Totul despre MacGregor

Buna ziua tuturor!.....Vreau sa ma dau pe apa, pe mare și pe fluviu! Ceea ce știu este ca îmi doresc o barca cu vele și motor, cu cabina în care sa pot dormi cel putin 2 persoane și cu care sa pot traversa Canalul Mânecii....... Ce fel de barcă mi-ar trebui, cum și de unde aș putea cumpăra una, ș.a.m.d.
În speranța că voi primii un răspuns, vă doresc tuturor ” Vânt la pupa!”:sail:

Bine ai venit , Mircea . O sa iti realizezi visul fara probleme daca iti doresti asta cu adevarat .

Daca vrei sa folosesti barca respectiva in diverse locuri din Europa , deci sa fie si tractabila cu o masina medie, atunci cea mai buna varianta vei descoperi ca este Macgregor26 M , vei afla tu de ce . Vei gasi aici atat multe pareri pro dar si multe contra . Ia in consideratie parerile celor care poseda barci , deci au aceleasi scopuri ca si tine .

Un alt aspect important este bugetul . E normal sa iti doresti sa nu cheltuiesti mai mult decat face , dar trebuie sa stii ca cea mai buna strategie este sa iti fixezi un buget maxim ( care ar putea fi depasit in cazuri exceptionale cu maxim 15-20% ) si sa gasesti cea mai buna varianta in interiorul acestui buget . Mai trebuie sa iei in considerare taxele aferente achizitiei ( de regula in Europa vorbim de TVA ) . Apoi trebuie sa decizi daca vrei o barca noua cu toate beneficiile si garantiile ei , dar cu un pret mai mare sau o barca SH care inseamna unul sau mai multe compromisuri . Aceste alegeri nu sunt grele , ele tin de fapt de felul tau de a fi si de bugetul pe care il aloci acestei achizitii .

Pe scurt trebuie sa decizi singur, sau impreuna cu familia apropiata, urmatoarele , in aceasta ordine :

1. bugetul maxim de cheltuit pentru o astfel de barca ( cu tot cu motor , echipamente , taxe , deci TOTAL )

2. daca vrei noua sau iti asumi sa gasesti ceva folosit

3. ce tip de vacante ( voiaje ) vrei sa faci cu ea si la ce distante maxime de casa .

In functie de aceste considerente exprimate cat mai precis si cat mai sincer cu tine , vei putea defini datele problemei . Tine cont de toate realitatile din viata ta ( job , familie , bugete , responsabilitati , timp in decursul anului , etc ) . Nu lasa entuziasmul sa te cuprinda exagerat ( mai ales in privinta cerintelor ) dar nici un buget redus nu trebuie sa ti-l taie . Fii realist si optimist si in curand vei sta la timona propriei tale barci , care va fi prima ta barca . Cu siguranta vor urma si altele, care vor reflecta mai bine cerintele si resursele tale din acel moment .

Mult succes !
 
Robert, referitor la accize ai dreptate desi legislatia nu specifica LWL sau LOA. Cum explici ca Florio si-a cumparat barca in UK ca s-o foloseasca in Romania in timp ce tu-l sfatuiesti pe Quicest s-o cumpere in Romania ca s-o foloseasca in UK? Si s-o foloseasca doar in limitele clasei C, un lucru pe care el nu l-a exprimat si tu nu l-ai adus in discutie decit dupa interventia mea.
Ostilitatea mea vine de la faptul ca-ti faci reclama pe un topic dedicat discutiilor libere de interventiile dealerilor care-si promoveaza produsele. Rog adminul sa mute postarile noastre unde-si au locul, ca sa dezbatem in liniste.
 
Ultima editare:
Robert, referitor la accize ai dreptate desi legislatia nu specifica LWL sau LOA. Cum explici ca Florio si-a cumparat barca in UK ca s-o foloseasca in Romania in timp ce tu-l sfatuiesti pe Bowrider s-o cumpere in Romania ca s-o foloseasca in UK? Si s-o foloseasca doar in limitele clasei C, un lucru pe care el nu l-a exprimat si tu nu l-ai adus in discutie decit dupa interventia mea.
Ostilitatea mea vine de la faptul ca-ti faci reclama pe un topic dedicat discutiilor libere de interventiile dealerilor care-si promoveaza produsele. Rog adminul sa mute postarile noastre unde-si au locul, ca sa dezbatem in liniste.

