RYA vs ICC

"RYA garanteaza ca la sfarsitul cursului, cursantul si-a insusit cunostiintele , deprinderile si abilitatile aferente MACAR ale nivelului minim "


Si intr-o clasa de elevi (generala, profesionala, liceu...) profesorul preda materia, unii invata mai putin, altii mai mult, unii pricep mai putin, altii mai mult, etc. etc.
 
Bine domnule Ambrozie, vad ca o tineti pe a dumneavoastra cu "garantarea". Va admir pentru cum va luptati pentru un principiu. Sunteti un advertizer de prima clasa.
Retinem deci ca RYA nu elibereaza nici un fel de adeverinte, nu examineaza final ci continuu si elibereaza doar certificate de absolvire a cursurilor dintre care cel mai mic, "Start Yachting" garanteaza ca ai cunostiinte de baza despre yachting ("Basic knowledge of yachting"), adica ai vazut un yacht in viata ta si stii ca are catarg si vele. Daca nu esti in stare nici de atat RYA iti da banii inapoi si nopate buna, nu se incurca cu tine.
E foarte bine, pe mine nu ma deranjeaza, o puteti tine cu garantarea pana in panzele albe ca doar aveti dreptate. La urma urmei si eu garantez studentilor mei ca iau minim nota 1,xy si ca daca invata ce zic eu iau nota 10.

In rest nu mai zic nimic, ma uit pe site-ul RYA, citesc rapoartele de la "Leadership Factor" si am o privire de ansamblu destul de buna (pozitiva bineinteles) a ceea ce inseamna "scoala RYA".

Multumesc , domnule Rumpi , stiam ca un om erudit si cu experienta in formare, ca dumneavoastra , va intui ca RYA isi bazeaza reputatia exclusiv pe calitatea absolventilor sai , ca orice institutie educationala care se respecta . Sunt convins ca si studentii dvs. se bucura de acelasi tip de tratament din partea dvs. si ca nici unul din ei nu pleaca acasa fara ca dvs. sa fi facut orice efort omeneste posibil pentru a-i transmite invataturile . Poate ca nu aveti sansa sa lucrati doar cu grupe de maxim 5 cursanti, ca la RYA , de aceea efortul dvs. este mult mai mare , ceea ce e cu adevarat meritoriu .

Iar advertiser nu vreau sa fiu , mie imi plac barcile , asta nu mai e un secret de mult...
Dar daca prin ceea ce fac, reusesc sa aduc un pic de calitate in activitatea semenilor mei intr-ale pasiunii de barci , ma bucur .

Acest altruism declarat poate parea nesincer , in conditiile in care eu am afaceri in domeniul nautic, dar va asigur ca nu e .

Si asta pentru ca, in privinta formarii si educarii mele, chiar in domeniul nautic, si altii au facut cu mine la fel ( adica s-au straduit sa ma invete lucruri bune si pe bune ) , in ciuda atitudinii mele de baiat " destept" care credea ca le stie pe toate din clipa in care a fost in stare sa fure cheile de la Dacia parintilor si sa impresioneze prima fata credula cu chestia asta :) . Intre timp a inceput sa-mi placa sa invat lucruri bune si serioase de care sa ma bucur pe deplin, fara sa am sentimentul ca am pacalit pe cineva aratand , de exemplu, un permis de barca obtinut la caterinca ... Era doar un exemplu .

Asta e toata filozofia .
 
"RYA garanteaza ca la sfarsitul cursului, cursantul si-a insusit cunostiintele , deprinderile si abilitatile aferente MACAR ale nivelului minim "


Si intr-o clasa de elevi (generala, profesionala, liceu...) profesorul preda materia, unii invata mai putin, altii mai mult, unii pricep mai putin, altii mai mult, etc. etc.

Exact ! Asta e valabil pentru primul curs RYA , care poate incepe de la experienta zero. Ideea este ca in mod obligatoriu parcurge pe bune primul nivel . Urmatoarele cursuri RYA se bazeaza pe ceea ce s-a dobandit in cele anterioare + experiente proprii ...si tot asa , pana la Yacht Master .
 
Ultima editare:
@Rumpi ... Si ca orice advertiser (cum i-ai spus tu) deloc ancorat in realitate. Chestia cu garantarea, precum si sustinerea ei, sunt evident absurde incat nu merita scris nici macar un rand ca raspuns. In felul acesta nici dl. de la RYA nu ar avea motiv sa mai scrie (raspunda) si in felul acesta sa isi faca reclama mincinoasa (zic eu).

Domnule Stavride , stiti bine ca am suficient exercitiu pe aici in a combate provocari ... Nu ma voi inflama deloc , va multumesc pentru evaluare .
Va asigur, cu toata prietenia si respectul ca nu e nimic absurd si nici minicinos in ce am spus . Noua , romanilor ni s-ar putea parea absurd , dar daca va veti gandi mai bine , nu e . Este exact respectul firesc pentru banii platiti de un cursant pentru a-si insusi ceva la modul serios .

Imi aduc aminte, din copilarie, de fenomenul meditatiilor particulare la materiile de baza . Mai tineti minte ca profesorii cei mai buni aveau cele mai bune rezultate cu copiii pe care ii pregateau ? Parintii plateau bani , dar trimiteau un copil de nota 5-6 la meditatie si el lua, dupa un timp, 8-9 la examen . Cred ca asta se intampla si azi ...

Despre asta e vorba . Despre seriozitate in actul profesional al educatorului .
 
Ultima editare:
....

Iar advertiser nu vreau sa fiu , mie imi plac barcile , asta nu mai e un secret de mult...
Dar daca prin ceea ce fac, reusesc sa aduc un pic de calitate in activitatea semenilor mei intr-ale pasiunii de barci , ma bucur .

Acest altruism declarat poate parea nesincer , in conditiile in care eu am afaceri in domeniul nautic, dar va asigur ca nu e .

Robert, singura GARANTIE este ca ai "arestat" din nou un topic pentru a face reclama scolii RYA.
Nu te mai chinui atita, lasa-ne pe noi sa ne cautam calitatea in domeniul barcilor acolo unde o gasim in realitate nu unde este promovata de dealeri, formatori de opinie si consultanti ai guvernantilor tarii.
The more things change, the more they stay the same.
 
Robert, singura GARANTIE este ca ai "arestat" din nou un topic pentru a face reclama scolii RYA.
Nu te mai chinui atita, lasa-ne pe noi sa ne cautam calitatea in domeniul barcilor acolo unde o gasim in realitate nu unde este promovata de dealeri, formatori de opinie si consultanti ai guvernantilor tarii.
The more things change, the more they stay the same.

Nici nu stii cate dreptate ai , x_petrolist .

Am revazut cateva postari de acum 4 ani si jumatate ( chiar intr-un dialog cu tine ) si am constatat ca nimic nu s-a schimbat . Uite , spre aducere aminte

aici : http://www.barcaholic.ro/f2/calea-de-la-virusat-la-marinar-301-2.html#post3726

Am revzut si asta : http://www.barcaholic.ro/f2/calea-de-la-virusat-la-marinar-301.html#post3717 , din aceeasi conversatie .

Concluzia ? V-am lasat , draga vechi partener de dialog sa gasiti singuri calitatea scolilor de yachting din Romania . Si ati gasit-o in realitate .

Acest topic este dovada cea mai vie ca ati cautat si ati gasit .

Acestea fiind zise , spun din nou pentru cine are urechi sa auda : acordati pasiunii voastre pentru barci sansa sa va ofere satisfactii pe bune . Nu va pacaliti singuri . Cautati singuri calitatea , dar gasiti-o !

Cum spunea un alt vechi partener de dialog : " in gashca mea se stie, de fapt , adevarul, iar baietii informati nu isi iau tzepe ."

( a nu se intelege ca fac vreo judecata de valoare asupra activitatii scolii lui Constantin. Nu am petrecut nici un minut pe mare impreuna cu el si nici nu ii cunosc cursantii, deci nu ma pot pronunta . Cursantii stiu cel mai bine pe ce dau banii si ce primesc in schimb )

Mult succes !

Robert Ambrozie over and out !
 
Ultima editare:
Buna ziua capitanilor si marinarilor,

Imi permiteti va rog, topic vechi chestiuni noi. Am un certificat RYA care expira in decembrie si am vrut sa il schimb cu unul romanesc bineinteles cu aceeasi categorie. Imposibil. ANR nu recunoaste rezolutia 40, motivele nu le cunosc si nici discutii fara rezultat nu isi au rostul pentru mine. Vrem in România (locul unde inca mai esti intrebat de permis) este sa re sau facem scoli romanesti ceeace am si inceput sa fac, sa o iau de la capat. Din experienta mea pot spune ca in amandoua scolile, aici si acolo, am invatat lucruri noi si bune. Din scolile romanesti invat mai multa disciplina personala, tehnica, responsabilitate, din UK am invatat curajul si sa fiu stapan pe ceea ce stiu, sa incerc mai mult si ca daca nu stii nu e rusine. Una din auzite: Pe barcile mici se invata navigatie nu la scoala. Va urez alegere Buna!
 
Imi permiteti va rog, topic vechi chestiuni noi. Am un certificat RYA care expira in decembrie si am vrut sa il schimb cu unul romanesc bineinteles cu aceeasi categorie. Imposibil. ANR nu recunoaste rezolutia 40, motivele nu le cunosc si nici discutii fara rezultat nu isi au rostul pentru mine. Vrem in România (locul unde inca mai esti intrebat de permis) este sa re sau facem scoli romanesti ceeace am si inceput sa fac, sa o iau de la capat. Din experienta mea pot spune ca in amandoua scolile, aici si acolo, am invatat lucruri noi si bune. Din scolile romanesti invat mai multa disciplina personala, tehnica, responsabilitate, din UK am invatat curajul si sa fiu stapan pe ceea ce stiu, sa incerc mai mult si ca daca nu stii nu e rusine. Una din auzite: Pe barcile mici se invata navigatie nu la scoala. Va urez alegere Buna!

Succes cu școala ICC, dacă ai început-o acum, o termini repede :) ! Ce ai auzit este real: școala îți dă niște cunoștințe într-un timp condensat, doar practica le desăvârșește. Iar o barcă mică e platforma ideală pentru așa ceva. E mai simplă, iertătoare, deloc scumpă, iar principiile sunt aceleași :) .
Școala RYA este prodigioasă și excelentă ca metodă de curs/practică, ai putea continua acolo. Această necorelare RYA - ICC, nu poate continua mult.
 
Școala este școala, permisul este permis.
Școala îți dă un certificat sau diploma, permisul îl iei de la autorități. La fel ca la auto.
Că RYA dă și permis ICC la unii, asta nu dovedește decât că doar certificatul RYA nu este și permis ICC
Că nu dă la alții, cum ar fi la români, asta este probabil din cauza relațiilor internaționale. La urma urmei avem instituție care se ocupa de așa ceva.


Sent from my Redmi 5A using Tapatalk
 
Imi permiteti va rog, topic vechi chestiuni noi. Am un certificat RYA care expira in decembrie si am vrut sa il schimb cu unul romanesc bineinteles cu aceeasi categorie. Imposibil. ANR nu recunoaste rezolutia 40, motivele nu le cunosc si nici discutii fara rezultat nu isi au rostul pentru mine. Vrem in România (locul unde inca mai esti intrebat de permis) este sa re sau facem scoli romanesti ceeace am si inceput sa fac, sa o iau de la capat. Din experienta mea pot spune ca in amandoua scolile, aici si acolo, am invatat lucruri noi si bune. Din scolile romanesti invat mai multa disciplina personala, tehnica, responsabilitate, din UK am invatat curajul si sa fiu stapan pe ceea ce stiu, sa incerc mai mult si ca daca nu stii nu e rusine. Una din auzite: Pe barcile mici se invata navigatie nu la scoala. Va urez alegere Buna!

Salutare !
1, Poate o autoritate a unui stat sa schimbe cu un document emis de ea, un document emis de o autoritate a altui stat? Adica sa il anuleze pe acesta din urma ? Ar putea doar sa il recunoasca si sa permita folosirea lui pe teritoriul acelui stat;
2, Categoriile difera de la stat la stat si aici ar potea fi o problema;
3, "ANR nu recunoaste rezolutia 40" ! FALS !!! ANR elibereaza aceste documente in conformitate cu Rezolutia nr.40 a Grupului de lucru al Comisiei Economice pentru Europa a Natiunilor Unite ...inca din anul 2002 !!! Acum prin OMT 527/2016 la art.12 din Anexa "ANR recunoaste toate...........care au implementat Rezolutia nr.40/1998..."
4, "Romania (locul unde inca mai esti intrebat de permis)"!!! OARE SA FIE SINGURUL ?
5, "The validity of the ICC is frequently misunderstood. The ICC is not the boating equivalent of the EU driving licence for road vehicles, which all EU member states are obliged to accept.

The ICC’s validity is in fact determined by the visited country, so it is not a truly international qualification. It is nevertheless a valuable document when boating abroad as the ICC is the only international evidence of competence that exists for pleasure boaters in Europe." https://www.rya.org.uk/knowledge-advice/boating-abroad/icc/Pages/what-is-the-icc.aspx

Vant bun sa fie !
 

Back
Sus