Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Topic: Nava pe perna de aer

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Default Nava pe perna de aer

Buna
    Am cumparat de cativa ani planurile unei ambarcatii pe perna de aer de 4 persoane.
    Credeti ca ar fi sanse sa fie inmatriculata in romanica si sa te lase sa circuli cu el si prin delta.Cred ca ar fi un vis prea frumos.
    Va pun si o poza cam cum arata.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Canair 500.jpg‎  

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Salut Levy, n-ai idee ce mult imi plac si mie chestiile astea. Daca vrei si ai posibilitatea sa-l faci, mai bine inmatriculeaza-l acolo in Austria, ca aici se uita ANR-ul la el ca la urs, si iti scornesc tot felul de piedici ca orice birocrat roman. Daca motorizarea e pana in 20 de cai (ceea ce nu cred la capacitatea de 4 persoane), nu mai trebuie inmatriculat, caci nu cred sa aiba peste 7 metri. In Delta se poate circula cu respectarea traseelor si vitezelor prevazute in ultimul ordin al ministrului mediului, dar daca esti cumetrit cu vreun smecher de prin Delta, te doare la basca , oricum pe bratele Dunarii n-ai probleme.

Singurul dezavantaj e ca se comporta naspa la valuri mai mari, deci pe Dunare sau lacurile mari e bine sa nu te aventurezi cand e vremea rea. E misto ca poate fi folosit si in zonele mlastinoase sau cu vegetatie-alge, nuferi, unde nu intri cu barca, dar fereasca Domnu' sa ti se strice tocmai acolo . Uite aici oferta misto de planuri si kit-uri partiale sau complete, la pret bun, dintre care cel mai mult imi place Hoverwing, o chestie cu care poti sa si zbori (la inaltime mica, prin ground effect), fara sa ai nevoie de brevet de zbor. Sa te uiti la filmulete sa vezi ce bine se misca. Se construiesc usor din styrofoam (polistiren extrudat, de care ziceai si tu), ceva placaj si epoxy. Cred ca daca ai aparea cu un Hoverwing in Delta, s-ar uita lumea ca la OZN .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Vali , eu stiam ca in Delta Dunarii este interzisa cu desavarsire utilizarea vehiculelor pe perna de aer . Te rog verifica acest aspect ...
    Ca daca nu e asa , atunci e interesant .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Ideea asta ar fi sa te deplasezi rapid dintr-un loc in altul(in delta) si in locul persoanelor ramase libere sa zicem doua sa cari materiale de excursie printre care si o barca gonflabila.Cand ajungi la un POI (point of interest) lasi nava la cateva sute de metri de el sa nu conturbi biotopul cu zgomotul si te deplsezi cu gonflabila pana acolo.
    Nava e destul de performanta pentru dimensiunile ei:cu un motor de 45cp se poate deplasa cu 40mph si poate duce o incarcatura de 800 de livre deci aproape 400 de kile.
    De hoverwing stiam insa ce nu zic ei se pare ca nu poate "zbura" decat o singura persoana la motorizarea si anvengura aia a aripii.La 2 deja ar trebui niste modificari esentiale.Si cred ca e destul de instabil din cauza anvergurii reduse a aripii.Pe cate o rafala de vant nu cred ca mai poate zbura asa de linistit ca in filmul de reclama.Dar oricum ideea in sine e faina.
    Imi amintesc ca de vreo 35-40 de ani a facut si Matei Kirali de la voi din galati niste navepe perna de aer cu motoare de mobra si de avion.Pacat ca nu a gasit intelegere la vremea respectiva.

Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Eu stiam de ski-jet-uri. Trebuie sa ne uitam in ordinul ala, dar nu-mi amintesc sa se interzica. In acest caz, exista multe alte locuri unde ne-am putea da. Sincer, pana la urma depinde cat de cumetrit esti cu tartorii , daca politia de frontiera pescuieste cu curent electric, noi de ce n-am putea sa ne dam cu jucaria proprie?

6.  

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Din simplul motiv ca eu nu sunt cumetrit cu nimeni ( dar ma bazez pe tine ...ca esti de-al casei ) si ca daca se intampla un accident , ceea ce nu e imposibil , e belea mare .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Am gasit ordinul ala, si scrie ca e interzisa circulatia cu ski-jet-uri si aeroglisoare: http://www.ddbra.ro/mediatizari/ordin.pdf . Din experienta mea, sunt sigur ca habar n-au aia de acolo ce-i aia aeroglisor, si daca poate fi asimilat barcilor pe perna de aer . Daca imi fac asa ceva si plec in Delta sa ma dau, tare as vrea sa vad cine ma opreste sa-mi spuna ceva, avand in vedere ce pute de ski-jet-uri si barci cu motoare uriase, ale caror valuri erodeaza malurile mai ceva ca valurile unui impingator . Aratati-mi si mie macar un barcagiu cu motor mare care respecta limitele de viteza din ordinul ala, si atunci am sa respect si eu ce scrie acolo. Numai daca va uitati la muntii de gunoaie de pe maluri si cititi ce scrie in ordin, va dati seama ca aia de acolo numai grija Deltei n-o au.
    Last edited by Vali; 24 Mar 2009 at 03:01 PM.

Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Deci e totusi interzis ca se specifica "nave amfibii de tip aeroglisor".Desi aeroglisorul e mai mult sau mai putin amfibiu acest cuvant exclude totusi nava pe perna de aer care e amfibiu total.Ar mai fi varianta pe perna de aer cu pereti laterali rigizi si perna la prova si la pupa cu elice submersa dar asa nu mai are farmec
    De aia am si scris la rubrica de vise
    Last edited by Levy; 24 Mar 2009 at 05:31 PM.

Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Levy, eu nu imi fac probleme, pana la urma daca esti regulamentar in comportament, nu te intreaba nimeni nimic. Cel mult te opresc din curiozitate, ca sa vada ce fel de magaoaie este, cum ma opreau pe mine in trafic cand mergeam cu uratania mea de motor street fight. Daca ai intreba care e motivatia pentru care sunt interzise, fii sigur ca n-ar sti nimeni sa-ti raspunda.

cine imi poate spune si mie unde gasesc niste planuri despre cum sa construiesc un aeroglisor?...imi plac barcile si chestii de genu' si as vrea sa incerc sa-mi construiesc unul...multumesc

Page 1 of 3 123 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks