Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 35

Topic: RYA vs ICC

"RYA garanteaza ca la sfarsitul cursului, cursantul si-a insusit cunostiintele , deprinderile si abilitatile aferente MACAR ale nivelului minim "

Si intr-o clasa de elevi (generala, profesionala, liceu...) profesorul preda materia, unii invata mai putin, altii mai mult, unii pricep mai putin, altii mai mult, etc. etc.

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by Rumpi View Post
    Bine domnule Ambrozie, vad ca o tineti pe a dumneavoastra cu "garantarea". Va admir pentru cum va luptati pentru un principiu. Sunteti un advertizer de prima clasa.
    Retinem deci ca RYA nu elibereaza nici un fel de adeverinte, nu examineaza final ci continuu si elibereaza doar certificate de absolvire a cursurilor dintre care cel mai mic, "Start Yachting" garanteaza ca ai cunostiinte de baza despre yachting ("Basic knowledge of yachting"), adica ai vazut un yacht in viata ta si stii ca are catarg si vele. Daca nu esti in stare nici de atat RYA iti da banii inapoi si nopate buna, nu se incurca cu tine.
    E foarte bine, pe mine nu ma deranjeaza, o puteti tine cu garantarea pana in panzele albe ca doar aveti dreptate. La urma urmei si eu garantez studentilor mei ca iau minim nota 1,xy si ca daca invata ce zic eu iau nota 10.

In rest nu mai zic nimic, ma uit pe site-ul RYA, citesc rapoartele de la "Leadership Factor" si am o privire de ansamblu destul de buna (pozitiva bineinteles) a ceea ce inseamna "scoala RYA".
    Multumesc , domnule Rumpi , stiam ca un om erudit si cu experienta in formare, ca dumneavoastra , va intui ca RYA isi bazeaza reputatia exclusiv pe calitatea absolventilor sai , ca orice institutie educationala care se respecta . Sunt convins ca si studentii dvs. se bucura de acelasi tip de tratament din partea dvs. si ca nici unul din ei nu pleaca acasa fara ca dvs. sa fi facut orice efort omeneste posibil pentru a-i transmite invataturile . Poate ca nu aveti sansa sa lucrati doar cu grupe de maxim 5 cursanti, ca la RYA , de aceea efortul dvs. este mult mai mare , ceea ce e cu adevarat meritoriu .

Iar advertiser nu vreau sa fiu , mie imi plac barcile , asta nu mai e un secret de mult...
    Dar daca prin ceea ce fac, reusesc sa aduc un pic de calitate in activitatea semenilor mei intr-ale pasiunii de barci , ma bucur .

Acest altruism declarat poate parea nesincer , in conditiile in care eu am afaceri in domeniul nautic, dar va asigur ca nu e .

Si asta pentru ca, in privinta formarii si educarii mele, chiar in domeniul nautic, si altii au facut cu mine la fel ( adica s-au straduit sa ma invete lucruri bune si pe bune ) , in ciuda atitudinii mele de baiat " destept" care credea ca le stie pe toate din clipa in care a fost in stare sa fure cheile de la Dacia parintilor si sa impresioneze prima fata credula cu chestia asta . Intre timp a inceput sa-mi placa sa invat lucruri bune si serioase de care sa ma bucur pe deplin, fara sa am sentimentul ca am pacalit pe cineva aratand , de exemplu, un permis de barca obtinut la caterinca ... Era doar un exemplu .

Asta e toata filozofia .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by simba_the_sailor View Post
    "RYA garanteaza ca la sfarsitul cursului, cursantul si-a insusit cunostiintele , deprinderile si abilitatile aferente MACAR ale nivelului minim "

Si intr-o clasa de elevi (generala, profesionala, liceu...) profesorul preda materia, unii invata mai putin, altii mai mult, unii pricep mai putin, altii mai mult, etc. etc.
    Exact ! Asta e valabil pentru primul curs RYA , care poate incepe de la experienta zero. Ideea este ca in mod obligatoriu parcurge pe bune primul nivel . Urmatoarele cursuri RYA se bazeaza pe ceea ce s-a dobandit in cele anterioare + experiente proprii ...si tot asa , pana la Yacht Master .
    Last edited by RobertAmbrozie; 7 Aug 2013 at 05:14 PM.
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by stavride View Post
    @Rumpi ... Si ca orice advertiser (cum i-ai spus tu) deloc ancorat in realitate. Chestia cu garantarea, precum si sustinerea ei, sunt evident absurde incat nu merita scris nici macar un rand ca raspuns. In felul acesta nici dl. de la RYA nu ar avea motiv sa mai scrie (raspunda) si in felul acesta sa isi faca reclama mincinoasa (zic eu).
    Domnule Stavride , stiti bine ca am suficient exercitiu pe aici in a combate provocari ... Nu ma voi inflama deloc , va multumesc pentru evaluare .
    Va asigur, cu toata prietenia si respectul ca nu e nimic absurd si nici minicinos in ce am spus . Noua , romanilor ni s-ar putea parea absurd , dar daca va veti gandi mai bine , nu e . Este exact respectul firesc pentru banii platiti de un cursant pentru a-si insusi ceva la modul serios .