X_petrolist , ajungem la fiecare punct , imediat :

- legislatia specifica " lungime " ( simplu ) , ceea ce se presupune a fi valoarea cea mai mare , respectiv LOA. Oricum ar fi , Macgregor26 M are LOA 7,87 m , deci se incadreaza sub limita de 8 .

- Florio si-a cumparat barca din UK ca s-o foloseasca in Ro doarece el a cautat o barca SH din capul locului . Iar in Romania , la vremea respectiva nu existau oferte SH de acest tip . Sunt convins ca daca Florio ar fi dorit o barca noua , ar fi cumparat sigur de la mine , indiferent de locul in care ar fi dorit sa o foloseasca . De ce ? Pentru ca i-as fi facut cel mai bun pret din lume , iar Macgregor are trailer si poti sa o transporti oriunde , nu conteaza de unde o cumperi .

- conform statisticilor oficiale Europene , 75% dintre ambarcatiunile inmatriculate in UE sunt clasa C . Acest lucru se intampla pentru ca acestea sunt limitele in care 75% dintre utilizatori isi desfasoara pasiunea . Iar acestia nu au nici un motiv sa dea bani pe clasa A sau B , daca acest lucru nu reflecta nevoia lor . In acest cadru , si in contextul exprimat de Mircea , categoria C acopera , cred, nevoile lui actuale .

- Cat despre reclama , asta e o tema foarte rea . In sensul ca nici unul dintre clientii mei nu este membru activ aici . Iar opiniile mele reflecta experienta mea de ne-dealer . Adica eu sincer cred ca Macgregor e o barca exceptionala , din experienta mea de sailor . Ce ai vrea sa fac ? Sa spun ca nu e asa ? Sa nu particip la discutii ? Ai vazut ca m-am retras 2 ani , si ? Cu ce au fost mai castigati cititorii sau membrii forumului ? Mai mult , daca cineva chiar isi doreste un MG26 , sincer ii fac cel mai bun pret din lume . Ce ai vrea sa fac ? Sa ii las sa caute ani de zile pe site-uri straine si sa constate de abia in final ca am avut dreptate ?

Cat despre dezbateri, pur si simplu sunt gata oricand sa dezbat cu pasionatii de barci si navigatie orice aspect . Adica ma ofer sa fiu consilier gratuit pentru orice cumparator de barca . Insa eu asta fac deja de multi ani pentru clientii mei si asta imi da convingerea ca i-am sfatuit bine . De ce sa nu-i sfatuiesc si pe altii in conformitate cu ceea ce cred si cu experienta acumulata in 10 ani ? Vrei sa ii mint?

Pe bune...spune-mi tu, cum crezi ca ar fi bine sa fac . Multumesc
 
Corect este ceea ce a scris Rumpi mai sus , ai grija cu dovedirea rezidentei . Iti trebuie un act oficial , permis de conducere , factura de utilitati , declaratie bancara , etc .

Corect si despre cele doua optiuni mari si late . Ai un spatiu liber cu acees la strada de circa 10 metri lungime si minim 3,5-4 latime , ai rezolvat mare parte din problema si poti avea o barca tractabila . Daca n-ai , trebuie sa gasesti o astfel de platforma pe care sa o poti inchiria ( de regula sunt tot felul de depozite si platforme industriale la marginea oraselor , poate ca nu ar fi imposibil ) . Daca nu gasesti , iti trebuie un loc pe apa , ceea ce mi se pare ca devine o optiune scumpa , mai ales pentru o barca mica...

Cat despre ce ar trebui sa cumperi ( noua sau SH ) este, asa cum spuneam o decizie care va reflecta felul tau de a fi . Rational este sa dai cat mai putini bani , dar sa nu dai mai mult decat face . Adica vei fi sigur ca ai cumparat o barca ok doar daca e noua . Eu personal n-as da banii pe o barca SH decat daca as cunoaste in detaliu istoria ei .

Facand parte din lumea asta, stiu ce smecherii pot avea in cap cei care vand barci SH , chiar proprietari fiind . De aceea nu ma ocup de barci SH, dupa parerea mea riscul e prea mare chiar si daca folosesti un surveyor . Insa fiecare alege ce ii place sau ce isi doreste . Plus ca barcile SH trebuie sa fie perfecte , atat tehnic , cat si optic si dece nu ? igienic , pentru a fi utile urmatorului proprietar .

Am mai gasit eu barci pline de purici de la animalele fostilor proprietari...si cate si mai cate .
 
