INMATRICULARE BARCA

E vorba de 15 kW aprox 20 CP nu 5 CP si niciun "militian" nu are treaba cu inregistrarea la fisc asa cum nici cei de pe drum nu au grija asta in legatura cu masina. Singura parghie pentru a forta inregistrarea in scopuri de impozitare este la inmatricularea barcii, viza pe fisa de inmatriculare.
 
Sa stiti ca parerile celor de la fisc vizavi de art 261 C.F. sunt impartite. Fiecare il interpreteaza ca de obicei dupa plac. Bineinteles ca daca ar fi dupa ei, ar trebui sa ne inscriem la fisc si un navomodel de nadit :). Ca doar tot mijloc de transport pe apa e :p.
Intr-o vreme ma gandeam sa luam odata taurul de coarne si sa le cerem un raspuns scris, argumentat juridic, despre aplicarea art. 261 la barci. Posibil insa ori sa avem vreo surpriza neplacuta, ori sa le deschidem ochii si sa ne trezim ca ne-au mai introdus un nou bir.
Am sa-mi contactez amicii juristi si poate obtin un raspuns in tema.

Pe de alta parte: marea problema la inscrierea la fisc e incadrarea abuziva la anumite clase de impozitare. Fiscul de la mine din targ a pierdut un proces intr-o astfel de speta, fiind obligat sa incadreze corect barca respectiva. S-au prevalat in sustinerea cauzei de principiul autonomiei locale, dar raspunsul instantei a fost ca acest principiu se aplica exclusiv la stabilirea cuantumului taxelor locale, si nu la incadrarea pe clase de impozitare. Am hotararea judecatoreasca, daca mai are cineva problema asta, o poate folosi ca precedent.
 
Câtă şpagă trebuie să plăteşti dacă ai barcă?

Din ciclul "minunile crizei", astazi avem "cresterea exploziva a numarului de ambarcatiuni de toate tipurile": Câtă şpagă ...
Nu se spune nimic in articol despre impozitele locale si taxele portuare.
Spaga, cineva, cumva?
 
Din ciclul "minunile crizei", astazi avem "cresterea exploziva a numarului de ambarcatiuni de toate tipurile": Câtă şpagă ...
Nu se spune nimic in articol despre impozitele locale si taxele portuare.
Spaga, cineva, cumva?

Articolul cu pricina este din capitolul sa vorbim, vorbe, verificarile ANR se fac functie de clasa ambarcatiunii de inspectorii ANR sau ofiterii capitaniilor de port, este normal ca armatorul sa plateasca cheltuielile de transport, masa , hotel pt inspector atata timp cat solicita un serviciu si prefera ca inspectorul sa se prezine la nava si nu nava la inspector,
oare ce este mai convenabil pt o nava cu pavilion romanesc aflata in Grecia sau Croatia, sa o aduci la Constanta sau sa platesti cheltuielile unui inspector sa vina la barca,
 
Articolul cu pricina este din capitolul sa vorbim, vorbe, verificarile ANR se fac functie de clasa ambarcatiunii de inspectorii ANR sau ofiterii capitaniilor de port, este normal ca armatorul sa plateasca cheltuielile de transport, masa , hotel pt inspector atata timp cat solicita un serviciu si prefera ca inspectorul sa se prezine la nava si nu nava la inspector,
oare ce este mai convenabil pt o nava cu pavilion romanesc aflata in Grecia sau Croatia, sa o aduci la Constanta sau sa platesti cheltuielile unui inspector sa vina la barca,

Mie mi-a placut mult fraza aia cu "cresterea exploziva a numarului de ambarcatiuni de toate tipurile". Ar fi interesant de vazut o statistica cu numarul de ambarcatiuni de agrement (de la 3 la 24 de m) din Romania, inmatriculate sau nu.
Nu stiu care varianta e mai convenabila (sa duci barca la inspector sau invers), presupun ca depinde de distanta si de marimea barcii.
 
Cert e ca "explozia" numarului de ambarcatiuni este un mic "fass" daca luam in calcul apele si populatia tarii noastre, comparativ cu orice tara vrem, chiar si cei mai apropiati, ungurii si bulgarii.
La fel de cert e ca birocratia e insotita de preturi injuste comparativ cu ce se ofera, iar autoritatea pare sa functioneze impotriva cetatenilor si a incurajarii fenomenului nautic, decat in slujba lor.

Imi amintesc costurile de la inregistrarea barcii mele.
Pe langa taxari, se elibereaza
-Raport de inspectie in vederea inmatricularii
-Raport de inspectie pentru ambarcatiuni ( e exact acelasi lucru, daca le citesti, dar ca pret e altceva). Valabil 5 ani
-Permis de navigatie pentru ambarcatiuni de agrement ( tot un A4 care confirma ca e valabil ce scrie in raportul de inspectie nr/din data , ambarcatiunea e apta pentru navigatie). Asta e valabil 5 ani "cu conditia confirmarii intermediare efectuate la doi ani si jumatate plus/minus 3 luni" . Ceva e tulbure in Danemarca, dar mai tulbure e la ANR in hartii. Cum adica e valabil 5 ani, cu conditia confirmarii intermediare la 2,5 ani ? Cine confirma si ce confirma ? Daca e vorba de mine, eu chiar confirm cu tarie :) . Eu cred ca un document oficial trebuie sa fie clar, nu ambiguu.

-Certificat de ambarcatiune de agrement . Valabil tot 5 ani. De ce domnilor doar 5 ani, ce se schimba la carnetul asta numit Certificat de etc.. ? Seria motorului, a barcii, seria Certificatului de Ambarcatiune, numele meu sau capitania de care apartinem? Ca altceva nu scrie in Certificat.
Sigur ca stiu, nu se schimba nimic, doar ca au nevoie sa le mai platim cate ceva, cum ar fi un nou carnet in care sa scrie la fel. Nu imi place sa dau bani degeaba si mai mult decat atat, nu imi place sa fac drumuri degeaba.

Mai amintesc doar ca pe langa multitudinea de acte si taxe, pentru a da un nume barcii, a trebuit sa platesc inca o taxa de 8 mil de lei vechi.
Just, costa mult sa inregistrezi cele 4 litere: N E M O . :)
Nea Sandu, Lindor are 5 litere. Daca te-au taxat la fel ma simt furat :)

P.S.
Inspectia barcii mele a fost efectuata prin 2 poze din exterior (pupa si tribord), facute de un domn inspector, foarte amabil dealtfel. Tot dansul a verificat din ochi daca am lumini de navigatie. Aveam. A fost un examen dur pe care barca mea l-a trecut cu brio.
* Asta a mai costat 8 milioane :)
 
Ultima editare:
Fratii mei de suferinta, GATA ! S-a rezolvat.
Am telefonat la ANR, am vorbit acolo cu vocea mea domoala de om incercat cu greul :) . Si am aflat totul.

1.Inspectia ma va costa 100 de euro si se va face in baza unei cereri a mea. Aduc un inspector care va verifica sa am echipamentul de salvare in regula. Aici cred ca as putea simplifica procedura si sa duc intr-o sacosa vestele, rachetele de semnalizare si celelalte etc-uri din echipament. Am glumit, va dati seama, trebuie sa pastram macar aparentele si sa aducem omul langa barca.

2. Am intrebat inocent de ce acest Certificat de ambarcatiune este valabil 5 ani, atat timp cat nimic nu se schimba in el ? Raspuns: Intrebarea dumneavoastra este pertinenta, acum la inspectie vi se va da un alt Certificat pe care va scrie la termenul de expirare "nelimitat" . Mirific. (stiu, am sa-l platesc, nu imi fac iluzii ;) )

3. Am mai riscat o intrebare inocenta. Ce inseamna aceasta "confirmare intermediara" pentru raportul de inspectie ? Raspuns: Inseamna ca trebuie sa mai faceti o inspectie.
Intrebare inocenta cu raspuns indus: Inseamna ca este o greseala de exprimare acest "Raportul este valabil 5 ani, cu conditia confirmarii intermediare la 2,5 ani " ? Logic ar fi "Raportul e valabil 2,5 ani. Punct.
Raspuns: Nu pot sa stiu cum au gandit colegii mei acum niste ani.

