TID 2013

Din punct de vedere statistic, dumneata ai acumulat 1045 de postari pe barcaholic.ro; asa ca un alfa-poster anonim, fara nicio isprava la vedere. Comenturi inconsistente si atasat linkuri, ca doar nu doare mana. Nu-mi amintesc, in atatia ani sa fi intalnit un link dintr-asta cu care sa-mi marchezi existenta... Fii matale un pic mai rezervat, ca nu strica... Nici macar dumitale.


Nu am incercat sa marchezi nimanui existenta. Scuze onorabile daca te-ai simtit ofensat.
 
Mahnirea mea in privinta Legendarului, ar fi ca nicio data n-a postat nicaieri vreo multumire nominala public, pentru cei ce au contribuit cu bani, care i-au fost inmanati prin intermediul meu la TID 2011. Astfel m-a pus in ipostaza sa nu pot demonstra in vreun fel, ca el chiar s-a folosit de acele sume. Dar deh, nimeni nu e perfect.

(U)P.S. Mai stie cineva ceva, daca mai traieste omul asta... sau si-a schimbat pasiunile si modul de viata ?
Ca de muncit... muncim cu totii.... Sper sa fie sanatos.


Este sanatos, dragii mei, Lucreaza, pe comunitate, sofer al unui camion,
Pentru bani, multumesc eu in numele lui, ai certitudinea din partea mea ca foloseste orice ban pe care il primeste, dar cam uita sa multumeasca pentru ca este grabit si obijnuit sa mai primeasca din cand in cand cate ceva, ca dea ceea este Legendar,

Capitanul de pe Legenda Dunarii
 
Am fost sunat acum de al meu "corespondent de razboi", pentru prima data. Lui Sterica pot sa-i spun "corespondent de razboi", pentru ca e militar si a fost de doua ori in misiuni, prin Afganistan. A mai participat si la editia de anul trecut, a acestei expeditii. A ramas "bolnav" rau, dupa un "Calarasi-Sf. Gheorghe" al editiei trecute...
Cand m-a sunat, mai aveau aproximativ 10 km, pana la locul taberei de la Dunareni. Pentru azi au fost programati 46 km. Veselie mare pe capul lor. Sterica & Imi si inca vreo doi in ceata lor. Imi are palinca, iar vremea a fost buna ! :noroc:

Anul trecut eu am intrat de la Braila, iar in timp ce baietii padelau de zor pana acolo, eu dormeam linistit acasa. Total, lipsit de griji si fara febra asteptarii ...

Anul asta, fara sa ma astept, datele se schimba radical. N-am astampar. Sunt ca pe jar. Pentru ca Sterica a muncit tot anul la o canoe transformata in skiff , s-a trezit ca nu e potrivita jucaria lui pentru zilele cu distante mari si vant frontal. Din cauza asta, acum e in caiacul meu cel nou. Cu orice pret din partea mea,vreau sa nu aiba absolut nicio problema tehnica. Ma simt de parca as fi Gepeto, iar Pinocchio e pus pe sotii,plecat prin lume...
Acum incep sa simt senzatiile celor care erau acasa si postau fiece mica informatie, despre evolutia romanilor din editia de debut, 2009.
Stranie senzatie... Amestec de niscaiva temeri & bucurii. Impliniri, cat cuprinde. Multumesc expeditiei TID, cu toate neajunsurile ei, pentru ca exista !
Ce zici Stavridule, pentru o editie viitoare, incercam sa reeditam trairile din 2009-2010 ?
- "Ne bagam" ? ( hai, ca esti dator !)
Poate reusim impreuna sa imbunatatim ceva, din "interior" !
 
Ultima editare:
Dupa 2-3 participari la TID pe acelasi traseu te cam saturi. Vrei si alte portiuni de TID, vrei sa te plimbi prin Delta pe alte canale, etc. Trebuie sa vina persoane noi in "sportul" asta, dar acestea sunt putine.

Nu cred ca e vorba de saturatie sau necesita aparitia de noi persoane.

