INMATRICULARE BARCA

Salutare prieteni, Rog ajutor
recent am adus o barca din Italia, barca are 4.5 m, motorul 25 hp, din cate stiu motorul trebuie inmatriculat fiind mai mare de 20 hp, problema este ca pe motor am acte iar pe barca nu, se pot inmatricula separat? adica sa inmatriculez doar motorul(barca fiind pana in 7 m)
Multumesc anticipat
 
Salutare prieteni, Rog ajutor
recent am adus o barca din Italia, barca are 4.5 m, motorul 25 hp, din cate stiu motorul trebuie inmatriculat fiind mai mare de 20 hp, problema este ca pe motor am acte iar pe barca nu, se pot inmatricula separat? adica sa inmatriculez doar motorul(barca fiind pana in 7 m)
Multumesc anticipat
Salut,
Nu se inmatriculeaza decat ambarcatiuni cu motor. Pentru problema ta tu exista mai multe variante.
1. Vinzi motorul si iti iei unul de 20 CP- cea mai fezabila.
2. Te zbati sa inmatriculezi barca cu acel motor. Adica faci un act de mana, declari pe proprie raspundere ca ai construit-o tu insuti, avizezi proiectul la RNR - daravera mare!
Bafta!
 
Multumesc, pe barca am doar un act de la politia din Italia prin care spune ca actele originale ale barcii au fost furate, domnul le pastra in Barca din pacate...
 
Pai, cine v-a vandut barca? Politia sau un cetatean italian? Daca este cetatean italian ar trebui sa aveti un act de vanzare din partea lui impreuna cu o copie dupa declaratia lui la politie sau actul de la politie ca actele originale au fost furate. Cu aceste acte puteti inmatricula barca in Belgia. Pentru 5 ani costa 138 de euro.
 
ATENTIE BARCI SUB 7m SI 20 CP

Dupa ce anul trecut Capitania Galati a emis un aviz catre navigatori referitor la OBLIGATIA de a inmatricula "tot ce misca", acum a emis ceva asemanator si ANR. MARE ATENTIE !!!
 

Atașamente

  • ACN din 2018 inmatriculare amb..pdf
    288.3 KB · Vizualizări: 103
  • Aviz C.N. - GALAȚI.jpg
    Aviz C.N. - GALAȚI.jpg
    23 KB · Vizualizări: 71

Back
Sus