Iubesc existenta mea pe plaiul romanesc. Niciodata nu ma plictisesc, intotdeauna traiesc senzatii noi de uimire, ca un copil ce descopera ca lumea in care traieste, se desfasoara mirific si dincolo de orizontul cunoscut :)
 
Bravo Florio ! Bine ca ai venit cu rectificarea. Era mai bine sa dai intai telefon si apoi sa acuzi ! Ai facut o mare descoperire !
 
Postarile mele sunt experiente proprii, de la care ultimele doua nu fac exceptie. Incerc sa le dau un caracter mai amuzant fiindca nu sunt un incordat sau un suparat al lumii asteia :) .
Daca am facut niste afirmatii, ele s-au dovedit reale in urma telefonului la ANR. Asta nu se numeste rectificare ci confirmare. Legislatia sub care actioneaza ANR ca institutie, contine hibe, lucruri gandite prost, impuneri care sunt impotriva iubitorului de ambarcatiuni, de yachting sau orice activitate conexa. Lucru aratat clar de realitate prin slaba reprezentare (numar de barci, marine, infrastructura), prin cautarea de solutii alternative de inmatriculare in strainatate, prin ideea social indusa ca a avea o barca e un lux. A avea o motocicleta, nu. Desi adesea motocicleta costa mai mult decat un velier S.H. de 7m.

Daca printre colegii de forum sunt angajati ANR, sau au legaturi cu institutia, n-am vrut sa-i lezez prin nimic si nici nu este cazul sa se simta vizati personal. Institutia si legislatia sunt cele care trebuiesc revizuite.

P.S>
Nefiresc mi se pare de pilda si faptul ca ridicatul unei vele pe apa se considera un lux. Prin comparatie, mersul cu rulota pe un plai, e ceva normal. Cred ca apa e problema :)
 
Florine, eu nu mi-as pierde timpul justificandu-ma fata de entitati obscure de pe forumuri.
Colegul care ti-a "facut observatie" mi-a facut si mie mai demult. Imi pare rau ca nu am filmat sau inregistrat convorbirea cu inspectorul de la ANR pentru care mi s-a "facut observatie" pe forum de acelasi coleg.
Nu cred ca are rost sa ne disculpam fata de persoane care nu-si declina identitatea. Daca are cineva ceva interesant de contribuit pe forumuri, are din partea noastra un cec in alb de respect si incredere. Mai putin cand doar ni se face observatie "de sus", sub un simplu nickname.
 
Salut,
Da, eu am legaturi cu institutia, chiar foarte vechi. Prima barca am avut-o acum aproape 30 de ani, inmatriculata. Prima. Am schimbat Certificatul de ambarcatiune anul trecut. ANUL TRECUT. Expirase. Am fost uimit si placut surprins cand am auzit ca se va elibera un nou certificat cu valabilitate NELIMITATA(nu se mai prelungesc certificatele expirate- asa am fost informat), nu "valabil tot 5 ani", dar cand am auzit ca trebuie sa platesc pentru acea operatiune aproape 200 lei mi-a disparut brusc buna dispozitie. Ajuns acasa am discutat cu un prieten care este si el un pasionat si un cunoscator al barcilor si ce inseamna nave ( ofiter punte maritim) si i-am spus cat am platit la capitanie pentru ce am solicitat eu. Mult, tare mult, am spus eu ! Apoi am facut impreuna un scurt calcul pentru urmatorul weekend ce aveam sa il petrecem cu barca in delta si am ajuns fara mare efort la aproape 800 euro pentru 4 persoane. Mult, putin, nu stiu dar... am inteles ca am fost un pic neinspirat cand am auzit cat am de platit , iar pentru eliberarea noului certificat cu valabilitate nelimitata pentru care am platit echivalentul a aproape 50 euro sa fie oare chiar asa de mult ?
Salut !
 
Salut,
Da, eu am legaturi cu institutia, chiar foarte vechi. Prima barca am avut-o acum aproape 30 de ani, inmatriculata. Prima. Am schimbat Certificatul de ambarcatiune anul trecut. ANUL TRECUT. Expirase. Am fost uimit si placut surprins cand am auzit ca se va elibera un nou certificat cu valabilitate NELIMITATA(nu se mai prelungesc certificatele expirate- asa am fost informat), nu "valabil tot 5 ani", dar cand am auzit ca trebuie sa platesc pentru acea operatiune aproape 200 lei mi-a disparut brusc buna dispozitie. Ajuns acasa am discutat cu un prieten care este si el un pasionat si un cunoscator al barcilor si ce inseamna nave ( ofiter punte maritim) si i-am spus cat am platit la capitanie pentru ce am solicitat eu. Mult, tare mult, am spus eu ! Apoi am facut impreuna un scurt calcul pentru urmatorul weekend ce aveam sa il petrecem cu barca in delta si am ajuns fara mare efort la aproape 800 euro pentru 4 persoane. Mult, putin, nu stiu dar... am inteles ca am fost un pic neinspirat cand am auzit cat am de platit , iar pentru eliberarea noului certificat cu valabilitate nelimitata pentru care am platit echivalentul a aproape 50 euro sa fie oare chiar asa de mult ?
Salut !

800 de euro pentru un week end in Delta? :confused::confused::confused: Poti sa ne explici si noua pentru ce dai atitia bani? Poate iti putem fi de ajutor cu niste sfaturi! :p Sau, poate vrei sa stai neaparat la 4 stele in mijlocul naturii!? :) Desi trebuie sa te fortezi ca sa ajungi la 800 euro (3700 lei) pe weekend, chiar si pentru patru persoane. O camera dubla pentru 3 zile de weekend costa 1300 lei la Egreta (patru stele) in Uzlina. Cu mic dejun inclus!

Oricum, sa stii ca nu are nici o legatura una cu alta. Poti sa cheltuiesti si 8000 (opt mii) de euro pe doua zile in Delta, asta nu are legatura cu legislatia privind inmatricularea barcilor.

Ca sa il parafrazez pe Ostap Bender: "Barca nu e un lux, barca e un mijloc de transport!"
 
Ultima editare:
off topic ,on topic

un batran lup de mare (profesor la IMMcB si comandant de cursa lunga) spunea "sunt oameni care duc vapoare si oameni care sunt dusi de vapoare" asa ca timpul petrecut pe mare sau in activitati legate de mare este relativ, pe blog e si mai si ,b-):skip::sail:
 
Salut,
Da, eu am legaturi cu institutia, chiar foarte vechi. Prima barca am avut-o acum aproape 30 de ani, inmatriculata. Prima. Am schimbat Certificatul de ambarcatiune anul trecut. ANUL TRECUT. Expirase. Am fost uimit si placut surprins cand am auzit ca se va elibera un nou certificat cu valabilitate NELIMITATA(nu se mai prelungesc certificatele expirate- asa am fost informat), nu "valabil tot 5 ani", dar cand am auzit ca trebuie sa platesc pentru acea operatiune aproape 200 lei mi-a disparut brusc buna dispozitie. Ajuns acasa am discutat cu un prieten care este si el un pasionat si un cunoscator al barcilor si ce inseamna nave ( ofiter punte maritim) si i-am spus cat am platit la capitanie pentru ce am solicitat eu. Mult, tare mult, am spus eu ! Apoi am facut impreuna un scurt calcul pentru urmatorul weekend ce aveam sa il petrecem cu barca in delta si am ajuns fara mare efort la aproape 800 euro pentru 4 persoane. Mult, putin, nu stiu dar... am inteles ca am fost un pic neinspirat cand am auzit cat am de platit , iar pentru eliberarea noului certificat cu valabilitate nelimitata pentru care am platit echivalentul a aproape 50 euro sa fie oare chiar asa de mult ?
Salut !

De fapt ce incerci sa explici : ca 50 euro inseamna mai putin decat 800 euro , sau ca esti olecuta neinspirat in calcule ? 800 de euro ,4 persoane adulte,3 zile in Delta, cu icre negre la mic dejun (da sa fie veritabile, nuuuuu falsuri !) si ciorba de burta zilnica , mi se pare chiar subtire.
PS. Era interesant un raspuns al tau la comentariul lui Vali,de mai sus.
 
hai ca am si eu o intrebare,referitor la inmatriculare,de ce trebuie sa platim hirtia aia cu valabilitate nelimitata,cei 200 de lei?vreau o explicatie logica,nu baliverne!
 
hai ca am si eu o intrebare,referitor la inmatriculare,de ce trebuie sa platim hirtia aia cu valabilitate nelimitata,cei 200 de lei?vreau o explicatie logica,nu baliverne!

Ca si la motorete, motociclete, masini, troleibuze, (tramvaie?) autobuze, remorci de toate felurile etc.
 
Ca si la motorete, motociclete, masini, troleibuze, (tramvaie?) autobuze, remorci de toate felurile etc.
Asa o fi, dar hai sa discutam pe cifre. Mai jos aveti impozitul datorat anual pentru mijloacele de transport, conform serviciului de impozite si taxe Constanta ( IMPOZITUL PE MIJLOACE DE TRANSPORT ):

- pentru masini pina in 1600 cmc se plateste un impozit de 8 lei pentru fiecare 200 cmc;
- pentru autobuze, 24 lei pentru fiecare 200 cmc;
- pentru camioane, pina la 12 tone inclusiv, 30 lei pentru fiecare 200 cmc;
- remorci, semiremorci, rulote intre 9 si 66 lei pe an, in functie de tonaj;

Trecind la mijloace de transport pe apa:

- barci cu motor 181 lei pe an;
- barci fara motor folosite in alte scopuri (???) 57 lei pe an;
- nave de sport si agrement: salupe 420 lei pe an si iahturi 1156 lei pe an;
- remorchere intre 578 si 2300 lei pe an (in functie de putere);
- vapoare 188 lei pe an pentru fiecare 1000 tdw;

Pentru o masina de 1600 cmc cu 100 de cai putere se plateste 64 lei pe an.
Pentru o barca cu motor de 25 de cai putere se plateste 181 de lei pe an. Daca ti-o incadreaza la salupe, 420 de lei pe an. Care sint criteriile de incadrare? Habar n-am!

Cam despe asta vorbim, din pacate. Daca nu ma pun bine cu cel de la capitanie sa-mi incadreze barca cu vele la "barci fara motor folosite in alte scopuri" (57 de lei pe an) atunci platesc pentru o barca de 7.5 m la categoria yacht, cit pentru un vapor de 6000 de tone.

Comentati va rog datele de mai sus, nu alte povesti si presupuneri, si explicati-mi de ce trebuie sa platesc pentru o barca cu vele (incadrata aiurea ca yacht) cit pentru un vapor de 6000 de tone?
 
Ultima editare:
-



Cam despe asta vorbim, din pacate. Daca nu ma pun bine cu cel de la capitanie sa-mi incadreze barca cu vele la "barci fara motor folosite in alte scopuri" (57 de lei pe an) atunci platesc pentru o barca de 7.5 m la categoria yacht, cit pentru un vapor de 6000 de tone.

Comentati va rog datele de mai sus, nu alte povesti si presupuneri, si explicati-mi de ce trebuie sa platesc pentru o barca cu vele (incadrata aiurea ca yacht) cit pentru un vapor de 6000 de tone?

Eu am vazut ca, la Capitanie, încadrarea si înscrierea se face cf. documentelor de dobandire a barcii. Cel putin in Bucureesti.
 

Back
Sus