Jurilovca-Gura Portitei si retur

Salut. Am de gand sa fac cu sotia aceasta excursie - plecare joi de dimineata din Bucuresti, ajuns candva la Jurilovca, incercata traversarea catre Gura Portitei si duminica returul.
Ma gandeam ca daca vantul bate prea tare sa ne intoarcem la Jurilovca/Gura Portitei si sa urcam caiacele pe acel "pasager" care circula mai mult sau mai putin regulat.
Am vazut ca previziunile meteo despre vant sunt de max 25 Km/h dinspre NNV.
Ce inseamna acest vant ? Ar starni valuri mari la punctul de traversare ?
Mergem cu 2 caiace sit in de la Riot ( un brittany si un evasion ) nu avem f. multa experianta in padelat ( ne-am mai dat de 3-4 ori, ture de 15-50 km ).

Mersi,
Hans
 
Ultima editare:
Mi se pare mie ca pe Golovita, care are o adancime foarte mica, valurile care se formeaza sunt mult mai mari si mai periculoase, tocmai datorita adancimii mici a apei.
Adica este un vant de "4" pe scara Beaufort:
Forta bf: 4 Vânt moderat 11 - 15 (noduri) 20 - 28 (km/h) Valuri mici (max. 1,5m), cu creste care se rostogolesc, formând pe alocuri "berbeci". Se ridică praful. Rămurelele se mișcă vizibil. Grânele se ondulează. Flamura se întinde, luând o poziție orizontală. (sursa: Scara Beaufort - Wikipedia)
Iar daca nici nu sunteti prea experimentati, nu cred ca e cea mai buna idee.
Oricum, mai asteapta raspunsuri si de la cei care cunosc bine si in concret comportamentul lacului Golovita la diverse intensitati ale vantului.
 
si eu am in plan o iesire joi la jurilovca cu inadakat-ul pana la portita ...doar ca nu am un al 2 lea om pe barca... (nu am reusit sa-i gasesc un motor inca...).
 
Salut. Am de gand sa fac cu sotia aceasta excursie - plecare joi de dimineata din Bucuresti, ajuns candva la Jurilovca, incercata traversarea catre Gura Portitei si duminica returul.
Ma gandeam ca daca vantul bate prea tare sa ne intoarcem la Jurilovca/Gura Portitei si sa urcam caiacele pe acel "pasager" care circula mai mult sau mai putin regulat.
Am vazut ca previziunile meteo despre vant sunt de max 25 Km/h dinspre NNV.
Ce inseamna acest vant ? Ar starni valuri mari la punctul de traversare ?
Mergem cu 2 caiace sit in de la Riot ( un brittany si un evasion ) nu avem f. multa experianta in padelat ( ne-am mai dat de 3-4 ori, ture de 15-50 km ).

Mersi,
Hans

La 25 km/h lacul e montat suficient cat sa te descurajeze numai cand il privesti. Daca vantul depaseste 15 km/h, iesirea cu un caiac pe Golovita devine dificila. E adevarat ca, in functie de directia din care bate, se pot desena diferite rute de traversare spre Portita in asa fel incat sa fii cat mai putin expus. Din pacate, indiferent de situatie, vei fi cel putin 3 km expus, in mijlocul lacului.

Cursa de care vorbesti este cat se poate de rugulata (pardon de expresie!): pleaca din Jurilovca la orele 9, 14 si 18. Pe unele ambarcatiuni care fac naveta Jurilovca-Portita nu veti putea incarca doua caiace. Asa ca, daca aveti maximum de ghinion, veti ramane blocati in Jurilovca pana vineri.
 
Salut. Am de gand sa fac cu sotia aceasta excursie - plecare joi de dimineata din Bucuresti, ajuns candva la Jurilovca, incercata traversarea catre Gura Portitei si duminica returul.
Ma gandeam ca daca vantul bate prea tare sa ne intoarcem la Jurilovca/Gura Portitei si sa urcam caiacele pe acel "pasager" care circula mai mult sau mai putin regulat.
Am vazut ca previziunile meteo despre vant sunt de max 25 Km/h dinspre NNV.
Ce inseamna acest vant ? Ar starni valuri mari la punctul de traversare ?
Mergem cu 2 caiace sit in de la Riot ( un brittany si un evasion ) nu avem f. multa experianta in padelat ( ne-am mai dat de 3-4 ori, ture de 15-50 km ).

Mersi,
Hans

Succes si sa va bucurati de excursie, indiferent de cum bate vantul!... Veti ajunge la Portita si va veti bucura de reusita voastra. Luati vestele cu voi.
 
Ultima editare:
Salut. Nu am gasit locuri de cazare si nu stiu cum putem sa asiguram caiacele. O sa mergem la Vadu sau la 2 Mai. Multumesc pentru indicatiile voastre, sper sa facem la un moment dat si acest traseu.
 
Salut. Nu am gasit locuri de cazare si nu stiu cum putem sa asiguram caiacele. O sa mergem la Vadu sau la 2 Mai. Multumesc pentru indicatiile voastre, sper sa facem la un moment dat si acest traseu.

Nu aveti cu voi un cort, sau macar un sac de dormit? Nisip liber este inca suficient... Cum vreti sa asigurati caiacele? Te referi la transport, impotriva hotilor, in caz de accident?

Noi am pus cortul pe plaja si am tras caiac-ul langa cort, "la botu' calului". Nu ne-a deranjat nimeni cu nimic la Portita. Ne-am simtit foarte bine.

Nu lasati teama de vant sa va umbreasca excursia. Sunt valuri fotogenice pe Razelm. Daca vaeti fusta de apa si vesta nu prea ar trebui sa va pese de valuri. Vin, se sparg, trec...

Pe de alta parte, desi experienta este diferita, si la Vadu este frumos.

Succes!
 
Ultima editare:
noi am fost saptamana trecuta pe razelm si am ajuns si la portita.
am lasat barca la chei, cu vele si veste de salvare in ea. bagajul l- am pus intr-o casuta de inchiriere si noi am dormit pe plaja.....nu a fost nici o problema cu barca.
doar motorul l- am scos din barca si l - am lasat la baietii de la hidrobiciclete.

confirm cele spuse de eos.....lacul se monteaza foarte repede. nici barca noastra nu e foarte vesela pe valuri pe razelm.
 
Salut. Nu am gasit locuri de cazare si nu stiu cum putem sa asiguram caiacele. O sa mergem la Vadu sau la 2 Mai. Multumesc pentru indicatiile voastre, sper sa facem la un moment dat si acest traseu.

Azi, ora 11, la Jurilovca, vant din Nord, de 42 km/h. Maine se anunta vant si mai puternic. Nu cred ca aveti de ce sa regretati ca nu ati venit.
 
Salut. Vorbeam de asigurat caiacele peste noapte sau cat plecam de la cort sa mancam si altele. Am ajuns in cele din urma la Vadu, valuri superbe, ne-am distrat de minune in ele. Totusi nu cred ca ar fi fost foarte placut daca incercam sa traversam Razelmul pe asemenea valuri.
Multumesc tuturor pentru recomandari.
 
fiind vorba de aceeasi zona discutata anterior imi permit sa nu mai deschid alt topic asa ca fac un mic hijack... ;)

ajung cu famelionul la Gura Portitei in perioada 31.07-02.08 si as fi curios daca as gasi pe cineva cu care sa putem face si ceva iesiri pe apa, indiferent care, la est sau la vest de Gura Portitei sau chiar o excursie mai "light" in Delta sau pe unde s-ar mai putea...
presupun ca solutii as putea gasi si odata ajunsi la locul faptei dar cred ca orice discutie facuta din timp m-ar ajuta sa-mi fac si o idee mai clara despre posibilitati, preturi etc...

multumesc ptr atentie,
Seba

LE: daca ar fi sa fac mofturi as putea spune ca prefer un velier ptr "plimbare" insa incerc sa nu fac :D
 
Ultima editare:
fiind vorba de aceeasi zona discutata anterior imi permit sa nu mai deschid alt topic asa ca fac un mic hijack... ;)

ajung cu famelionul la Gura Portitei in perioada 31.07-02.08 si as fi curios daca as gasi pe cineva cu care sa putem face si ceva iesiri pe apa, indiferent care, la est sau la vest de Gura Portitei sau chiar o excursie mai "light" in Delta sau pe unde s-ar mai putea...
presupun ca solutii as putea gasi si odata ajunsi la locul faptei dar cred ca orice discutie facuta din timp m-ar ajuta sa-mi fac si o idee mai clara despre posibilitati, preturi etc...

multumesc ptr atentie,
Seba

LE: daca ar fi sa fac mofturi as putea spune ca prefer un velier ptr "plimbare" insa incerc sa nu fac :D

Ader la hijacking cu un raspuns :) .
Sebba, aveai si aveam placerea sa navigam cu vele la bordul barcii mele, doar ca astrele s-au aliniat in alt fel. Pe 28 iulie noi plecam din tara pe mare, inspre sud, dupa ce doi ani am preferat nordul.
In zona gasesti destule oferte de plimbari cu barca (comerciale, e adevarat). Cred totusi ca ai mai multe de vazut pe teren decat pe apa, de pilda Argamum sau Heracleea. Gura Portitei este ea insasi destinatia de top a zonei. De acolo oriunde ai incerca sa ajungi pe apa, inseamna o calatorie destul de lunga. Si nu foarte spectaculoasa ca rezultat. In viziunea mea e ca si cand te-ai duce la un concert la care canta in deschidere Led Zeppelin, iar apoi vin Vita de vie, Proconsul, Bere gratis, etc... :)
 
Ultima editare:
Tnx Florio, poate la anul, fac o reprogramare la astre si le aliniez in functie de traseele tale, cu siguranta nu o sa le pot urmari in detaliu dar macar sa ne intersectam undeva, macar ptr o bere... :D
 

Back
Sus