Corect este ceea ce a scris Rumpi mai sus , ai grija cu dovedirea rezidentei . Iti trebuie un act oficial , permis de conducere , factura de utilitati , declaratie bancara , etc .

Corect si despre cele doua optiuni mari si late . Ai un spatiu liber cu acees la strada de circa 10 metri lungime si minim 3,5-4 latime , ai rezolvat mare parte din problema si poti avea o barca tractabila . Daca n-ai , trebuie sa gasesti o astfel de platforma pe care sa o poti inchiria ( de regula sunt tot felul de depozite si platforme industriale la marginea oraselor , poate ca nu ar fi imposibil ) . Daca nu gasesti , iti trebuie un loc pe apa , ceea ce mi se pare ca devine o optiune scumpa , mai ales pentru o barca mica...

Cat despre ce ar trebui sa cumperi ( noua sau SH ) este, asa cum spuneam o decizie care va reflecta felul tau de a fi . Rational este sa dai cat mai putini bani , dar sa nu dai mai mult decat face . Adica vei fi sigur ca ai cumparat o barca ok doar daca e noua . Eu personal n-as da banii pe o barca SH decat daca as cunoaste in detaliu istoria ei .

Facand parte din lumea asta, stiu ce smecherii pot avea in cap cei care vand barci SH , chiar proprietari fiind . De aceea nu ma ocup de barci SH, dupa parerea mea riscul e prea mare chiar si daca folosesti un surveyor . Insa fiecare alege ce ii place sau ce isi doreste . Plus ca barcile SH trebuie sa fie perfecte , atat tehnic , cat si optic si dece nu ? igienic , pentru a fi utile urmatorului proprietar .

Am mai gasit eu barci pline de purici de la animalele fostilor proprietari...si cate si mai cate .

Rad de vreo 10 minute la ultima remarca: barca cu purici. Domnule Ambrozie, aveti fobie la purici? 50 ron si scapi de ei. Eu asi prefera o barca tun in ceea ce priveste fibra, structura etc si plina de purici in locul unei coji coapte da fatuita pentru vanzare. Nu mai devreme de doua saptamani am fost cu un prieten la Calafat sa isi ia o barca sh. O platise deja iar cand am vrut sa o urcam pe peridoc a inceput sa curga apa din ea - barca rio open de 4m fibra sandwich. Fundul era praf dar dat frumos cu un plaivas negru. Asta e... era mai bine cu purici ca era mai ieftin de reparat.

PS Am doi catelusi care dorm pe perna la capul meu. Mai au si purici. Ii rezolv cu Advantix. Da nu au osmoza...

In concluzie, orocine vrea ceva nou daca are bani si daca merita la cat foloseste. Daca nu, sh mai bine cu purici decat cu defecte...
 
. O platise deja iar cand am vrut sa o urcam pe peridoc a inceput sa curga apa din ea - barca rio open de 4m fibra sandwich. Fundul era praf dar dat frumos cu un plaivas negru.

Ce spuneam ? exact asta....ca riscul e prea mare ! Imaginati-va ca acest cumparator nu ar fi descoperit defectele in momentul plecarii, la incarcarea pe peridoc , ci in mijlocul apei , cu familia in barca !
Cat despre smecherii prin care sa acopere defectele , asta a fost primitiva rau. Nenorocitul de vanzator nici macar nu s-a ingrijit sa faca o reparatie reala , cu fibra, ci doar a dat un chit si o mana de vopsea deasupra, ca la masini ! Altii sunt mai meseriasi, dar tot nenorociti raman .

Si mie imi plac animalele, din pacate in Bucuresti nu as avea cum sa cresc un caine, si sigur ca oricand as prefera o barca buna si un caine vesel chiar daca o fi plin de purici :)
 
Am ajuns prin tot felul de porturi si am vazut tot felul de barci . Animalutzele care insotesc, de regula, barcile vechi sunt ...de multe feluri , de la puricei pana la tot felul de gandacei si soricei :)

( mare atentie la cabluri electrice roase de soricei ! am patit-o o data cu o barca nefolosita de mult timp ce avea niste cabluri roase de care nu stia nimeni si nu fusesera verificate de nimeni ! ce s-a intamplat ? Ghici ? Exact :inceput de incendiu la bord ! Noroc cu stingatorul aflat la post , incarcat si verificat ! Senzatia....extrem de neplacuta . Pana la urma am gasit si soriceii responsabili ! Se speriasera si ei de agitatie si smoke ! )
 
Robert, eu cred ca ar trebui sa cumperi bocanci de munte de la mine .... daca am timp miine am sa-ti spun si de ce ....

