Am nevoie de ajutor

....In viteza motorului puternic nu te vei putea bucura nici de mare, nici de delta, nici de Dunare....

Cat de adevarat!

Cred ca "realuu" are nevoie de un sea-dooo si o casa la Snagov. Pentru unii barca reprezinta un mijloc de a iesi in natura, in locuri inaccesibile altfel, pentru altii mersul cu barca inseamna senzatii tari. Trebuie sa inteleagem ca a intra cu Scarab-ul in Delta e ca si cum am urca cu Hummer-ul pe poteca in.... Fagaras. Una este sa ne placa thrill-ul, si alta este sa na batem joc de natura si de toata lumea care vrea sa se bucure de ea.
Un american nu ar intelege asta. Un European da....
 
Ultima editare:
fiecare cu gusturile lui,
uni prefera sa calareasca cai de rasa ore in sir, cateodata sa aiba parte si de o cursa steeplechase, alti prefera sa calareasca tauri 10 secunde,
eu prefer confortul unui yacht cu vele oceangoing, care imi da siguranta si o relativa independenta fata de vreme pe Marea Neagra, iar relativ la nevoia de adrenalina o iesire pe vant peste 25 kts iti asigura si viteza si adrenalina, nu numai topaiala,
repet fiecare cu gusturile lui:sail::rock::banana::rock:

Adrenalina pe o ambarcatiune cu vele e ceva ce trebuie trait pentru a fi inteles. Vorbeste un fost sceptic ;). Nu am experienta pe yacht-uri blue water, dar am pe windsurf si pe diferite dinghy care intra in planaj cu vele. :). E aproape o revelatie... ca si cum ai incerca sa explici un "high" psychadelic. Trebuie sa incerci sa sa intelegi.
 
Ultima editare:
Cat de adevarat!

Cred ca "realuu" are nevoie de un sea-dooo si o casa la Snagov. Pentru unii barca reprezinta un mijloc de a iesi in natura, in locuri inaccesibile altfel, pentru altii mersul cu barca inseamna senzatii tari. Trebuie sa inteleagem ca a intra cu Scarab-ul in Delta e ca si cum am urca cu Hummer-ul pe poteca in.... Fagaras. Una este sa ne placa thrill-ul, si alta este sa na batem joc de natura si de toata lumea care vrea sa se bucure de ea.
Un american nu ar intelege asta. Un European da....

Nu cred ca am dat impresia ca as dori sa-mi bat joc de cineva sau de ceva...
 
Nu cred ca am dat impresia ca as dori sa-mi bat joc de cineva sau de ceva...

Nu o lua ca pe o critica, sau mai stiu eu vreo rautate. Nu am avut intentia sa ma iau de tine.
Ideea era alta: Daca cineva (nu tu personal) vrea thrill pe apa si motor mare, e dreptul lui, numai ca ar trabui sa se dea unde motoarele mari sunt adecvate mare/Dunare. Adaica daca vrei sa fii expresul de Sulina, sau de Sf Gheorghe, sau in fine sa afugi lde la c-ta la Varna sa iei micul dejun, de ce nu. La fel si cine are chef sa baraie sea-doo-ul toata ziua pe Snagov.
DAR Delta, salbatica, cu canalele ei, reprezinta e o rezervatie naturala care ar trebui respectata, si astfel de barci, ca Scarab-ul, NU au ce cauta acolo. D-aia comparatia cu un Hummer pe poteca.
Nimic personal :)
 
Nu o lua ca pe o critica, sau mai stiu eu vreo rautate. Nu am avut intentia sa ma iau de tine.
Ideea era alta: Daca cineva (nu tu personal) vrea thrill pe apa si motor mare, e dreptul lui, numai ca ar trabui sa se dea unde motoarele mari sunt adecvate mare/Dunare. Adaica daca vrei sa fii expresul de Sulina, sau de Sf Gheorghe, sau in fine sa afugi lde la c-ta la Varna sa iei micul dejun, de ce nu. La fel si cine are chef sa baraie sea-doo-ul toata ziua pe Snagov.
DAR Delta, salbatica, cu canalele ei, reprezinta e o rezervatie naturala care ar trebui respectata, si astfel de barci, ca Scarab-ul, NU au ce cauta acolo. D-aia comparatia cu un Hummer pe poteca.
Nimic personal :)

:) e ok oricum nu aveam de gand sa sperii pasarile cu cine stie ce motor
 

Back
Sus