici nu il pun la zid. Pur si simplu, acolo unde consider ca este necesar, ii aduc reprosurile si observatiile mele, insa acolo unde consider ca omul este condamnat pe nedrept, imi exprim punctul de vedere. Mie mi se pare un om onest si condus de bune intentii, insa care nu comunica suficient. Multe lucruri s-ar rezolva printr-o buna comunicare. Din pacate insa, "Miorita" ne este implantata la nivel cromozomial asa ca daca cineva se apuca sa faca o treaba, imediat se vor gasi doi care sa il critice sau sa il sape. E foarte usor sa stam pe margine si sa criticam, dar nu stiu cat de usor ne-ar fi daca am fi in locul celui criticat.
 
Ultima editare:
1. Costin ar castiga foarte mult daca ar participa si pe sectoare straine ale TID-ului. Sunt foarte multe de invatat de la ceilalti.
2. Eu am auzit foarte multe vorbe din toate partile. In principal, exista o suspiciune tipic romaneasca "Unde se duc banii nostri?". Exista o suspiciune cum ca banii ar fi utilizati in interese personale. Eu consider aceasta ipoteza ABSOLUT EXCLUSA. Si mi-am exprimat acest punct de vedere de fiecare data cand am auzit ipoteza deturnarii fondurilor. Sunt absolut convins ca NU isi baga nimeni degetele prin borcanul cu miere. De asta i-am si sugerat lui Costin sa rezolve documentatia necesara obtinerii personalitatii juridice pt AS TIDRomania, ca sa pot vira cei 2% din impozit. Timp de trei ani consecutiv l-am intrebat pe Costin daca pot face acest virament de 2%, si de fiecare data raspunsul a fost negativ. Eu sunt convins ca nu as fi singurul care ar vira acei bani, iar sumele care s-ar strange nu ar fi chiar neglijabile. Din acei bani s-ar putea contracta niste servicii acolo unde serviciile lipsesc (acum doi ani, tin minte ca nu am avut toalete si apa potabila la statia Murighiol, iar la Tulcea toaletele existau, insa rezervorul de apa era gol. Un contract ferm, platit cu bani, nu pe "va rog frumos", ar putea rezolva niste lucruri). Anii trecuti Legendaru a cumparat din banii personali (sau primiti de la forumisti) cadourile (suvenirurile) care se ofera cu ocazia cuvantarilor si delegatiilor pe sectoarele straine. Si chestia asta s-ar putea rezolva pe viitor din fondurile TID, cu conditia ca aceste fonduri sa ajunga sa fie indestulatoare. Sunt ferm convins ca banii nu ajung ca toate lucrurile sa fie rezolvate in mod corespunzator.
3. Nu inteleg si nu vad cu ochi buni aceasta lipsa de comunicare intre TID Romania si forumurile de profil. Nu ma refer doar la Barcaholic, ci la toate forumurile si platformele de socializare. Orice argumente de ordin istoric sau personal mi s-ar aduce, eu tot nu sunt de acord cu retragerea asta doar pe site-ul tidromania.ro. Nu e bine.
4. Presupunand ca gresesc la punctul de mai sus si ca e OK ca totul sa ramana doar pe siteul tidromania.ro, poate ar fi util dupa finalizarea fiecarei editii a TID, sa se prezinte o foarte scurta explicatie privind utilizarea fondurilor. Nu detaliat, dar grosso modo... Uite fratilor: au fost 50 de participanti a cate 30 de euro de caciula. Ne-a costat atata asigurarea pazei locului de campare X; atata a costat transportul si inchirierea toaletelor ecologice in localitatea Y; a costat atatia lei ca in locul de campare Z sa fie cosita iarba, sa fie salubrizat inainte si dupa trecerea caravanei TID. Eu zic ca in felul asta ar risipi niste suspiciuni.
Unele din persoanele amintite in postari anterioare, povestesc altor potentiali participanti ca banii se pare ca dispar in buzunare private. Evident ca acei potentiali participanti la TID nu vor mai participa. Daca suspiciunile astea ar fi inlaturate, cred ca lucrurile s-ar schimba.
Apropos!!!! In Serbia, desi am platit taxa de participare, toti participantii am PLATIT SEPARAT tricoul, insigna TID, fanionul si stickerele. In Romania SUNT INCLUSE in taxa de participare. Asta asa, ca sa afle carcotasii.
5. Nu sustin initiativa de a se face publica lista participantilor. S-ar putea chiar sa contravina dreptului fiecarui participant de a ii fi prelucrate in mod confidential datele personale. E altceva ca datele mele sa le fie cunoscuti altor participanti la TID, e altceva ca eu sa aflu cine mai participa la TID, dar numai daca si eu sunt participant. Nu vad de ce ar trebui postate datele participantilor in spatii publice.
6. Organizatorului neamt ii este mai usor sa rezolve treburile, pentru ca el are de negociat si de contractat cu nemti. Austriacul are de-a face cu austrieci si asa mai departe. Din pacate, organizatorul roman are de-a face cu romani. Si stim bine cum e la noi cu orice contract. La noi "merge si-asa". La noi mai munceste si Dorel...
7. Noapte buna.
8. Succes la TID tuturor participantilor si organizatorilor.

