portul Midia

a intrat cineva in ultimii ani cu un velier in portul Midia, se poate? esti primit? este la adapost fata de vantul de nord est? ai de unde lua o galeata de apa si una de curent? cum e cu cheiajul? stiu ca dpdv turistic nu merita dar la o urgenta, sau daca vrei sa dormi linistit o noapte merghind spre Sfantu Gheorghe de exemplu.
 
a intrat cineva in ultimii ani cu un velier in portul Midia, se poate? esti primit? este la adapost fata de vantul de nord est? ai de unde lua o galeata de apa si una de curent? cum e cu cheiajul? stiu ca dpdv turistic nu merita dar la o urgenta, sau daca vrei sa dormi linistit o noapte merghind spre Sfantu Gheorghe de exemplu.

Vad ca nu raspunde nimeni, deci e clar ca se cunosc putine despre incinta portuara Midia .
Marian, un coleg de forum, isi tinea acolo barca, un velier de 7-7,5m - Maria . Cezar2000 este numele de forum.
Dar probabil intra mai rar pe forum si n-a vazut discutia.
Desigur, daca administratia nu are in obiectul de activitate asemenea indeletniciri, nu se poate pune problema costurilor de cheiaj al barcilor de agrement . Insa in caz de urgenta, portul este un adapost bun . Cu toate ca distanta de 15-16 km pana la marina Tomis face ca acest popas sa nu fie chiar justificat. Oricine ar prefera niste pontoane de marina, unor cheiuri cu iz de industrie parasita.

Am trecut prin fata portului Midia chiar in conditii de mare grea, cu vant de 100 km/h. Ce am sesizat acolo, ca intrarea (dealtfel generoasa, de cam 150 m latime) devine periculoasa in cazul unui vant puternic de sud. Trebuie mare atentie ca vantul si valurile mari sa nu impinga barca in stabilopozii digului de nord.
 
Ultima editare:
multumesc Florio, stiu ca e f aproape de Tomis dar dupa cum ai scris in alt post Marea neagra se monteaza repede, poti sa ai la bord niste persoane de gen feminin care au rau de mare si/sau intra in panica asa ca e bine, dupa umila mea parere sa stii cum este cu toate adaposturile posibile de pe un anumit traseu (daca ne luam dupa distanta mica marina din Eforie e inutila) oricum intentionez sa intru odata acolo chiar daca nu e nevoie asa ca experienta
 
Pina la marina Tomis mai e un dig si un bazin destul de bine adapostit in caz de vint de N sau NE la Pescarie, intre Constanta si Mamaia. Pentru un velier mic distanta intre Midia si Tomis poate sa insemne destul de mult pe o mare montata.
Pe timpul verii sint in fiecare seara de weekend cite doua trei barci in acest adapost (in general motorizate, dar am stat si eu la ancora o noapte acolo). Tomisul e totusi departe fata de Mamaia, unde e toata distractia. :) Locul are potential mare de dezvoltare.
 
Vad ca nu raspunde nimeni, deci e clar ca se cunosc putine despre incinta portuara Midia .
Cu toate ca distanta de 15-16 km pana la marina Tomis face ca acest popas sa nu fie chiar justificat. Oricine ar prefera niste pontoane de marina, unor cheiuri cu iz de industrie parasita.

Am trecut prin fata portului Midia chiar in conditii de mare grea, cu vant de 100 km/h. Ce am sesizat acolo, ca intrarea (dealtfel generoasa, de cam 150 m latime) devine periculoasa in cazul unui vant puternic de sud. Trebuie mare atentie ca vantul si valurile mari sa nu impinga barca in stabilopozii digului de nord.

Salut,
Acum am vazut topicul.
Cunosc destul de bine portul Midia, dar nu ca navigator. Nu sunt facilitati de tip marina, dar, la o adica se poate pune o barca la adapost in caz de necesitate. Suntem in tara tuturor posibilitatilor, dar pe baza de negociere.
N-are nici pe departe iz de industrie parasita. Rafinaria PETROMIDIA opereaza cateva dane, mai este un termnal de GPL, un santier naval si s-au organizat cateva dane pentru descarcare echipamente agabaritice pentru parcurile eoliene.
Daca va prinde nevoia incercati spre ecluza (tineti pe langa digul de nord). Acolo mai sunt niste puncte de acostare pescaresti care v-ar putea ajuta. Am vazut acostate vase private chiar in vecinatatea ecluzei.
Toate cele bune!
 
Zilele trecute am discutat cu cineva care lucreaza in zona si am aflat ca la Midia au baza si remorcherele GSP care aprovizioneaza platformele de foraj marin si, din cind in cind, Adornate care apartine tot GSP.
 

Back
Sus