In participarile mele la TID, l-am vazut mereu ca pe o faina adunare a unor oameni cu aceleasi pasiuni. Pentru ei am venit de fiecare data. A padela o Dunare intreaga alaturi de ei e placerea oferita de TID. A innopta pe malurile salbatice si a duce viata de bivuac alaturi de acesti oameni.
Comunitatea de prieteni caiacisti reunita la un eveniment, asta e TID-ul.
Altfel Dunarea e a tuturor, fiecare o poate strabate cu barca lui in orice moment doreste, fara a plati vreo taxa .
 
Guzi,


P.S.

Am postat si eu o sugestie odata pe pagina TID Romania. A doua zi cind am revenit sa vad vreun raspuns, ceva, pe post il luase curentu' :) si nu mai era de gasit.

Aceasta pagina este a lor si nu suporta drept la replica, Pe pagina se poate arunca noroi dar nu este permis drept de replica, indiferent daca acesta respecta un limbaj decent, Daca nu este o lauda este sters invariabil, Spre intelegerea voastra, pe TID,ro se face afirmatia ca anul trecut nu au lipsit "personaje negative", Eu recunoscandu-ma in acest personaj am postat un drept la replica si desi am solicitat administratorului sa posteze daca are verticalitate, mesajul a fost sters, Nu am folosit injurii sau limbaj obscen, am vrut doar sa clarific ceea ce s-a scris despre mine,Prin urmare:
Ma recunosc in "personajul negativ" si confirm ca nu din lisa banilor nu am facut plata si nici din lipsa de bun simt, asa cum a fost sugerat, acesta s-a intamplat din cauza ca organizatorul, doi ani la rand nu a vrut sa incaseze taxa pe motiv ca nu ne-am inscris in termen, De ce oare sa ne chinuim noi sa dam bani unei organizatii care nu vrea sa incaseze? De ce oare sa platim o atmosfera neprietenoasa cu forta? Ei, dragi coleigi barcaholici noi veneam din Germania, respectand toate regulamentele turneului si platind taxele tuturor organizatorilor, totodata folosind toate cele puse la dispoztie de organizator, dush, mancare, curent etc, In 2011 m-am chinuit sa platesc taxa pana la Luncavita, cand dupa ce organizatorul s-a convins ca nu o sa abandonez inaine de Tulcea a cedat si a luat banii, ulterior acuzandu-ma ca am folosit motor, Dupa inca un an am facut dovada ca Legenda Dunarii poate parcurge 2500 km de Dunare fara motor la bord, acest fapt fiind confirmat de cele doua "perchezitii" facute in bucataria ambarcatiunii, unde se banuia ca exista un motor secret, de germani si austrieci si aceasta dupa ce zile la rand noi am ecluzat inaintea multor caiace
In concluzie, avem bani, o sa facem si mai multi si nu lipsa banilor, precum nici lipsa bunului simt nu sunt cauza neefectuarii platilor catre organizatia condusa de Costin Iatan, acest fapt are ca si cauza lipsa de ospitalitate si de comunicare a organizatorului cu noi

Daca mai vrem TID in viitor noi vom padela pe sectorul bulgaresc(platind taxa fara discutie) sau vom padela cu prietenii nostrii pe Dunare fara sa platim o taxa, atata timp cat presedintele asociatiei va fi domnul Costin Iatan,

Salut pe aceasta cale pe Nea Dan, care a facut cinstea de a fi prezent international si in acest an si a transmis salutarile echipajului Legendei prietenilor facuti anul anterior precum si pe Teo, care este un baiat deosebit (nu te mai pune la mintea lui Iatan ca te faci de ras) si pe Sorin care si el este un om cu care se poate purta un dialog, desi citeodata derapeaza pe poleiul produs de acest Iatan,

Sa aveti vreme buna si mult suces pe balta

Capitanul de pe Legenda Dunarii,
 
Nu cred ca alti organizatori TID (ex: din Germania, Austria) dau explicatii privind incasarile si cheltuielile. Pe participanti/doritori sa participe ar trebui sa-i intereseze cat este taxa si ce se asigura din partea organizatorului. Nu vad ce relevanta ar avea pentru un participant cat il costa pe organizator cositul ierbii la locul de campare sau cata benzina a consumat Loganul lui Costin pana la intalnirea cu primarul Luncavitei.
Subiectiv vorbind, nu cred ca taxele de participare acopera toate serviciile primite de participanti. Ganditi-va numai la masa de la Sf. Gheorghe. Acum 2 ani a mai fost o masa si la Tulcea (iar taxa era parca de 20 Euro).
Taxa nu acopera nici in Romania, nici in alte parti, toate cheltuielile legate de un participant. Tocmai de asta sugeram sa se arate celor care au suspiciuni faptul ca nu au fost "fraieriti". Ai dreptate, acum doi ani a fost masa la Tulcea. Aia a fost din sponsorizari.
Prin celelalte tari se dau mese, mai des sau mai putin des. Toate aceste mese sunt din sponsorizari, pentru ca taxa nu ar avea cum sa acopere mese aproape zilnice.
Ai dreptate, nimeni nu face dari de seama publice (sunt convins insa ca la conferintele TID se prezinta niste situatii contabile), dar presupun ca in Germania si Austria nici nu exista persoane care sa lanseze ipoteze privind un traseu nefiresc al banilor. Era o sugestie, nu o pretentie.
In Serbia am fost vreo 15 zile si am platit o taxa de 20 de euro. Imi e greu sa cred ca 1.25 euro pe zi acopera mare lucru.

In alta ordine de idei, eu i-am cunoscut atat pe Iatan, pe de o parte, cat si pe Legendaru + Capitanu, pe de alta parte. Toti mi s-au parut oameni de isprava, doar ca facuti sin aluaturi diferite. Parerea mea e ca putina comunicare ar rezolva niste conflicte, pantru ca niciunul dintre protagonisti nu e de rea-credinta.
 
multumirile mele pt pozele si filmarile aratate aici. la km 392 m-am intersectat cu cativa dintre participanti .am schimbat chiar cateva cuvinte cu tipul care are cort pe caiac (paza cu nr 159,160,161).
 
Tocmai la asta se referea si sugestia mea postata pe site-ul TID: “personaje negative” care au ales să vâslească/padeleze alături de noi fără să plătească taxa de înscriere deşi au beneficiat de aceleaşi condiţii ca toţi ceilalţi plătitori de taxă. Considerăm că asta ţine de “buna” creştere şi nu fac cinste TID-ului și celorlalți participanți."

Expresia "buna crestere" m-a dus imediat cu gindul la unii participanti cu salariu de pe la parinti (elevi, studenti, etc.) si m-am gandit ca poate nu toti mai au si banii de taxa si am sugerat ca in locul ei se poate practica ceva extra munca voluntara in folosul comunitatii TID (exemplu, taiat iarba pe aici, balarii pe dincolo, etc. etc.). Nu am ofensat pe nimeni, zic eu, iar mesajul a fost curat si la locul lui. Nu stiu ce s-a intimplat, ca naiba l-a luat pe post cu sugestie cu tot :)! A doua zi cind am revenit, nici urma de el.
 
Ultima editare:
Nemultumiri exista peste tot. De exemplu, din cate am inteles, anul asta in Ungaria lucrurile au mers ca unse (cum de altfel se pare ca merg in fiecare an); totul a fost bine organizat, la fiecare loc de campare a fost prezenta o echipa de organizare care a rezolvat toate problemele. Organizatorul maghiar (omologul lui Costin) nu a fost insa prezent la niciun loc de campare, cu exceptia ultimei escale la Mohacs. Cu toate astea, se pare ca el si-a facut foarte bine temele dinainte. Tot s-au gasit voci care sa il conteste "pai cum dom'le, sa nu fie prezent? Daca nu are timp, sa se lase de treaba si sa lase pe altii" (contestatarii fiind dintre participantii maghiari). Practic, nu am inteles de ce ar mai fi fost necesara prezenta lui fizica atata timp cat lucrurile erau bine organizate si existau alti membri ai echipei de organizare.
Apropo de pontonul de la Sfantu Gheorghe (sau lipsa lui): in Serbia am avut ocazia de vreo trei ori sa ne ingrozim din cauza locului de iesire de pe apa. In primul rand, nivelul scazut al Dunarii a schimbat configuratia malului in cateva locuri, la Smederevo a trebuit sa iesim pe un mal plin de bolovani. In alte locuri la fel. Nici urma de ponton. Daca Dunarea ar fi fost cu 30 de cm mai sus, deja lucrurile ar fi aratat altfel. Cei cu caiace rigide am mai dres-o cumva, cu pretul unor zgarieturi pe caiac. Dar cei cu caiace demontabile (skin-on-frame) au avut momente de cosmar.
Se intampla si la case mai mari sa nu fie pontoane :)
 