Imi aduc aminte, din copilarie, de fenomenul meditatiilor particulare la materiile de baza . Mai tineti minte ca profesorii cei mai buni aveau cele mai bune rezultate cu copiii pe care ii pregateau ? Parintii plateau bani , dar trimiteau un copil de nota 5-6 la meditatie si el lua, dupa un timp, 8-9 la examen . Cred ca asta se intampla si azi ...

Despre asta e vorba . Despre seriozitate in actul profesional al educatorului .
    Last edited by RobertAmbrozie; 7 Aug 2013 at 05:12 PM.
    FAIR WINDS !

Quote Originally Posted by RobertAmbrozie View Post
    ....

Iar advertiser nu vreau sa fiu , mie imi plac barcile , asta nu mai e un secret de mult...
    Dar daca prin ceea ce fac, reusesc sa aduc un pic de calitate in activitatea semenilor mei intr-ale pasiunii de barci , ma bucur .

Acest altruism declarat poate parea nesincer , in conditiile in care eu am afaceri in domeniul nautic, dar va asigur ca nu e .
    Robert, singura GARANTIE este ca ai "arestat" din nou un topic pentru a face reclama scolii RYA.
    Nu te mai chinui atita, lasa-ne pe noi sa ne cautam calitatea in domeniul barcilor acolo unde o gasim in realitate nu unde este promovata de dealeri, formatori de opinie si consultanti ai guvernantilor tarii.
    The more things change, the more they stay the same.

6.  

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by x_petrolist View Post
    Robert, singura GARANTIE este ca ai "arestat" din nou un topic pentru a face reclama scolii RYA.
    Nu te mai chinui atita, lasa-ne pe noi sa ne cautam calitatea in domeniul barcilor acolo unde o gasim in realitate nu unde este promovata de dealeri, formatori de opinie si consultanti ai guvernantilor tarii.
    The more things change, the more they stay the same.
    Nici nu stii cate dreptate ai , x_petrolist .

Am revazut cateva postari de acum 4 ani si jumatate ( chiar intr-un dialog cu tine ) si am constatat ca nimic nu s-a schimbat . Uite , spre aducere aminte

aici : http://www.barcaholic.ro/f2/calea-de....html#post3726

Am revzut si asta : http://www.barcaholic.ro/f2/calea-de....html#post3717 , din aceeasi conversatie .

Concluzia ? V-am lasat , draga vechi partener de dialog sa gasiti singuri calitatea scolilor de yachting din Romania . Si ati gasit-o in realitate .

Acest topic este dovada cea mai vie ca ati cautat si ati gasit .

Acestea fiind zise , spun din nou pentru cine are urechi sa auda : acordati pasiunii voastre pentru barci sansa sa va ofere satisfactii pe bune . Nu va pacaliti singuri . Cautati singuri calitatea , dar gasiti-o !

Cum spunea un alt vechi partener de dialog : " in gashca mea se stie, de fapt , adevarul, iar baietii informati nu isi iau tzepe ."

( a nu se intelege ca fac vreo judecata de valoare asupra activitatii scolii lui Constantin. Nu am petrecut nici un minut pe mare impreuna cu el si nici nu ii cunosc cursantii, deci nu ma pot pronunta . Cursantii stiu cel mai bine pe ce dau banii si ce primesc in schimb )

Mult succes !

Robert Ambrozie over and out !
    Last edited by RobertAmbrozie; 9 Aug 2013 at 12:05 PM.
    FAIR WINDS !

la revedere sa sa ne-auzim cu bine peste 4 ani si jumatate

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

asa sa fie !
    FAIR WINDS !

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

oare ce inseamna GFL ?

ghiocei , floricele si lalele ? - e cam toamna pentru flori ... de primavara
    FAIR WINDS !

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks