Acte proprietate barca

As dori un sfat in legatura cu actele de proprietate pentru barca. Un prieten a cumparat o barca Cirus la producator in urma cu 7 ani si de atunci a fost singurul proprietar. El nu o mai foloseste de vreo 3 ani si s-a hotarat sa imi vanda mie barca. Problema este ca in urma cu 3 ani cand s-a mutat la casa noua a ratacit actele (factura si ce o mai fi primit - sincer nu isi adduce aminte daca era si vreun act de proprietate).
Va rog sa ma sfatuiti cum pot intra legal in posesia barcii? Ce trebuie facut in asa fel incat sa fiu posesorul legal al barcii? Doresc sa o folosesc la Dunare si am nevoie de acte de proprietate pt ea; nu este nevoie sa o inmatriculez deoarece are 5m si o sa folosesc un motor mic (5 sau 10 HP).
Eu am sunat la un notariat si cei de acolo au mentionat ca nu au facut niciodata acte pt vanzarea unei barci dar mi-au spus ca daca actele initiale (ale cumparatorului de la producator) au fost pierdute ei nu au cum sa ma ajute in niciun fel (contract vanzare-cumparare sau donatie).

Daca stiti cum se poate rezolva o astfel de situatie va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc.
 
Trebuie sa mergi la Cirus si avand datele cumparatorului initial ( eventual poate isi aminteste data exacta a achizitiei) sa le explici situatia si sa-i rogi sa-ti faca o copie dupa factura eliberata la vanzare, factura care trebuie sa existe in arhiva contabila a societatii.
In astfel de cazuri, cei de la contabilitate au de obicei mari retineri in a cotrobai prin arhive, asa ca trebuie sa iti folosesti tot sarmul disponibil!
Daca evidenta se tine electronic, va fi mult mai facil.
In orice caz, au obligatia legala de a elibera o copie de acest fel, dar asta trebuie sa le-o comunici doar daca nu vor fi sensibili la celelalte metode!

Succes!
 
Barca ar trebui sa aiba o placuta cu nr de serie, dupa care este usor de identificat... daca nu trebuie inmatriculat puteti face la notar o declaratie ca ati cumparat barca de la persoana xy cu suma de ... si el ( vechiul proprietar) isi asuma raspunderea ca este bunul lui propriu... am avut asemenea act si am fost si in Ungaria si pe Dunare pe la Mraconia cu copaia mea de 3.30 din aluminiu ... si "nimeni nu a zis nimic" .
 
Factura eliberata de Cirus nu te ajuta cu nimic. Ea demonstreaza ca prietenul tau este proprietarul, nu tu. Fiind persoane fizice amandoi e suficient un contract de vanzare-cumparare intre voi, eventual legalizat la notariat (dar s-ar putea ca in cazul asta sa-i ceara amicului tau o dovada de proprietate si atunci sa fie nevoie de copia facturii).
 
Care notar va perfecta un act de vanzare-cumparare fara ca vanzatorul sa nu poata face dovada ca este proprietar?!
Declaratia pe proprie raspundere a vanzatorului, in acest caz, nu are nici o relevanta in fata notarului.
Dovada respectiva o constituie factura de achizitie.

Mai exista o solutie, respectiv o declaratie notariala precum ca barca a fost construita in regie proprie, dar aici trebuiesc anexate facturi de achizitie a materialelor, etc.

Mi se pare mult mai simplu a trimite un email la Cirus cu solicitarea unei copii dupa factura!

Succes!
 
o factura (chiar si copie sau duplicat) se elibereaza doar propietarului si numai pe baza unui act de identitate, nicidecum unei terte persoane (exceptie fac autoritatile statului si care pot cere asta, dar numai in cazuri intemeiate) altfel intri sub incidenta legii privitoare la protectia datelor personale.
 
Va multumesc pt sugestii. Se pare ca singura solutie viabila este sa-i conving pe cei de la Cirus sa elibereze un duplicat si apoi cu o imputernicire legala (notariat) de la cumparator sa merg eu la Constanta sa ridic duplicatul de la factura. Apoi contract vanzare-cumparare la notariat.
Din pacate traim in tara drumurilor batatorite si a timpului pierdut!
 
Mai exista o solutie, respectiv o declaratie notariala precum ca barca a fost construita in regie proprie, dar aici trebuiesc anexate facturi de achizitie a materialelor, etc.

Scuze de off-topic: Nu intotdeauna trebuie acte de materiale. La noi in targ s-au dat astfel de declaratii de constructie in regie proprie, fara sa se solicite de catre notari vreun bon de materiale. Depinde deci de notar, dar chiar daca s-ar cere bonuri, sunt destul de usor de gasit la alti pasionati.
 
Mai exista o solutie, respectiv o declaratie notariala precum ca barca a fost construita in regie proprie, dar aici trebuiesc anexate facturi de achizitie a materialelor, etc.


Succes!

Daca este facuta in regie proprie nu trebuie sa obtin apoi vreo acreditare/ omologare ( sau cum se numeste) de la autoritatile (navale probabil) ca sa pot circula cu ea pe apa? Adica sa obtin un fel de aprobare cum ca este aprobate pt circulatia pe apa neprezentand risc pt ocupanti? Ideea este ca cel putin din cate stiu wu barcile facute de diverse firme au un fel de aprobare pt tipul respective de barca. Multumesc!
 
Barcile supuse comercializarii trebuie intr-adevar sa respecte toate standardele industriale prevazute in directiva europeana 94/25/EC. La barcile in regie proprie, daca se incadreaza sub limitele obligativitatii inmatricularii, nu e nevoie de vreo documentatie. S-a discutat pe larg subiectul pe capcompas.ro, la rubrica legislatie, topicul despre barci neinmatriculate.
In cazul barcii tale, cel mai bine procedezi cum au spus colegii, incerci sa obtii de la producator o copie dupa actul original al barcii.
 
Treaba este destul de simpla. Actualul propietar se adreseaza firmei ce i=a vandut barca printro cerere scrisa in care mentioneaza numele si prenumele, seria actului de identitate, seria barcii si alte informatii ce le considera relevante, prin care solicita un duplicat al facturii sau o copie conform cu originalul. Conform legii, institutia trebuie sa-i raspunda, fie afirmativ, fie nu, in termen de 30 de zile.
Nu vad de ce sa nu fie afirmativ. Eventualele costuri vor fi suportate de el, sau de tine si cu acest duplicat sau copie conform cu originalul se merge la notar si se face contractul de vanzare-cumparare.
Copia conform cu originalul, este o copie xerox pe care apare mentionata expresia "Conform cu originalul" (stampilat sau olograf), semnatura celui imputernicit si stampila unitatii.
 
Referitor la acte de proprietate, am o mare nedumerire si poate cineva poate sa ma lamureasca.
Am gasit sa cumpar din Italia o barca, Angelo Molinari de 5,10 lungime fără motor. Ce acte trebuie sa intocmesc cu proprietarul ? Ce acte trebuie sa intocmesc in Italia ca sa nu am probleme pe drum cand o aduc dar si cand o declar la fisc ? Oare numai un contract de vanzare este suficient ? A fost cineva in situatie similara ?
Am inteles de la proprietar ca la ei nu este necesar sa declari barca la financiar sau sa o inmatriculezi. Are totusi un inscris din care rezulta cateva caracteristici ale barcii (nu am retinut cum se numeste) referitor la lungime, latime, greutatea barcii, greutatea maxima care se poate pune pe ea, inaltimea de la linia de plutire etc.
Maine o sa merg la fisc sa vad care este punctul lor de vedere ? oare trebuie declarata la fisc având in vedere prevederile codului fiscal ?
 

Back
Sus