Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Topic: Ajutor in achizitionarea unui velier.

Default Ajutor in achizitionarea unui velier.

Buna ziua.Numele meu e Horia si sunt din Timisoara.Am citit un articol in ziarul Adevarul despre un tip care si-a luat un velier si locuieste in el pe canalul Bega.Acolo scria ca a dat pe el 600 de euro,l-a renovat vreo doi ani si acum se bucura de el.Am zis hai sa ma uit pe ebay si sa vad daca poti sa-ti cumperi un velier la preturi asa de mici.Si ce sa vezi? am descoperit ca poti sa-ti cumperi un velier de prin anii 70-80 la preturi rezonabile.Undeva la 1000-2500 de euro.Si uite cum s-a aprins in mine pasiunea de a avea si eu velierul meu.Am o casa langa Dunare si am zis ca ar fi super sa ma plimb cu velierul pe Dunare in sus si in jos.Partea de legislatie(Inscris,permis de navigatie etc),am mai priceput-o eu cumva.Problema e ca habar nu am cum sa-mi aleg un velier.As vrea unul nu mai lung de 8 metri,acum de cand cu acciza asta a lui Ponta,si dupa mintea mea mi-as cumpara unul din fibra de sticla,deoarece mi se pare cel mai usor de reparat.Daca doriti sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi v-as fi recunoscator.Multumesc.
    Last edited by horiaxxon; 29 Aug 2013 at 11:52 AM.

Mentionez ca doresc pentru inceput sa navighez cu velierul doar pe Dunare,deci cred ca unul sub 8 metri este pretabil la asa ceva.Am vazut pe ebay o groaza de veliere care mi-au placut dar as dori sa-mi spuneti la ce sa fiu atent cand imi voi cumpara unul,ce acte sa cer de la proprietar,ce acte sa am la mine pentru a-l transporta din Germania(ca de acolo doresc sa m-il cumpar)etc.Multumesc pentru ajutor.

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

In principal , datorita curentului fluviului , navigatia cu un velier pe Dunare ( mai ales in amonte, desigur ) nu este intotdeauna facila . Respectiv , daca ai avea situatia de curent si vant ( taricel ) din prova , cred ca inaintarea excluisv pe vele ar fi aproape imposibila . De aceea , velierul tau ar trebui sa aiba si motor , cel puin suficient d e puternic incat sa te propulseze in aceste conditii . Discutiile sunt complexe , insa parerea mea este ca in bugetul enuntat de tine ( 1500-2500 Euro ) nu vei gasi o barca pretabila scopului propus .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Mai adauga si pescajul redus impus si ajungi la: derivor rabatabil sau chila lunga cu lest (ori doua laterale). Mai bine ne spui la ce te-ai orientat, iti dam sfaturi si tragi concluziile singur.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.032

Intr -adevar, 2500 euro e cam la limita de jos pentru un velier cabinat in stare tehnica rezonabila si cu motor. Depinde cit vrei sa mesteresti la el. Asa numite "proiecte" (epave) se gasesc multe. Dar trebuie totusi sa te orientezi catre o barca in stare sa pluteasca, macar. De exemplu acesta: Segelkajütboot Neptun 22 inkl. Zubehör und einachsigem Trailer in Nordrhein-Westfalen - Bottrop | Gebrauchte Boote und Bootszubehör | eBay Kleinanzeigen are si peridoc dar motorul electric nu cred ca face fata pe Dunare. Deci mai trebuie sa pui vreo 800 - 1000 euro pentru un motor de vreo 8 CP in stare tehnica buna.
    Pentru aducerea din Germania trebuie sa ai un peridoc in stare buna (de obicei in Germania vine o data cu barca), ii pui numere "galbene" (Kurzzeitkenzeichen) si o masina in stare sa remorcheze toata sandramaua. Pentru Neptun 22, de exemplu, ai nevoie de o capacitate de remorcare (cu dispozitiv de frinare) de minim 1600 kg.
    Actul de vinzare - cumparare se face simplu, completat de mina intre vinzator si cumparator, atit pentru barca, cit si pentru peridoc. Nu este nevoie de nici o legalizare, acest act este recunoscut atit la politie (pentru inscrierea peridocului), cit si la capitanie (daca vrei sa inscrii barca, desi nu e necesar).
    Cam asta e! Barci sint multe, problema e sa te hotarasti :
    Buy Sailing boats, 5 to 7 m, 2.500, 5.000 - Secondhand boats - Best-Boats24.net the big boatmarket[submit]=Start+search#start
    18.956 boten te koop op Botentekoop.nl

6.  

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    388

Uite material de inspiraţie: POVESTIRI DIN DELTA DUNARII
    Până găseşti bărcuţa dorită, ai şi ce citi

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default Un blog EXTRAORDINAR...

Quote Originally Posted by ghrt View Post
    Uite material de inspiraţie: POVESTIRI DIN DELTA DUNARII
    Până găseşti bărcuţa dorită, ai şi ce citi
    Sa-ti dea Dumnezeu sanatate pentru postarea aceasta... Nu stiam de acest blog cu adevarat EXTRAORDINAR... Te rog ceva: am vazut ca esti inregistrat pe blogul Domnului Eugen Cubasa si am mai vazut ca ai postat si acolo in "comments", ai cumva adresa dansului de mail ??? Si daca da, poti sa mi-o dai si mie pe PM ??? Sau orice alta "forma" consideri tu ca m-ar putea pune in legatura cu acest veritabil cunoscator al Deltei...

Multumesc anticipat.
    Apa sub chila si vant din pupa !!!
    http://www.ghiduldelteidunarii.ro

Exact la asa ceva m-am gandit.Un velier mic,cu o cabina pentru doua persoane.Multumesc pentru sursa de inspiratie.Cred ca cu un asemenea velier,ca cel de pe blogul prezentat de dvs as putea naviga si pe Dunare,sau?

Multumesc pentru ajutor.Am vazut si eu acel velier pe ebay si mi s-a parut super.Mai ales ca scrie vanzatorul ca a fost un velier bine intretinut si ca a fost un velier de familie.Cred ca un asemenea velier este exact ceea ce caut eu.Sa navighez cu el pe Dunare.Cred ca e OK nu?

Kielyacht Victoire 22 Klassiker mit viel PLATZ für wenig GELD in Groß Wüstenfelde | eBay Credeti ca cu asa ceva as putea naviga pe Dunare?Ce parere aveti?

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. INSCRIEREA UNUI PERIDOC
    de crvniro în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 15 Sep 2014, 08:58 AM
  2. Proiectarea unui velier
    de Hurtoi Alexandru în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 31 Jan 2013, 08:44 AM
  3. Visul unui incepator
    de bezelini în topicul Începători şi visători