Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Topic: Lupo 90 si Pasager 90 de la Cirus Plast

Red face Lupo 90 si Pasager 90 de la Cirus Plast

Doua barci noi de 8.56 respectiv 8.40 de la producatorul romān de ambarcatiuni Cirus.

LUPO 90 detalii pe site Barci: Ambarcatiune Lupo 90

PASAGER 90 detalii pe site Barci: Ambarcatiune PASAGER 90

Treaba serioasa!
    Life in colour!

din timpul constructiei.

Senior Member adila's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

Am si eu o curiozitate...Va merge in deplasament sau in glisare?
    La 3 tone si 90cai sigur va merge in deplasament...
    Carena nu e nici trimaran, nici catamaran...are forma de glisare ...dar antica ( anii 60..70)... Se pare ca s-au atasat inca doua mini carene pe o carena glisoare ..cam veche...si a rezultat ...LUPO...
    Deci intrebarea este ... ce viteza va avea acest barcaz cu 90 de cai la 3 tone deplasament ????

lupo test 1 - YouTube , din niste filmari viitoare vei avea raspunsul la intrebari

6.  

Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

Din filmuletul atasat...nu prea se vede mare lucru...Probabil 25 km/ora cu 2 persoane in barcaz. Un gps ...era bun. O barca la lungimea aia merge cu 16-17 km/ora in deplasament...cu 30 de cai.
    Am intrebat deoarece nu am vazut nicaieri asemena combinatie...Barca aia cand e in glisare (carena din mijloc) ,teoretic ... ca practic nu va fi niciodata , cele doua flotoare laterale sunt in deplasament ...adica dragheaza . Un glisor ,,cathedral " are carena in V mult mai adanca decat cele doua flotoare laterale, si e prevazuta cu redane longitudinale...Cand e in glisaj ...cele doua flotoare sunt mult deasupra apei.
    Ceva asemanator a facut Crysler in 1969 ...Dar avea flotoatele mult mai mici si numai in prima jumatate ...prova...La pupa era in V pe redane longitudinale si pad.
    1969 Chrysler boats vezi ,,Hydro-Vee hull"...
    sau asa ...tot veche...
    Cathedral Hull Ski Boat with Cabin 5.5m - Durban - Boats - Ships - Durban Central - sun canopy for cabin boats
    Last edited by adila; 21 Aug 2013 at 06:14 PM.

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    14

Pentru 1969 Chrysler boats vezi ,,Hydro-Vee hull"...... nu arata la fel tot nici Cathedral Hull Ski Boat with Cabin 5.5m - Durban - Boats - Ships - Durban Central - sun canopy for cabin boats nu arata la fel din ce vad eu e mai mult un catamaran ? la glisare
    As fi fost curios ce inseamna glisare ...dar antica ( anii 60..70) si ce inseamna glisare pe nou gen?

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    14

Gata? nici un raspuns ?
    Doar asa sa vorbim/scriem ceva?
    E un sit de informare poate Braconierul/Vali are o parere?

Locația
    Bucuresti
    Posturi
    329

Hai sa-ti raspund ...
    Sa incepem cu inceputul !
    Boat Hulls - Types and Designs - BoatSafe Kids!

Barca ,,Lupo " la 1500 kg + 136 kg motorul ...rezervorul si 2 oameni ajunge la 1780 kg.
    1780/ 90 de cai...=19.77 kg / cal. Este la limita glisarii . Problema e ca daca forma carenei centrale tinde sa gliseze, cele doua flotoare sunt in deplasament ...si franeaza. Deci Va atinge un 33 km/ora cu un consum considerabil si mergamd in regim de tranzitie.
    Am vazut-o mergand in spume cu 10 noduri in Bosfor ...in septembrie 2011...Nu i-am facut poza ...
    La 3000 de kg deplasament / 90 de cai ...va avea 33.3 kg /cal... si viteza fantastica de 19.5 km/ora... Un velier merge mult mai economic.
    Deci eu consider ca e o eroare grosolana de proiectare...Probabil programul de proiectare a generat o eroare...Se mai intampla !

Vrei glisare...150 de cai ...uite, am schitat pe poza... In stanga e forma de glisare cu gurna, redane longitudinale...si in dreapta e mahona din care am impresia ca provine.
    Sau ...i-o donati lui Radu ...s-o faca car alegoric...prin Mamaia ...ca are unde sa-i puna 4 roti mascate ...sub flotoarele minunate ...
    O umple de pasarici si toata lumea-i fericita !!! Pe bune !!!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate glisare vs deplasament.JPG‎   2.jpg‎  

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Quote Originally Posted by ALucian View Post
    Gata? nici un raspuns ?
    Doar asa sa vorbim/scriem ceva?
    E un sit de informare poate Braconierul/Vali are o parere?
    Salutare Lucian, sper ca nu deranjez, dar nu doresc sa comentez munca altor confrati marangozi. Fiecare utilizator de barci are senzatia lui subiectiva vizavi de cutare sau cutare barca, si decat sa presupunem pe forumuri, cel mai bine e sa simtim pe viu cum se misca fiecare din creatiile constructorilor autohtoni de ambarcatiuni.
    Cat despre mine, de multa vreme prefer sa povestesc exclusiv despre ceea ce realizez personal, si sa comunic pe forum(uri) doar despre chestiunile de strict interes. Cu cat povestim mai putin pe forum(uri) si cu cat ne intalnim mai mult pe ape, cu atat toata lumea (utilizatori, constructori etc) e mai castigata.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks