lamele strip pentru o canoe

Guzi, tu spuneai ca ai construit cu stripuri obtinute din lemn nesortat. Cat te-a costat materialul, daca nu e secret?
Pretul nu e secret Croc', pretul e o TAINA pe care nici eu n-am reusit sa o descifrez ( sau cum s-o zice).
Mie mi-a fost daruita scandura. Ba chiar am fost pus in situatia sa mi-o aleg singur. Un client pensionar foarte prietenos, care o avea stivuita in podul garajului lui,(garaj din tabla). Avea multa scandura, depozitata acolo de cativa ani, care se parea momentan ca nu-i va mai trebui. M-am dus la el cu propunerea sa ii cumpar alta, ca sa-i recomplectez stocul si n-a vrut. A fost placerea lui sa mai vada un caiac. Shearwaterul, il construisem in batatura lui.Era tare fascinat, de pasiunea asta a noastra. Plus ca la expeditiile TID ma astepta pe mal la Galati cu produse bahice, vreo 3 ani la rand. Acum mosul e in Canada la copii, ca altfel si anul asta imi facea galerie zgomotoasa si vesela,de pe mal. Din cauza asta, mi-am luat vreo 8 scanduri brute. si a fost FIX STRICTUL NECESAR.
 
Asta e partea frumoasa, atunci când faci ceva cu pasiune: îi molipseşti şi îi faci părtaşi şi pe cei de lângă tine!
 
Ultima editare:
Nu stiu exact cat e un dulap din lemn de brad, insa din trei dulapi de 20x6x400 cm am obtinut in jur de 120 file de bordaj cu dimensiunile de 0,7x2,1x400 cm, adicatelea 480 metri liniari. Am dat 50 lei la mester si mi-au mai ramas cateva de am facut o lamă pentru pagaie și un aparat Salin in strip-plank..
Lemnul pentru corp e cel mai ieftin lucru. Numai furchetii au costat 70 lei.
Ah, iar imi vine sa ma apuc de construit...

Pretul la cherestea este intre 500 si 600 lei metrul cub. Poate sa ajunga la 700 lei sa zicem, daca alegi cativa dulapi dintr-un depozit mai mic.
Cei trei dulapi ai tai, avand 0.048mc ar trebui sa fie intre 30 si 35 lei, rotujind suma.

Cred ca Rumpi a avut in vedere cat de greu se gaseste la noi cherestea fara noduri si cat material se inlatura pentru a avea strip-urile perfecte.
Intr-adevar, am vorbit cu dl. Paul Vasiliu despre canotci si mi-a confirmat acest lucru. Spunea din cate imi amintesc, ceva de aproximativ 1,5 mc pentru a avea o canotca perfecta, ca acelea deja realizate.
Daca insa nu se urmareste perfectiunea estetica si se mai tolereaza mici noduri care nu pot afecta structura, economia de lemn poate fi mult mai mare.
Cam ca in cazul tau fericit, cu rezultate la fel de remarcabile, Vincentiu. :)
 
Domnilor cred ca trebuia sa fac de la inceput cateva distinctii, astfel incat sa vorbim toti despre acelasi lucru.
Pretul de 500 lei mc este la cherestea nedimensionata de rasinoase. Cuvantul magic este "nedimensionata" sau "netivita" cum se mai numeste. Asta inseamna scandura asa cum a fost taiata din bustean, cateodata inca cu coaja pe margini (de obicei daca taierea a fost efectuata cu un gater). Se gaseste la 26mm si 56mm grosime, in latimi variabile (dupa cat de lat a fost trunchiul). Lungimile standard sunt 4 si 6m. Ea poate fi verde, uscata fortat sau uscata natural. Chiar daca e verde pentru constructia cu stripuri de 6mm grosime nu conteaza decat daca vreti sa incepeti imediat. In rest o taiere in stripuri, si o depozitare corecta timp de 3 luni va rezolva problema. Regula spune ca uscarea naturala dureaza un an pe 24,5mm ( un tol) grosime. Nu va speriati daca stripurile se indoaie sau se rasucesc in cele mai diverse feluri. Folositi stripurile indoite acolo unde aveti curbura la barci. Faptul ca nu e tivita nu va opreste sa o folositi daca va debitati propriile stripuri.
Despre noduri: In primul rand material perfect fara noduri este necesar doar daca doriti optica perfecta de lemn natur. Insa atunci tin sa va aduc aminte ca problemele mai mari decat nodurile sunt orientarea fibrei si culoarea. In depozitele obisnuite de la oras nu se gaseste in mod normal lemn perfect fara noduri deoarece el nu ajunge niciodata acolo fiind presortat la taiere si vandut anumitor firme care achizitioneaza constant asemenea material. Din acest material, adica cherestea categoria A cum este el denumit acum (dupa STAS lemn de rezonanta si lemn de claviatura) firmele respective produc de obicei elemente stratificate sau exporta. Daca doriti asemenea material perfect trebuie ori sa mergeti acolo unde se taie lemnul ori sa platiti semnificativ mai mult unei firme care se ocupa in mod curent cu o asemenea clasa de calitate. Cel mai bun lemn de rasinoase pe care il puteti gasi in depozite si la preturi normale se numeste "cherestea pentru constructii clasa B" si se gaseste in mod curent la depozite. Acest lemn are noduri dar nu multe si indeplineste clasele minime de rezistenta pentru constructii. Adesea este dimensionat (in grinzi, dulapi, scanduri, rigle, sipci) si are preturi mai mari mai ales daca se vinde la bucata si nu la mc. Aici e dezavantajul de a cumpara scanduri (dimensionate). Depozitele vand de obicei la mc si cu cat e mai mare depozitul cu atat mai multe sanse ai sa gasesti cateva scanduri chiar foarte bune, adica cu foarte putine noduri. Urmatoarea clasa de rasinoase, aia cu noduri multe de care se plange toata lumea se foloseste la mobila, este pe toate gardurile si nu are pret premium chiar si tivita si uscata. Daca cumparati asa ceva veti avea mult mai multe imbinari cu suprafata tesita (scarfing) sau cap la cap (in urma imbracarii cu fibra aceasta devine o imbinare cu eclise) dar si asa nu vorbim de pierderi imense de material.

Daca tineti la aspetul estetic, fara noduri, treceti pe specii de foioase (plopul se ofera) sau furniruiti.
 
urmaresc acest topic de cind a fost initiat ........si nu pot sa cred ca nu exista prin apropiere un timplar sa faca CITEVA SIPCI ...???
si nu ai nevoie de decit de MAXIM 0,2 mc de lemn pentru o canoe restul e poveste

eu pot sa fac sipci din tei uscat de cea mai buna calitate dar spune cum ajung sipcile din ARAD la GIURGIU

si inca ceva fara sa se supere cei care nu sunt de meserie NU se debiteaza lemn verde in sipci sau altfel de repere este cea mai mare greseala posibila.
lemnul trebuie sa fie cel putin zvintat daca nu uscat
 
Ultima editare:
In primul rand rand a fost vorba de material de tei care nu se prea gaseste in zona .Apoi am gasit dar nimeni nu usuca in cantitati asa de mici . AM luat la rand ofertele de cherestea de la nenea Google si singurii care au fost in stare sa-mi dea o oferta si sa nu faca nazuri la grosime 6-7mm au fost uniii de la o fabrica de mobila din babadag - Stripuri de tei . Intre timp ne-am strans pentru vreo 4 canoe asa ca as lua mai mult impartind astfel transportul. Asa ca orice oferta e bine venita
 
eu pot sa fac sipci din tei uscat de cea mai buna calitate dar spune cum ajung sipcile din ARAD la GIURGIU

si inca ceva fara sa se supere cei care nu sunt de meserie NU se debiteaza lemn verde in sipci sau altfel de repere este cea mai mare greseala posibila.
lemnul trebuie sa fie cel putin zvintat daca nu uscat

La lungimea de 2 m chiar 2,5m, cu Fancourier . Facute frumos pachet in carton si o rola sau doua de banda adeziva, merge.

Poti sa explici de ce nu este bine sa fie debitate sipci din lemn proaspat taiat? Respectiv ce se intampla negativ?
Intreb pentru ca auzisem de la meseriasi(tamplari) treaba asta dar am preferat sa-l tai verde sa se usuce mai repede si nu am remarcat ceva negativ.
 
Daca intai se taie sipcile se vor usca individual si vor avea tendinta sa lucreze mult mai tare decat la o dimensiune ( grosime , latime) mult mai mare . Dincolo de modificare dimensiunilor ( asa infime ) care determina fibra sa nu mai pastreze directia relativ dreapta si se poate si torsiona chiar daca le legi bine intr-un snop. Un material deja uscat dupa taiere n-o sa mai "lucreze " decat in limita diferentei de umiditate dintre structura lui si mediul exterior ( teoretic foarte mic pentru o uscare buna ) .
 
S-au dat aici tot felul de solutii. Daca nu te intereseaza aspectul constructiei poti merge pe orice cale. Dar daca vrei aspect si calitate trebuie sa iei in considerare intreg lantul procesului si prima veriga e calitatea materialului. Recent am citit un articol pe aceasta tema care a venit ca o manusa peste conceptia mea.

"Ca să înţelegem arta neegalată a făurarilor din Ţara Soarelui-Răsare trebuie să apelăm la cuvinte cu sensuri profunde: onoare, dedicaţie, sacrificiu, altruism, tradiţie, mândrie, cale, încredere etc. Vom vedea astfel că, între mineralele din sol şi rezultatul perfect la acţiunilor bucătarului, dulgherului sau samuraiului, se afla un lanţ uman fără verigi slabe! De la cel care prepară oţelul perfect (de ex. tradiţionalul tamahagane - oţelul bijuterie) după nişte reguli ce par doar de el ştiute, la cel ce forjază unealta (fie ea sabie, cuţit sau lamă de rindea), la cel care o ascute folosind anumite pietre extrase din inima Pământului şi până la cel ce cu incredibilă măiestrie feliază un peşte, o bucată de lemn sau un duşman de moarte, lanţul măiestriei şi al încrederii în munca celui de dinainte este fără fisură!"

Va recomand sa cititi intreg articolul: Hon Kasumi – estetica ascu
 
Ultima editare:
lanţul măiestriei şi al încrederii în munca celui de dinainte este fără fisură!"
Dorine ai dreptate, aceasta optica este tocmai la polul opus fata de produsele care invadeaza magazinele Hornbach, BauMax, Praktiker, Dedeman etc,
pseudo-scule (90% Made in China) care iti striga de departe ca sunt la limita rebutului industrial.

Tot de pe site-ul citat de tine un mic eseu despre unelte de mana

(iti sunt recunoscator pt link,
a echivalat cu o revelatie parcurgerea unor articole publicate
si este f. imbucurator ca exista oameni care nu doar rostesc predici despre calitate, dar si traiesc cf. respectului pt calitate)
 
Daca intai se taie sipcile se vor usca individual si vor avea tendinta sa lucreze mult mai tare decat la o dimensiune ( grosime , latime) mult mai mare . Dincolo de modificare dimensiunilor ( asa infime ) care determina fibra sa nu mai pastreze directia relativ dreapta si se poate si torsiona chiar daca le legi bine intr-un snop. Un material deja uscat dupa taiere n-o sa mai "lucreze " decat in limita diferentei de umiditate dintre structura lui si mediul exterior ( teoretic foarte mic pentru o uscare buna ) .
Multumesc Romel,
Ce-i drept, lemnul meu, nu era atunci adus din padure ci era deja scanduri si avea probabil 2 saptamani, pana la o luna; probabil asta spune sgm ca inseamna zvantat. L-am considerat insa verde pentru ca sipcile dupa taiere, numai uscate nu erau, se simteau jilave.
Aveam doua luni sa usuc sipcile daca voiam sa mai construiesc in vara respectiva. Am stivuit sipcile cu spatii de 1 cm intre randuri, suspendate sub terasa, undeva la 3 m de sol, ferite de ploaie si soare.
Am avut 4 sipci care s-au curbat zdravan in planul lor si care mi-au fost de folos intr-o zona a caiacului unde chiar aveam nevoie de acea curbura. Restul pana la 100, au ramas drepte , fara probleme. Trebuie sa precizez ca lemnul a fost cum nu speram sa gasesc in Romania, respectiv, fara noduri si mai ales cu fibra dreapta. Am taiat de test si o scandura "din multime", nealeasa, si pot sa spun ca au rezultat o multime de sipci de 1-1.5 m. NU am avut torsiuni dar inca odata, lemnul, chiar si cel cu noduri,avea fibra dreapta.
Succes la canoe.
 
Va recomand sa cititi intreg articolul: Hon Kasumi – estetica ascu
Crocodilule, am citit articolul și încă vreo doua și m-am abonat la blogul asta. Îți mulțumesc din suflet, îmi creste exponential pofta de a lucra... Little Gu e practic gata, Nathalie mai are dat o mâna de vopsea la interior, eu un pic de cusut la vele... ce ma fac după aia ? M-as apuca de ceva frumos din strip planking... à propos de topicul asta.
 
Crocodilule, am citit articolul și încă vreo doua și m-am abonat la blogul asta. Îți mulțumesc din suflet, îmi creste exponential pofta de a lucra... Little Gu e practic gata, Nathalie mai are dat o mâna de vopsea la interior, eu un pic de cusut la vele... ce ma fac după aia ? M-as apuca de ceva frumos din strip planking... à propos de topicul asta.

Ştiu cum e :) Eu am deja 3 caiace terminate, al patrulea in constructie si nu cred ca ma voi opri curând. Apoi, vorba lui Klimm, "e ca la alcoholicii anonimi" - se tot ridica câte unul şi mărturiseşte ( http://www.barcaholic.ro/f14/atelierul-de-b-rci-1546-13.html#post53075 ).

"Pentru mine, cel mai important aspect de pregătire şi planificare este vizualizarea mentală. Dacă aveţi dorinţa şi determinarea de a construi o barcă înseamnă că aveţi atitudinea necesară pentru a aloca bugetul de timp, spaţiu, şi bani necesari..." - Sam Rizzeta - https://dl.dropboxusercontent.com/u...d kayak building/Canoe and kayak building.pdf
 
eu folosesc si frezele cove and bed, create special pentru acest tip de constructie.....merge mult mai usor iar produsul final este mult imbunatatit estetic
 

Atașamente

  • barca.jpg
    barca.jpg
    98.5 KB · Vizualizări: 71

Back
Sus