P.S. Dupa cum se observa (sper) nici nu ii iau apararea lui Costin, nici nu il pun la zid. Pur si simplu, acolo unde consider ca este necesar, ii aduc reprosurile si observatiile mele, insa acolo unde consider ca omul este condamnat pe nedrept, imi exprim punctul de vedere. Mie mi se pare un om onest si condus de bune intentii, insa care nu comunica suficient. Multe lucruri s-ar rezolva printr-o buna comunicare. Din pacate insa, "Miorita" ne este implantata la nivel cromozomial asa ca daca cineva se apuca sa faca o treaba, imediat se vor gasi doi care sa il critice sau sa il sape. E foarte usor sa stam pe margine si sa criticam, dar nu stiu cat de usor ne-ar fi daca am fi in locul celui criticat.

Cu exceptia punctului 5, sunt total de acord, Bogdan; nu e vorba de date personale ci pur si simplu o lista, unde pot fi folosite pseudonime. Eventual si cu posibilitatea cuiva de a opta pentru discretie totala .

Pe langa cele 8 puncte ale tale, as mai adauga si eu unul:
9. Asta e cu referire la conferintele internationale TID, care se tin an de an, in fiecare toamna. Eu nu cred ca aia acolo, se intalnesc in mare graba, se aseaza in jurul uei mese si incep sa discute tehnic cu calendarul in fata, iar cand se termina discutia, fac fotografia de grup si se despart subit. Cred ca fiecare gazda in felul ei, doreste sa fie cat mai ospitaliera si sa puna la dispozitie in program ceva deosebit si specific locului. Oricat de rapid s-ar petrece, si infim ar fi. O vizita prin imrejurimi; un muzeu ceva, bla-bla-bla... Poate ma insel, dar n-am cum sa-mi dau seama ...


Acum m-am intors acasa, de la Calarasi. Am ajuns la ora 17 cu galateanul nostru in "tabara de baza"si apoi pe la 19.30 am plecat inapoi spre casa, pt ca soferul lucreaza duminica dimineata.. Deocamdata atunci-acolo, am putut intalni pe Costin, Teo, Nea Dan si inca un Nene care i-am uitat numele din Bucuresti ( e cu caiacul lui Buciu; Salut zBuciu' :noroc:). In plus mai erau, patru polonezi foarte veseli,trecuti de 45 de ani,. Atat pana la ora aia... Deci in seara asta va fi odihna cat cuprinde si taifas dintr-ala de prima intalnire, care sa anime atmosfera, ioc. b-)
 
Ultima editare:
Nitzica statistica

Guzi,


Daca nu uiti, compara numarul de participanti romani la TID din editia asta cu numarul de participanti din editia 2012.

Incearca si putin sondaj: citi si-au cumparat kayak nou, citi si-au cumparat la mina a doua, poti sa-i incluzi si pe cei nevoiasi, care au luat (fara sa ceara) :) kayacul vecinului si au venit la TID.

Din Iunie si pina astazi, pagina de facebook a TID Romania a adunat 82 de "like-uri". Curios de vazut cit la suta se va traduce in participare fizica.

P.S.

Am postat si eu o sugestie odata pe pagina TID Romania. A doua zi cind am revenit sa vad vreun raspuns, ceva, pe post il luase curentu' :) si nu mai era de gasit.
 
Ultima editare:
Guzi,


Daca nu uiti, compara numarul de participanti romani la TID din editia asta cu numarul de participanti din editia 2012.

Incearca si putin sondaj: citi si-au cumparat kayak nou, citi si-au cumparat la mina a doua, poti sa-i incluzi si pe cei nevoiasi, care au luat (fara sa ceara) :) kayacul vecinului si au venit la TID.

Din Iunie si pina astazi, pagina de facebook a TID Romania a adunat 82 de "like-uri". Curios de vazut cit la suta se va traduce in participare fizica.

P.S.

Am postat si eu o sugestie odata pe pagina TID Romania. A doua zi cind am revenit sa vad vreun raspuns, ceva, pe post il luase curentu' :) si nu mai era de gasit.

