motor mercruiser 3,6l, diesel - vibrochen rupt

"Se plateste acciza in acest caz?

din noul cf am inteles ca incepand cu 2014 acciza pt motoare peste 100cp se plateste si la prima schimbare de proprietar .
 
Da, teoretic va trebui sa plateasca acciza USL. Important e ca are certificatul de conformitate care dovedeste ca barca e conform normelor UE ceea ce ar trebui sa rezolve si problema noxelor dat fiind ca are motoarele din certificat. Ideal ar fi sa aiba si o copie dupa factura originala sa poata dovedi daca trebuie ca a fost platit tva intr-un stat membru UE. In mod legal mijloacele de transport aflate la prima inmatriculare in UE trebuie sa dovedeasca plata TVA intr-un stat membru altfel nu pot fi inmatriculate. Daca "domnul capitan" e la curent cu legislatia ii cere dovada care e ori factura din fabrica ori crtificat separat de la finante. Daca nu stie legea nu-i cere si pana nu da peste un vsmes curios si informat nu sunt probleme. Dar vamesul respectiv e mai probabil sa fie in grecia sau italia...
 
Da.sunt foarte sigur.din pacate.2 bucati.primul piston de restul.acolo este ruptura.
Din fericire am gasit un motor complet si am inlocuit.

Parerea mea,neprofesionista,este ca a mers fara ulei.cuzinetii erau lipiti,topiti,pe arbore in acea zona.
Cred ca am si poze pe undeva.
Daca va intereseaza in mod special va pot trimite.
 
Da.sunt foarte sigur.din pacate.2 bucati.primul piston de restul.acolo este ruptura.
Din fericire am gasit un motor complet si am inlocuit.

Parerea mea,neprofesionista,este ca a mers fara ulei.cuzinetii erau lipiti,topiti,pe arbore in acea zona.
Cred ca am si poze pe undeva.
Daca va intereseaza in mod special va pot trimite.

Salut,se poate sa gasim o biela de la celalalt motor(ramas)?Eventual si altele?Multumesc mult!!
 
salut,mai am ceva piese dar le tin de rezerva.
o sa caut sa vad,gasisem un site unde inca se mai gaseau piese pentru motor.
o sa il postez aici
 

Back
Sus