Chiar daca la prima vedere nu vad deloc legatura intre bocanci si barci , iti spun ca daca te pricepi la bocanci si ii ai si pe cei mai buni din lume , ii cumpar de drag ! :)

Mai ales ca am auzit ca vine o iarna in care cine n-are bocanci , va trebui sa-si cumpere !
 
Vali are dreptate , exista boat survey . Sa nu uitam insa ca suveyer-ii sunt oameni . Si ca oamenii au prieteni si dusmani si ca, asa mai spre batranete, ajung sa puna mai putin pret pe obiectivitate . Pe scurt, daca ai cumva ghinionul ca un surveyor sa trebuiasca sa iti prezinte un raport referitor la barca unui prieten de-al lui de o viata ... credeti-ma ca acesta va fi cat se poate de bun . Sigur ca totul va parea bine documentat si insotit de poze frumoase , astfel incat platitorul sa fie multumit .
Problema nu se refera la defectele evidente si vizibile , ci la cele greu de sesizat de catre un ochi grabit sau nepriceput , asa cum sunt ochii majoritatii incepatorilor entuziasti care se grabesc sa prinda un "chilipir" .

Exemplu recent : un domn roman gasise pe net un velier de circa 40 picioare, din 2008 cu un pret de aproximativ 70.000 Euro ( si prezentat ca fiind in stare excelenta ) . Eu incercam sa il indrum catre ceva asemanator , dar nou , la un pret mai mare . Omul meu , convins ca a gasit chilipirul vietii lui si ca, in plus , va face si un voiaj spectaculos din Spania spre Romania, venind acasa cu barca, se duce cu banii la el sa-si cumpere barca de la proprietarul spaniol . Cand ajunge romanul nostru la Valencia , ce sa vezi ? Velierul "de vanzare " era tocmai in santier , traversand etapa de "pregatire de vanzare- cosmetica " . Din fericire pentru el , romanul si spaniolul s-au inteles gresit si romanul a aterizat in iunie in loc de iulie , ca sa vada barca si sa dea banii . Mai devreme cu o luna . Si a gasit barca cu urmatoarele probleme :

- motor desfacut bucati pentru inlocuirea unui piston spart si biela stramba cu sudarea blocului motor
- safran desfacut complet si reparat intrucat de la diverse lovituri era plin de apa , ca un burete ( deseori loviturile in safran genereaza si strambarea axului longitudinal , dar asta nu se vede usor ...:) )
- diverse lovituri in corp , unele destul de profunde , fara sparturi totusi
- derivor demontat pentru inlocuirea sealantului si reparatii la fibra
- in barca era un tamplar care inlocuia un perete despartitor crapat deasupra tocului usii
- tot tamplarul baituia si lacuia diverse elemente din lemn ale mobilierului care lipseau ( dar cele noi nu mai respectau culoarea initiala a mobilei )
- vasele de toaleta erau demontate pentru schimbarea garniturilor la pompe
- un mare snop de cabluri electrice ieseau de peste tot in zona mesei de navigatie ...
- balustradele pupa erau demontate si duse ...la reparat
- sub cizma era o balta mica de ulei...
- roll-focul era demontat si bilele lui erau puse intr-o sticla de plastic , pe masa ...

cam de astea imi aduc aminte...repede ...dar mai erau cateva , inclusiv pe le greement , cu fisuri pe la port-sarturi...

Ce se intamplase ? Barca fusese cumparata de la o firma de charter care, printr-un aranjament, primise o suma bunicica de la o firma de asigurari pentru diverse daune suferite . Calculul spaniolului a fost simplu : a cumparat barca ieftin , lucra la "reparerea" ei el insusi, ca sa iasa ieftin si o pusese deja la vanzare pe net cu un pret atractiv, dar care ar fi fost acoperitor pentru investitia si "munca" :) lui . Teoretic ar fi putut fi bine pentru cumparator , dar rezultatul final depindea in foarte mare masura de calitatea multiplelor reparatii , unele foarte complexe ( vezi derivorul , motorul , etc ) . Iar spaniolul parea foarte grabit sa puna cat mai repede vopsea pe toate problemele .. Cu toate acestea , probabil ca la sfarsit un surveyor prietenos ar fi scris un raport cu bla-bla-uri multumitoare pentru un cumparator grabit . Din pacate, romanul nostru a ajuns prea deverme si a gasit barca bucati , cand el se astepta sa o gaseasca impecabila . S-a intors suparat ca a cheltuit bani si timp degeaba .
A insistat sa isi gaseasca o barca SH si inca o cauta si acum ... Ii doresc, sincer, sa o gaseasca ca sa se poata si el bucura de navigatie , ca vara asta a pierdut-o .

Iar la noi , piata barcilor SH de mici dimensiuni nu este specialitatea mea . Sunt convins ca Vali are dreptate , pot exista oferte bune . Iar daca poti afla istoria reala a barcii e si mai bine .
 
Ultima editare:
Vali are dreptate , exista boat survey . Sa nu uitam insa ca suveyer-ii sunt oameni . Si ca oamenii au prieteni si dusmani si ca, asa mai spre batranete, ajung sa puna mai putin pret pe obiectivitate . Pe scurt, daca ai cumva ghinionul ca un surveyor sa trebuiasca sa iti prezinte un raport referitor la barca unui prieten de-al lui de o viata ... credeti-ma ca acesta va fi cat se poate de bun . Sigur ca totul va parea bine documentat si insotit de poze frumoase , astfel incat platitorul sa fie multumit .
Asa ceva ar fi plauzibil in arealul mioritic daca ar exista aceasta meserie, sint de acord. In mod cert cind te pregatesti sa dai o suma mare de bani pe o barca trebuie sa iei in calcul si plata unui surveyor pe care il alegi si platesti direct. Mai mult, acestia sint acreditati la asociaii de specialitate si au reputatii care pot fi verificate inainte de semnarea unui contract, reputatii care le asigura contracte viitoare. O rapida cautare pe net m-a ajutat sa gasesc citiva chiar in Spania: Membership Roster for Spain
Mai mult, nu toata lumea se duce cu 70 000 Euro in buzunar ca sa cumpre barca iar raportul facut de surveyor este necesar pentru obtinerea finantarii de la banca si intocmirea unei polite de asigurare.
 
"Asa ceva " e plauzibil in tot arealul Mediteranei , eu am intalnit surveyori in cele 4 tari importante din punct de vedere al furnizarii de barci SH : Spania , Franta , Italia , Grecia . Inca o data , nu am vrut sa spun ca surveyorul va acoperi cu buna stiinta lucruri foarte grave , dar nu despre lucruri grave e vorba ( sper ca nu voi auzi un astfel de caz ) . E vorba despre acele multe si marunte probleme care fac diferenta dintre o barca buna, confortabila si seawhorty si o barca masluita pentru vanzare .

Intr-adevar , surveyorii lucreaza mult ( cel mai mult ) pentru societati de asigurari in domeniul evaluarilor, atat ale valorilor unor yachturi, cat mai ales in evaluarile de daune . De aceea, rapoartele pentru cumparatori amatori nu inseamna foarte mult in activitatea lor si deseori pot inclina balanta intr-o parte sau alta in functie de interese...

Acum cativa ani, eram intr-un contract de furnizare a unui yacht mare , de circa 24 m lungime . Yachtul se afla in santier in faza de constructie, iar proprietarul a angajat un surveyor francez sa se duca sa inspecteze lucrarile . Surveyorul a cerut multi bani pentru excursie, iar proprietarul a platit, fericit ca are la dispozitie un dulau fioros care o sa descopere si o sa-i aduca la cunostiinta toate eventualele belele ale yachtului . Raportul final a continut insa doar 2 pagini , in care singurul lucru rau "descoperit" era o amplasare presupus gresita a luminilor de navigatie ! Nici vorba sa fie asa, insa trebuia sa scrie ceva ca sa isi justifice banii ceruti...Cam asa e cu surveyorii ... E adevarat ca pot fi si obiectivi, probabil . Dealtfel francezul a constatat ca yachtul se construieste impecabil si a scris asta .

Iar rapoarte de survey pentru banci sau alte institutii finaciare ,n-am vazut niciodata . Poate ca bancile ofereau finantare pentru cumpararea de barci SH in alta epoca, pentru ca in ultimii ani bancile finanteaza foarte greu chiar si cumpararea de barci noi .
 
Ultima editare:
Partea intii:

1 - Apare pe forum Quicest a.k.a. Mircea care doreste sa-si cumpere o barca pentru a o folosi in UK
2 - Robert este dealer de barci noi in Romania si se ofera sa-i vinda o barca
3 - Robert ii expune avantajele pe care le are cumparind o barca noua de la el in Romania in pofida faptului ca utilizarea barcii va fi in UK.
- cel mai bun pret din lume (scris cu mina lui)
- cea mai buna barca din lume (scris cu mina lui dar indirect dupa analogia cu bocancii)
4 - Cind i se expun lui Robert lacunele ofertei lui, le contracareaza cu statistici
5 - Robert face o noua oferta prin care se ofera sa bata diferenta de TVA, taxe de inmatriculare, etc.


Partea a doua:
1 - Robert este dealer de barci noi in Romania.
2 - concurenta lui Robert sint cei care vind barci SH, cei mai multi in afara Romaniei (inclusiv in UK)
3 - Surveyorii sint profesionisti care pot fi angajati pentru evaluarea barcilor SH
4 - Robert ii denigreaza pentru a-i convinge pe potentialii clienti sa-si cumpere barci noi
5 - Surveyorii in marea lor majoritate sint integri si-si fac datoria in mod profesional (replica x_petrolist)
6 - Exemplul lui Robert ca nu sint profesionisti si impartiali nu este concludent

Concluzia 1:

1 - Robert este un bun dealer
2 - sistematic face reclama la ce vinde in timp ce denigreaza concurenta (direct sau prin aluzii)

Concluzia 2:

1 - daca nu sinteti de acord cu axiomele .... cumparati barci de la Robert
2 - daca sinteti de acord cu axiomele, faceti ce va spune ratiunea proprie

Concluzia 3:

1 - l-am rugat pe admin ak.a Iulian sa mute acest topic unde isi are locul
2 - Nu a facut-o.
3 - Nu ma dumiresc care-i motivul?

Multumesc pentru toate concluziile , insa singurele adevarate 100 % sunt 1.1 si 2.1 :) .

Draga X_petrolist , am continuat aceasta discutie usor conflictuala cu tine doar in speranta ca ii este de folos lui Mircea . Atat . Daca el a inteles ceva din discutia noastra eu as fi multumit . De exemplu, eu as sugera concluziile :

1.1 - X_petrolist ne este deloc admirator al modelului Macgregor26 M . E dreptul lui , asta nu face barca mai putin exceptionala .

1.2 Mircea are toate sansele sa inteleaga ce isi doreste si ce I se potriveste folosind si discutiile noastre ca sursa de inspiratie pentru intrebari si raspunsuri , deci voi continua sa particip la ele , cu tot subiectivismul meu de dealer :) Mircea , te previn : evalueaza de 2 ori ce spun eu . Ai mari sanse fie sa afli adevarul, fie sa fie reclama , fie amandoua . Hotaraste tu singur .

1.3 Eu m-am dumirit ca admin nu a mutat topical de aici pentru ca el ( cred eu ) subscrie la concluzia 1.2 de mai sus .

si concluzia 1.4 : nu cumparati barci SH masluite . Mai bine va asociati cu un prieten si pentru o diferenta oarecare in plus , mai bine va bucurati de o barca noua . Mai ales daca vorbim de veliere de peste 7-8 metri lungime .
 
Multumesc pentru toate concluziile , insa singurele adevarate 100 % sunt 1.1 si 2.1 :) .

Draga X_petrolist , am continuat aceasta discutie usor conflictuala cu tine doar in speranta ca ii este de folos lui Mircea . Atat . Daca el a inteles ceva din discutia noastra eu as fi multumit . De exemplu, eu as sugera concluziile :

1.1 - X_petrolist ne este deloc admirator al modelului Macgregor26 M . E dreptul lui , asta nu face barca mai putin exceptionala .

1.2 Mircea are toate sansele sa inteleaga ce isi doreste si ce I se potriveste folosind si discutiile noastre ca sursa de inspiratie pentru intrebari si raspunsuri , deci voi continua sa particip la ele , cu tot subiectivismul meu de dealer :) Mircea , te previn : evalueaza de 2 ori ce spun eu . Ai mari sanse fie sa afli adevarul, fie sa fie reclama , fie amandoua . Hotaraste tu singur .

1.3 Eu m-am dumirit ca admin nu a mutat topical de aici pentru ca el ( cred eu ) subscrie la concluzia 1.2 de mai sus .

si concluzia 1.4 : nu cumparati barci SH masluite . Mai bine va asociati cu un prieten si pentru o diferenta oarecare in plus , mai bine va bucurati de o barca noua . Mai ales daca vorbim de veliere de peste 7-8 metri lungime .
Robert, subiectivismul tau este clar. Si inainte de a te auto-exila pe un singur thread ai facut exact ce faci acum. Pentru a te ajuta sa-ti reamintesti ca nu te-ai schimbat te poti uita la postul 2 de aici: http://www.barcaholic.ro/f7/incepator-intrebari-148.html si postul #7 de aici: http://www.barcaholic.ro/f7/vreau-sa-imi-iau-barca-1364.html

Acum va invit pe tine si pe Iulian sa cugetati la concluzia 1.3 postata de tine si sa trageti concluzia finala.
 
Robert, subiectivismul tau este clar.

Exact asta spun : subiectivismul meu o fi clar , dar se bazeaza pe 2 lucruri certe :

1. Macgregor este culmea versatilitatii unei ambarcatiuni , fiind un motovelier tractabil de exceptie ( de fapt unic in lume )
2. Aceasta ambarcatiune s-a produs si vandut in mii de exemplare , lucrul acesta fiind o dovada incontestabila a faptului ca mii de utilizatori din toata lumea , au considerat-o barca cea mai potrivita pentru a acoperi nevoile lor de agrement nautic .

In aceste conditii, oricat de acuzativ suna postul tau, el nu poate nega evidenta . De aceea am recomandat si altor incepatori ( in posturile citate de tine, dar nu numai ) aceasta barca . De aceea o gramada de romani detin acum un model sau altul de MG26 , cumparat de la mine sau din alta parte . Unde este partea negativa in toata povestea asta ?

Din nou ma amuz de izul de conflict cu tine si intreb : ce nu-ti place la Mac26 , dle X_petrolist ? De ce nu ai recomanda-o unui incepator ?
( desigur , in masura in care bugetul disponibil acopera pretul unui Mac nou sau sh )

Si...de ce sa imi reamintesti ca nu m-am schimbat ? Cum o sa ma schimb ? Pai Mac-ul s-a schimbat, ca sa fie mai putin laudabil ?
 
Ultima editare:
Sa nu fiu inteles gresit , exista si barci in lume mult mai bune decat Mac, dar mult mai specializate .

Adica exista o multime de veliere mult mai potrivite pentru blue water sailing , ocean , long crusing & voyages...racing sau multe alte alte tipuri de sailing . Exista si o multime de motor boats care ating peste 40 noduri , care au diverse calitati specifice tipului de utilizare nautica pentru care au fost concepute ( de pescuit , de viteza , de ski nautic , etc ) . Le stiu , ma dau cu ele si pe unele nu le-as da pe 10 Mac-uri, in conditiile in care acele barci exceleaza .

Dar nu exista alta barca ( sau eu nu o stiu ... ) care sa fie o combinatie atat de reusita ca Mac-ul intre diversele "specii" de barci . Adica :

Vrei vele ? Mac navigheaza sub vele foarte frumos chiar si pe mare rea ...
Vrei sa treci rapid pe motor ? Perfect , in 5 minute Mac planeaza cu 20 noduri .
Vrei navigatie linistita pe inland waterways ? Nici o problema, Mac poate sa isi coboare catargul la trecerea pe sub poduri .
Vrei navigatie in Delta , in apa de 40-50 cm adancime ? Nici o problema , Mac-ului nu ii trebuie mai mult .
Vrei sa dormi confortabil in barca in timp ce prietenii tai stau la o bere in cockpit ? Ai 2 locuri de dormit in prova , departe de galagia din pupa .
Vrea doamna sa foloseasca toaleta fara sa fie in atentia tuturor ? Nici o problema, intra in incapere si inchide frumos usa , ca acasa .
Vrei sa luati cina in barca ? E posibil , sunt 4 locuri la masa ...
Vrei sa ai un weekend de sailing intr-o destinatie noua , la cateva sute de km de casa ? Foarte bine , pleci sambata dimineata devreme de acasa cu Mac-ul agatat la remorca si in cateva ore esti pe apa , in destinatia pe care ai ales-o . Duminica seara , esti inapoi , fericit . Fara taxe de cheiaj anual , fara grija hotilor .... Iar in weekendul viitor te poti duce in alta parte , ca slava domnului , destinatii nautice avem destule .