Nu ma intereseaza cifrele reci, din statistici. Te las sa te ocupi dumneata, daca esti interesat de asa ceva.
 
Ultima editare:
4. ... poate ar fi util dupa finalizarea fiecarei editii a TID, sa se prezinte o foarte scurta explicatie privind utilizarea fondurilor. Nu detaliat, dar grosso modo... Uite fratilor: au fost 50 de participanti a cate 30 de euro de caciula. Ne-a costat atata asigurarea pazei locului de campare X; atata a costat transportul si inchirierea toaletelor ecologice in localitatea Y; a costat atatia lei ca in locul de campare Z sa fie cosita iarba, sa fie salubrizat inainte si dupa trecerea caravanei TID. Eu zic ca in felul asta ar risipi niste suspiciuni.
Unele din persoanele amintite in postari anterioare, povestesc altor potentiali participanti ca banii se pare ca dispar in buzunare private. Evident ca acei potentiali participanti la TID nu vor mai participa. Daca suspiciunile astea ar fi inlaturate, cred ca lucrurile s-ar schimba.
Apropos!!!! In Serbia, desi am platit taxa de participare, toti participantii am PLATIT SEPARAT tricoul, insigna TID, fanionul si stickerele. In Romania SUNT INCLUSE in taxa de participare. Asta asa, ca sa afle carcotasii. ....

Nu cred ca alti organizatori TID (ex: din Germania, Austria) dau explicatii privind incasarile si cheltuielile. Pe participanti/doritori sa participe ar trebui sa-i intereseze cat este taxa si ce se asigura din partea organizatorului. Nu vad ce relevanta ar avea pentru un participant cat il costa pe organizator cositul ierbii la locul de campare sau cata benzina a consumat Loganul lui Costin pana la intalnirea cu primarul Luncavitei.
Subiectiv vorbind, nu cred ca taxele de participare acopera toate serviciile primite de participanti. Ganditi-va numai la masa de la Sf. Gheorghe. Acum 2 ani a mai fost o masa si la Tulcea (iar taxa era parca de 20 Euro).

Comparatia serviciilor primite pe sectorul romanesc cu cele primite in alte sectoare TID (ex. Germania sau Austria) este putin fortata. Infrastructura este alta, probabil sponsorizarile sunt mai consistente, interesul autoritatilor este altul. La Sf. Gheorghe am scos caiacele peste bolovani. Cand vice-primarul a fost intrebat la petrecere de ce nu au facut un ponton din 4 scanduri sa putem scoate mai usor caiacele, a spus ca exista unul, dar este in partea cealalta a satului :confused:! Avem insa si exemplul pozitiv al primarului din Luncavita.
 
Guzi,


Daca nu uiti, compara numarul de participanti romani la TID din editia asta cu numarul de participanti din editia 2012.

Incearca si putin sondaj: citi si-au cumparat kayak nou, citi si-au cumparat la mina a doua, poti sa-i incluzi si pe cei nevoiasi, care au luat (fara sa ceara) :) kayacul vecinului si au venit la TID.

Din Iunie si pina astazi, pagina de facebook a TID Romania a adunat 82 de "like-uri". Curios de vazut cit la suta se va traduce in participare fizica...

Dupa 2-3 participari la TID pe acelasi traseu te cam saturi. Vrei si alte portiuni de TID, vrei sa te plimbi prin Delta pe alte canale, etc. Trebuie sa vina persoane noi in "sportul" asta, dar acestea sunt putine. Caiacul nu-i un sport tocmai popular in Romania, TID-ul nu-i tocmai usor pentru un incepator, mai apar si "soparle" ca unul baga bani in buzunar (unde sa-i bage, la ciorap! :p), altul nu scrie pe forum sau e cam secretos si ai si o parte dintre explicatii.
De ce nu-si cumpara lumea caiace noi sau SH nu are legatura cu TID-ul. Costa bani si nu incap in debara!:p In plus, "scena" este foarte mica si actorii cam orgoliosi.
 
si vara la dat cu kayacu' pe ape merg si astia iar pentru ventilatie decupat niste gauri in locuri strategice.

Din punct de vedere statistic, dumneata ai acumulat 1045 de postari pe barcaholic.ro; asa ca un alfa-poster anonim, fara nicio isprava la vedere. Comenturi inconsistente si atasat linkuri, ca doar nu doare mana. Nu-mi amintesc, in atatia ani sa fi intalnit un link dintr-asta cu care sa-mi marchezi existenta... Fii matale un pic mai rezervat, ca nu strica... Nici macar dumitale.
 

Back
Sus