doresc sa construiesc barca pt pescuit pe dunare

buna seara.. as dori sa construiesc o barca din lemn din scanduri sau din osb.

este ok osb-ul daca il acopar apoi cu fibra de sticla?..

ceea ce nu stiu momentan si ma intereseaza tare este ca:

cum se trage si se aplica fibra se sticla.. mentionez ca lucrez in domeniul cnstructii si ma descurc.. dar cu fibra pe lemn inca nu am aplicat..
ce trebe sa achizitionez .. fibra de sticla la sul.. si acele rasini.. care sunt intaritoare etc.. \

si pe viitor am sa va cer sfaturi in legatura cu tipul barcii care dorec sa o fac.. .. mai intai am sa incep cu iste desene simple pe foaie apoi.. constructia..

daca acopar osb-ul cu fibra si cu rasini mai ajunge apa la osb?

sa dau cu fibra si cu rasina si pe interior..

mentionez ca voi folosi barca la pescuit pe dunare sin wichenduri.. si peste saptamana o tin afara.. e ok./ ceva sfaturi si o vorba buna astept..

nu doresc un model anume de barca .. vreau unul cu fundul plat putin ridicata de bot sa suporte motor de maxim 5 cp. sa se comporte bine pe vant si pe valuri de pana la 40cm..
ceva sfaturi?
daca e nevoie fac si flotoare.. etc..
 
Ultima editare:
buna seara.. as dori sa construiesc o barca din lemn din scanduri sau din osb.

este ok osb-ul daca il acopar apoi cu fibra de sticla?..

ceea ce nu stiu momentan si ma intereseaza tare este ca:

cum se trage si se aplica fibra se sticla.. mentionez ca lucrez in domeniul cnstructii si ma descurc.. dar cu fibra pe lemn inca nu am aplicat..
ce trebe sa achizitionez .. fibra de sticla la sul.. si acele rasini.. care sunt intaritoare etc.. \

si pe viitor am sa va cer sfaturi in legatura cu tipul barcii care dorec sa o fac.. .. mai intai am sa incep cu iste desene simple pe foaie apoi.. constructia..

daca acopar osb-ul cu fibra si cu rasini mai ajunge apa la osb?

sa dau cu fibra si cu rasina si pe interior..

mentionez ca voi folosi barca la pescuit pe dunare sin wichenduri.. si peste saptamana o tin afara.. e ok./ ceva sfaturi si o vorba buna astept..

nu doresc un model anume de barca .. vreau unul cu fundul plat putin ridicata de bot sa suporte motor de maxim 5 cp. sa se comporte bine pe vant si pe valuri de pana la 40cm..
ceva sfaturi?
daca e nevoie fac si flotoare.. etc..

Salut.
Subiectul asta e discutat si rasdiscutat in forum, daca dai o cautare vei gasi chiar mai multe topicuri cu tipuri de barca pentru Dunare, materiale si moduri de constructie, aplicare de rasina si fibra de sticla, absolut tot :) . Incearca cu Google, are un motor de cautare mai eficient decat cel de aici.
Ideal e sa folosesti un proiect deja rodat, desenarea propriei barci cand nu ai o experienta foarte buna, duce la pierdere de materiale si rezultate slabe. Bogdan Buciu a construit o astfel de barca, cu calitatile pe care le doresti. A folosit un proiect fain, a iesit o barca incapatoare, usoara, eficienta. Ia legatura cu el, daca doresti o idee despre ce inseamna constructia, pretul si eficienta in utilizare .

OSB-ul cred ca e o alegere gresita. E greu, prea rigid pentru a se mula pe formele barcii, nu se impregneaza rasina in el, ca in fibra lemnoasa. Cele mai multe cazuri care s-au dezbatut, cu elemente de OSB folosite pe alocuri in structura barcilor, au aratat faptul ca acesta s-a deteriorat si a trebuit inlaturat la o prima reparatie.
Incearca cele doua metode clasice, "strip planked" sau "stitch and glue" , metode care folosesc pentru bordaj ori placajul, ori sipci de lemn; n-ai cum sa gresesti :) .
Ca exemple pentru fiecare metoda, cauta barca lui Bogdan ( stitch and glue) si pe Fraga3 a lui Vincentiu (strip planked) . Sunt doar doua exemple, forumul e plin de informatii detaliate despre diverse barci, canoe, caiace si chiar veliere construite de prietenii nostri.
Iar pentru proiectare, daca nu te multumeste nici un proiect deja rodat ( greu de crezut asta:) ) , ia legatura cu unul dintre colegii de forum, care stie sa foloseasca programele dedicate acestui lucru.
Mai e un domn pe la Galati, care mananca pe paine asemenea dileme ca a ta. Chiar suspectez ca asa se hraneste :) . Il cheama Vali si il gasesti peste tot, mai ales pe un forum care incepe cu Cap compas .

Succes !
 
Referitor la intrebarile tale nu vin acum decat cu un singur raspuns; exclus OSB. Daca nu poti sa iei asta ca pe o axioma, pot sa fac si o "demonstratie".
Succes!
 
da.. multumesc mult de raspunsuri.. atunci am sa o fac din lemn de brad..

nu am vazut nici unde sa scrie daca lemnul trage apa prin fibra de sticla cu rasina.. sau e ok ..?
 
daca-i bine acoperit lemnul de brad,cu fibra de sticla si nestrapol sau epoxi(la stejar merge cu epoxi) n-are cum sa "traga" apa.asa ca da-i inainte cu curaj!
 

Back
Sus