Barca noua 6 m Galati

Buna ziua .Ce parere aveti de aceasta barca construita de mine?Barca are 6m ,1,70 ,cca 180kg.Am facut proba cu un motor de 25hp cu 5 pers si fuge de rupe
 
barca noua 6m

Ce parere aveti despre aceasta barca de 6m construita de mine?
Barca are 6m lungime,1,70 latime ,0,65h,greutate 180kg
 

Atașamente

  • IMGA0156.jpg
    IMGA0156.jpg
    51.2 KB · Vizualizări: 199
  • IMGA0272.jpg
    IMGA0272.jpg
    64.7 KB · Vizualizări: 214
  • IMGA0363.jpg
    IMGA0363.jpg
    39.8 KB · Vizualizări: 213
  • DSCN1771.jpg
    DSCN1771.jpg
    47.7 KB · Vizualizări: 213
  • IMGA0772.jpg
    IMGA0772.jpg
    33.7 KB · Vizualizări: 218
  • download.jpg
    download.jpg
    83.3 KB · Vizualizări: 212
Bravo dom-le @carver. Se pare ca e o barca reusita.
Se misca bine pentru o barca de 6m si 180 kg. Gliseaza lejer...pescaj mic .Va fi o barca buna de pescuit.
Deci la modelul din placaj ( a 4-a poza) ai adaugat redane paralele ...iar in poza a 3-a e deja matrita cu un strat de fibra in ea.
Felicitari.

Deci ai matrita de la carena...si ai modelul. Pe model poti construi o alta parte superioara ...cu cabina !!! Daca te mai tin puterile !

Succes !
 
frumos!de unde se vede ca prietenul nostru are si indeminare si rabdare,calitati mai greu de gasit impreuna.bravo!
 
Multumesc Adila puterile ma tin ,ceva imaginatie mai am ,vreau intradevar sa construiesc pe acest corp si un capac de semicabinata si un capac pentru consola.Totul e doar o chestiune de timp
 
Sincer sa fiu nu am facut calcul la constructia matritei ,insa acum pot vinde o asemenea barca scoasa din matrita la 1800 eur usor neg
 
Felicitari pentru reusita!Trebuie sa fi depus un efort deosebit pentru proiectare, constructie, si iti trebuie cunostinte solide sa faci o asemenea barca. Nu am pretentia ca ma pricep foarte bine la barci dar vad ca arunca apa undeva la mijlocul barcii. Daca e barca de glisare nu ar trebui sa arunce apa in spatele ei? Persoanele care stau in pupa barcii vor fi mereu stropite. Consider ca ar trebuie sa se ridice mai mult de spate. Daca mi se permite comparatia fortata aduce cu barcile pescarus sau egreta facute de Bratesul care sunt mai late la mijloc si care nu prea ies in glisare, diferenta in cazul de fata baraca prezentata are pupa mai plata. Interesant ar fi sa vedem cu ce putere s-a mers precum si regimul de mers cu puteri diferite.
 
Salut! Poti sa-mi spui, te rog, ce fibra si epoxi ai folosit pe barca? Eventual si ce cantitati/ mp ai folosit ?


Daca imi dai si nr. de tel al furnizorului raman dator, mersi!
 
Intradevar a presupus un efort urias din partea mea constructia si realizarea acestei ambarcatiuni aproximativ... un an .Nu stiu cu ce tip de barca seamana ,nu m-am inspirat dupa absolut nici o barca ,tot ce am vrut a fost sa construiesc o barca mai buna,mai frumoasa si mai economica dpdv al consumului decat laguna .Daca am reusit sau nu asta decideti voi privitorii si pasionati si posibili cumparatori O barca care sa mearga cu o motorizare intre 25 si 40 cp cu 4-6 persoane.Datorita unui anume tip de redane longitudinale care au fost f greu de construit si faptului ca am adunat-o un pic in pupa ,barca nu aduna apa dupa ea si face un val insesizabil in spate.In filmul postat am folosit un motor de 25hp in 4 timpi care avea aproximativ 80 de kg si o baterie de tractor pe care o aveam disponibila atunci.Fiind in mare graba nu am verificat ca cizma motorului era data la a 3 gaura fapt dovedit in filmare de apa pe care o ridica elicea in siaj.Oricum am mers 5 pers cu ea si nu simtea practic acest lucru ,adica era insesizabil faptul ca merg cu 2 sau cu 5 oameni.Eu am pus ,,carul inaintea boilor,, mai intai am construit barca si acum sunt intr-un stadiu f avansat cu proiectul facut de un arhitect naval .Are desemeni si o kila pe intreaga lungime a barcii de cca 7-8 cm.In rest sunt curios si eu cum se comporta cu un 40hp ...vom vedea in curand.O zii buna tuturor
 

Back
Sus