Taxa nu acopera nici in Romania, nici in alte parti, toate cheltuielile legate de un participant. Tocmai de asta sugeram sa se arate celor care au suspiciuni faptul ca nu au fost "fraieriti". ..... taxa nu ar avea cum sa acopere mese aproape zilnice.
Ai dreptate, nimeni nu face dari de seama publice .... dar presupun ca in Germania si Austria nici nu exista persoane care sa lanseze ipoteze privind un traseu nefiresc al banilor.

Organizatorii nu sunt datori cu explicatii privind cheltuielile de organizare. Datoria lor este sa organizeze la standardele promise. In cazul nostru, este evident ca nu au avut ce bani sa-si bage in buzunare. Faptul ca in Austria si Germania lumea nu pune astfel de intrebari imi confirma cele spuse.
 
si vara la dat cu kayacu' pe ape merg si astia iar pentru ventilatie decupat niste gauri in locuri strategice.
Papucii nu ii folosesc in caiac sau la dat caiacul la apa. In primul rand pentru ca atunci cand trebuie sa calc in apa pe bolovani, risc sa imi alunece piciorul intr-o parte sau chiar sa imi iasa din papuc.
Pentru dat caiacul la apa si apoi in cursul zilei, folosesc asa ceva:Boots AQUATRACK | HIKO SPORT
Crocsii ii iau in picioare din momentul in care am parcat caiacul si ma apuc de ridicat cortul, la dusuri, la umblat prin camping sau la mersul prin sat pana la magazin. Dimineata, cand ma pregatesc sa dau caiacul la apa, imi iau din nou pantofii aia pentru apa, care ma protejeaza foarte bine de orice surprize din apa (cioburi, pietre, crengi, draci de mare). In plus, sunt geniali pentru ca sunt facuti in mare parte din plasa, iar talpa are gauri de scurgere a apei, cand ma urc in caiac e suficient sa astept cateva secunde cu piciorul in aer inainte de a il baga in caiac, si aproape toata apa se scurge.
Astea doua perechi de incaltari imi acopera toate nevoile la TID.
 
Papucii nu ii folosesc in caiac sau la dat caiacul la apa. In primul rand pentru ca atunci cand trebuie sa calc in apa pe bolovani, risc sa imi alunece piciorul intr-o parte sau chiar sa imi iasa din papuc.
Pentru dat caiacul la apa si apoi in cursul zilei, folosesc asa ceva:Boots AQUATRACK | HIKO SPORT
Crocsii ii iau in picioare din momentul in care am parcat caiacul si ma apuc de ridicat cortul, la dusuri, la umblat prin camping sau la mersul prin sat pana la magazin. Dimineata, cand ma pregatesc sa dau caiacul la apa, imi iau din nou pantofii aia pentru apa, care ma protejeaza foarte bine de orice surprize din apa (cioburi, pietre, crengi, draci de mare). In plus, sunt geniali pentru ca sunt facuti in mare parte din plasa, iar talpa are gauri de scurgere a apei, cand ma urc in caiac e suficient sa astept cateva secunde cu piciorul in aer inainte de a il baga in caiac, si aproape toata apa se scurge.
Astea doua perechi de incaltari imi acopera toate nevoile la TID.


Boots Aquatrack, marfa selecta, crocsii is comfortabili.
 
Acartar maestre, ce intrventie bomba! Tare ca in totdeauna, Ia zi facem echipa la anul? acum ca s-a virusat si Nicu 7metri,
 

Back
Sus