Asta inseamna MacGregor : versatilitate maxima si posibilitati infinite de satisfactii pe diverse tipuri de apa . In Romania avem Mare , Dunare , Delta , Lacuri . Toate superbe . Pentru ce sa investesc bani multi si sa tin o barca cu chila fixa si lestata doar la malul marii, fara sa am posibilitatea sa o mut rapid , cand eu mi-as dori sa navighez si pe Bicaz , de exemplu ? Sau, si la Orsova ? Sau pe Balaton ori Snagov ? Sau de ce sa nu plec de acasa de joi dimineata si sa am 4 zile de weekend in Delta Dunarii ? Sau o saptamana in Thassos cu barca mea ?

Despre asta e vorba .
 
Ultima editare:
Sa nu fiu inteles gresit , exista si barci in lume mult mai bune decat Mac , dar si mult mai specializate .
Adica exista o multime de veliere mult mai potrivite pentru blue water sailing , ocean , long crusing & voyages...racing sau multe alte alte tipuri de sailing . Exista si o multime de motor boats care ating peste 40 noduri , care au diverse calitati specifice tipului de utilizare nautica pentru care au fost concepute ( de pescuit , de viteza , de ski nautic , etc ) . Le stiu , ma dau cu ele si pe unele nu le-as da pe 10 Mac-uri, in conditiile in care acele barci exceleaza .

Dar nu exista alta barca ( sau eu nu o stiu ... ) care sa fie o combinatie atat de reusita ca Mac-ul.
Vrei vele ? Mac navigheaza sub vele foarte frumos chiar si pe mare rea ...
Vrei sa treci rapid pe motor ? Perfect , in 5 minute Mac planeaza cu 20 noduri .
Vrei navigatie linistita pe inland waterways ? Nici o problema, Mac poate sa isi coboare catargul la trecerea pe sub poduri .
Vrei navigatie in Delta , in apa de 40-50 cm adancime ? Nici o problema , Mac-ului nu ii trebuie mai mult .
Vrei sa dormi confortabil in barca in timp ce prietenii tai stau la o bere in cockpit ? Ai 2 locuri de dormit in prova , departe de galagia din pupa .
Vrea doamna sa foloseasca toaleta fara sa fie in atentia tuturor ? Nici o problema, intra in incapere si inchide frumos usa , ca acasa .
Vrei sa luati cina in barca ? E posibil , sunt 4 locuri la masa ...
Vrei sa ai un weekend de sailing intr-o destinatie noua , la cateva sute de km de casa ? Foarte bine , pleci sambata dimineata devreme de acasa cu Mac-ul agatat la remorca si in cateva ore esti pe apa , in destinatia pe care ai ales-o . Duminica seara , esti inapoi , fericit . Fara taxe de cheiaj anual , fara grija hotilor .... Iar in weekendul viitor te poti duce in alta parte , ca slava domnului , destinatii nautice avem destule .

Asta inseamna MacGregor : versatilitate maxima si posibilitati infinite de satisfactii pe apa . In Romania avem : Mare , Dunare , Delta , Lacuri . Toate superbe . Pentru ce sa tin o barca cu chila fixa si lestata doar la malul marii , cand mi-as dori sa navighez pe Bicaz , de exemplu ? Sau la Orsova ? Sau de ce sa nu plec de acasa de joi dimineata si sa am 4 zile de weekend in Delta Dunarii ? Sau o saptamana in Thassos cu barca mea ?

Despre asta e vorba .

Corect, Domnule Ambrozie. Ca si BRAND, dupa parerea mea de "om" fara experienta cu vele, MAC-ul este IMBATABIL.
 
Daca viitorul MacGregor 26 va fi putin mai lat si construit din carbon fibre...ce bijuterie de barcutza cu vele ar fi!

Foarte corect , din pacate , doar la modul ideal...pentru ca :

- daca ar fi mai lat ar iesi din dimensiunile de transport normal permise pe drumurile publice si ar deveni agabaritic .(Poate avem vreun specialist pe forum care sa ne spuna precis care este latimea maxim permisa a unei remorci fara a deveni agabaritica ? ).

- daca ar fi construit din carbon fibre, ei bine , ar fi o minune . Dar ar fi de circa 5 ori mai scump . Adica , ar costa peste 100.000 Euro .Chiar si variante de constructie cu kevlar,aramid,twaron , tot scumpe ar iesi . Apoi , fibra de carbon este foarte folositoare daca nu se sparge, dar din pacate e foarte casanta . Am vazut barci de racing ramase fara prova dupa accidente in regate .
 

Back
Sus